Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από greekboy1981 »

CHRIS έγραψε:Φίλε μου αν μπορεις δώσε χαιρετίσματα στον Παπα Θεωνά κι από μένα.Πες του από το Χρήστο απο Κομοτηνή.
Ευχαριστώ και ΚΑΛΟ προσκύνημα!!!

Γειά σου αδελφέ μου Χρήστο !
Κιε εγώ απο Κομοτηνή είμαι ... δηλαδή μένω στην Παραδημη !! Είμαστε σχετικά κοντα οποτε μπορουμε αν θες να γίνουμε φίλοι και να κανονίσουμε να πάμε μαζί στο Αγιον Ορος , αφού γνωριστούμε καλύτερα!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

aggelos p. έγραψε:Καλησπέρα,
στις 15/5/2010 πρώτα ο Θεός, λέω να ανέβω και πάλι στο όρος. Αρχικά ενώ είχα σχεδιάσει να μείνω Ιβήρων για να κάνω και την διαδρομή από Καρυές, δεν κατάφερα να κλείσω διαμονή. Τελικώς βρήκα να μείνω Παντοκράτορος. Δεν ξέρω αν μπορώ να συνδυάσω με κάποιο τρόπο την διαδρομή για Παναγούδα.Εχει κάποιος φίλος καμιά ιδέα? Επίσης έχει επισκεφτεί κάποιος την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις? Τελειώνοντας ξέρει κανείς πως μπορώ να φύγω με το πρωϊνό καράβι δεδομένου ότι αναχωρεί πριν ανοίξει το γραφείο προσκυνητών?
Ευχαριστώ θερμά.
Κι εμείς, μια μεγάλη παρέα (περί τα είκοσι άτομα) μελών του παρόντος ιστοχώρου θα πάμε για μια εβδομάδα στο Α.Ο. Θα ξεκινήσουμε από διάφορα μέρη της Ελλάδος το Σάββατο 15 Μαΐου και θα μπούμε στις 16. Ο υπεύθυνος της προσκυνηματικής κδρομής είναι ο Παναγιώτης (panagiotisspy). Με λίγη προσπάθεια θα συναντηθούμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aggelos p. έγραψε:Καλησπέρα,
στις 15/5/2010 πρώτα ο Θεός, λέω να ανέβω και πάλι στο όρος. Αρχικά ενώ είχα σχεδιάσει να μείνω Ιβήρων για να κάνω και την διαδρομή από Καρυές, δεν κατάφερα να κλείσω διαμονή. Τελικώς βρήκα να μείνω Παντοκράτορος. Δεν ξέρω αν μπορώ να συνδυάσω με κάποιο τρόπο την διαδρομή για Παναγούδα.Εχει κάποιος φίλος καμιά ιδέα? Επίσης έχει επισκεφτεί κάποιος την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις? Τελειώνοντας ξέρει κανείς πως μπορώ να φύγω με το πρωϊνό καράβι δεδομένου ότι αναχωρεί πριν ανοίξει το γραφείο προσκυνητών?
Ευχαριστώ θερμά.
Από Παντοκράτορος, δεν σε βολεύει να πας Παναγούδα.
Εκτός εάν:
Πάρεις το καραβάκι, της ανατολικής πλευράς από Παντοκράτορος, (αν δεν έχει δυνατό βοριά, γιατί τότε μπορεί να μην έρθει), κατέβεις στην Ιβήρων και ανηφορίσεις για Παναγούδα (κάπου 1,5 ώρα κουραστικός ανήφορος, αλλά μέσα σε μαγευτική δασώδη διαδρομή).
Αν πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο προσκυνητών στην Ουρανούπολη και τους πεις ότι θέλεις να πας με το πρωινό καράβι, θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις. 23770 - 71421.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

panagiotisspy έγραψε:
aggelos p. έγραψε:Καλησπέρα,
στις 15/5/2010 πρώτα ο Θεός, λέω να ανέβω και πάλι στο όρος. Αρχικά ενώ είχα σχεδιάσει να μείνω Ιβήρων για να κάνω και την διαδρομή από Καρυές, δεν κατάφερα να κλείσω διαμονή. Τελικώς βρήκα να μείνω Παντοκράτορος. Δεν ξέρω αν μπορώ να συνδυάσω με κάποιο τρόπο την διαδρομή για Παναγούδα.Εχει κάποιος φίλος καμιά ιδέα? Επίσης έχει επισκεφτεί κάποιος την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις? Τελειώνοντας ξέρει κανείς πως μπορώ να φύγω με το πρωϊνό καράβι δεδομένου ότι αναχωρεί πριν ανοίξει το γραφείο προσκυνητών?
Ευχαριστώ θερμά.
Από Παντοκράτορος, δεν σε βολεύει να πας Παναγούδα.
Εκτός εάν:
Πάρεις το καραβάκι, της ανατολικής πλευράς από Παντοκράτορος, (αν δεν έχει δυνατό βοριά, γιατί τότε μπορεί να μην έρθει), κατέβεις στην Ιβήρων και ανηφορίσεις για Παναγούδα (κάπου 1,5 ώρα κουραστικός ανήφορος, αλλά μέσα σε μαγευτική δασώδη διαδρομή).
Αν πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο προσκυνητών στην Ουρανούπολη και τους πεις ότι θέλεις να πας με το πρωινό καράβι, θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις. 23770 - 71421.
η σωστοτερη λύση είναι το καράβι κι από εκεί Παναγούδα απο την ΙΒΗΡΩΝ... συνήθως όμως ο βοριάς είναι πράγματι πρόβλημα...εκτός αν θέλεις να ξεποδαριαστείς και κόψεις με το πόδι από Παντοκράτορος , Σταυρονικήτα , μετά Ιβήρων κτλ...

για το πρωινό καράβι πριν μια περιπου 10ετία που είχα μπει με αυτό , τα διαμονητήρια τα δίναν πάνω στο πλοίο ... τώρα και μετά από 10 χρόνια δε ξερω τι ισχύει. για να είσαι σίγουρος καλύτερα να επικοινωνήσεις πρώτα...
ο Χριστός σώζει....
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από nikiforos »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:
aggelos p. έγραψε:Καλησπέρα,
στις 15/5/2010 πρώτα ο Θεός, λέω να ανέβω και πάλι στο όρος. Αρχικά ενώ είχα σχεδιάσει να μείνω Ιβήρων για να κάνω και την διαδρομή από Καρυές, δεν κατάφερα να κλείσω διαμονή. Τελικώς βρήκα να μείνω Παντοκράτορος. Δεν ξέρω αν μπορώ να συνδυάσω με κάποιο τρόπο την διαδρομή για Παναγούδα.Εχει κάποιος φίλος καμιά ιδέα? Επίσης έχει επισκεφτεί κάποιος την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις? Τελειώνοντας ξέρει κανείς πως μπορώ να φύγω με το πρωϊνό καράβι δεδομένου ότι αναχωρεί πριν ανοίξει το γραφείο προσκυνητών?
Ευχαριστώ θερμά.
Από Παντοκράτορος, δεν σε βολεύει να πας Παναγούδα.
Εκτός εάν:
Πάρεις το καραβάκι, της ανατολικής πλευράς από Παντοκράτορος, (αν δεν έχει δυνατό βοριά, γιατί τότε μπορεί να μην έρθει), κατέβεις στην Ιβήρων και ανηφορίσεις για Παναγούδα (κάπου 1,5 ώρα κουραστικός ανήφορος, αλλά μέσα σε μαγευτική δασώδη διαδρομή).
Αν πάρεις τηλέφωνο στο γραφείο προσκυνητών στην Ουρανούπολη και τους πεις ότι θέλεις να πας με το πρωινό καράβι, θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις. 23770 - 71421.
η σωστοτερη λύση είναι το καράβι κι από εκεί Παναγούδα απο την ΙΒΗΡΩΝ... συνήθως όμως ο βοριάς είναι πράγματι πρόβλημα...εκτός αν θέλεις να ξεποδαριαστείς και κόψεις με το πόδι από Παντοκράτορος , Σταυρονικήτα , μετά Ιβήρων κτλ...

για το πρωινό καράβι πριν μια περιπου 10ετία που είχα μπει με αυτό , τα διαμονητήρια τα δίναν πάνω στο πλοίο ... τώρα και μετά από 10 χρόνια δε ξερω τι ισχύει. για να είσαι σίγουρος καλύτερα να επικοινωνήσεις πρώτα...
Αν θέλεις κ την δική μου άποψη, από Παντοκράτωρος μέχρι κ την Ιβήρων είναι περίπου 2 ώρες από το μονοπάτι... κ 1 ώρα μέχρι την Παναγούδα, αν ξεκινήσετε με το χάραμα η διαδρομή θα είναι κάτι το ξεχωριστό από τα αρώματα της άνοιξης....Όμως αφού είστε παρέα μπορείτε να κλείσετε ταξί (15θέσιο) κ σας πάει όπου θέλετε.....
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

σας ευχαριστώ όλους για τις σημαντικές πληροφορίες και συμβουλές. σίγουρα θα βρεθεί η λύση. Εχει επισκεφτεί κανείς πρόσφατα την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις?
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aggelos p. έγραψε:σας ευχαριστώ όλους για τις σημαντικές πληροφορίες και συμβουλές. σίγουρα θα βρεθεί η λύση. Εχει επισκεφτεί κανείς πρόσφατα την Παντοκράτορος να μου πει εντυπώσεις?
ΝΑΙ , ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΥΡΙΣΕΙΣ...
ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ , ΟΠΟΥ ΑΝΑΠΑΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Θα σου πω δυό λόγια, αλλά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία νομίζω.
Αυτό που είπε ο Στέφανος, τα λέει όλα.

Είναι όμορφη και ήσυχη μονή.
Συνήθως δεν έχει πολύ κόσμο.
Τελευταία γίνονταν κάποια έργα εκεί, υποθέτω θάχουν τελειώσει. Βελτίωναν τον ψηλό πύργο της μονής.
Το μοναστήρι έχει εσωτερικά δύο ορόφους, με συνεχή μπαλκόνια στο μέσα μέρος της μονής, που κοιτούν το καθολικό.
Απλότητα βασιλεύει. Οι ακολουθίες κατανυκτικότατες. Θα προσκυνήσεις την θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Γερόντισσας (σπανιότατη εικόνα, δείχνει ολόσωμη την Θεοτόκο, πράγμα που δεν έχω δει αλλού)
Κοιτάζοντας από τη Μονή προς τα Δυτικά, βλέπεις στην πλαγιά την Σκήτη του Προφήτη Ηλία, αν έχεις χρόνο μπορείς να πεταχτείς, είναι 30 λεπτά περίπου.
Εξω απ'την πύλη, υπάρχει περίφημο μαγευτικό ξύλινο κιόσκι, με εκπληκτική θέα του πελάγους αριστερά και στο βάθος μπροστά και νότια της Σταυρονικήτα και της μύτης του Αθωνα και του αυχένα του που κατεβαίνει στη θάλασσα.
Καλό Προσκύνημα!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

σας ευχαριστώ.
Παναγιώτη σαν να πήγα εκεί βρε φίλε.Με ταξίδεψες. Να 'σαι καλά. Στέφανε θα σου πω τις εντυπώσεις όταν με το καλό γυρίσω.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Αμάν βρε Παναγιώτη! Τελικά που ζεις; Στην Πελοπόννησο ή στο ΑΟ;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”