Ιερα Μεγίστη Μονή Βατοπεδιου-Ηγούμενος Εφραίμ

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Episkeptis

Δημοσίευση από Episkeptis »

Χαίρετε!
Διαβάζοντας την ηλεκτρονική τοποθεσία σας, σκέφτηκα να σας απαντήσω σχετικά με τη Θεσσαλονίκη.

Το Κυπριακό Αρχονταρίκι δεν λειτουργεί πλέον, άρα δεν διοργανώνει εκδηλώσεις. Την πρότελευταία ομιλία του γ.Εφραίμ (07 Δεκεμβρίου 2005) διοργάνωσε μια οργάνωση Κύπριων Φοιτητών που ασχολείται κάπως... Η τελευταία ομιλία του γέροντα έγινε εκτάκτως στην αίθουσα στο Μπίλλειο Μέλαθρον. Αυτή την τελευταία διοργάνωσε το ίδιο το μοναστήρι ξαφνικά, μιάς και βρήκαν διαθέσιμη αίθουσα.

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστούμε πολύ, Επισκέπτη! Αφού η προτελευταία ομιλία έγινε Δεκέμβριο, απομένως η τελευταία-λογικά-έγινε το 2006. Αυτό σημαίνει ότι κατεβαίνει σχετικά συχνά στη Θεσσαλονίκη...Μακάρι να μας αξιώσει ο Θεός να τον παρακολουθήσουμε κάποια στιγμή από κοντά...!

Άβαταρ μέλους
agiogeo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiogeo »

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Ο Καθηγουμενος της Ιερας Μονης Βατοπαιδιου Γεροντας Εφραιμ θα βρισκεται στην Αθηνα σημερα Παρασκευη 24/03/06 στην εκκλησία του Αγιου Θεραποντα στην περιοχη Ζωγραφου στις 18:30. Μετα τον εκκλησιασμο θα κανει ομιλια σε χωρο της εκκλησίας.
Ευχομαι να σας αξιωσει η Παναγια να παρευρισκεστε στον πανηγυρικο εσπερινο για τον Ευαγγελισμο της Θεοτοκου.
Δυστυχως η ενημερωση δεν ηταν δυνατον να γινει γρηγοροτερα.!!

Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Γιωργος.
"Εν τω Φωτεί Σού, οψώμεθα Φώς..."

Άβαταρ μέλους
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφόρηση. Είμαι Ζωγραφιώτης και αν μου το επιτρέψει η εργασία μου θα είμαι εκεί.....
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας

Δημοσίευση από gkdgr »

Αφού θα παραστείτε κάντε σας παρακαλώ το κόπο να ρωτήσετε δύο πράγματα στο Γέροντα, και μεταφέρετε τισ απαντήσεις του στο FORUM.

1.Τί ακριβώς συμβαίνει με τον Πρίγκιπα Κάρολο.Είναι κρυπτοορθόδοξος όπως λένε πολλοί;
2.Ποια είναι ακριβώς η σχέση του Κάρολου με τη μονή;

Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από ntinoula »

Που κολλάει ο Κάρολος; Κι αν είναι, τι έγινε; :P
(είπα να αστειευτώ λίγο)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.

Άβαταρ μέλους
agiogeo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiogeo »

Auta ta erwtimata agapite gkdgr den mporoun na tethoun ston Geronta stis omilies pou kanei. Sunithws ta themata twn syzitisewn tou einai pneumatikou periexomenou kai symbouleutikou xaraktira kai tis perissoteres fores ta epilegei autos. Einai themata efimera pou sigoura endiaferoun ton kathenas mas.

An kapoios thelei na tou milisei gia ton Karolo auto tha einai mono stin Moni Batopaidiou.

Euxaristw.

Giwrgos.
"Εν τω Φωτεί Σού, οψώμεθα Φώς..."

Άβαταρ μέλους
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτά δεν είναι ερωτήματα που μπορούν να τεθούν ή να απαντηθούν δημόσια. Και σίγουρα δεν θα κάτσει να συζητήσει μαζί μου, όταν τον περιμένουν εκατοντάδες άνθρωποι, έστω για να πάρουν την ευχή του....
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KIXEM
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος

Δημοσίευση από KIXEM »

Τι ευλογία!!! Να πάτε όσοι περισσότεροι από την Αθήνα μπορείτε! Για μας, εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι αρκετά δύσκολο να έρθουμε... αν και εγώ δεν κολλάω και πολύ! :wink: αλλά οικογενειακοί λόγοι θα με κρατήσουν εδώ...Ανυπομονώ και ελπίζω η επόμενη είδηση να είναι για τη Θεσσαλονίκη! Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση!
Η εμπιστοσύνη στο Θεό για ό,τι δεν γίνεται ανθρωπίνως είναι μια μυστική συνεχής προσευχή με θετικά αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

agiogeo έγραψε:ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Ο Καθηγουμενος της Ιερας Μονης Βατοπαιδιου Γεροντας Εφραιμ θα βρισκεται στην Αθηνα σημερα Παρασκευη 24/03/06 στην εκκλησία του Αγιου Θεραποντα στην περιοχη Ζωγραφου στις 18:30. Μετα τον εκκλησιασμο θα κανει ομιλια σε χωρο της εκκλησίας.
Ευχομαι να σας αξιωσει η Παναγια να παρευρισκεστε στον πανηγυρικο εσπερινο για τον Ευαγγελισμο της Θεοτοκου.
Δυστυχως η ενημερωση δεν ηταν δυνατον να γινει γρηγοροτερα.!!

Ευχαριστω για την κατανοηση σας.

Γιωργος.
Αγαπητοί φίλοι,
Παρευρέθη κανείς σας στην άνωθι ομιλία του γ. Εφραίμ του Βατοπαιδινού? :?
Είναι σημαντικό για όλους μας να υπάρχει μιά ανατροφοδότηση στο φόρουμ συζήτησης!
Αυτό μας δίνει κουράγιο να συνεχίσομε ή όχι. :(

Ο εδώ ιστοχώρος δεν λειτουργεί κερδοσκοπικά και ώς εκ τούτου η ανταπόκριση και το ενδιαφέρον σας, μας δίνει δύναμη και διάθεση να συνεχίζομε ή όχι :(

Ο agiogeo (Γιώργος) μόλις έμαθε την είδηση της επικείμενης ομιλίας του γ. Εφραίμ του Βατοπαιδινού στην Αθήνα έσπευσε να την δημοσιεύσει προς όφελος όλων μας. Ακολούθησε μιά σχετική συζήτηση επ'αυτης.
Μετά Σιωπή! :( Για να είμαι ειλικρινής ήμουνα με την απορία αν έγινε καν η ομιλία! :? στενοχωρούμενος ότι μάλλον σας πληροφορίσαμε λάθος! :( Ευτυχώς μου τηλεφώνησε χθές φίλη την οποία είχα ενημερώσει με sms και μου είπε ότι πήγε και της άρεσε! :)

Ο συντονιστής

Christos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”