Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από toula »

O Παναγιώτης ζη στην Πελοπόννησο, αλλά φαίνεται ολοκάθαρα ότι η καρδιά του είναι στο Άγιο Όρος !
Πρώτη φορά στην ζωή μου συναντώ άνθρωπο που να περιγράφει έναν τόπο τόσο καλά μέχρι και την τελευταία του λεπτομέρεια και να μην μένει και εκεί ! Μπράβο, βρε Παναγιώτη ! Δεν θα κουραστώ ποτέ να σου λέω μπράβο !
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Καλημέρα,
όσον αφορά τις χθεσινές μου απορίες για αναχώρηση με το πρωϊνό καράβι τις έλυσα. Πήρα τηλέφωνο στο γραφείο προσκυνητών και δήλωσα ότι θέλω να αναχωρήσω με το πρωϊνό και μου είπαν ότι θα είναι εκεί ο υπάλληλος για να μας παραδώσει τα διαμονητήρια.
Ολα πηγαίνουν κατ'ευχήν.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aggelos p. έγραψε:Ολα πηγαίνουν κατ'ευχήν.
Και έτσι πηγαίνουν πάντα στο Περιβόλι της Παναγίας.
Και αν κάτι φανεί ότι "στραβώνει", πάλι για καλό θα είναι.
Να σου πω για παράδειγμα, ότι στο φορουμικό προσκύνημα 20 ατόμων που οργανώνουμε, είχαμε πολλές αναποδιές αρχικά με τις κρατήσεις, τα φαξ και τα τηλέφωνα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν (εντός παρενθέσεως "χειρότερο"), αν μας έλεγαν εξ' αρχής πάντα "ναι".
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Εχεις δίκιο Παναγιώτη. Κάθε εμπόδιο για καλό. Και εγώ αρχικά είχα στο πρόγραμμα να πάω Ιβήρων.Τελικά θα πάω Παντοκράτορος και είναι σίγουρο ότι θα είναι υπέροχα. Επίσης ήρθαν έτσι τα πράγματα που θα προσκυνήσω την Γοργοϋπήκοο που το ήθελα πάρα πολύ και δεν τα είχα καταφέρει, δεδομένου ότι και η Μονή Δοχειαρίου είναι αφιερωμένη στους Ταξιάρχες.(8/11 ημέρα της γιορτής μου)
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Κάτι ακόμα καλοί μου άνθρωποι. Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αφού θα μπώ τελικά με το πρωϊνό καράβι υπολογίζω να είμαι κατά τις 9:00 στις Καρυές. Είναι εφικτό να επισκεφθώ Πρωτάτο,Σεράϊ,Σκήτη Αγ.Ανδρέα,Κουτλουμουσίου,Παναγούδα και προς το μεσημεράκι να ξεκινήσω για Παντοκράτορος? Πως το βλέπεται?
Ευχαριστώ θερμά.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aggelos p. έγραψε:Κάτι ακόμα καλοί μου άνθρωποι. Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός. Θα ήθελα την γνώμη σας. Αφού θα μπώ τελικά με το πρωϊνό καράβι υπολογίζω να είμαι κατά τις 9:00 στις Καρυές. Είναι εφικτό να επισκεφθώ Πρωτάτο,Σεράϊ,Σκήτη Αγ.Ανδρέα,Κουτλουμουσίου,Παναγούδα και προς το μεσημεράκι να ξεκινήσω για Παντοκράτορος? Πως το βλέπεται?
Ευχαριστώ θερμά.
Καλό θάταν να απαντήσει και κανένας άλλος, γιατί σε πήρα "μονότερμα" Αγγελε.
Δεν πειράζει όμως, αφού τυχαίνει αυτή τη βδομάδα να έχω αρκετό χρόνο.

Πρώτα πρώτα να σου πω να μην αγχώνεσαι, δεν χρειάζεται να απαντηθούν τα πάντα, πριν από ένα προσκύνημα στο Ορος.
Συμβαίνει πολλές φορές, να προγραμματίζουμε πολλά και τελικά να τα βρίσκουμε όλα μπροστά μας.
Και άλλες φορές, όλα αυτά που σχεδιάσαμε, αναστέλλονται μεμιάς, μπροστά σε κάτι άλλο που μας συμβαίνει στο Περιβόλι της Παναγίας, το οποίο μας κατευθύνει κάπου αλλού, καλύτερα από εκεί που προβλέπαμε.

Λοιπόν όμως, σε σχέση με αυτά που είπες, όλα ανεξαιρέτως μπορείς να τα επισκεφθείς, αφού βρίσκονται μέσα στις Καρυές ή δίπλα τους.
Λιγάκι πιό μακρυά είναι η Παναγούδα, αλλά κι' εκεί μπορείς να πας, θα κατέβεις στο Κουτλουμούσι (5 λεπτά) και ακολούθως θα ζητήσεις οδηγίες από τους πατέρες, για να κατέβεις στην Παναγούδα (κανά 20λεπτο). Υπολόγισε μόνο λιγάκι παραπάνω για την επιστροφή, γιατί είναι συνεχής ανήφορος.

ΥΓ.
Σεράϊ και Σκήτη Αγίου Ανδρέου, είναι το ίδιο πράγμα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΣΤΟ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΤΗ "ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ " ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ "ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ" ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΙΚΟΝΩΝ ΚΟΜΠΟΣΚΟΙΝΙΩΝΚΤΛ.

ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΘΩΝΙΑΔΑ... ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΚΙ ΑΝΕ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΥΜΑΤΙΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΙ ΑΝ ΤΙΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠ' ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
ο Χριστός σώζει....
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από aggelos p. »

Παναγιώτη & Στέφανε σας ευχαριστώ από καρδιάς. Ειλικρινά είμαι δεύτερη μέρα μέλος και νιώθω ότι σας ξέρω από καιρό. Θα χαρώ ειλικρινά να σας γνωρίσω στις 16/5 στην Κωνσταμονίτου τόσο εσάς όσο και τα υπόλοιπα μέλη του forum.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aggelos p. έγραψε:Παναγιώτη & Στέφανε σας ευχαριστώ από καρδιάς. Ειλικρινά είμαι δεύτερη μέρα μέλος και νιώθω ότι σας ξέρω από καιρό. Θα χαρώ ειλικρινά να σας γνωρίσω στις 16/5 στην Κωνσταμονίτου τόσο εσάς όσο και τα υπόλοιπα μέλη του forum.
ΕΓΏ ΔΕ ΘΑ ΕΊΜΑΙ ΑΓΓΕΛΕ , ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ,
ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΟΛΑ Η ΧΑΡΗ ΤΗΣ ....

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ 1988 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΟ (ΙΜ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ .
ΟΜΩΣ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΚΡΗΤΗ) ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΤΟ ΟΡΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:
aggelos p. έγραψε:Παναγιώτη & Στέφανε σας ευχαριστώ από καρδιάς. Ειλικρινά είμαι δεύτερη μέρα μέλος και νιώθω ότι σας ξέρω από καιρό. Θα χαρώ ειλικρινά να σας γνωρίσω στις 16/5 στην Κωνσταμονίτου τόσο εσάς όσο και τα υπόλοιπα μέλη του forum.
ΕΓΏ ΔΕ ΘΑ ΕΊΜΑΙ ΑΓΓΕΛΕ , ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ,
ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΟΛΑ Η ΧΑΡΗ ΤΗΣ ....

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ 1988 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΟ (ΙΜ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ .
ΟΜΩΣ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΚΡΗΤΗ) ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΤΟ ΟΡΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...
ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ... ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ 22 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ "ΜΕΣΑ" ΝΟΙΩΘΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΟΥΝ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ...
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”