Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ακουσα τη συνέντευξη του ιερέα στην Τσαπανιδου.
Είπε πως είχε ενημερώσει τους γονείς να πανε λιγες φορές
το παιδάκι στην εκκλησία για να συνηθίσει το χώρο.
Αυτοί δεν το έκαναν.
Μια χαρά παντως τον ακουσα τον άνθρωπο.
Μπορεί να υπερεβαλε πιθανώς, αλλα
επουδενι δεν ειναι αυτό που εννοεί ο Παναγιώτης.
Τώρα παλι αν αναφέρω τη Συρία, την Αίγυπτο και
την Ινδία, θα ειναι παλι άσχετα;

Παντως και εμένα αν ήταν στο χέρι μου θα "μαλλωνα"
τους γονείς που πανε τα παιδια μια φορα στα κάποια χρονια
τα παιδια στην εκκλησια και πρεπει να επιστρατευτούν ειδικές
δυναμεις π.χ. για να κοινωνήσουν...
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Είναι προφανής η ευθύνη των γονέων που ποιούν τώρα την νύσσαν.
Πώτον κύριον άργησαν πολύ να το βαφτίσουν - ας υποθέσουμε έίχαν τους λόγους τους -
Δεύτερο δεν ακουσαν τις υποδείξεις του ιερέως περί συμμετοχής τους και συχνότερη παρουσία τους στην Εκκλησία.
Τρίτον δεν βαφτίζεις με το ζόρι ένα μεγαλούτσικο παιδί που χτυπιέται και κλωτσάει μέσα στην κολυμπύθρα. Περιμένεις οι γονείς να εξηγήσουν στο παιδί τι θα γίνει, και αυτό πλέον συνηδειτά να μετέχει
Δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική τα βάζουν με τον ιερέα. Δεν καταλαβαίνω επίσης με ποιά λογική έδωσαν - αυτοί που έδωσαν δημοσιότητα -στο θέμα, εννοώ αυτούς που είχαν βιντεοσκοπήσει το γεγονός.
Ας προσπαθήσουν αν δεν τους έκανε αυτός, με άλλο ιερέα, όχι να κάνουν τόσο θόρυβο άδικα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πολλά πρακτορεία ειδήσεων Εκκλησίας τις περισσότερες φορές αναρτάται θέμα τα οποία δεν θα To έχουν αναρτηθεί
Στην Ρομφαία βάλανε το βίντεο με τον Ιερέα Αρχιμανδριτη που σταμάτησε το μυστήριο της βάπτισης ενός 3χρονου παιδιού
Και καλά έκανε κατά την γνώμη μου
Πάντως με αυτή την ανάρτηση έδωσε το πρακτορείο ειδήσεων δικαίωμα να γίνουν σχόλια διάφορα, τα περισσότερα απαράδεκτα έως αισχρά προς το πρόσωπό του Ιερέως
Απαράδεκτη κίνηση τέτοιων αναρτήσεων
Παλαιότερα αντί να καλύψει κάτι, αντίθετα το δημοσιοποιουσε κιόλας

Το έγραψα αυτό εδώ γιατί πήρα θέση μαζί με αδελφούς από Γερμανία που κάνουν αγώνα όπως ο ιερέας για να κρατηθεί η πίστη μας ορθή και όχι αλλιωμενη και τα σχόλια μας δεν τα αναρτησανε καν, αφήνουν να φανούν αυτά που μόνο εκείνους για διάφορους λόγους συμφέρουν
Εύχομαι να το δούνε το θέμα να μην νομίζουν ότι έτσι περνάνε απαρατήρητα

ΥΓ. δεν τους ξαναδιαβάζω

Να με συγχωρείτε έγραψα αυτό που θέλαμε με αδέλφια από το εξωτερικό σαν παράπονο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Συμφωνώ απόλυτα με τις δυο παρακάτω απόψεις και θέσεις περί του θέματος που τέθηκε με την ακυρωση της βάπτισης. Μπορεί ο ιερέας να μην το χειρίστηκε με ηρεμία, κατα τη γνώμη μου, αλλά το λάθος του ήταν έως εκεί. Οι γονείς φταίνει 99.9% για ότι έγινε με τη μικρή που κάνει μπαμ ότι δεν έχει ξαναπατήσει πόδι σε εκκλησία.


Από π.Ανδρέας Κουμπής
Σχετικά με το βίντεο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο όπου ιερέας φαίνεται να αρνήθηκε να προχωρήσει στη βάπτιση τρίχρονου κοριτσιού, όταν το μικρό ρωτήθηκε απ' αυτόν και είπε ότι δεν επιθυμεί να βαπτιστεί και μάλιστα αρκετές φορές, θα ήθελα να πω τα εξής.
Κατ' αρχάς για να προχωρήσουμε σε όποια κρίση, πρέπει να δεχτούμε ότι το βίντεο είναι αληθινό και όχι πλαστό ή σκηνοθετημένο για κάποιους λόγους. Με αυτό το δεδομένο θα διατυπώσουμε κάποιες σκέψεις πάντα προσωπικές.
1. Δεν πρόκειται για νήπιο αλλά για μικρό παιδί. Όφειλαν οι γονείς να το έχουν από καιρό προετοιμάσει με την κατάλληλη αγωγή, με επισκέψεις στο ναό και γνωριμία με τον ιερέα. Έστω σαν παιγνίδι, ή δεν ξέρω πως αλλιώς έπρεπε το παιδάκι να έχει εξοικειωθεί με το γεγονός της βάπτισης. Έχω προσωπική εμπειρία, όταν βάπτισα περίπου της ίδιας ηλικίας κοριτσάκι. Οι γονείς είχαν κάνει μεγάλη και σωστή προετοιμασία και δυο επισκέψεις στην εκκλησία για να γνωριστούμε με το μικρό και να πούμε τι ακριβώς θα γίνει εκείνη την ημέρα της βάπτισής του. Και πράγματι όλα πήγαν πολύ καλά.
Ας ερωτηθούν οι γονείς γιατί δεν το βάπτισαν τόσα χρόνια, όταν ήταν νήπιο; Υπάρχει σοβαρός λόγος ή απλά αμέλεια; Οφείλουν να δώσουν εξηγήσεις στην ενορία τους, εάν φυσικά πιστεύουν στο θεσμό της ενορίας.
Διάβασα σχόλια στα οποία πολλοί ζητούν να επιτιμηθεί ο ιερέας και να καταγγελθεί στον επίσκοπο. Γιατί ο ιερέας και όχι οι γονείς;; Δεν πρέπει να κληθούν ενώπιον του επισκόπου να δώσουν εξηγήσεις για την βαρύτατη αμέλειά τους; Δεν είναι μέλη της Εκκλησίας; Ποιος πνευματικός τους επέτρεψε να αφήσουν το παιδάκι αβάπτιστο τρία χρόνια;
2. Σχετική έρευνα θα έπρεπε να κάνει και ο ιερέας. Δηλ. Να ζητήσει να μάθει ποιας ηλικίας είναι το μικρό, αν θέλει, πως αντιδρά όταν του λένε για βάπτιση κτλ. δικαιολογείται βέβαια ο ιερέας από το γεγονός ότι στις μεγάλες πόλεις με τα πολλά μυστήρια κάποιες τέτοιες περιπτώσεις ξεφεύγουν από την αντίληψη του εφημέριου και βρίσκεται ξαφνικά μπροστά σε τέτοιες καταστάσεις. Αλήθεια τι έπρεπε να κάνει ο ιερέας όταν το μικρό έτρεχε και γύριζε μέσα στο ναό αρνούμενο να μπει στην κολυμβήθρα;; Έπρεπε να κάνει τον θηριοδαμαστή; Να αναγκάσει με κάποιο τρόπο το μικρό να "υπακούσει". Πιστεύω ότι η όλη σκηνή θα ήταν απείρου κάλους θέαμα και όσοι κατηγορούν σήμερα τον ιερέα, θα τον κατηγορούσαν και τότε για βασανιστή νηπίων... κάτι σαν τον Ηρώδη.
3. Πολλοί σχολιαστές παρέκαμψαν το γεγονός της άρνησης της μικρής. Είπαν ότι είναι παιδί και δεν ξέρει τι θέλει ή φοβάται κτλ. Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό. Πολλά σημεία από την ακολουθία του μυστηρίου έχουν καταντήσει τυπικές ερωτήσεις και ανεύθυνες απαντήσεις από τους αναδόχους. Δεχόμεθα ως αναδόχους ανθρώπους που κάποτε τους βάπτισαν ως χριστιανούς, αλλά μετά, ούτε εκκλησιάζονται ούτε έχουν μυστηριακή ζωή. Αρκούμαστε να μας ομολογήσουν τη στιγμή της κατηχήσεως το "Πιστεύω" για λογαριασμό του νηπίου, ενώ είμαστε σχεδόν βέβαιοι ότι ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν τι λένε και τι ομολογούν και πολύ περισσότερο αγνοούν ποια αγωγή θα ασκήσουν στο μικρό, του οποίου την πνευματική ευθύνη ενώπιον της Εκκλησίας αναλαμβάνουν. Όλους αυτούς που στην ουσία δεν ξέρουν τι κάνουν, δεχόμαστε την ομολογία της στιγμής, επειδή είναι ενήλικες και δεν μας παίρνει να τους αμφισβητήσουμε...... Γιατί να μην δεχτούμε και την άρνηση της μικρής;
Και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν άγιοι μάρτυρες της Εκκλησίας μας μικρά παιδιά, που ομολόγησαν ενώπιον τυράννων ότι είναι χριστιανοί και θανατώθηκαν για την ομολογία τους. Αυτή την ομολογία γιατί την δεχόμαστε και κατατάσσουμε τα παιδάκια αυτά στις χορείες των αγίων; Η ομολογία υπέρ του Χριστού μετράει και η άρνηση δεν μετράει και αρπάζουμε το μικρό και το βαπτίζουμε με το ζόρι;
Σχετικά με το βίντεο που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο όπου ιερέας φαίνεται να αρνήθηκε να προχωρήσει στη βάπτιση τρίχρονου κοριτσιού, όταν το μικρό ρωτήθηκε απ' αυτόν και είπε ότι δεν επιθυμεί να βαπτιστεί και μάλιστα αρκετές φορές, θα ήθελα να πω τα εξής.
Κατ' αρχάς για να προχωρήσουμε σε όποια κρίση, πρέπει να δεχτούμε ότι το βίντεο είναι αληθινό και όχι πλαστό ή σκηνοθετημένο για κάποιους λόγους. Με αυτό το δεδομένο θα διατυπώσουμε κάποιες σκέψεις πάντα προσωπικές.
1. Δεν πρόκειται για νήπιο αλλά για μικρό παιδί. Όφειλαν οι γονείς να το έχουν από καιρό προετοιμάσει με την κατάλληλη αγωγή, με επισκέψεις στο ναό και γνωριμία με τον ιερέα. Έστω σαν παιγνίδι, ή δεν ξέρω πως αλλιώς έπρεπε το παιδάκι να έχει εξοικειωθεί με το γεγονός της βάπτισης. Έχω προσωπική εμπειρία, όταν βάπτισα περίπου της ίδιας ηλικίας κοριτσάκι. Οι γονείς είχαν κάνει μεγάλη και σωστή προετοιμασία και δυο επισκέψεις στην εκκλησία για να γνωριστούμε με το μικρό και να πούμε τι ακριβώς θα γίνει εκείνη την ημέρα της βάπτισής του. Και πράγματι όλα πήγαν πολύ καλά.
Ας ερωτηθούν οι γονείς γιατί δεν το βάπτισαν τόσα χρόνια, όταν ήταν νήπιο; Υπάρχει σοβαρός λόγος ή απλά αμέλεια; Οφείλουν να δώσουν εξηγήσεις στην ενορία τους, εάν φυσικά πιστεύουν στο θεσμό της ενορίας.
Διάβασα σχόλια στα οποία πολλοί ζητούν να επιτιμηθεί ο ιερέας και να καταγγελθεί στον επίσκοπο. Γιατί ο ιερέας και όχι οι γονείς;; Δεν πρέπει να κληθούν ενώπιον του επισκόπου να δώσουν εξηγήσεις για την βαρύτατη αμέλειά τους; Δεν είναι μέλη της Εκκλησίας; Ποιος πνευματικός τους επέτρεψε να αφήσουν το παιδάκι αβάπτιστο τρία χρόνια;
2. Σχετική έρευνα θα έπρεπε να κάνει και ο ιερέας. Δηλ. Να ζητήσει να μάθει ποιας ηλικίας είναι το μικρό, αν θέλει, πως αντιδρά όταν του λένε για βάπτιση κτλ. δικαιολογείται βέβαια ο ιερέας από το γεγονός ότι στις μεγάλες πόλεις με τα πολλά μυστήρια κάποιες τέτοιες περιπτώσεις ξεφεύγουν από την αντίληψη του εφημέριου και βρίσκεται ξαφνικά μπροστά σε τέτοιες καταστάσεις. Αλήθεια τι έπρεπε να κάνει ο ιερέας όταν το μικρό έτρεχε και γύριζε μέσα στο ναό αρνούμενο να μπει στην κολυμβήθρα;; Έπρεπε να κάνει τον θηριοδαμαστή; Να αναγκάσει με κάποιο τρόπο το μικρό να "υπακούσει". Πιστεύω ότι η όλη σκηνή θα ήταν απείρου κάλους θέαμα και όσοι κατηγορούν σήμερα τον ιερέα, θα τον κατηγορούσαν και τότε για βασανιστή νηπίων... κάτι σαν τον Ηρώδη.
3. Πολλοί σχολιαστές παρέκαμψαν το γεγονός της άρνησης της μικρής. Είπαν ότι είναι παιδί και δεν ξέρει τι θέλει ή φοβάται κτλ. Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τόσο απλό. Πολλά σημεία από την ακολουθία του μυστηρίου έχουν καταντήσει τυπικές ερωτήσεις και ανεύθυνες απαντήσεις από τους αναδόχους. Δεχόμεθα ως αναδόχους ανθρώπους που κάποτε τους βάπτισαν ως χριστιανούς, αλλά μετά, ούτε εκκλησιάζονται ούτε έχουν μυστηριακή ζωή. Αρκούμαστε να μας ομολογήσουν τη στιγμή της κατηχήσεως το "Πιστεύω" για λογαριασμό του νηπίου, ενώ είμαστε σχεδόν βέβαιοι ότι ούτε οι ίδιοι γνωρίζουν τι λένε και τι ομολογούν και πολύ περισσότερο αγνοούν ποια αγωγή θα ασκήσουν στο μικρό, του οποίου την πνευματική ευθύνη ενώπιον της Εκκλησίας αναλαμβάνουν. Όλους αυτούς που στην ουσία δεν ξέρουν τι κάνουν, δεχόμαστε την ομολογία της στιγμής, επειδή είναι ενήλικες και δεν μας παίρνει να τους αμφισβητήσουμε...... Γιατί να μην δεχτούμε και την άρνηση της μικρής;
Και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν άγιοι μάρτυρες της Εκκλησίας μας μικρά παιδιά, που ομολόγησαν ενώπιον τυράννων ότι είναι χριστιανοί και θανατώθηκαν για την ομολογία τους. Αυτή την ομολογία γιατί την δεχόμαστε και κατατάσσουμε τα παιδάκια αυτά στις χορείες των αγίων; Η ομολογία υπέρ του Χριστού μετράει και η άρνηση δεν μετράει και αρπάζουμε το μικρό και το βαπτίζουμε με το ζόρι;


και η παρακάτω άποψη είναι απο τον Σιμωνοπετρίτη, Προδρομίτη Αρχιμανδρίτη Πορφύριο


Άγιο Βάπτισμα και βρέφη
Μεγάλη κουβέντα ξεκίνησε γιά την μικρή, τρίχρονη, Λυδία, κάπου στην Ευρώπη, που αρνήθηκε το βάπτισμα. Μακάρι να βγει κάτι καλό, αλλά και μακάρι ο νεαρός ιερέας να μην έχει μπλεξίματα. Το Άγιο Βάπτισμα είναι ότι σοβαρότερο στην αρχή της ζωής μας. Τα βρέφη έχουν απόλυτη επίγνωση, ως τέλειες ψυχές, γιά το τί γίνεται, άλλο τώρα αν δεν μπορούν να εκφραστούν με λέξεις και λόγο. Οι γονείς, ο μελλοντικός ανάδοχος, ο επίσκοπος και γενικότερα η Εκκλησία, ως ανθρώπινη κοινωνία, έχουν την ευθύνη γιά την ιερή αυτήν πράξη. Και γιά να είμαστε κάπως πιό σοβαροί με τα παιδιά, θα ήθελα ταπεινά να αναφέρω μία δύο περιπτώσεις:
1.Ο Τίμιος Πρόδρομος ως βρέφος, στην κοιλιά της μάννας του, της Αγίας Ελισάβετ, εσκίρτησε εν αγαλλιάσει, και προσκύνησε τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό.
2. Ο Μωϋσής ως βρέφος δεν δέχτηκε τους θησαυρούς του Φαραώ αλλά προτίμησε να ακουμπήσει κάρβουνο στα χείλη του.
3.Ο προφήτης Σαμουήλ ω μικρό παιδί δέχθηκε την συμβουλή του αρχιερέα Ιλί και απάντησε στην φωνή του Θεού. Στην Καινή Διαθήκη δεν είναι λίγοι οι άγιοι που δέν θήλαζαν σαν βρέφη ημέρες νηστείας, με πρώτον τον Άγιο Νικόλαο. Ο Άγιος παιδομάρτυρας Κήρυκος 3 ετών δεν δέχθηκε τις θωπείες του ειδωλολάτρη που ερωτεύθηκε την μητέρα του, την ΑΓία Ιουλίττα, και τελικά ο τύραννος σκότωσε το τρλιχρονο αγόρι. Θεωρώ πως είναι πάρα πολύ σοβαρή η άρνηση της μικρής Λυδίας.

Πολλές φορές, όταν ένα παιδί Κυριακή πρωΐ δεν δέχεται να κοινωνήσει, ρωτάω τους γονείς, που έχουν και την ευθύνη και γιά τους εαυτούς των αλλά και γιά τα τέκνα τους, και αποδεικνύεται ότι οι γονείς δεν έχουν σωστή ζωή, και επι πλέον τα ξημερώματα της Κυριακής. Δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι ένα παιδί 3 ετών δεν έχει βούληση, όταν οι γονείς επιβάλλουν σε αυτό χίλια δυό παραγγέλματα
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από aposal »

Ήμουν μάρτυρας σκηνικού που ο ιερέας δεν κοινωνεί μικρό παιδάκι στην αγκαλιά της μάνας του που αρνιόταν να δεχθεί την κοινωνία. Όταν η μάνα του διαμαρτυρήθηκε στον ιερέα, αυτός είπε ότι δεν μπορώ να το κοινωνήσει με το ζόρι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε ελέησον
Αφού είναι έτσι ναναι ευλογημένο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Βρε συ Μήτσο, και προηγουμένως δεν δικαιολογησες τον ιερεα;
Άρχισες παλι τα ακαταλαβίστικα;
Ο Θεός να μας λυπηθει
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από petrosathonas »

Παναγιώτη αδελφέ μου η ευαγγελική περικοπή που διαβάστηκε προχθές στις εκκλησίες είναι η παρακάτω :

Κατα Ματθαιον (Κεφ.16 Στιχ.13-19)
᾿Ελθὼν δὲ ὁ ᾿Ιησοῦς εἰς τὰ μέρη Καισαρείας τῆς Φιλίππου ἠρώτα τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ λέγων· τίνα με λέγουσιν οἱ ἄνθρωποι εἶναι τὸν υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου; οἱ δὲ εἶπον· οἱ μὲν ᾿Ιωάννην τὸν βαπτιστήν, ἄλλοι δὲ ᾿Ηλίαν, ἕτεροι δὲ ῾Ιερεμίαν ἢ ἕνα τῶν προφητῶν. λέγει αὐτοῖς· ὑμεῖς δὲ τίνα με λέγεται εἶναι; ἀποκριθεὶς δὲ Σίμων Πέτρος εἶπε· σὺ εἶ ὁ Χριστὸς ὁ υἱὸς τοῦ Θεοῦ τοῦ ζῶντος. καὶ ἀποκριθεὶς ὁ ᾿Ιησοῦς εἶπεν αὐτῷ· μακάριος εἶ, Σίμων Βαριωνᾶ, ὅτι σὰρξ καὶ αἷμα οὐκ ἀπεκάλυψέ σοι, ἀλλ᾿ ὁ πατήρ μου ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς. κἀγὼ δέ σοι λέγω ὅτι σὺ εἶ Πέτρος, καὶ ἐπὶ ταύτῃ τῇ πέτρᾳ οἰκοδομήσω μου τὴν ἐκκλησίαν, καὶ πύλαι ᾅδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς. καὶ δώσω σοι τὰς κλεῖς τῆς βασιλείας τῶν οὐρανῶν, καὶ ὃ ἐὰν δήσῃς ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται δεδεμένον ἐν τοῖς οὐρανοῖς, καὶ ὃ ἐὰν λύσῃς ἐπὶ τῆς γῆς, ἔσται λελυμένον ἐν τοῖς οὐρανοῖς.

Εδώ λοιπόν ακούμε από το στόμα του Ίδιου του Θεού ότι η Εκκλησία Του δεν πρόκειται να καταστραφεί ποτέ.

Επομένως μην πανικοβάλεσαι όταν ζωγραφίζουν την Παναγία μας με ουρά γοργόνας, ούτε να νομίζεις
ότι θα χαθούμε από το συμβάν με την παιδούλα ή με τις βλασφημίες που εκτοξεύουν για την Ορθοδοξία, ούτε εν τέλει
με οτιδήποτε γίνεται εναντίον της Εκκλησίας μας αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να εξαλειφθεί η Ορθοδοξία.

Προσευχή θέλει και μάλιστα πολλή, μαρτυρία και ομολογία πίστεως θέλει μέχρι σημείου αίματος.
Εφόσον θα υπάρχουν Ορθόδοξοι Χρισρτιανοί που ανά πάσα στιγμή θα τα δώσουν όλ' αυτά
η Εκκλησία του Χριστού θα μένει εις τους αιώνες.
Και από τη στιγμή που ο Κύριος το βεβαιώνει αυτό, άρα πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι χριστιανοί.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από pan »

petrosathonas έγραψε:
Εδώ λοιπόν ακούμε από το στόμα του Ίδιου του Θεού ότι η Εκκλησία Του δεν πρόκειται να καταστραφεί ποτέ.

Επομένως μην πανικοβάλεσαι όταν ζωγραφίζουν την Παναγία μας με ουρά γοργόνας, ούτε να νομίζεις
ότι θα χαθούμε από το συμβάν με την παιδούλα ή με τις βλασφημίες που εκτοξεύουν για την Ορθοδοξία, ούτε εν τέλει
με οτιδήποτε γίνεται εναντίον της Εκκλησίας μας αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να εξαλειφθεί η Ορθοδοξία.

Προσευχή θέλει και μάλιστα πολλή, μαρτυρία και ομολογία πίστεως θέλει μέχρι σημείου αίματος.
Εφόσον θα υπάρχουν Ορθόδοξοι Χρισρτιανοί που ανά πάσα στιγμή θα τα δώσουν όλ' αυτά
η Εκκλησία του Χριστού θα μένει εις τους αιώνες.
Και από τη στιγμή που ο Κύριος το βεβαιώνει αυτό, άρα πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι χριστιανοί.
Αγαπητέ Πέτρο, επειδή δεν ξέρεις με ποιό σκεπτικό το είπα, σε παρακαλώ μην προσπαθείς να με μάθεις τα αυτονόητα, απλά για να μου την πεις.
Σκέψου λίγο και καλοπροέρετα,
σου ζητώ συγνώμη, και άμα θέλεις σου στέλνω σε πμ το σκεπτικό μου. Ύμαρτον.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω Βασίλη σε πμ μου στέλνουν, εδώ απαντώ
Αλλά Ρομφαία και αγιορειτικο βήμα δεν ξαναδιαβάζω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”