Πατρίδα-θρησκεία

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
agiografies
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από agiografies »

Τα στοιχεία που μου δίνεις αγαπητέ μου, είναι πραγματείες δυο (πολύ σεβαστών) μελών της Εκκλησίας και το ερώτημά μου βέβαια δεν έχει καλυφθεί, διότι ΔΕΝ μου παραθέτεις στοιχεία που πνευματικά να δείχνουν τη σχέση πίστης-πατρίδας.

ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΙΤΑΞΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΕΞΥΠΕΡΕΤΗΣ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕΘΟΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΟΠΤΑ.
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΘΡΑΣΟΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙ ΤΑ ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΩΝΩΝ ΕΝΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΖΗΖΙΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΥΓΧΡΩΝΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΕΥΣ ΟΠΩΣ Ο Π. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΕΤΑΛΛΗΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

Ξέχασα να αναφέρω για την ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΗ βοήθεια της Υπεραγίας Θεοτόκου υπέρ των Ελλήνων πολεμιστών κατά τον πόλεμο του '40 εναντίον των Ιταλών.

Μαρτυρίες και ντοκουμέντα έχουμε αμέτρητα. Και σε μένα προσωπικά έτυχε να γνωρίζω συγκεκριμένες περιπτώσεις από τον παππού μου ο οποίος ήταν δάσκαλος και παράλληλα συγγραφέας πολλών θεολογικών βιβλίων (πολύ γνωστός στην Κρήτη - και όχι μόνο) και από τον πνευματικό μου μακαριστό γέροντα Θεοδόσιο από τα Ακούμια της Κρήτης.

Και ξαναερωτώ. Οι Ιταλοί δεν είναι κι αυτοί χριστιανοί; Γιατί τους πολέμησε η Παναγιά μας; Μήπως (το ξανάπα) είναι ...Ελληνίδα;

Κι αν κάποιος γυρίσει και μου πει "μα αυτές οι μαρτυρίες δεν είναι από πατερικά κείμενα", θα του απαντούσα ότι η εκκλησία μας στηρίζεται πάνω στο λαϊκό αίσθημα για την πίστη προς το θείο. Αρκεί να αναλογιστούμε ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που αναγνωρίζει τους αγίους της εκκλησίας μας. Ο Πατριάρχη μόνο ανακηρύσσει. Ενώ ο λαός με την πίστη του και με τα θαύματα που γίνονται αναγνωρίζουν τους αγίους. Γιαυτό το λόγο δίνουμε μεγάλη βάση στην λεγόμενη παράδοση η οποία είναι ισάξια με τα υπόλοιπα θεολογικά κείμενα.
Ου γαρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών. (Ματθ.18,20)
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

Συγνώμη για το διπλό μήνυμα. Μου "κόλλησε" η σελίδα.
Ου γαρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών. (Ματθ.18,20)
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

kokostur έγραψε:Και τέλος θα θέσω μια ερώτηση προς προβληματισμό:

Γιατί το Άγιον Φως βγαίνει ΜΟΝΟ από ελληνορθόδο πατριάρχη;
ελληνορθοδοξο ή ορθοδοξο?
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

kokostur έγραψε:Ή μήπως ο "εθνικός ύμνος" της ελληνορθοδοξίας το "Υπερμάχω" γιατί πράγμα αναφέρεται;
Σε ποια Πόλη είναι "υπέρμαχος στρατηγός" η Υπεραγία Θεοτόκος;
Πόσες αναφορές υπάρχουν για τη φύλαξη των τειχών από την Θεοτόκο μας;
Μήπως η Παναγιά μας είναι ...Ελληνίδα;
εχω την εντυπωση οτι το υπερμαχω αναφερεται στην εποχη του βυζαντιου οπου η εννοια της ελλαδας δεν ηταν τοσο στο προσκηνιο οσο η εννοια της ρωμαικης αυτοκρατοριας εστω της ανατολικης... μην ξεχνας οτι πολλες φορες πολεμηθηκε καθετι ελληνικο για να μη θυμιζει την ειδωλολατρεια. αν κανω λαθος διορθωστε με.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

πανω απ' ολα ειναι η πιστη. ο θεος κι απο τις πετρες μπορει να φτιαξει ελληνες... δεν ξερω... πρεπει να μας εχει αγαπησει πολυ δεν εξηγειται αλλιως οτι εχουμε αντεξει τοσες χιλιετιες! εχω ακουσει οτι το dna των ελληνων ειναι μοναδικο και δεν αλλοιωνεται ουτε δεχεται προσμιξεις. ποτε δεν ξερεις...
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

plagiaskepsi θα συμφωνήσω μαζί σου....
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

Η κουβέντα πάει σε προηγούμενη συζήτηση και για να θυμίσω κάτι απο αυτή: ''ο Θεός έχει το σχέδιό του για τη σωτηρία των ανθρώπων και αυτό περιλαμβάνει τους Έλληνες''..........
ο καιρός γαρ εγγυς
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

[quote="zafeiris"]Η κουβέντα πάει σε προηγούμενη συζήτηση και για να θυμίσω κάτι απο αυτή: ''ο Θεός έχει το σχέδιό του για τη σωτηρία των ανθρώπων και αυτό περιλαμβάνει τους Έλληνες''..........[/quot

Mακάρι Ζαφείρη, μακάρι... Να πιστεύουμε και να αγαπάμε το Θεό κι Εκείνος έχει το σχέδιο Του για τη σωτηρία μας.

Όσο για σένα αγιογραφίες, επειδή δεν καταλαβαίνεις γρι απ' αυτά που γράφω, δεν υπάρχει νόημα να συνεχίσουμε. ΄Εχει καταντήσει γελοίο να γράφεις με γράμματα που στραβώνουν και να με εντάσσεις σε συνομωσίες και σκοτεινά κέντρα. Δεν ξερω αν έχεις ξυρισένο κεφάλι, πάντως ... καληνύχτα...
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

........και δεν καταλαβαίνω προς τι όλη αυτή η ένταση.........
εντάξει σίγουρα δεν συμφωνούμε όλοι σε όλα αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να ανταλάσουμε μεταξύ μας λόγια και κουβέντες έντασης...
εξάλλου γι αυτό είμαστε εδώ να λέμε τη γνώμη μας και να ανταλάσουμε απόψεις με ηρεμία....
δεν νομίζω να είναι απαραίτητο να προσπαθούμε να πείσουμε όπωσδήποτε κάποιον ο οποιος δεν συμφωνεί με αυτά που λέμε....
ο καιρός γαρ εγγυς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”