ενημερώστε με

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

ενημερώστε με

Δημοσίευση από evagelia »

Αγαπητοί αδερφοί,οποιος γνωρίζει
συγκεκριμένα ας μου ph για την παρακάτω απορία μου. Από χρονια είχα την απορία?γιατί όταν δίνουμε την πίτα του Ag.Φανουρίου,λέγανε πάντα Ο ΘΕΌΣ "συνxορεστην"mhtera tou .Αφού όταν την κάναμε ήταν για Τάμα,του Αγίου.
Έκανα λοιπόν την ερώτηση σε
διακεκριμένους Ανθρώπους.
θεολόγους Ιερείς,k,l.όλοι μου είπαν τα ίδια.Ότι δεν ύπαρξη μαρτυρια για αυτό το θέμα,και δεν είναι γραμμένο πουθενά.Αυτό γνώριζα και εγώ.ότι ο κόσμος από στόμα σε στόμα έγινε αλλα ότι δεν είναι etsi
Όλα αυτά στην Ελλάδα.Αλλα εδώ και χρονια που είμαι έξω,Το θέμα εξακολουθεί.και μάλιστα κάποια
μεγάλη στην ηλικία μου είπα ότι έχει διάβαση και βιβλίο που γραφή ακριβώς για την ιστορία της μητέρας του Αγίου Φανουρίου.εγώ
μέχρι τώρα δεν έχω δη πουθενά κάτι τέτοιο.Τώρα αν κάποιος από όλους συγκεκριμένα όμως,γνωρίζει έχει διάβαση σας παρακαλώ πολύ "ενημερωστεμε"
Ευχαριστώ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===============================================

Η evagelia έγραψε :
Αγαπητοί αδερφοί,οποιος γνωρίζει

Αδελφή evagelia, γειά σου τι κάνεις;
Απάντηση δεν έχω, διότι δεν γνωρίζω.
Σου απαντώ, διότι δεν βλέπω απαντήσεις, και δεν θέλω να νομίσεις
ότι δεν δίνουμε σημασία στην ερώτησή σου.
Νάσαι καλά.


============================================
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από arxontopoulo »

Για την ζωή του Αγίου Φανουρίου δεν σώζονται γραπτές αναφορές. Όλα όσα γνωρίζουμε είναι υποθέσεις που πηγάζουν από μια εικόνα του που βρέθηκε τον 14ο-15ο αιώνα στο νησί της Ρόδου.

Αναφορικά με τη μητέρα του Αγίου λέγεται ότι ήταν αμαρτωλή και για την ψυχή της ο Άγιος ζητάει την πίτα. Γι' αυτό κάθε φορά που τρώμε ένα κομμάτι ευχόμαστε να συγχωρεθεί. Τώρα, κατά πόσον αυτό ισχύει και από πού προέκυψε, μάλλον κανείς δεν γνωρίζει...
Όπως αγαπάς!
dalitis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λεμεσός

Δημοσίευση από dalitis »

Στην πραγματικότητα Αγ.Φανούριος είναι ο Αγ.Γεώργιος με το προσωνύμιο "Φανερωμένος".
Μεγάλο ρόλο στη ζωή του Αγ.Γεωργίου επαιξε η μητέρα του. Αυτή καταγόταν από τη Λύδδα της Παλαιστίνης, όπου και έφερε μετά το μαρτύριό του τα λείψανά του και έκτισε εκεί ναό.
Η φράση "να συγχωρήσει ο Θεός τη μάνα του" δεν έχει σχέση με αμαρτίες, αλλά με ευγνωμοσύνη των πιστών προς εκείνη, που πρόσφερε στην εκκλησία και στον κόσμο τέτοιον μεγάλον Αγιο.
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Ag.Fanourios

Δημοσίευση από evagelia »

eyxaristw pou apanthsateai egw ayta gnorizw.Alla den hksera pws vgainh
oti o Agios gewrgios kai o agios fanourios einai to idio proswpo.
ayto prwth fora to akousa.isws na einai kai etsi.sas eyxaristw olous na eisaste kala
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Και εγώ πρώτη φορά ακούω ότι ο άγιος Φανούριος είναι ο αγιος Γεώργιος. Και για να είμαι ειλικρινής δεν μου φαίνεται και σωστό. Πρώτα από όλα μπορεί να ξέρουμε τα πάντα για την ζωή του αγίου Γεωργίου αλλά τίποτα για την ζωη του αγίου Φανουρίου. Άρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Το μοναδικό που ξέρουμε είναι ότι ήταν και οι δύο στρατιωτικοί. Αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Χιλιάδες μάρτυρες και άγιοι ήσαν στρατιώτες. Εξάλλου η εικόνα που βρέθηκε στο Ρόδο βρέθηκε με χίλια ζόρια. Γιατί να βρεθεί αφού ο Θεός θα μπορούσε να την αφήσει κρυμμένη; Για να μας "προσθέσει" έναν άγιο να πιστεύουμε σε αυτόν για το τίποτα; Αφού είχαμε ήδη τον άγιο Γεώργιο....

Δεν νομίζω να είναι το ίδιο πρόσωπο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”