Ερώτηση περί νηστείας

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από Domna »

Καλημέρα , παιδιά .

Εχω μία ερώτηση . Τετάρτη και Παρασκευή , εαν δεν είναι κάποια γιορτή στην οποία το ημερολόγιο νηστείας μας επιτρέπει κατάλυσις οίνου και ελαίου ή οίνου και ιχθύος , τότε είναι εννοείται αυστηρή νηστεία ώστε δεν επιτρέπεται ούτε λάδι και κρασί . Διάβασα μάλιστα ότι ο τρώμε μόνο μία φορά την ημέρα και μάλιστα μετά τις 3 το απόγευμα και ότι εαν φάμε πριν της 3 το απόγευμα είναι λύσις της νηστείας .

Βρε παιδιά , μπορείτε να μείνετε νηστικοί εως τις 3 το απόγευμα ; :7 :7 :7
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από nickzark »

Πρώτη φορά το ακούω αυτό . Δύσκολο. Φυσικά ρωτάς πνευματικό σου γιαυτο
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από Domna »

Και εγώ δεν το ήξερα , λεβέντη μου . Εγώ ξέρω ότι ο μοναχισμός το κάνει αυτό .
Φυσικά έχεις δίκαιο ότι πρέπει να ρωτήσω τον πνευματικό μου .

Ιδού , εδώ το διάβασα :

Οι νηστείες και οι καταλύσεις της Εκκλησίας μας

Νηστεία είναι η λήψη «ξηράς τροφής» (ξηροφαγία), χωρίς λάδι ή κρασί, μια φορά την ημέρα, και μάλιστα την ενάτη ώρα (γύρω στις 3 μ.μ.). Λήψη τροφής, έστω και μόνο ψωμιού, περισσότερο από μια φορά την ημέρα λέγεται λύση νηστείας. Αν φάμε και λάδι ή πιούμε κρασί, τότε κάνουμε κατάλυση νηστείας. Οι κατηγορίες καταλύσεως της νηστείας είναι τέσσερις: α) Κατάλυση «εις πάντα», β) κατάλυση αυγών και γαλακτοκομικών προϊόντων, γ) κατάλυση «ιχθύος» και δ) κατάλυση «οίνου και ελαίου».

http://www.diakonima.gr/%CE%BD%CE%B7%CF ... %B5%CF%82/
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από Domna »

Ναι , και βεβαία , λεβέντη μου , έχεις δίκαιο , πρέπει να ρωτήσω τον πνευματικό μου .
Απλά εγώ το ξέρω ότι αυτό το πράττει έτσι ο μοναχισμός .
Εγώ ήθελα να μάθω εαν κάποιος το γνωρίζει και το εφαρμόζει .

Ιδού , εδώ το διάβασα :
http://www.diakonima.gr/%CE%BD%CE%B7%CF ... %B5%CF%82/
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από aposal »

Ελάχιστοι πλέον πρέπει να το εφαρμόζουν. Παλαιότερα ήταν πιο συχνό, τώρα όμως τείνει να εξαφανιστεί.
Η νηστεία βέβαια είναι αυτό που εισηγείται η Εκκλησία, αλλά δεν το επιβάλλει. Όποιος μπορεί την ακολουθεί, πάντοτε υπό την καθοδήγηση του πνευματικού του, γιατί μπορεί εύκολα να υπάρξει παρέκκλιση και η αυστηρή νηστεία να γίνει αυτοσκοπός και να χαθούν όλα.
Όταν υπάρχει ο πνευματικός υπάρχει ασφάλεια, γιατί ο πιστός τον συμβουλεύεται και εφόσον ακολουθεί ό,τι του λέει, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αμαρτήσει. Ακόμη και σε αμαρτία να οδηγήσει τον πιστό, η αμαρτία χρεώνεται στον πνευματικό και όχι στον πιστό.
Πιο μεγάλη σημασία όμως στην νηστεία έχει ο περιορισμός ΟΛΩΝ των παθών και όχι μόνο της γαστριμαργίας.
Δεν μπορείς να νηστεύεις (μόνο διατροφικά) και συγχρόνως να αδικείς, να κλέβεις, να τσακώνεσαι, να βρίζεις, να πορνεύεις.

Ο ιερός Χρυσόστομος αναφέρει σχετικά:


«Νηστεύεις; Απόδειξέ το μου με τα έργα σου!»
Ποια έργα εννοεί :
1. Αν δεις φτωχό, να τον ελεήσεις.
2. Αν δεις εχθρό, να συμφιλιωθείς μαζί του.
3. Αν δεις όμορφη γυναίκα, να την αντιπαρέλθεις.
Ας μην νηστεύει λοιπόν μόνο το στόμα, αλλά και το μάτι και η ακοή και τα πόδια και τα χέρια και όλα τα μέλη του σώματος.
Να νηστεύουν τα χέρια, μένοντας καθαρά από την αρπαγή και την πλεονεξία. Να νηστεύουν τα πόδια, ξεκόβοντας από τους δρόμους που οδηγούν σε αμαρτωλά θεάματα. Να νηστεύουν τα μάτια, εξασκούμενα να μην πέφτουν ποτέ λάγνα, σε όμορφα πρόσωπα, ούτε να περιεργάζονται τα κάλλη των άλλων. Ας νηστεύει και η ακοή. Να μην δέχεται τις κακολογίες και τις διαβολιές. Ας νηστεύει και το στόμα από τα αισχρά λόγια και τις λοιδορίες. Διότι τι όφελος έχουμε όταν απέχουμε από τα πουλερικά και τα ψάρια, δαγκώνουμε όμως και κατατρώμε τους αδελφούς μας;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση περί νηστείας

Δημοσίευση από Domna »

Πολύ σωστά , λεβέντη μου !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”