Το ξύλο

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Το ξύλο

Δημοσίευση από smarti »

Καλημερα,

καποτε οι γονεις μας ,μας λεγαν το ξυλο βγαινει απο τον παραδεισο και αναλογος ηταν και η συμπεριφορα τους,Στη σημερινη κοινωνια αληθευει αυτο;Αν δωσουμε και καμια στα παιδια μας ,ειναι σωστο η οχι;
koskas
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: πελοπονησος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από koskas »

η αποψη μου για το ξυλο ειναι αρνητικη, το να δωσεις ενα απαλο χτηπυμα στον ποπο ενος μικρου παιδιου ενταξει ,αλλα το να αρχισεις και να ριχνεις χαστουκια δεν το συζηταω καθολου , και σε ενα γαιδουρακι το σκεφτεσαι , ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο με νοημοσυνη για να καταλαβαινει και να συζηταει, τωρα πολλοι ανθρωποι λενε την συνηθισμενη δικαιολογια οτι του το λεω και δεν καταλαβαινει και με αναγκαζει να τον/την χτυπω,
εγω παλι λεω σε αυτους οτι μαλλον δεν εχουν τον τροπο να μιλησουν για αυτο και δεν καταλαβαινουν.
η απαντηση ειναι απλη εμεις την κανουμε δυσκολη και την φερνουμε στα μετρα μας οπως μας βολευει
ΕΑΝ ΕΙΠΩΜΕΝ ΟΤΙ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΟΥΚ ΕΧΟΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΠΛΑΝΩΜΕΝ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

koskas έγραψε:η αποψη μου για το ξυλο ειναι αρνητικη, το να δωσεις ενα απαλο χτηπυμα στον ποπο ενος μικρου παιδιου ενταξει ,αλλα το να αρχισεις και να ριχνεις χαστουκια δεν το συζηταω καθολου , και σε ενα γαιδουρακι το σκεφτεσαι , ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο με νοημοσυνη για να καταλαβαινει και να συζηταει, τωρα πολλοι ανθρωποι λενε την συνηθισμενη δικαιολογια οτι του το λεω και δεν καταλαβαινει και με αναγκαζει να τον/την χτυπω,
εγω παλι λεω σε αυτους οτι μαλλον δεν εχουν τον τροπο να μιλησουν για αυτο και δεν καταλαβαινουν.
η απαντηση ειναι απλη εμεις την κανουμε δυσκολη και την φερνουμε στα μετρα μας οπως μας βολευει
Συμφωνω ! αλλο πειθαρχια ,αλλο ξυλο. Το δευτερο εχει να κανει πιο πολυ με το χασιμο του αυτοελεγχου και του ελεγχου της καταστασεως του γονεα.
Τωρα αν καποτε τυχει και πεσει καποτε καμμια ελαφρια αναποδη ,δεν χαλασε ο κοσμος,αλλα και σε αυτην ακομα την περιπτωση,αν το καλοσκεφθουμε και παλι ισως θα μπορουσε να ειχε αποφευχθει.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Re: Το ξυλο

Δημοσίευση από spirosn »

smarti έγραψε:Καλημερα,

καποτε οι γονεις μας ,μας λεγαν το ξυλο βγαινει απο τον παραδεισο και αναλογος ηταν και η συμπεριφορα τους,Στη σημερινη κοινωνια αληθευει αυτο;Αν δωσουμε και καμια στα παιδια μας ,ειναι σωστο η οχι;
Εχει τύχει κάποτε να έρθω σχεδόν στα χέρια με κάποιον γονέα που είχε λάβει από τον παράδεισο το δώρο της σωματικής τιμωρίας και όλο χαρά
το μετέδιδε στα παιδιά του.
Πρέπει κάποιος να έχει εγκέφαλο σχεδόν ανύπαρκτο για να πιστεύει πως
η σωματική τιμωρία συνετίζει και φτιάχνει σωστούς ανθρώπους.Είναι σίγουρα
προβληματικοί άνθρωποι που πληγώνουν μικρές τρυφερές ψυχούλες. :mad:
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nhfaliamethh »


Σμαρώ μου,

σ αυτη τη σελιδα μιλαει για τις ιδιαιτεροτητες της παιδικης ψυχης
και τα καλοπροαιρετα λάθη των γονιων


http://www.psyche.gr/psyidiaiterotites.htm


μεταφέρω απο κει...

Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο. Το ξύλο εκφράζει τη δική μας κόλαση. Συνήθως δεν χτυπάμε για να παιδαγωγήσουμε αλλά για να εκφράσουμε την αναστάτωση και το θυμό μας. Κανείς δεν γίνεται καλύτερος με τη βία. Το ξύλο δεν εμπνέει σεβασμό αλλά φόβο. Ακόμη και όταν είναι αποτελεσματικό έχει πολλές παρενέργειες. Τραυματίζει την αυτοπεποίθηση, διαταράσσει τις προσωπικές σχέσεις, διδάσκει τη βία και όχι τον αυτοέλεγχο. Όταν χτυπήσεις το παιδί προσπάθησε να αποδεχτείς ειρηνικά το λάθος σου. Συγχώρεσε τον εαυτό σου και προσπάθησε να βρεις τρόπους εκφόρτισης και χαλάρωσης. Αν σου έχει γίνει συνήθεια να χτυπάς το παιδί σου και νοιώθεις να μην ελέγχεις τα νεύρα σου αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνουν βαθύτερες αλλαγές στις συνθήκες διαβίωσής σου.


καλό μεσημεράκι!
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πολλοί γονεις ακόμη και μοντέρνοι, με μόρφοση και καλλιέργεια έχουν σύστημα να χτυπουν τα παιδια τους έτσι λένε για να μην απθρασύνονται(?) ταχα και μετα δεν μπορούν να τα συμμαζεψουν. Και μετά αναρωτιούνται γιατι μολις στα 17(!) το παιδι αναπτύσει ψυχολογικά προβλήματα και κλείνεται στον εαυτό του έχοντας χάσει τελείως την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμηση του. Τότε είναι αργά για δακρυα.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

nhfaliamethh έγραψε:
Σμαρώ μου,

σ αυτη τη σελιδα μιλαει για τις ιδιαιτεροτητες της παιδικης ψυχης
και τα καλοπροαιρετα λάθη των γονιων


http://www.psyche.gr/psyidiaiterotites.htm


μεταφέρω απο κει...

Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο. Το ξύλο εκφράζει τη δική μας κόλαση. Συνήθως δεν χτυπάμε για να παιδαγωγήσουμε αλλά για να εκφράσουμε την αναστάτωση και το θυμό μας. Κανείς δεν γίνεται καλύτερος με τη βία. Το ξύλο δεν εμπνέει σεβασμό αλλά φόβο. Ακόμη και όταν είναι αποτελεσματικό έχει πολλές παρενέργειες. Τραυματίζει την αυτοπεποίθηση, διαταράσσει τις προσωπικές σχέσεις, διδάσκει τη βία και όχι τον αυτοέλεγχο. Όταν χτυπήσεις το παιδί προσπάθησε να αποδεχτείς ειρηνικά το λάθος σου. Συγχώρεσε τον εαυτό σου και προσπάθησε να βρεις τρόπους εκφόρτισης και χαλάρωσης. Αν σου έχει γίνει συνήθεια να χτυπάς το παιδί σου και νοιώθεις να μην ελέγχεις τα νεύρα σου αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνουν βαθύτερες αλλαγές στις συνθήκες διαβίωσής σου.


καλό μεσημεράκι!

σε ευχαρηστω και παλι! πολυ ωραια σελιδα ,πολυ ενδιαφερον.Ευχαρηστω και παλι.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας ,ειναι πολυ ωφελιμες.
tzelina
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από tzelina »

:( λυπάμαι πολύ αν υπάρχουν γονείς που χειροδικούν στα παιδιά τους....
Δυστυχώς σαν παιδαγωγός που είμαι υπάρχουν πολλοί από αυτούς που μπροστά μου είναι "Πρότυπο" γονέϊκής συμπεριφοράς και όταν φεύγουν, το παιδί μου αποκαλύπτει τα συμπεριφορά τους στο σπίτι.
Κι έπειτα δεν είναι μόνο το ξύλο που φθείρει την ψυχολογία των παιδιών είναι και ο τρόπος που τους μιλάμε....Κ καμιά φορά αυτό είναι χειρότερο για την εξέλιξή τους .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”