π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Δημοσίευση από toula » Σάβ Ιαν 26, 2019 12:23 am

Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ! ...

Το παιδί σου στο Λονδίνο,
ξυπνάει να πάει εκκλησία;
αν όχι, γιατί;...
αν ναι, και πάλι θα ρωτήσω: γιατί;.

Λέει ο άγιος Ισαάκ ο Σύρος,
ότι αν δεν νιώσει ο άνθρωπος
μια εντελώς προσωπική σχέση με το Θεό,
αν δεν πει ¨εγώ κι ο Θεός, μόνοι στη Γη¨
δεν θα αναπαυτεί
ούτε θα ηρεμήσει.
Το ζητούμενο κάθε αγωγής
είναι αυτή η συγκρότηση
ενός δυνατού χαρακτήρα,
ενός ανθρώπου που μπορεί να ανοίξει τα φτερά του,
να πετάξει, να ζήσει, να χαρεί,
να προχωρήσει την οδό της τελειότητας
του Χριστού, χωρίς νοσηρές εξαρτήσεις,
χωρίς απλό μιμητισμό
και αντιγραφή άλλων!!

---------------------------------------------------------------------------
Διάβασε αν θες το άρθρο παρακάτω, στην εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια από το βιβλίο, Όλα του Γάμου Δύσκολα, των εκδόσεων Eκδόσεις Άθως - Athos Publications

Ορθόδοξη Αλήθεια
20 Ιανουαρίου στις 7:00 μ.μ. ·

Να χαμογελάς και να τονώνεις την ψυχή σου

Από τον P. Andreas Konanos και την Ορθόδοξη Αλήθεια

Οταν ψαρεύεις, θα κάνεις και λάθη. Θα χάσεις πολλά δολώματα, που θα πάνε χαμένα. Θα γίνουν ζημιές κι απροσεξίες, θα πέσουν κουβάδες, θα χυθούν νερά, θα χαθούν πράγματα. Δεν γίνεται αλλιώς. Μόνο έτσι αποκτάται η πείρα της ζωής. Εσύ, όμως, θέλησες να κρατήσεις τον άλλον στο απυρόβλητο. Να τον βάλεις σε θερμοκοιτίδα και σε θερμοκήπιο ισόβιο. Για να 'ναι όλα ιδανικά. Νόμιζες ότι με τον τρόπο αυτόν όλα θα 'ναι τέλεια και, κυρίως, ελεγχόμενα. Ομως, το χθεσινό παιδάκι, που τώρα μεγάλωσε και βρέθηκε στο Λονδίνο κι είναι πλέον κοτζάμ άντρας και κοτζάμ κοπέλα, ξυπνά το πρωί της Κυριακής και δεν θέλει να πάει εκκλησία. Και προτιμά να πάει να πιει καφέ με την παρέα του. Γιατί; Διότι δεν έχει μάθει κάτι ουσιαστικό στον εκκλησιαστικό χώρο, που να του μιλά προσωπικά στην ψυχή.

Οσα έκανε μικρός, τα έκανε μόνο επειδή τα έλεγε η μάνα. Μια αγωγή, σκέτη αποτυχία. Ετσι έδειξαν οι εξελίξεις της ζωής πάνω στα πράγματα. Συμπέρασμα: Το ζητούμενο δεν είναι απλά ένα καταπιεστικό «τώρα» ούτε το πνευματικό «φαίνεσθαι». Ηταν πολύ ψεύτικη η εικόνα που είχε η μάνα για το παιδί της, όταν ένιωθε: «Κάνω ό,τι θέλω το παιδί μου! Τι ωραία που είμαστε». Νομίζεις!

Ομως, δεν είστε καθόλου ωραία έτσι. Το ζητούμενο στην αγωγή μας πρέπει να είναι η εξασφάλιση των προϋποθέσεων για το προσωπικό ταξίδι! «Παιδί μου, σου δίνω οπλισμό, σου δίνω αποσκευές, σου δίνω βαλίτσες, σου δίνω εργαλεία. Για όλη σου τη ζωή. Εγώ μπορεί να πεθάνω σήμερα. Μα και πάλι θα 'μαι ήσυχος. Και, αν πεθάνω, θα πω: "Δεν πειράζει. Ημουν μια γέφυρα. Πάτησε πάνω μου το παιδί. Και μετά πέρασε απέναντι. Δεν έμεινε σε μένα. Και καλά έκανε. Δεν ήμουν εγώ ο σκοπός"». Η γέφυρα μπορεί να γκρεμίστηκε, να χάλασε ή να κατέρρευσε. Το παιδί, όμως, θα έχει μάθει να κοιτάζει τον σκοπό του! Εχει μάθει από σένα ότι σκοπός δεν είναι η γέφυρα, μα η ανατολή του ήλιου! Η απέναντι όχθη. Ο Θεός. Η αγκαλιά Του! Η αγάπη Του! Κι όλο αυτό δεν χάνεται ποτέ. Γι’ αυτό, ο άνθρωπος που στοχεύει στην ίδια την πνευματικότητα και την ουσία της, και ζει προσωπική εσωτερική ζωή, δεν κλονίζεται ποτέ. Οταν όμως απολυτοποιεί και θαυμάζει ανθρώπους με εξάρτηση και νοσηρότητα, τότε, αν κάτι στραβώσει, κλονίζεσαι. Και γκρεμίζεσαι.

Εύχομαι να αγαπάς τον Θεό με τον δικό σου τρόπο. Εύχομαι επίσης να αγαπάς τον εαυτό σου, όπως σ’ αγαπάει ο Θεός. Δηλαδή, πολύ και αληθινά. Φιλικά σε συμβουλεύω: Φρόντισε να τονώνεις την ψυχή σου και να χαμογελάς. Ξέρεις γιατί; Διότι όλα τα προβλήματά σου λύνονται. Αρκεί να έχεις αυτή την προσωπική σχέση με τον Χριστό, για την οποία μιλάμε τόση ώρα. Εσύ κι ο Χριστός!

*Από το βιβλίο του π. Ανδρέα Κονάνου «Ολα του γάμου δύσκολα...», των εκδόσεων Αθως

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Σάβ Ιαν 26, 2019 12:24 am

ΑΠΛΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ!

Είσαι αστέρι!
Είπα απλά να στο θυμίσω,
διότι μερικές φορές
η απογοήτευση
σου αγγίζει την καρδιά,
και δεν σου πρέπει.

Είσαι αστέρι!

Αν θυμάσαι
την αλήθεια αυτή,
ότι λάμπεις,
ότι μέσα σου έχεις ένα φως μεγάλο,
μια χάρη,
ένα έλεος,
ένα μύρο,
ένα θείο σφράγισμα,
μια δυναμική φοβερή
που εκτινάσσεται στο άπειρο,
θα αναθαρρήσεις,
θα σηκώσεις τα μάτια σου ψηλά,
με χαρά κι ελπίδα,
μπροστά στην όποια θλίψη
της ζωής!!

Αστέρι μου εσύ,
φίλε μου καλέ,
αδερφέ
κι αδερφή μου!

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Σάβ Ιαν 26, 2019 12:24 am

ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ, ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΤΗΣ ΨΕΥΤΙΑΣ ΜΟΥ

Χριστέ μου,
ήσουν τόσο αληθινός,
που μόνο λίγο σ'αφήσαμε
να ζήσεις ανάμεσά μας.
Τόσο αντέξαμε το Φως Σου.
Για λίγα χρόνια μόνο.

Σκέψου:
Ο Ιησούς Χριστός,
Νεκρός,
ετών 33.

Από τότε,
στ' όνομά Σου,
απίστευτα ψέματα
ειπώθηκαν
και λέγονται ασύστολα,
από όλους μας.

Είμαστε ψεύτες,
επικαλούμενοι
το Όνομά Σου.

Λέμε άλλα,
εννοούμε άλλα,
θέλουμε άλλα,
κρύβουμε τα περισσότερα.

Πολύ βιτρίνα.
Πολύ θέατρο.
Παρασκήνιο
και υποκρισία.

Η αλήθεια είναι τόσο δύσκολη,
αν και απλή.
Φοβόμαστε να εκτεθούμε,
να παραδεχτούμε,
να ομολογήσουμε,
να δούμε κατάματα
την αλήθεια
τη δική μας
και των άλλων.
Επώδυνες ιστορίες.

Οι θεραπευτικές διαδικασίες
για όλα αυτά τα νοσηρά φαινόμενα,
απαιτούν πόνο,
χρόνο,
ειλικρίνεια,
δίψα, φιλότιμο,
γνώση, τρόπο,
καλή προαίρεση,
και ....καρδιά.
Μερικές φορές και χρήματα.
Στοιχίζει η όποια θεραπεία.

Είναι αυτό
που ρώταγες συνέχεια,
Χριστέ μου,
πριν κάθε θαύμα Σου:
Θέλεις υγιής γενέσθαι;..
Θες στ' αλήθεια;..
Το εννοείς;

Κοίτα Με στα μάτια
και πες το.
Κι αν πεις αυτό το Ναι,
με επίγνωση!,
θα δεις να έρχονται αλλαγές,
από το πρώτο κιόλας
λεπτό.

Πρώτη αλλαγή:
αυτή η ρωγμή μέσα σου.
Η παραδοχή του προβλήματος.
Η ειλικρίνεια και αυτογνωσία.
------------------------------------------------
Στη φωτογραφία:
Αυτό που σίγουρα
θα 'ρθει
μετά τη βροχή
και τη λάσπη.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Τρί Ιαν 29, 2019 11:19 am

ΜΗ ΜΠΑΓΙΑΤΕΨΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΟΥ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ

Μακάρι
όσο γερνάς
το μυαλό σου
να μη μπαγιατεύει.

Πώς;

Αν η καρδιά σου
το Ζωντανό Θεό
με ειλικρίνεια
γυρεύει.
Αν δεν μπερδεύεις
τις μύξες
με τις μαρμελάδες
και δεν ταυτίζεις
τις ιδέες σου
με τις ¨ιδέες¨ του Θεού.
Αν μπορείς να κοιτάς
τον άλλον
μες στα μάτια
και του λες με ειλικρίνεια
¨σ' αγαπώ¨.
Αν δεν πετρώνει ο νους
σε βεβαιότητες
που σε κάνουν
πιο σκληρό.
Αν έχεις λογισμό
σαν το ποτάμι της ζωής.
ρευστό.

Τότε μονάχα θα γλιτώσεις το μπαγιάτεμα.

Εγώ ειμί το ύδωρ
το ΖΩΝ,
είπεν ο Κύριος.

-----------------------------------
Βραδινή θεία Λειτουργία 1-2 Φεβρουαρίου,
την Παρασκευή το βράδυ, προς Σάββατο,
για την Υπαπαντή.
Στη μονή Πετράκη, στις 9.30 μ.μ.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Τετ Ιαν 30, 2019 3:06 pm

Αγάπα τον αδελφό σου,αν αγαπάς τον Θεό!

Από τον P. Andreas Konanos και την Εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια

Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς τον Θεό και να μην αγαπάς τον άνθρωπό σου, τον αδελφό σου, τον διπλανό σου. Ποιος το λέει αυτό; Ο Αγιος Ιωάννης ο Θεολόγος στην επιστολή του. Το να λες «αγαπώ τον Θεό» είναι πολύ αόριστο και γενικό. Πίσω από αυτή τη φράση μπορεί να κρύβεται τελικά πάλι ένας εγωισμός. Και στην πραγματικότητα να μην αγαπάς τον Θεό. Ή να νομίζεις ότι Τον αγαπάς, αλλά να ζεις ακόμα μια απάτη, μια ψευδαίσθηση, ένα ψέμα. Και μάλιστα, ψέμα πονηρό και ύπουλο, αφού μπορείς και το διαμορφώνεις όπως θέλεις. Και επειδή το ονομάζεις όλο αυτό «θεϊκό», επαναπαύεσαι. Και δεν καταλαβαίνεις την παγίδα όπου πέφτεις. Γι’ αυτό ο Αγιος Ιωάννης, αλλά και όλοι οι μεγάλοι Αγιοι προσδιορίζουν καλύτερα την αγάπη και με μεγαλύτερη σαφήνεια. Και μας βάζουν να καθρεφτιστούμε στον εξής καθρέφτη: Αν αγαπάμε τον αδελφό μας και πώς φερόμαστε στον αδελφό μας! Ο αδελφός σου, ο άνθρωπός σου, είναι το κριτήριο για να καταλάβεις πώς τα πας και με τον Θεό.

Η αυτόνομη προσωπική σχέση με τον Θεό είναι βολική, γι’ αυτό μπορεί να γίνει και προβληματική. Είμαι μόνος μου στο δωμάτιό μου. Σκέφτομαι και ερμηνεύω τα πράγματα όπως θέλω εγώ. Τα βαθμολογώ όπως μου αρέσει. Τα αξιολογώ όπως νομίζω. Βλέπεις, παντού εδώ υπάρχει άνεση να κυριαρχήσει το «εγώ». Οταν, όμως, έρθεις σε επαφή και επικοινωνία με τον άλλον, εκεί θα φανερωθεί η πλήρης αλήθεια. Εκεί θα καταλάβεις πώς τα πας και με τον Θεό. Εκεί θα καταλάβεις σε τι Θεό πιστεύεις. Γιατί είναι εύκολο για όλους μας να λέμε «πιστεύω στον Θεό». Το θέμα, όμως, είναι σε ποιον Θεό. Με αποδείξεις. Αν ο Θεός που πιστεύεις είναι ο αληθινός και αν η σχέση μαζί του είναι ζωντανή και πραγματική, θα φανεί από τα αποτελέσματα! Από τη μεταμόρφωση. Από τη φλόγα της καρδιάς και την ακτινοβολία της όλης ύπαρξής σου. Θα βγάζεις κάτι που θα λάμπει γύρω σου. Και, κυρίως, θα βγάζεις γλυκασμό. Οχι νοσηρό συναισθηματισμό, αλλά γλυκασμό. Καλοσύνη και ανθρωπιά. Απόδειξη ότι γίνεσαι θεϊκός είναι η ανθρωπιά σου. Το καταλαβαίνεις αυτό;

Συνήθως λέμε ότι κάτι είναι θεϊκό όταν είναι υπερφυσικό. Οταν, δηλαδή, συνδέεται με εντυπωσιακά θαύματα, με υπέρβαση των φυσικών νόμων. Τώρα, όμως, σου λέω ότι θεϊκό, τελικά, είναι το βαθιά ανθρώπινο. Κάνω συχνά ομιλίες, το ξέρεις. Και πολλές φορές όταν τελειώσω μια ομιλία, έρχεται ο κόσμος να μου πει ένα «γεια». Οι πιο πολλοί μού λένε τον πόνο τους μέσα σε δύο προτάσεις. Και μερικοί ούτε καν σε προτάσεις. Σε ελάχιστες λέξεις μόνο. Και είναι και κάποιοι που δεν λένε ούτε λέξεις. Διότι με το που αρχίζουν να μιλούν, βουρκώνουν. Και δεν συνεχίζουν καν την πρόταση. Λένε ελάχιστα. Και καταλαβαίνω πολλά.

*Από το βιβλίο του π. Ανδρέα Κονάνου «Ολα του γάμου δύσκολα...», των εκδόσεων Αθως

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Παρ Φεβ 01, 2019 2:07 pm

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ

Είναι ωραίο το σημείο αυτό
που που παύεις να ζητάς,
να θες,
να νιώθεις έλλειψη,
κενό,
ανάγκη και ανικανοποίητο,
διότι ακριβώς αισθάνεσαι πλέον
ότι κρατάς το Παν,
και ζεις το Χριστό μέσα σου,
στην αγκαλιά σου,
στην καρδιά σου,
τώρα, εδώ,
αυτή τη στιγμή.

Τώρα πλέον
παύουν οι γκρίνιες,
φεύγει το παράπονο,
ζεις την πληρότητα,
το χορτασμό,
την ικανοποίηση,
τη χαρά και μακαριότητα
της θείας Παρουσίας.

Και απόδειξη
ότι το βίωμα αυτό είναι
ιαματικό
και σε πάει πιο μπροστά,
είναι αυτό:
δεν φοβάσαι πλέον το θάνατο,
παρά λες:
Τώρα, και να φύγω δεν με τρομάζει.
Διότι για μένα,
δεν υπάρχει πια θάνατος,
αφού έγινα ένα με τη Ζωή,
κι άγγιξα την πληρότητα
της θείας Παρουσίας.
----------------------------------------------

ΒΡΑΔΙΝΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ,
1 προς 2 Φεβρουαρίου,
Παρασκευή βράδυ, στις 9.30 μ.μ.,
στη μονή Πετράκη, δίπλα στον Ευαγγελισμό.

ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ
Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου, λεπτομέρειες προσεχώς.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Τρί Φεβ 05, 2019 2:30 pm

ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΜΑ ΕΧΕΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ Μ' ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ!...

Σε μια ομιλία ήρθε ένας άντρας στο τέλος. Μέσα στον πολύ κόσμο, τον είδα που περίμενε μέχρι να φύγουν όλοι. Κι ούτε που ήξερα τι θα μου έλεγε. Πλησιάζει. «Πάτερ, σε παρακαλώ, κάνε μια προσευχή για μένα. Η γυναίκα μου είναι πάρα πολύ της εκκλησίας κι έχει δυόμισι χρόνια να μ’ αγκαλιάσει». Εννοούσε ως σύζυγος να τον αγκαλιάσει. Ερωτικά.

Αυτό μου είπε μόνο. Κι έφυγε ο άνθρωπος βουρκωμένος. Χωρίς να περιμένει από μένα κάποια λύση. Δεν είχα να του πω συμβουλές ή κάτι συγκεκριμένο, αφού δεν ήξερα άλλες λεπτομέρειες. Απλά ήθελε ο άνθρωπος κάπου να ακουμπήσει τον πόνο του. Εγώ, όμως, κράτησα αυτό: Οτι η γυναίκα του, που είναι πολύ της εκκλησίας, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον άντρα της. Δεν τον έχει αγαπήσει. Προσέγγιση μηδέν. Και μάλιστα, η γυναίκα αυτή θεωρεί πολύ πνευματική τη στάση της. Πρόκειται για μεγάλη απάτη και ψευδαίσθηση. Πετάει στα σύννεφα ένας τέτοιος άνθρωπος, όταν νομίζει ότι ζει θεϊκές εμπειρίες, αφήνοντας τον άνθρωπό του τόσο μόνο, τόσο απαρηγόρητο, αβοήθητο και βαθιά πικραμένο. Στην πραγματικότητα, τον φτύνει.

Πρόκειται για φτύσιμο στον άνθρωπό σου μια τέτοια στάση. Είναι περιφρόνηση μεγάλη και εξευτελισμός. Δεν είναι; Εξευτελίζεις τον ανδρισμό του, την αξία και την προσωπικότητά του. Αυτή η κυρία, όμως, η «πολύ της εκκλησίας», νομίζει ότι ζει μια μεγαλειώδη σχέση με τον Θεό. Γι’ αυτό ρώτησα στην αρχή και είπα: «Τι Θεό πιστεύεις;»

Αν την είχα μπροστά μου, αυτό θα της έλεγα: «Αυτό να ψάξεις λίγο να δεις, αγαπητή μου: Σε τι Θεό πιστεύεις. Ακόμα και το ''Πιστεύω'' να λες τέλεια, ''Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα Παντοκράτορα…'', και να ομολογείς ότι ''Ναι, πιστεύω στον Τριαδικό Θεό, στον Ορθόδοξο Θεό, στον Θεό των Οικουμενικών Συνόδων'' κλπ., κλπ., θα σου απαντήσω ότι όλα αυτά που ομολογούν τα χείλη σου είναι τέλεια. Αλλά οι Αγιοι που τα έλεγαν με ζήλο και ακρίβεια δεν τα έλεγαν μόνο ως λόγια, ούτε τα ομολογούσαν τυπικά!

Γι’ αυτούς ήταν κάτι που έβγαινε ως πράξη ζωής και ακτινοβολία, ως εγγύτητα και άγγιγμα ψυχών. Κι όταν πρόκειται για ζευγάρι, μιλάμε για άγγιγμα ψυχών, αλλά και σωμάτων. Κι αν θες να εκφράσεις την αγάπη σου σ’ αυτόν τον Θεό, θα το κάνεις και μέσα από αυτή τη μορφή σχέσης, την ερωτική. Μην ξεχνάς κάτι βασικό: Είστε ζευγάρι! Απόδειξε, λοιπόν, ότι ο Θεός όντως σε έκανε αληθινά άνθρωπο! Ανθρωπο αγαπητό, μεταμορφωμένο, ζεστό, με ενδιαφέρον για τον άλλον. Διότι πίσω από την έννοια ''Θεός'' κρύβουμε άπειρες φορές την ψυχοπαθολογία, την παθογένεια και αρρώστια μας. Μπορεί μπροστά να μπαίνει η λέξη ''Θεός'', μα είναι μόνο για να καλύψει πολλά σκοτεινά θέματα της ψυχής μας».

Είναι πολλοί οι συγγενείς εκκλησιαστικών ανθρώπων -αυτών που είναι ''πολύ της Εκκλησίας''-, οι οποίοι, όταν βρουν έναν ιερέα, βγάζουν την πίκρα και την απογοήτευσή τους: «Μα, πάτερ, τι μαθαίνουν επιτέλους κοντά σου οι δικοί μου άνθρωποι; Η γυναίκα μου, ο άντρας μου, το παιδί μου; Τι παίρνει από σένα; Τι Θεό διδάσκεις; Τι Θεό βγάζεις, πάτερ μου;» Αν η διδαχή κι η αγάπη σου για τον Θεό δεν φέρνουν χαρά και ενότητα, τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.
-------------------------------------------
Στην εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια
απόσπασμα του βιβλίου μου Όλα του Γάμου Δύσκολα, των εκδόσεων Eκδόσεις Άθως - Athos Publications
------------------------------------------------------------
ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ:
Τετάρτη, 6/2 στις 6.30,
στον άγιο Χαράλαμπο Λενταριανών.

-----------------------------------------------------
π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Παρ Φεβ 08, 2019 1:47 pm

ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Η αγάπη των Κρητικών
είναι πολύ συγκινητική.
Ευχαριστώ πολύ
το Σεβασμιώτατο μητροπολίτη
Κυδωνίας και Αποκορώνου κ.κ. Δαμασκηνό,
για την τιμητική πρόσκληση,
τον άγιο Πρωτοσύγκελλο, π. Δαμασκηνό
για την τέλεια οργάνωση
και άψογη φιλοξενία (επέστρεψα + 1 κιλό!),
και τους τόσους φίλους και φίλες
που ήρθαν από πολλές πόλεις της Κρήτης,
παρ' όλη τη βροχή και κακοκαιρία,
για να περάσουμε λίγη ώρα μαζί,
και να μιλήσουμε για τους λογισμούς
που μας ταλαιπωρούν,
και τους λογισμούς του Χριστού
που μας ξεκουράζουν.

Στο άρθρο της Romfea.gr - Romfaia.gr υπάρχει όλη η ομιλία.
https://www.romfea.gr/…/26952-o-p-andre ... -sta-g-xar

Ίσως σε ενδιαφέρει και αυτό: https://www.facebook.com/AndreasKonanos ... &__tn__=-R

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Δευ Φεβ 11, 2019 9:34 pm

ΠΑΛΙ ΓΙ' ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΆ!

https://www.facebook.com/…/a.1610688882 ... 541611827/

Μου λέει προχτές ένας κύριος,
όταν τέλειωσε η αγρυπνία σε ένα ναό:
Πάλι γι' αγκαλιές και φιλιά, μας είπες, πάτερ!
Του λέω, και πώς νιώθεις μ' αυτό;
Ωραία, μου λέει. Μ' αρέσει. Και γω με τέτοια δυσκολεύομαι σπίτι με τη γυναίκα μου.
Οκ τότε, καληνύχτα! Να περνάτε καλά!
-----------------------------------
Η συνέχεια στο άρθρο παρακάτω,
στην εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια,
από το βιβλίο μου Όλα του Γάμου Δύσκολα,
των εκδόσεων Eκδόσεις Άθως - Athos Publications

Η ενότητα είναι πολύ σημαντική στο σπίτι

Από τον P. Andreas Konanos και την Εφημερίδα Ορθόδοξη Αλήθεια

Το περιεχόμενο της θερμότατης προσευχής του Χριστού λίγο προτού σταυρωθεί ήταν ακριβώς αυτό: προσευχήθηκε με αιμάτινο ιδρώτα και για την ενότητά μας! Εσύ ίσως πεις ότι «εκεί εννοούσε ενότητα πίστεως»! Ναι, σίγουρα, αναφέρθηκε και στην πίστη. Μήπως όμως η ενότητα δεν χρειάζεται και σ’ ένα σπίτι; Ενότητα γονέων - παιδιών. Ενότητα του ζευγαριού μεταξύ τους. Ενότητα των αδελφών στο σπίτι. Ενωμένα αδέλφια. Γονείς. Συγγενείς. Ολοι. Αλλιώς, τι νόημα έχει να λέμε ότι πιστεύουμε; Πώς αποδεικνύεται η μεταμορφωτική δύναμη της πίστης μας; Πώς μπορείς να λες ότι αγγίζεις τον Θεό, αν δεν είσαι πρώτα ανθρώπινος; Πώς μπορείς να λες ότι αγαπάς τον Χριστό, αν δεν είσαι ζεστός προς τον άνθρωπό σου και επιτρέπεις να δημιουργείται μέσα του ένας απίστευτος εκνευρισμός με τέτοια ψυχρότητα και απόσταση που κρατάς;

Για σκέψου τι κάνεις: Κρατάς απόσταση απ’ τον άνθρωπό σου και, μάλιστα, στο όνομα του Θεού! Και ποτέ δεν παραδέχεσαι ούτε λες: «Το πρόβλημα είναι δικό μου! Διότι είμαι γεμάτος ή γεμάτη ενοχές. Γιατί πίσω απ’ όλη αυτή τη συμπεριφορά μου κρύβεται κάτι άρρωστο δικό μου». Πίσω απ’ όλη αυτή τη συμπεριφορά κρύβεται μια λανθασμένη θεολογία. Και μια λανθασμένη ανθρωπολογία. Και μια λανθασμένη κοσμολογία. Και, γενικώς, υπάρχει ένα θέμα στον εγκέφαλό σου. Εμαθες πολλά. Μα, αρκετά απ’ αυτά ήταν λανθασμένα. Από γονείς, από συγγενείς, από φίλους. Μπορεί καμιά φορά και από ιερείς ή κατηχητές. Δεν ξέρω ποιους ακριβώς ανθρώπους γνώρισες εσύ στη ζωή σου.

Δεν ξέρω ποιος σε δίδαξε για τον Θεό, για τον άνθρωπο, για τον κόσμο. Πολλές φορές όμως όλα αυτά που μάθαμε δεν είναι αληθινά ορθόδοξα και σωστά. Διότι όταν κανείς αρνείται να χαρεί την αγάπη και τον έρωτά του, θεωρώντας ότι αυτό που του ζητιέται είναι πρόστυχο, ότι είναι αμαρτωλό, ότι είναι κοσμικό, ότι είναι ξεπεσμός και ότι δεν συνάδει και δεν ταιριάζει με την πνευματικότητά του, ε, τότε ακριβώς μιλάμε για μια λανθασμένη θεολογία. Μια θεολογία που φανερώνει υποτίμηση ενός δώρου που ο ίδιος ο Θεός έβαλε στον άνθρωπο! Ενα δώρο που έχει σκοπό την ενότητα, την ολοκλήρωση και την παρηγοριά του ανθρώπου. Διότι χωρίς αγάπη, καρδιακή, μα και ερωτική, ο άνθρωπος είναι απαρηγόρητος. Στον κόσμο αυτό ο άνθρωπος κουράζεται. Κι εσύ κουράζεσαι, είναι αλήθεια, ιδρώνεις, δουλεύεις -αν έχεις δουλειά-, υποφέρεις, αρρωσταίνεις, πονάς, πέφτεις ψυχολογικά.

Αν, τώρα, μέσα σ’ όλη αυτή την κόπωση δεν ζήσεις τα δώρα που δίνει ο Θεός στην οικογένειά σου, πώς θα αντέξεις. Αν δεν ζήσεις την ενότητα που φέρνει η συζυγία, με το σμίξιμο και την ένωση του ζευγαριού (ψυχικά, αλλά και σωματικά), ε, τότε, πώς θα ξεκουραστείς; Πώς θα παρηγορηθείς; Πώς θα ανανεωθείς; Εσύ όμως είσαι ψυχρός. Κι εσύ, ψυχρή... Και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιείς ως επιχείρημα όμορφες και πνευματικές δικαιολογίες για να κρύψεις αυτή σου την ψυχρότητα. Μπορεί, για παράδειγμα, να λες ότι είναι μέρα νηστείας, ότι έχουμε Σαρακοστή, ότι είναι μέρα προετοιμασίας, όλα αυτά, κι άλλα τέτοια πολλά κι ωραία.

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula » Τρί Φεβ 12, 2019 7:17 pm

Ο Θεος είναι Αγάπη! Γι αυτό και οι σκέψεις που στέλνει ο Θεός, πάντα, μα παντα!, στηρίζουν, υποστηρίζουν, ενθαρρύνουν, ενισχύουν, δίνουν κουράγιο, χαρά, ελπίδα, τόνωση,αγάπη!
Ακόμα και αν είσαι αμαρτωλός πολύ, ο Θεός θα έρθει κοντά σου για να σε ενισχύσει και να σε ανεβάσει, και όχι να σε γκρεμίσει στην απόγνωση.
Άρα, ολες οι άλλες σκέψεις, που φέρνουν αποθάρρυνση, απογοήτευση, και σε ρίχνουν ψυχολογικά στα πατώματα και στην απελπισία, δεν είναι του Θεου, και άρα, δεν γίνονται δεκτές!

π. Ανδρέας Κονάνος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”