Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου στον κόσμο, μετά τον Άγιο Βασίλη, βρίσκονται σε εκκλησία της Ελλάδας. Δείτε σε ποια...

Ο Δήμος Λέσβου, με συγκεκριμένες εκδηλώσεις, τιμά τη μνήμη του Αγίου Βαλεντίνου, θέλοντας να προβάλει το γεγονός, ότι τα λείψανα του Αγίου βρίσκονται – κατόπιν δωρεάς της Ελισαβέτας Μπαρτζίλι το Μάρτιο του 1893 – στον Ιερό Ναό Μεταστάσεως Θεοτόκου της Μυτιλήνης, στον οποίο εναποτέθηκαν οριστικά από το καλοκαίρι του 2014.

Σήμερα, η Φιλαρμονική του Δήμου συμμετείχε στη λιτάνευση των ιερών λειψάνων του Αγίου, σε αγορά και προκυμαία Μυτιλήνης στις 18:45.

Αύριο Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2015, στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης στις 19:30, θα γίνει συναυλία ερωτικού τραγουδιού με τη συμμετοχή γνωστών καλλιτεχνών και ελεύθερη είσοδο.

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, τιμώντας τον Άγιο Βαλεντίνο και τη Λέσβο όπου φιλοξενούνται πλέον τα άγια λείψανά του, εξέδωσαν μία σειρά γραμματοσήμων και ειδικούς συλλεκτικούς αναμνηστικούς φάκελλους, που θα ταξιδέψουν σε όλο τον κόσμο.

Για τις εκδηλώσεις του Δήμου Λέσβου, με την ευκαιρία της γιορτής του Αγίου Βαλεντίνου,
μίλησε στο LesvosNews.gr ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού Κώστας Αστυρακάκης .

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/02/video_143.html
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καλα ειναι να λαβει η Εκκλησια μας θεση αλλιως καηκαμε :angryfire
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από theodosis79 »

Η Εκκλησία κατά την γνώμη μου λάθος χρόνο διάλεξε για να επιδείξει ησυχαστικό και διακριτικό πνεύμα αποφεύγοντας να πάρει θέση σε καίρια θέματα. Ας νοιαστεί για τους πιστούς της και όχι για τους πολεμίους της οι οποίοι ούτως ή άλλως την περιμένουν στην γωνία για να της επιτεθούν.
Φτάνει. αρκετά αυτιά χαϊδέψανως τώρα μη τυχών και θιχτεί κανένας ψευτοδημοκρατικός.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Με μπέρδεψες Δημήτρη ...βάλε κανένα "......" στο άγιος γιατί νόμισα οτι σοβαρολογείς. :smile:

Αυτός ο ελεεινός ο Βαλεντίνος των αιρετικών ...θα μας ταλανίσει κάμποσο ακόμα (όσο ζούμε)

Έχουμε να δούμε ακόμα ....πολλά τέρατα και σημεία Δημήτρη.... :8
...δεν πιάσαμε πάτο ....ακόμα :105

Θεός φυλάξει :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από aposal »

Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, εφόσον τα οστά του Αγίου να είναι στη Μυτιλήνη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aposal έγραψε:Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα, εφόσον τα οστά του Αγίου να είναι στη Μυτιλήνη.
Ποιανού Αγίου;
...εδώ είναι το ερώτημα Απόστολε, ...διότι στο ...Πανάγιον
(το οποίον κατέχω και μπορεί να το βρει οποιοσδήποτε στο τέλος του "Ωρολογιον το Μεγα"
..δεν είδα να έχει κανένα Βαλεντινο.
Έστω όμως ότι έγινε κάποιο λάθος -αναγραμματισμός- ...
διότι υπάρχει ένας Αγιος Μαρτυς Βαλεντίων (μεγάλη η χάρη του),
αλλά αυτός εορτάζει 24 Απριλίου ... άρα τι;;
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από aposal »

Από τον συναξαριστή της Πηγής Ζωής: http://www.pigizois.net/index2.htm

ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΔΥΟ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΙ Ίερομάρτυρες
Ή διάκριση αυτών των Αγίων δεν είναι σαφής. ο πρώτος ήταν κληρικός της Ρώμης και μαρτύρησε κατά τους διωγμούς του Κλαυδίου Β'. ο δεύτερος ήταν επίσκοπος Τέρνι και μαρτύρησε στη Ρώμη. Τα δε λείψανα του άνακομίστηκαν στην Τέρνι. Στη Δύση, καθώς και σε πολλούς άλλους μη Όρθόδοξους λαούς, ή εορτή του Αγ. Βαλεντίνου θεωρείται εορτή των ερωτευμένων, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος από τη ζωή των συγκεκριμένων αγίων. Πιθανότατα ή επιλογή αυτή συνδέεται ή με την εποχή πού ζευγαρώνουν τα πουλιά ή και με τη γιορτή της γονιμότητας πού εορταζόταν από τους Ρωμαίους στις 15 Φεβρουαρίου (Λουπερκάλια).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aposal έγραψε:Από τον συναξαριστή της Πηγής Ζωής: http://www.pigizois.net/index2.htm

ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΔΥΟ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΙ Ίερομάρτυρες
Ή διάκριση αυτών των Αγίων δεν είναι σαφής. ο πρώτος ήταν κληρικός της Ρώμης και μαρτύρησε κατά τους διωγμούς του Κλαυδίου Β'. ο δεύτερος ήταν επίσκοπος Τέρνι και μαρτύρησε στη Ρώμη. Τα δε λείψανα του άνακομίστηκαν στην Τέρνι. Στη Δύση, καθώς και σε πολλούς άλλους μη Όρθόδοξους λαούς, ή εορτή του Αγ. Βαλεντίνου θεωρείται εορτή των ερωτευμένων, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος από τη ζωή των συγκεκριμένων αγίων. Πιθανότατα ή επιλογή αυτή συνδέεται ή με την εποχή πού ζευγαρώνουν τα πουλιά ή και με τη γιορτή της γονιμότητας πού εορταζόταν από τους Ρωμαίους στις 15 Φεβρουαρίου (Λουπερκάλια).
Τώρα ή θα σηκώσουμε παντιέρα και θα κάνουμε του κεφαλιού μας ή θα ακολουθούμε το Κανονικό.

Υπάρχει ή δεν υπάρχει Άγιος Βαλεντίνος ενγεγραμμένος στο Αγιολόγιο της Ορθοδόξου Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας;;;

Λέω λοιπόν πως δεν υπάρχει. 1

Τώρα αν έχουν κάνει τα δέοντα (εκεί στην Μυτιλήνη)
και υπάρχει σε εξέλιξη κάτι το οποίον δεν είναι ευρύτερα γνωστο,...

Καλόν θα είναι εν προκειμένω η Διοικούσα και Ποιμένουσα Εκκλησία να λάβει θέση. 2

Χωρίς να έχω μιλήσει με τον Δημήτρη, νομίζω ότι ....αυτό είναι το έρεισμά του στο οποίο και συντάσσομαι.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Η Εκκλησια να παρει θεση γιατι υπαρχει αγνοια του κοσμου και αν δεν μιλησει αυτη εμας δεν μας ακουει κανεις
πριν απο λιγο καποιος γνωστος μου απο μυτιληνη μου ειπε τηλεφωνικως οτι στην λειτανει ατου δηθεν Αγιου αυτου ηπηρξε κοσμος που σιγουρα δεν πηγαν ποτε σε λειτανεια πραγματικου Αγιου
στο τελος αφου του ειπα κατι μου απαντησε ποιος εισαι εσυ που καταργεις τους Καθολικους Αγιους? :cry:
αυτοι δεν εχουν αγιους? μονο εμεις?
Τελος παντων το αφησα ετσι τι να πει κανεις εκτος
απο Κυριε Ελεησον
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από aposal »

Σαφώς και υπάρχει άγιος Βαλεντίνος που γιορτάζει σήμερα. Αυτό που έγραψα παραπάνω (της Πηγής Ζωής) προέρχεται από το Αγιολόγιο του Τσολακίδη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”