Greece ή Hellas?

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Δημοσίευση από eikonikos »

Evi_J έγραψε:
Greece ή Hellas
ΠΟΙΑ η διαφορά; 8O

2) Η λέξη "Γραικός" έγινε ευρέως γνωστή από την εποχή της Τουρκοκρατίας και μετά, και θεωρείται προσβολή! Σημαίνει κάτι ανάμεσα σε "δούλος", "άπιστος" ή "άχρηστος".
[/size]

Τι λέτε που η λέξη Γραικός εμφανίστηκε στην Τουρκοκρατία;Νομίζω ότι σύμφωνα με μια εκδοχή, ήταν αρχαία λέξη από την Ελληνική μυθολογία.
Σύμφωνα με άλλη εκδοχή οι Λατίνοι συνάντησαν κάπου στη Δυτική Ευρώπη τους Γραίους, οι οποίοι ήταν Έλληνες άποικοι (καταγόμενοι από Εύβοια, νομίζω). Έτσι οι Λατίνοι ονόμασαν όλο τον ελληνικό λαό Γραίοι. Το ίδιο έκαναν και οι Τούρκοι όταν συναντησαν τους Ίωνες και ονόμασαν τον ελληνικό λαό Γιουνάν. Δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για το Γραικός
γιατί και ο Αθανάσιος Διάκος είπε εγώ Γραικός γεννήθηκα Γραικός και θα πεθάνω. Τώρα το Γραικύλος δεν είναι καλό γιατί είναι κάποιος κατώτερος που προσπαθεί να γίνει Γραικός και δεν τα καταφέρνει. Όπως το ανθρωπάκι που δεν μπορεί να γίνει άνθρωπος.
eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Το περιοδικό Δαυλός και οι σχετικές απόψεις

Δημοσίευση από eikonikos »

Ισως αυτό να υπάρχει και σε άλλο topic. Αν υπάρχει παραπέμψτε με εκεί
Διαβάζει κανείς το περιοδικό Δαυλός; Είναι ένα περιοδικό δήθεν "υπέρ του Έλληνισμού" που κατηγορεί
την Ορθοδοξία με διάφορα επιχειρήματα.
Το περιοδικό έχει άρθρα εναντίον του Χριστιανισμού
και υπέρ του 12 θεϊσμού. Έτυχε να διαβάσω μερικά άρθρα και
είδα ότι μιλούν για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό που κατέστρεψαν οι "Εβραίοι". Με την λέξη Εβραίοι όμως εννοεί όχι τους Εβραίους αλλά τους Χριστιανούς. Λέει ότι στο ευαγγέλιο οι Χριστιανοί μισούν τους Έλληνες.
Και όλα αυτά που διαβάζουμε είναι δήθεν υπέρ του Ελληνισμού που έχει ως εχθρό τους Εβραίους(/Χριστιανούς).
Κάπου μιλούσαν εναντίον του Μ. Βασιλείου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”