Τι είναι μαύρη, άσπρη , κόκκινη μαγεία & βασκανία ?

Συντονιστής: Συντονιστές

vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Τι είναι μαύρη, άσπρη , κόκκινη μαγεία & βασκανία ?

Δημοσίευση από vfilip »

Τι είναι σατανολατρεία (μαύρη, άσπρη , κόκκινη μαγεία ) , νεοπαγανισμός , μαντεία ( Χάρυ Πότερ) , & βασκανία (δαιμονική χάρις) ?

Απαντάει ο γέρων Εφραίμ από τη σκήτη Αγίου ανδρέα στις Καρυές
Πηγή : Μανώλης Μελινός
"Πείρα αθωνιτών Πατέρων"
Εκπομπή Ρ/Σ Εκκλησίας της Ελλάδος
κάθε Σάββατο 23:00 - 24:00
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Για κόκκινη μαγεία δεν είχα ξανακούσει ποτέ μου!

Καλημέρα
Voliotis
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Παρ Οκτ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Voliotis »

Εγώ πάντως προβληματίστηκα λίγο, σχετικά με αυτά που έλεγε για το ξεμάτιασμα. Η προγιαγιά μου όταν ξεμάτιαζε (μη επαγγελματικά), σταύρωνε τον ματιασμένο, χρησιμοποιούσε σταυρούς κ.ά. κατά την όλη διαδικασία. Πώς μπορεί αυτό να είναι έργο διαβόλου, αφού ουσιαστικά παρακαλούσε το Θεό να κάνει εκείνον τον άνθρωπο καλά;

Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ σε όσα έλεγε ο γέροντας σχετικά με την πίστη στο ξεμάτιασμα. Σε αυτό το θέμα έχω προσωπική εμπειρία. Ένα βράδυ, όταν η κόρη μου ήταν μικρή (3-4 μηνών), έκλαιγε συνέχεια χωρίς εμφανή λόγο. Έκανα τα πάντα, αλλά δε σταματούσε. Τότε έτυχε να με πάρει μια γνωστή σε εμένα κυρία μεγάλης ηλικίας που ήξερε να ξεματιάζει. Συζητήσαμε για διάφορα πράγματα, ώσπου φτάσαμε και στο θέμα του παιδιού. Εγώ δεν πίστευα σε καμία περίπτωση το θέμα της βασκανείας τότε. Καθώς, λοιπόν, της ανέλυα την κατάσταση, αυτή άρχισε να μουρμουρίζει κάτι ευχές. Μόλις σταμάτησε, το παιδί ηρέμησε. Ήταν το πρώτο ξεμάτιασμα που είχα βιώσει και μάλιστα μέσω τηλεφώνου, χωρίς να πίστευα ότι θα έκανε καλό στην κόρη μου. Ποια η γνώμη σας για αυτό;
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Voliotis έγραψε:Εγώ πάντως προβληματίστηκα λίγο, σχετικά με αυτά που έλεγε για το ξεμάτιασμα. Η προγιαγιά μου όταν ξεμάτιαζε (μη επαγγελματικά), σταύρωνε τον ματιασμένο, χρησιμοποιούσε σταυρούς κ.ά. κατά την όλη διαδικασία. Πώς μπορεί αυτό να είναι έργο διαβόλου, αφού ουσιαστικά παρακαλούσε το Θεό να κάνει εκείνον τον άνθρωπο καλά;

Επίσης, θα ήθελα να αναφερθώ σε όσα έλεγε ο γέροντας σχετικά με την πίστη στο ξεμάτιασμα. Σε αυτό το θέμα έχω προσωπική εμπειρία. Ένα βράδυ, όταν η κόρη μου ήταν μικρή (3-4 μηνών), έκλαιγε συνέχεια χωρίς εμφανή λόγο. Έκανα τα πάντα, αλλά δε σταματούσε. Τότε έτυχε να με πάρει μια γνωστή σε εμένα κυρία μεγάλης ηλικίας που ήξερε να ξεματιάζει. Συζητήσαμε για διάφορα πράγματα, ώσπου φτάσαμε και στο θέμα του παιδιού. Εγώ δεν πίστευα σε καμία περίπτωση το θέμα της βασκανείας τότε. Καθώς, λοιπόν, της ανέλυα την κατάσταση, αυτή άρχισε να μουρμουρίζει κάτι ευχές. Μόλις σταμάτησε, το παιδί ηρέμησε. Ήταν το πρώτο ξεμάτιασμα που είχα βιώσει και μάλιστα μέσω τηλεφώνου, χωρίς να πίστευα ότι θα έκανε καλό στην κόρη μου. Ποια η γνώμη σας για αυτό;
Λοιπόν φίλε μου. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος έχει γράψει βιβλίο περί μαγείας όπου έχει μέσα πολλές πατερικές αναφορές. Η ουσία για το ξεμάτιασμα είναι ότι όλα αυτά τα μαγικά ανακατεύουν τον διάβολο με λόγια ή σύμβολα της εκκλησίας (όπως το σταύρωμα κατά το ξεμάτιασμα) προκειμένου να παραπλανηθούν οι πιστοί (μεγάλος τεχνίτης ο Τάγκαλος). Οπότε αν κάποιο παιδάκι νομίζουμε ότι δέχεται δαιμονική επίδραση, ας το βρέξουμε με λίγο αγιασμό κι ας του δώσουμε να πιεί προσευχόμενοι γι' αυτό. Και όταν εμείς οι οι ίδιοι έχουμε κάτι ας κάνουμε την ευχή.

Ευχές για βασκανία ή για άλλες δαιμονικές επιδράσεις ΜΟΝΟΝ ο Ιερέας είναι αρμόδιος να διαβάσει τις σχετικές ευχές της εκκλησίας. Το ξεμάτιασμα είναι δαιμονική παγίδα. Ανακαυεύονται δαιμονικά με ιερά ονόματα. Αλλά τι σχέση μπορεί να υπάρχει μεταξύ φωτός και σκότους;
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Εγώ πιστεύω στο μάτι και το ξεμάτιασμα αλλά με σωστό τρόπο.
Παλιά δεν πίστευα σε τίποτα ανεξήγητο. Όταν είχα μικρό το πρώτο μου παιδί κάποιος φίλος μεγαλύτερος μου έμαθε να ξεματιάζω γιατί είχα μικρό και θα έπρεπε να ξέρω. Για να μην τον κακοκαρδίσω τον άφησα να μου πει. Έλεγε το "Πιστεύω". Στην ανάγκη το εφάρμοσα και είδα καταπληκτικά αποτελέσματα. Από τότε άρχισα να πιστεύω κι όποτε λέω μια προσευχή σταυρώνοντας τον πάσχοντα βλέπω να καλυτερεύει (αν έχει μάτι). Δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλά συμβαίνει.
Το "Πιστεύω" ή το "Πάτερ ημών". Κι αυτά που λένε μην το πεις γιατί δεν πιάνει...είναι εκ του πονηρού. Ούτε φυσικά άλλου είδους ξεματιάσματα με λάδια και ξύδια. Μόνο σταύρωμα και προσευχή, χωρίς φτυσίματα. Και ποτέ να μην φτύνουμε τους ανθρώπους γιατί (το άκουσα κι εγώ) ό άνθρωπος είναι εικόνα του Θεού και γινόμαστε ασεβείς.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

123 έγραψε:Εγώ πιστεύω στο μάτι και το ξεμάτιασμα αλλά με σωστό τρόπο.
Παλιά δεν πίστευα σε τίποτα ανεξήγητο. Όταν είχα μικρό το πρώτο μου παιδί κάποιος φίλος μεγαλύτερος μου έμαθε να ξεματιάζω γιατί είχα μικρό και θα έπρεπε να ξέρω. Για να μην τον κακοκαρδίσω τον άφησα να μου πει. Έλεγε το "Πιστεύω". Στην ανάγκη το εφάρμοσα και είδα καταπληκτικά αποτελέσματα. Από τότε άρχισα να πιστεύω κι όποτε λέω μια προσευχή σταυρώνοντας τον πάσχοντα βλέπω να καλυτερεύει (αν έχει μάτι). Δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλά συμβαίνει.
Το "Πιστεύω" ή το "Πάτερ ημών". Κι αυτά που λένε μην το πεις γιατί δεν πιάνει...είναι εκ του πονηρού. Ούτε φυσικά άλλου είδους ξεματιάσματα με λάδια και ξύδια. Μόνο σταύρωμα και προσευχή, χωρίς φτυσίματα. Και ποτέ να μην φτύνουμε τους ανθρώπους γιατί (το άκουσα κι εγώ) ό άνθρωπος είναι εικόνα του Θεού και γινόμαστε ασεβείς.
Πραγματικά 123 η προσευχή διαλύει τις δαιμονικές ενέργειες αλλά θέλει προσοχή. Μη χρησιμοποιούμε "μαγικά" και τις προσευχές. Τι εννοώ. Ότι χρειάζεται η πίστη και η συνειδητή ζωή. Ενώ η μαγεία (το ξεμάτιασμα δηλαδή) έχει την εξής λογική με απότερο στόχο να υποτιμήση την προσευχή ρίχνοντας το βάρος στο τυπικό μέρος. Δηλαδή ασυνείδητα όσοι κάνουν "ξεμάτιασμα" έχουν την εντύπωση ότι όχι το "Πάτερ ημών" θα λύσει την όποια δαιμονική επήρεια, αλλά οι 3 φορές που θα το πούμε!
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

parike εγώ την ώρα εκείνη, εκτός από τα λόγια της προσευχής, παρακαλώ τον Θεό να βοηθήσει τον πάσχοντα σε ό,τι του συμβαίνει, με το "Κύριε Ελέησον, βοήθησέ τον Κύριε". Είναι σαν να κάνω διπλή προσευχή. Το "Πιστεύω" και το "Κύριε Ελέησον" συγχρόνως. Δεν ξέρω πως μου βγαίνει αυτό, ίσως είναι η επιθυμία μου να γίνει καλά ο άλλος, ίσως για να με ακούσει ο Θεός, δεν ξέρω, γι αυτό και ζητώ ησυχία.

Και κάτι άλλο. Παλιότερα ματιαζόμουν...έ...όχι και πολύ συχνά αλλά συνέβαινε. Μετά που άρχισα να εξομολογούμαι, το φαινόμενο σχεδόν εξαλείφθηκε. Το άκουσα που το είπε ο παππούλης στην ομιλία και τώρα το συνειδητοποίησα ότι πράγματι έτσι είναι.

Δόξα τω Θεώ
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

123 έγραψε:parike εγώ την ώρα εκείνη, εκτός από τα λόγια της προσευχής, παρακαλώ τον Θεό να βοηθήσει τον πάσχοντα σε ό,τι του συμβαίνει, με το "Κύριε Ελέησον, βοήθησέ τον Κύριε". Είναι σαν να κάνω διπλή προσευχή. Το "Πιστεύω" και το "Κύριε Ελέησον" συγχρόνως. Δεν ξέρω πως μου βγαίνει αυτό, ίσως είναι η επιθυμία μου να γίνει καλά ο άλλος, ίσως για να με ακούσει ο Θεός, δεν ξέρω, γι αυτό και ζητώ ησυχία.

Και κάτι άλλο. Παλιότερα ματιαζόμουν...έ...όχι και πολύ συχνά αλλά συνέβαινε. Μετά που άρχισα να εξομολογούμαι, το φαινόμενο σχεδόν εξαλείφθηκε. Το άκουσα που το είπε ο παππούλης στην ομιλία και τώρα το συνειδητοποίησα ότι πράγματι έτσι είναι.

Δόξα τω Θεώ
Έχεις απόλυτο δίκιο, με την διευκρίνιση ότι δεν τα γραψα τα παραπάνω για σένα, αλλά πήρα αφορμή για να δείξω μια νοοτροπία των μάγων και αυτών που "ξεματιάζουν". Ότι το τυπικό έχει γι' αυτούς πρωτεύοντα ρόλο σε σχέση με την προσευχή....Sorry πάντως αν δόθηκε η εντύπωση από μέρους μου ότι αυτά αφορούσαν εσένα :oops: :oops: :oops: Σίγουρα: Όπως τα γράφεις είναι. Κι εγώ αυτό συνιστώ σε όσους νομίζουν ότι δέχονται επίδραση "από αλλού": εξομολόγηση-προσευχη :D
emilgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από emilgr »

Λοιπόν να πούμε λίγα λογάκια για τα αρχεία αυτά που ανεβάζεται....
Οι ομιλίες του γέροντα Εφραίμ είναι καταπληκτικές και κάθε φορά ανυπομονώ πότε θα ανέβει κάτι καινούριο στο site...
Αλλά....η υπομονή έχει και τα όρια της...και για τι πράγμα μιλώ...
Εκεί που είχα ξαπλώσει αργά το βράδυ,βάζω να ακούσω μια ομιλία και μάλιστα αυτήν με την μαγεία,να ακούσω τον χαρισματούχο αυτόν γέροντα...και εκεί που το θέμα αποκτά όλο και πιο ενδιαφέρον ακούω μια μουσική που ηχεί περίεργα στα αυτιά μου...Gothig (γκοθικ) λέω είναι....αααα όχι Καθολικίζει (η Πρωτεσταντίζει?που είσαι Μιχάλη να ακούσεις..)....άρχισα να τραβάω τα μαλλια μου..σηκώθηκα να το προχωρήσω παρακάτω...ευτυχώς πάλι συνεχίζει η ομιλία...κάποια στιγμή σταματάει και ακούω ένα ΒΑΛΣΑΚΙ (ρυθμος τρίσημος) και να λέει "Ένας είναι ο Κύριος....".Μάλιστα λέω καλά πάμε...
Να συνεχίσω και με τα άλλα αρχεία στον φάκελο "Μελινός"?εκεί που ακούμε την ομιλία ξαφνικά κόβεται και ψάλλει κάποιος μόνος του στο μαγνητοφωνάκι,κάνοντας πρόβες?
Η ευθύνη δεν ύπαρχει σε αυτους που θέλουν να δώσουν τα αρχεία αυτά προς ώφελος όλων μας αλλά στους ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ που αφήνουν να ανέβουν τέτοια αρχεία χωρίς να τα ελέγξουν...Αλλά ασχολούνται με τις συζητήσεις και με τον έλεγχο αυτών...
Σας παρακάλω διορθώστε με αν κάπου σφάλω η αν σκέφτομαι λάθος...
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Agapite emilie exis kani lathos gia ta arxia. Afta ta anevase melos se diko tou server kai topothetise links sto forum. Den nomizo na efthinete o diaxiristis tis selidas i oi sintonistes.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”