Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από aposal »

pan έγραψε: Υπενθυμίζω, ότι ο αφορισμός μου έγινε, διότι στην Aυστραλία ήλεγξα τον Αρχιεπίσκοπο Aυστραλίας Στυλιανό, επειδή τα Xριστούγεννα του 1988 με γραπτό εγκύκλιο κήρυγμα, το οποίο διάβασαν οι παπάδες στους ναούς και δημοσίευσε στο περιοδικό της Αρχιεπισκοπής του, κήρυξε, ότι ο Xριστός ήταν ατελής και αμαρτωλός! Σε ραδιοφωνική δε ομιλία του είπεν, ότι ο Xριστός ήταν όπως τον παρουσιάζει ο Kαζαντζάκης στο βιβλίο του «Ο τελευταίος πειρασμός», ερωμένος δηλαδή της Mαγδαληνής! Kατόπιν δε κήρυξε και ότι ο Xριστός είνε κατώτερος από τον Πατέρα, η Αγία Γραφή είνε μεγάλο παραμύθι και άλλα!
Δηλαδή ο Αρχιεπίσκοπος Αυσραλίας είπε όλα αυτά και ο Πατριάρχης τιμώρησε (αφόρισε) αυτόν που διαμαρτυρήθηκε; Αν ισχύει, μιλάμε για σατανιστές που διοικούν την Ορθοδοξία. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σωστό το ερώτημά σου.
Και από την άλλη όμως, γνωρίζοντας τον μακαρίτη το Σωτηρόπουλο από τις εμφανίσεις του και από τα καλά λόγια
που οι περισσότεροι είπαν γι αυτόν (ειδικά όσοι τον γνώριζαν), είναι δυνατόν να αφορίζεται ένας αγωνιστής της ορθοδοξίας,
γιατί έκανε κριτική σε μητροπολίτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Προσωπικά αντιλαμβάνομαι μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση, ή μια ανακοίνωση που να αναλύει το σφάλμα
του Σωτηρόπουλου ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Ο αφορισμός που κολλάει;
Προσωπικά ως άνθρωπος κρατάω αυτό που μου είπε ένας ιερέας για γενικότερα τέτοια ζητήματα.
Αν ο μητροπολίτης είναι καλός, έχει καλώς, αν δεν είναι τόσο καλός, οι ευθύνες οι δικές μας γίνονται
μεγαλύτερες απέναντι στην Πίστη μας και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο...
Η διαίσθησή μου (και μόνο, γιατί δεν το ξέρω το θέμα) λέει πως ο Σωτηρόπουλος βλακωδώς αφορίστηκε...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από filotas »

Η Ορθοδοξία στην Αυστραλία είναι μια πονεμένη ιστορία. Το μεγαλύτερο μέρος των Ορθόδοξων Αυστραλών κινείται περί τους σχισματικούς, παλαιοημερολογίτες, σκοπιανούς κλπ. Πολύ μικρό μέρος του ποιμνίου βρίσκεται στους κόλπους της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Έχει πάει κι εκεί το μικρόβιο της πολυδιάσπασης, που υπάρχει στις ΗΠΑ. Ο καθένας κάνει μια Επισκοπή με 10 μέλη και όλοι νομίζουν ότι υπηρετούν γνήσια το Θεό, ενώ οι υπόλοιποι είναι "αιρετικοί". Η αλαζονεία της προσωπικής κατοχής της Αλήθειας είναι εξαιρετικά επικίνδυνος εκ δεξιών πειρασμός. Η Αλήθεια είναι ο Χριστός και υπάρχει μόνο μέσα στην Εκκλησία, που είναι το Σώμα Του. Όπως ο Χριστός είναι Ένας έτσι και η Εκκλησία είναι μόνο Μία και μοναδικός φορέας της Αλήθειας. Όποιος βρίσκεται εκτός αυτής περπατά στο σκοτάδι, αντικρίζοντας στην καλύτερη περίπτωση το Φως από μακριά.

Όσο για τον Αυστραλίας κυρό Στυλιανό, έχει κοιμηθεί προ ετών αρκετών και ο Σωτηρόπουλος απ' ότι κατάλαβα επίσης έχει κοιμηθεί. Ας αφήσουμε, λοιπόν τους κεκοιμημένους να τους δικαιώνει ή όχι ο Χριστός κι ας ασχοληθούμε με αυτούς που βρίσκονται ακόμη στον κόσμο αυτό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάναι ευλογημένο , οι κεκοιμημένοι δεδικαίονται ,
...φρέσκα κουκιά :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από pan »

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Τα ζώα ή φύση μας διδάσκει, αλλά εμείς χαμπάρι δεν παίρνουμε. Καλό βράδυ!

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από pan »

Η Ιρλανδία θα το πληρώσει πολύ ακριβά αυτό το ναι.

Θυμηθείτε το.


26/5/18
Η Ιρλανδία είπε «ναι» στις αμβλώσεις

Υπέρ της «απελευθέρωσης» των αμβλώσεων τάχθηκαν οι Ιρλανδοί πολίτες στο χθεσινό ιστορικό δημοψήφισμα.
«Ο λαός μίλησε. Το αποτέλεσμα φαίνεται πως είναι ηχηρά υπέρ της κατάργησης της 8ης τροπολογίας του συντάγματος που απαγορεύει τις αμβλώσεις» δήλωσε ο Ιρλανδός πρωθυπουργός, Λίο Βαράντκαρ.

Με βάση τη μέχρι στιγμής καταμέτρηση, το 67,4% των ψηφοφόρων τάχθηκε υπέρ της φιλελευθεροποίησης της νομοθεσίας περί αμβλώσεων.
Η συμμετοχή των πολιτών ανήλθε, σύμφωνα με την εκλογική επιτροπή, στο 64,75%.
Σημειώνεται ότι το χθεσινό δημοψήφισμα αποτελεί έναν ακόμη κρίκο σε μία αλυσίδα παρεμβάσεων της κυβέρνησης υπέρ του "εκσυγχρονισμού" της νομοθεσίας της χώρας.
Είχε προηγηθεί πριν τρία χρόνια η νομιμοποίηση - μέσω δημοψηφίσματος - του γάμου μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου.
Η νέα νομοθεσία για τις αμβλώσεις αναμένεται να τεθεί σε ισχύ πριν το τέλος του έτους, με το σχετικό νομοσχέδιο να κατατίθεται το φθινόπωρο στο Κοινοβούλιο.
Ο ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Παπαδημούλης έγραψε στο twitter: "Μεγάλη μέρα για την Ιρλανδία & τη δημοκρατία. Ευρεία επικράτηση του ‘Ναι’ στο δημοψήφισμα για νομιμοποίηση αμβλώσεων. Μεγάλη νίκη για τις προοδευτικές δυνάμεις, τα δικαιώματα των γυναίκων & την ελευθερία της επιλογής".
Με πληροφορίες από naftemporiki.gr, ΑΜΠΕ, Γαλλικό Πρακτορείο
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από nickzark »

:( :( κριμα
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από pan »

Χριστός Ανέστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έγινε λόγος για το παρακάτω βίντεο εδώ. Δεν ξέρω εάν το είδατε ή το παραβλέψατε.

Μπράβο στον π. Βασίλειο Βολουδάκη. Αυτό είναι η Ορθοδοξία. Δεν φοβάται κανέναν και τίποτα.

Την Μ. Εβδομάδα κάναμε σε κατακόμβη τις ακολουθίες, αλλά μου στέρησαν το Μ. Σάββατο, ήταν αδύνατο να πάω για πολλούς λόγους ή για τις αμαρτίες μου που με πνίγουν δεν το επέτρεψε ο Κύριος μου και ο Θεός μου, και όχι για να μην με πιάσουν οι αστυνομικοί.

Το παρακάτω βίντεο θα σας τονώσει πνευματικά νομίζω και θα σας κάνει να δακρύσετε όπως εμένα.

Το έχω δει πάρα πολλές φορές και κάθε φορά μου τρέχουν δάκρυα.


Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από nickzark »

Το είδα το βίντεο . Υπέροχα τα είπε
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Δημοσίευση από pan »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”