Η "τελευταία τρύπα του ζουρνά"

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

dionysisgr έγραψε:...Ας μην ζηταμε ορατα σημεια και αλλου ειδους πειστηρια. Η "πληροφορια " ερχεται εσωτερικα και αορατως...
Το να "δώ" που ανέφερα, περιλαμβάνει σχεδόν στο 100% το να "αισθανθώ".

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

dionysisgr έγραψε:... αλλα η καθαρη και εσωτερικη πιστη (οχι η διψα για την γνωση), ειναι εν γνοφω αγνωσιας. Δεν οραται. Ειναι εν πνευματι. Αλλιως δεν γινεται.

Και το Φως του Θεου μονο μεσα απο το Φως που θα μας χαριτωσει οραται.

Τον Θεον, μονο δια της Χαριτος Του Τον Αναγνωριζουμε.
Πολύ βαθειά νερά και απ'ότι φαίνεται αυτός είναι ο δρόμος.

Η λέξη "γνόφω" (που για μένα ήταν αγνωστη), και η έρευνα που έκανα για την σημασία της, μ'έφερε στο κείμενο με τίτλο "Ή έκκοσμίκευση στη θεολογία" του Μητροπολίτου Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιεροθέου ---> http://www.acapus.com/article.php?lang= ... at3ids=244

Κάποιος που θα βαδίσει στον δρόμο αυτό και θα αισθανθεί αυτά που περιγράφεις, είναι δυνατόν να επανέλθει ποτέ στην καθημερινότητα την οποία διηγαγε πριν το διάβα της πόρτας ?

Εν ολίγοις, το διάβα της πόρτας μηπως ισοδυναμεί με απόσυρση ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Δίκιο έχει ο Διονύσης.
Εμένα μέσω της Προσευχής μου χει στείλει πολλές φορές την Χάρη Του,eortologio το να σου στείλει την Χάρη του δεν είναι κάτι που αισθάνεσαι 100%?
Όσο για το οτί είσαι μηχανικός η πίστη εξαρτάται απο τον χαρακτήρα και την προαίρεση του ανθρώπου κι όχι από το επάγγελμα.
Είχα δει πριν από κάποιος μήνες 4 μοναχούς που είχαν πάει σε ένα εγκαταλελειμένο και κατεστραμμένο μοναστήρι να δουν πως να το επισκευάσουν για να το φτιάξουν και να μείνουν κι εκεί που είχαν φτάσει και κοίταζαν πως θα γίνει η επιδιόρθωση λέει ο ένας "Είμαστε κι οι τέσσερις Μηχανικοί."
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”