π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ο αποσχηματισμος ειναι πραγματι μεγαλη αμαρτια..
Οπως ολοι ξερουμε βεβαια, η αμαρτια ειναι αυτη που κρινουμε ολοι μας, οχι το διαπραξαν την αμαρτια προσωπο, διοτι μονο ο Θεος μπορει να ξερει γιατι και πώς συνετελεσθη η αμαρτια, αν υπαρχουν ή οχι καποια ελαφρυντικα, ποιά ειναι και σε ποιά εκταση η οποια μεταμελεια και ουτω καθεξης, επομενως Εκεινος και μονο θα κρινει τον αδελφο μας Ανδρεα..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

Σαφώς και ο Θεός θα κρίνει τον ..... δεν μπορώ να τον προσφωνήσω κι εγώ σαν τον Παναγιώτη, όπως και όλους εμάς. Απλά εδώ επειδή το πρόσωπο αυτό είναι δημόσιο και πολύ δημοφιλές, συζητάμε μεταξύ μας... κατά κάποιον τρόπο καταθέτουμε την γνώμη μας.

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από panagiotisspy »

toula έγραψε:
Τρί Αύγ 25, 2020 12:25 pm
Σαφώς και ο Θεός θα κρίνει τον ..... δεν μπορώ να τον προσφωνήσω κι εγώ σαν τον Παναγιώτη, όπως και όλους εμάς. Απλά εδώ επειδή το πρόσωπο αυτό είναι δημόσιο και πολύ δημοφιλές, συζητάμε μεταξύ μας... κατά κάποιον τρόπο καταθέτουμε την γνώμη μας.
+1

Ποσο πραγματικα ασχημο κ στεναχωρο ειναι αυτο το πραγμα,
να μην ξερεις πώς να αποκαλεσεις εναν ανθρωπο.
Πολυ ποναει.. :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από ntinos »

toula έγραψε:
Τρί Αύγ 25, 2020 12:27 am
...αυτοί που δεν γνώρισαν τον θείο έρωτα όταν χειροτονήθηκαν ή νόμισαν ότι τον γνώρισαν....
Τα είπες όλα Τούλα, αυτό βρίσκεται πίσω από κάθε χειροτονία + μοναχική κουρά...ο Θείος Έρωτας!!

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από nickzark »

Τα είπατε όλοι όλα πιστεύω . Εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσε η κίνηση αυτή . Ας πούμε θύμωσα κιόλας . Εν συντομία το είδα σαν προδοσία σε όλους μας . Που εκμεταλλεύτηκε το σχήμα του , που τον γνωρίσαμε και πούλησε τόσα βιβλία και έγινε σταρ . Τώρα που το σκέφτηκα ήταν θύμα και αυτός . Της εφήμερης αυτής διασημότητας . Αλλιώς ξεκίνησε αλλου κατέληξε . Ο θεός να τον έχει καλά . Πλανήθηκε και αυτός όντως άνθρωπος αδύναμος . Όπως όλοι μας . Δεν θα τον παρακολουθώ φυσικά . Απλά μου έφυγε η πικρία ότι μας εκμεταλλεύτηκε όλους

Άβαταρ μέλους
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας

Δημοσίευση από cool »

Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

Δεν νομιζω να 'αρεσε' σε κανεναν αυτη η κινηση.
Βεβαια, δικαιωνονται οσοι κατα καιρους, ειχαν τις ενστασεις τους περι του συγκεκριμενου.
Βλεπετε, καποιοι εχουν πολυ πιο εκλεπτυσμενα αισθητηρια, και οι κεραιες τους πιανουν ακομη και εντελως ανεπαισθητα σινιαλα, που οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν αντιλαμβανονται...

Ωστοσο, σε εντελως προσωπικο επιπεδο, κανεις απο εμας δεν μπορει να ξερει τι εχει συμβει.
Αν πχ, εφτασε σε τετοιο επιπεδο που συντομα ισως και να μαθαιναμε και για δραστηριοτητες ασυμβατες με την αιτιολογημενη αυστηροτητα που συναδει με ενα ιερατικο σχημα, τοτε ισως, υπο μια διασταλτικη εννοια, και καλυτερα ετσι, με τη λογικη του 'μη χειρον βελτιστον'....
Πχ εγω δεν θα ηθελα να δω γνωστο μου ιερεα, να τον μαθαινω, οτι κανει πραγματα που δεν πρεπει...
Αν εφτασε εκει το πραγμα, οσο βαρυ κι αν ακουγεται, καλυτερα να κανεις καποια πραγματα ως λαϊκος παρά ως κληρικος...
Επισης, κανεις δεν ξερει αν ηδη εχει συμβει κατι ασχημο, και απο τον να τον 'ξυρισουν', να συμφωνηθηκε μυστικα, για λογους δημοσιοτητας και στοιχειωδους διασωσης της οποιας αξιοπρεπειας, να δρομολογηθει στο κοινο ως 'οικειοθελης παραιτηση', κι οχι ως 'αποπομπη'...

Ο χρονος μαλλον θα δειξει, τι ηταν αυτο που ωθησε τον εν Χριστω αδελφο Ανδρεα, να οδηγηθει σε αυτη την αποφαση....

Άβαταρ μέλους
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας

Δημοσίευση από cool »

Ανακοινωθεν εκ της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως για τον Αρχιμανδριτη Ανδρεα Κονανο

https://www.impenimerosi.gr/anakoinothe ... f%ce%bb-2/

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από nickzark »

Εγώ πάλι μπερδεύτηκα με την ανακοίνωση

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Άκρως θεολογικότατη η θέση του Μητροπολίτου Πειραιώς
(και τι άλλο θα μπορούσε να είναι;)

Και διερωτάται κανείς … ποιος μπορεί να ξεφύγει από τις παγίδες του διαβόλου;
Άγιος Αντώνιος
-Είδα όλες τις παγίδες του εχθρού (δηλαδή του διαβόλου) απλωμένες πάνω στη γη. Και στέναξα και είπα: Ποιος άραγε θα τις προσπεράσει χωρίς να τον πιάσουν;-

-Κανείς δεν μπορεί να εισέλθει στη βασιλεία των ουρανών, χωρίς να δοκιμάσει πειρασμούς (=δοκιμασίες). Βγάλε από τη μέση τους πειρασμούς και τότε κανείς δεν θα υπάρχει που να σώζεται-...... Άγιος Αντώνιος

Δε μένει παρά να προσευχηθούμε ωστε ο Κύριος να του φωτίσει το σκότος και να συνεχίσει τον αγώνα του.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”