Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από aposal »

Η Ελλάδα ματώνει οικονομικά κάθε χρόνο από τα λαδώματα, την φοροδιαφυγή, την ειφοροδιαφυγή (προς τα Ασφαλιστικά Ταμεία) και τις υπέρογκες σπατάλες του Δημοσίου χρήματος. Συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Νίκος, αλλά ουδόλως εκπλήσσομαι που όλα αυτά δεν γίνονται σκόπιμα. Όταν βάλεις τον λύκο να φυλαει τα πρόββατα δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι γιατί το κοπάδι σου ολοένα και λιγοστεύει...
Φέρουμε όμως κι εμείς μεγάλη ευθύνη. γιατί κάθε φορά το σημαντικό δημοκρατικό δικαίωμα της ψήφου μας το ασκούμε με άλλα κριτήρια... Αν δεν διορθώσουμε ΠΡΩΤΑ τον εαυτό μας δύσκολο το κόβω να δούμε άσπρη μέρα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αψογος Απόστολε.
Πάντως αυτό φίλε δεν φαίνεται στην κοινωνία.
Τουλάχιστον πλειοψηφικά.
Προσωπικά διαβλέπω τον κίνδυνο, να επιστρέψουμε πολύ πίσω, λόγω φτώχιας.
Δηλαδή φοβάμαι πως ο φτωχός αντί να απαιτήσει ένα δίκαιο σύστημα για όλους,
να πηγαίνει με το καλάθι με τη πραμάτεια του στον αξιωματούχο για να εκλιπαρήσει εύνοια.
Πολύ το φοβάμαι αυτό.
Να αποκτήσουμε πολιτικούς νέους και άφθαρτους μεν, κομματάρχες με αβέβαιο μέλλον δε...

Η μικροκλίμακα δίνει τα καλύτερα συμπεράσματα.
Στη γειτονιά σας, στους συγγενείς σας, στους φίλους σας στο χωριό σας, στην πόλη σας βλέπετε μεγάλες αλλαγές
προς το καλύτερο;
Η ελπίδα έρχεται μόνο απ τα αστικά κέντρα ελέω Καμίνη και Μπουτάρη.
Θα διαφωνείτε οι περισσότεροι, αλλά επιτρέψτε μου να έχω αυτή την άποψη.
Μόνο η ανώνυμη μαζα είναι δυνατόν να φέρει αλλάγές.
Αυτή που τελικά είναι το υποστύλωμα της κοινωνίας.
Οι επαρχιες γενικώς είναι δέσμιες πίσω από έναν απαρχαιωμένο προσωποποιημένο κομματισμό,
που άγεται και φέρεται πίσω από τα οπίσθια παραγοντίσκων, δημάρχων, βουλευτών κλπ.
Λίγα πράγματα λοιπόν από εκεί.
Μόνο το ανώνυμο πλήθος. Εκεί είναι η βασική μου ελπίδα μου
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από filotas »

Βασίλη δεν πειράζει που διαφωνούμε, αφού ούτε εγώ είμαι στην κυβέρνηση ούτε εσύ στην αντιπολίτευση :mrgreen: .

Ξέρω ότι πολλά απ' αυτά οι προηγούμενες κυβερνήσεις έλεγαν ότι θα τα κάνουν, αλλά δεν τα έκαναν.

Απόστολε, δεν αρκεί μόνο η είσπραξη φόρων και εισφορών για να πάει καλά μια οικονομία, πρέπει και να παράγει. Δυστυχώς σήμερα η Ελλάδα δεν παράγει σχεδόν τίποτε και ότι παράγει δεν σε ανταγωνιστική ποιότητα και τιμές.

Δεν χρειαζόμαστε καλύτερους πολιτικούς, αλλά καλύτερους απ' όλες τις απόψεις πολίτες. Οι καλύτεροι πολίτες θα κάνουν και τους καλύτερους πολιτικούς και το καλύτερο κράτος.

Οπότε καταλήγουμε στις προηγούμενες διαπιστώσεις του Απόστολου :wink: , ότι η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της πνευματικής κρίσης.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έχετε σκεφθει ο πλούσιος Παπούλιας να έλεγε πως όλος ο μισθος του
στην προεδρία θα δίνεται για κοινωφελείς σκοπούς;

10 εκατομμύρια Έλληνες θα τον λάτρευαν...

Απλές χριστιανικές πράξεις απέναντι στα μεγάλα λόγια...

Τόσο απλά...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:Οπότε καταλήγουμε στις προηγούμενες διαπιστώσεις του Απόστολου :wink: , ότι η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της πνευματικής κρίσης.
Ακριβώς εκεί σκόπευε η παρατήρησή μου να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας (επί τα βελτίω), γιατί αλλιώς άσπρη μέρα δεν θα δούμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από filotas »

ΕΠΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΝΕΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ
Συντάχθηκε απο τον/την briefingnews.gr - Δευτέρα, 05 Δεκέμβριος 2011

Εικόνα

Η ζωή είναι για τους νέους. Όμως ποια ζωή, όταν το μέλλον, περιγράφεται από τους ίδιους ως αβέβαιο;

Ποια όνειρα να πραγματοποιήσει σε τούτη την χώρα; Μόνη διέξοδος η φυγή, μακριά, να ανοίξουν οι ορίζοντες, να ζήσουν αυτό που η Ελλάδα στερεί σε κάθε δραστήριο και γεμάτο φιλοδοξίες νέο. Σύμφωνα με την έρευνα που δημοσιεύει το Βήμα, 7 στους 10 νέους λένε ότι δεν έχουν κάποιο σχέδιο για τη ζωή τους, ενώ το 72,8% αναφέρει πως δεν έχουν ένα εισόδημα που να αρκεί για να ζήσουν. Το 54% αναφέρουν ότι τους στηρίζουν οι γονείς τους.

Εντυπωσιακό είναι ότι το 63,7% θεωρεί ότι ούτε στο μέλλον θα έχει ένα ικανοποιητικό εισόδημα, ενώ το 66,4% λένε ότι αν τους δινόταν η ευκαιρία θα έφευγαν από τη χώρα για να δουλέψουν έξω. Παρόλη τη δυσαρέσκεια το 42,9% λένε ότι δεν συμμετέχουν ποτέ σε διαδηλώσεις και μόνο το 10,4% αναφέρουν ότι συμμετέχουν τακτικά.

Πηγή: ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ

Αυτή είναι η μεγαλύτερη τραγωδία. Εκτός από το παρόν καταφέραμε να σκοτώσουμε και το ορατό μέλλον των παιδιών μας. Η κόρη μου είναι 26 χρονών πτυχιούχος και άνεργη. Το ίδιο και ο μνηστήρας της. Τα παιδιά ονειρεύονται μια δουλειά, ένα σπίτι, οικογένεια, παιδιά... Πως όμως;

Ψάχνουν τρόπο να φύγουν στο εξωτερικό, αλλά οι δρόμοι κλείνουν σιγά σιγά κι εκεί.

Ο Θεός να βάλει το χέρι του, γιατί εμείς τα κάναμε θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από ntinos »

aposal έγραψε:
filotas έγραψε:Οπότε καταλήγουμε στις προηγούμενες διαπιστώσεις του Απόστολου :wink: , ότι η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της πνευματικής κρίσης.
Ακριβώς εκεί σκόπευε η παρατήρησή μου να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας (επί τα βελτίω), γιατί αλλιώς άσπρη μέρα δεν θα δούμε.
Μακάρι...αλλά τρι-χλωμο...ιστορικά αυτό δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ...η χώρα μας τα τελευταία 100 χρόνια είχε 3 φορές την ευκαιρία να κάνει ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ RESTART (1ος/2ος παγκ. πόλεμος, εμφύλιος)...κάτι πήγε να γίνει απ'το 60 κ μετά, αλλά μετά από 15 χρόνια επιστρέψαμε και πάλι στις ίδιες "εγγυημένες" πρακτικές του ρουσφετιού κ της λαμογιάς.

Μπορείτε να ανατρέξετε κ παλαιότερα όπου με την σύσταση του (νεογέννητου) ελληνικού κράτους κουμάντο έκαναν κ πάλι οι (πρώην) κοτσαμπάσιδες (οι οποίοι υπάρχουν μέχρι σήμερα, απλά έχουν αλλάξει ρούχα κ ιδιότητα...λέγονται πλέον βουλευτές/γ.διευθυντές/κομματάρχες/καναλάρχες/χορηγοί πολιτικών κομμάτων, κλπ, κλπ).

Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει κ πολλά από την νοοτροπία που είχαμε στην Τουρκοκρατία, κ μετά. Αυτό οφείλεται (πρωτίστως) στο ότι ο Έλληνας δεν νιώθει το κράτος ΔΙΚΟ ΤΟΥ...το θεωρεί (κ δικαίως κατα τη γνώμη μου όταν βλέπει τους σύγχρονους κοτσαμπάσιδες να κλέβουν κατα συρροή κ εξακολούθηση) σαν κάτι ΕΧΘΡΙΚΟ κ κυρίως ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ...σαν ένα φάντασμα που το κυνηγάει κ τον κυνηγάει...

Μπορεί ο σύγχρονος Έλληνας να νιώθει "Ελληναράς", αλλά αυτή η αγάπη είναι περισσότερο πλατωνική, με υπολείμματα κόμπλεξ από την τουρκοκρατία. Αγαπάω την Έλλαδα δεν σημαίνει μόνο να πηγαίνω στην παρέλαση την 25η Μαρτίου κ το μεσημέρι να τρώω τον (παραδοσιακό) μπακαλιάρο...

Αγαπάω την Ελλάδα σημαίνει να πληρώνω κ τους φόρους μου, να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου προς το κράτος....κ φυσικά κ το αντίθετο (το κράτος να με προστατεύει, να μου παρέχει υπηρεσίες ανάλογες του αντιτίμου, κλπ).

Το τελευταίο δεν συμβαίνει όμως λόγω της νοοτροπίας που προανέφερα (βλέπω τον "κοτζαμπάση" να κάνει βουρ στο (δημόσιο) ψητό??..ε,θα το κάνω κ εγώ σε αυτό το "κακό" κράτος ..κ δικαίως για κάποιους).

Εν κατακλείδι...το κράτος αυτό (κ οι πολίτες του) συστάθηκαν στραβά εν τη γενέσει...κάτι ήξερε ο Καποδίστριας που ήθελε να εφαρμόσει διακυβέρνηση πολυαξονική (κατονιακό μοντέλο...με ομοσπονδίες δηλαδή), κ όχι μονο-αξονική...(οι κλέφτες "μαντρώνονται" πιο εύκολα σε τοπικό επίπεδο...το "μεγάλο" κράτος βολεύει την φοροδιαφυγή, την "μάσα", κλπ)..

αυτά...σορυ αν κούρασα...γράφω που γράφω 2 φορές το χρόνο, τα γράφω τουλάχιστον μαζεμένα :lol:
Καλές Γιορτές σε όλους!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επίσης φίλε. Ωραία τα είπες.
Συμφωνω 100%
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ntinos έγραψε:
aposal έγραψε:
filotas έγραψε:Οπότε καταλήγουμε στις προηγούμενες διαπιστώσεις του Απόστολου :wink: , ότι η οικονομική κρίση είναι αποτέλεσμα της πνευματικής κρίσης.
Ακριβώς εκεί σκόπευε η παρατήρησή μου να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας (επί τα βελτίω), γιατί αλλιώς άσπρη μέρα δεν θα δούμε.
Μακάρι...αλλά τρι-χλωμο...ιστορικά αυτό δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ...η χώρα μας τα τελευταία 100 χρόνια είχε 3 φορές την ευκαιρία να κάνει ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ RESTART (1ος/2ος παγκ. πόλεμος, εμφύλιος)...κάτι πήγε να γίνει απ'το 60 κ μετά, αλλά μετά από 15 χρόνια επιστρέψαμε και πάλι στις ίδιες "εγγυημένες" πρακτικές του ρουσφετιού κ της λαμογιάς.

Μπορείτε να ανατρέξετε κ παλαιότερα όπου με την σύσταση του (νεογέννητου) ελληνικού κράτους κουμάντο έκαναν κ πάλι οι (πρώην) κοτσαμπάσιδες (οι οποίοι υπάρχουν μέχρι σήμερα, απλά έχουν αλλάξει ρούχα κ ιδιότητα...λέγονται πλέον βουλευτές/γ.διευθυντές/κομματάρχες/καναλάρχες/χορηγοί πολιτικών κομμάτων, κλπ, κλπ).

Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει κ πολλά από την νοοτροπία που είχαμε στην Τουρκοκρατία, κ μετά. Αυτό οφείλεται (πρωτίστως) στο ότι ο Έλληνας δεν νιώθει το κράτος ΔΙΚΟ ΤΟΥ...το θεωρεί (κ δικαίως κατα τη γνώμη μου όταν βλέπει τους σύγχρονους κοτσαμπάσιδες να κλέβουν κατα συρροή κ εξακολούθηση) σαν κάτι ΕΧΘΡΙΚΟ κ κυρίως ΑΦΗΡΗΜΕΝΟ...σαν ένα φάντασμα που το κυνηγάει κ τον κυνηγάει...

Μπορεί ο σύγχρονος Έλληνας να νιώθει "Ελληναράς", αλλά αυτή η αγάπη είναι περισσότερο πλατωνική, με υπολείμματα κόμπλεξ από την τουρκοκρατία. Αγαπάω την Έλλαδα δεν σημαίνει μόνο να πηγαίνω στην παρέλαση την 25η Μαρτίου κ το μεσημέρι να τρώω τον (παραδοσιακό) μπακαλιάρο...

Αγαπάω την Ελλάδα σημαίνει να πληρώνω κ τους φόρους μου, να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου προς το κράτος....κ φυσικά κ το αντίθετο (το κράτος να με προστατεύει, να μου παρέχει υπηρεσίες ανάλογες του αντιτίμου, κλπ).

Το τελευταίο δεν συμβαίνει όμως λόγω της νοοτροπίας που προανέφερα (βλέπω τον "κοτζαμπάση" να κάνει βουρ στο (δημόσιο) ψητό??..ε,θα το κάνω κ εγώ σε αυτό το "κακό" κράτος ..κ δικαίως για κάποιους).

Εν κατακλείδι...το κράτος αυτό (κ οι πολίτες του) συστάθηκαν στραβά εν τη γενέσει...κάτι ήξερε ο Καποδίστριας που ήθελε να εφαρμόσει διακυβέρνηση πολυαξονική (κατονιακό μοντέλο...με ομοσπονδίες δηλαδή), κ όχι μονο-αξονική...(οι κλέφτες "μαντρώνονται" πιο εύκολα σε τοπικό επίπεδο...το "μεγάλο" κράτος βολεύει την φοροδιαφυγή, την "μάσα", κλπ)..

αυτά...σορυ αν κούρασα...γράφω που γράφω 2 φορές το χρόνο, τα γράφω τουλάχιστον μαζεμένα :lol:
Καλές Γιορτές σε όλους!
μολις ειδα το προφιλ σου και ειδα οτι το 2 φορες τον χρονο δεν αληθευει αδελφε μου

Εισε μελος απο- Παρ Αύγ 31, 2007 8:00

Τελευταία επίσκεψη:
Δευτ Δεκ 05, 2011 11:57 pm
Συνολικές δημοσιεύσεις:
22 | Αναζήτηση δημοσιεύσεων μέλους

λοιπον 2 φορες τον χρονο επι 4 ετη = 8 και μιση διμοσιευσεις
εσυ εχεις κιολας 22 αραγε πολλα λες :lol:
να με συνχωρας αδελφε και να σε βλεπουμε ποιο τακτικα να σε διαβαζουμε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πάρτε βαθιά ανάσα και διαβάστε !

Δημοσίευση από ntinos »

:lol: :lol: ...καλό!!
Τόσες πολλές έχω κάνει?!?!?! :shock: δεν το'χα προσέξει!
Δεν γράφω πολύ, αλλά σας διαβάζω ανελειπώς και με μεγάλο ενδιαφέρον!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”