Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από aposal »

Όπως είναι ηλίου φαεινότερο οι δύο Άγιοι είναι ορθόδοξοι. Τα περί γιορτής των ερωτευμένων και λοιπά ευτράπελα και αντιχριστιανικά τα έχουν προωθήσει οι αντιχριστιανικές ηγεσίες των Δυτικών κρατών και καμία σχέση δεν έχουν με τους αγίους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πολύ εύκολα λύνονται τα προβλήματά σας και πολύ εύκολα απαντώνται τα ερωτήματά σας.

Γιαυτό κι εγώ πολύ εύκολα θα σας θέσω το ερώτημα.

Ακούσαμε προχθές ....ότι ακούσαμε ...γιά τον Άγιο Παίσιο, και γνωρίζομαι και την προϊστορία.

Υπάρχει Αγιολόγιο ή δεν υπάρχει στην Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία;;;

Είναι γραμμένος κανένας άγιος Βαλεντίνος (και αν θέλετε) ... στις 14 Φεβ;;

Από κει και πέρα ότι λέει ο κάθε ....κύριος ...Απόστολε , δικαίωμα του
αλλά, ..αυτός θα δώσει λόγο γιά τις πράξεις του .....και όχι εγώ,
...αν γίνομαι κατανοητός. :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από nickzark »

Στο άρθρο που έβαλα πάντως ο άγιος αυτός είναι προ του σχίσματος. Το οτι οι καθολικοί τον εκμεταλλεύτηκαν για εμπορικούς λόγους αδίκως γιατί να κάνει εμας να τον καταργησουμε??? Δεν φταίει ο άγιος που τον έκαναν οι καθολικοί άγιο του έρωτα.πριν το σχίσμα ήταν
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Captain δίκιο έχεις που προσέχεις διπλά, αλλά οι περισσότεροι άγιοι δεν είναι γραμμένοι σε κανένα αγιολόγιο και πουθενά, επομένως ας μην χρησιμοποιούμε εκφράσεις και μάλιστα υβριστικές όπως διάβασα πιό πάνω σε άλλη ανάρτηση.
Δεν θα κάνουμε ομολογία πίστεως στον Παπισμό αν δεν υβρίζουμε ανθρώπους που οι Καθολικοί θεωρούν αγίους, και που πιθανόν για να μην πώ ότι είναι σίγουρο ότι ο Θεός αλλιώς έχει κρίνει τα τά πράγματα. Πολλώ μάλλον όταν οι μάρτυρες αυτοί κατα την πράδοση είναι της περιόδου πριν την αποσκίρτηση των Παπικών, όπως διαβάσαμε πιό πάνω.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Captain δίκιο έχεις που προσέχεις διπλά, αλλά οι περισσότεροι άγιοι δεν είναι γραμμένοι σε κανένα αγιολόγιο και πουθενά, επομένως ας μην χρησιμοποιούμε εκφράσεις και μάλιστα υβριστικές όπως διάβασα πιό πάνω σε άλλη ανάρτηση.
Δεν θα κάνουμε ομολογία πίστεως στον Παπισμό αν δεν υβρίζουμε ανθρώπους που οι Καθολικοί θεωρούν αγίους, και που πιθανόν για να μην πώ ότι είναι σίγουρο ότι ο Θεός αλλιώς έχει κρίνει τα τά πράγματα. Πολλώ μάλλον όταν οι μάρτυρες αυτοί κατα την πράδοση είναι της περιόδου πριν την αποσκίρτηση των Παπικών, όπως διαβάσαμε πιό πάνω.
Captain Yiannis έγραψε:Με μπέρδεψες Δημήτρη ...βάλε κανένα "......" στο άγιος γιατί νόμισα οτι σοβαρολογείς. :smile:

Αυτός ο ελεεινός ο Βαλεντίνος των αιρετικών ...θα μας ταλανίσει κάμποσο ακόμα (όσο ζούμε)

Έχουμε να δούμε ακόμα ....πολλά τέρατα και σημεία Δημήτρη.... :8
...δεν πιάσαμε πάτο ....ακόμα :105

Θεός φυλάξει :smile:
Προφανώς σε αυτήν μου την δημοσίευση αναφέρεσαι Κυριάκο.

Και λέω λοιπόν, ... εάν το "ελεεινός" -ων πρώτος ειμί εγώ-
αναφέρετε σε άνθρωπο ο οποίος έχει απόλυτη ανάγκη το έλεος του Θεού είναι ......ύβρις,

-εν προκειμένω δεν θεωρώ ότι υπάρχει άγιος ο οποίος πρεσβεύει τα του Βαλεντίνου των "Καθολικών"
ίσως να υπάρχει κάποιος ...πάντως ....άγιος δεν είναι , ...απλός άνθρωπος με πολλά ελαττώματα θα ήταν και άρα έχει απόλυτη ανάγκη το έλεος του Θεού

.... τότε καλώς με ραπίζεις , εάν όμως όλοι έχουμε ανάγκη το έλεος του Θεού τότε ....γιατί... το θεωρείς ύβρι. :smile:

Δεν συνηθίζω να υβρίζω πλέον.... :smile:
άσε που είμαι πολύ φειδωλός στις εκφράσεις μου :smile:

Το εν ισχύει αγιολόγιο της μεγάλης του Χριστού εκκλησίας είναι αυτό που αναγράφετε στο τέλος του εγκεκριμένου Μεγάλου Ωρολογίου Απόστολε και όχι του κ. Τσολακίδη.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Aγαπητέ αδελφέ εν Χριστώ δεν είμαι άξιος να ραπίσω κανέναν, μάλλον είμαι άξιος ραπισμάτων όσο και αν δεν μου αρέσει. Απλώς φοβάμαι τα ραπίσματα Του Θεού όταν ελεεινολογώ ανθρώπους, που έστω οι Παπικοί θεωρούν αγίους,(δηλαδή ακόμα και χωρίς καν να έχουν σχέση με τους εν λόγω και προηγουμένως αναφερόμενους Ορθοδόξους μάρτυρες). Εκτός αν κατάλαβα καλά απο την επεξηγησή σου αναφέρεσαι σε φανταστικό πρόσωπο κατασκευασθέν απο τους Δυτικούς, με πιθανώς δόλιους απότερους σκοπούς, ένθα και δημοσιότης, ανεξάρτητα μάλιστα εαν έχει και πραγματική υπόσταση, κάτι δηλαδή σαν τον santa Clauss,αλλά ακόμα και εκεί δεν αρμόζει η ελεεινολογία για πολλούς λόγους που νομίζω αντιλαμβάνεσαι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πολύ ωραία το έθεσες, ... νάναι ευλογημένο :smile:

Πάντως ...και παρεμπιπτώντος
...η ελληνική λέξη "ελεεινός" είναι γνωστό ότι παλαιότερα δεν είχε τη σημερινή "κακόσημη" σημασία
αλλά εσήμαινε αξιολύπητος αξιοθρήνητος, και άρα στην χριστιανική της απόδωση , κάποιος ο οποίος έχει την ανάγκη του ελέους του Θεού,
...πράγμα που θεωρώ ότι είναι σωστό... και καθόσον με αφορά ....υπό αυτή την έννοια την χρησιμοποίησα και ....θα την χρησιμοποιώ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Captain Yiannis έγραψε:Πάντως ...και παρεμπιπτώντος
...η ελληνική λέξη "ελεεινός" είναι γνωστό ότι παλαιότερα δεν είχε τη σημερινή "κακόσημη" σημασία
αλλά εσήμαινε αξιολύπητος αξιοθρήνητος, και άρα στην χριστιανική της απόδωση , κάποιος ο οποίος έχει την ανάγκη του ελέους του Θεού,
...πράγμα που θεωρώ ότι είναι σωστό... και καθόσον με αφορά ....υπό αυτή την έννοια την χρησιμοποίησα και ....θα την χρησιμοποιώ.
Captain δια τα ανωτέρω σε παραδέχομαι, ( αστειευόμενος θα έλεγα ότι αγγίζεις τα όρια της επαξίου ανάληψης..... δικολαβίας) !!!!
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

:8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αν είναι δυνατόν...Τα λείψανα του πιο διάσημου Άγιου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Θαυμα Θαυμα εχω εδω και χρονια Αγιολογιο της Ορθοδοξου Εκκλησιας
του Χρηστου Α.Τσολακιδη
το εχω εδω και 20 χρονια διαβαζω το συναξαρι του ειπα για να δω ποιανου ειναι το Αγιολογιο αυτο
οσον αφορα την 14 Φεβρουαριου δεν εχει κανεναν Βαλεντινο....
οσον αφορα την 27-10 λεει οπως εγρψα παραπανω
τωραπου βρηκε ο ΑΠοστολος αυτη την πληροφορια για τον Χρηστο Τσολακιδη δεν ξερω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”