Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από ravniotis »

αγαπητοί φίλοι
πρόκειται να επισκεφθώ το άγιο όρος το τριήμερο 18-20 αυγούστου και πέρα από τα γνωστά θα ήθελα να πάω στη σκήτη της βογοροδιτσας. συγκεκριμένα, την τρίτη μέρα από τη σιμωνόπετρα που θα είμαι θα πάω στις καρυές και απο εκεί έχω σκοπό να καταλήξω στη σκήτη του προφήτη ηλία με μία παράκαμψη από τη βογορόδιτσα.
αλήθεια έχει πάει κανείς με τα πόδια από τις καρυές προς τη βογορόδιτσα? και από κει υπάρχει μονοπάτι που τη συνδέει με τη σκήτη του προφήτη ηλία?
Υ.Γ. θα πάω στο άγιο όρος πιθανότατα και πάλι μόνος μου. η 18η αυγούστου είναι η παραμονή της μεταμόρφωσης. θα ανέβει κανείς στην κορυφή του άθω? είναι σίγουρο οτι μόνος δεν πρόκειται να τολμήσω τέτοιο εγχείρημα. κάθε πρόταση δεκτή
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: καρυές-βογορόδιτσα-σκήτη προφήτη ηλία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ravniotis έγραψε:αγαπητοί φίλοι
πρόκειται να επισκεφθώ το άγιο όρος το τριήμερο 18-20 αυγούστου και πέρα από τα γνωστά θα ήθελα να πάω στη σκήτη της βογοροδιτσας. συγκεκριμένα, την τρίτη μέρα από τη σιμωνόπετρα που θα είμαι θα πάω στις καρυές και απο εκεί έχω σκοπό να καταλήξω στη σκήτη του προφήτη ηλία με μία παράκαμψη από τη βογορόδιτσα.
αλήθεια έχει πάει κανείς με τα πόδια από τις καρυές προς τη βογορόδιτσα? και από κει υπάρχει μονοπάτι που τη συνδέει με τη σκήτη του προφήτη ηλία?
Υ.Γ. θα πάω στο άγιο όρος πιθανότατα και πάλι μόνος μου. η 18η αυγούστου είναι η παραμονή της μεταμόρφωσης. θα ανέβει κανείς στην κορυφή του άθω? είναι σίγουρο οτι μόνος δεν πρόκειται να τολμήσω τέτοιο εγχείρημα. κάθε πρόταση δεκτή
Αν ειτανε την ιδια Ημερομηνια αλλα Σεπτεβριο ευχαριστως θα παω Νεα σκητη.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: καρυές-βογορόδιτσα-σκήτη προφήτη ηλία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Γεια σου αδελφέ Μιχάλη.
Από Καρυές προς Σκήτη Προφήτη Ηλία μέσω Βογορόδιτσας δεν έχω πάει. Μονοπάτια θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά το θέμα είναι αν θα είναι ανοιχτά ή όχι.
Μου κάνει λιγάκι εντύπωση η σειρά που επιλέγεις, δεδομένου ότι η Βογορόδιτσα είναι βορειότερα της Σκήτης του Προφήτη Ηλία. Μήπως θάταν προτιμότερο να πας πρώτα στην Σκήτη και να σε κατατοπίσουν εκεί? Γιατί το μονοπάτι ως την Σκήτη απ τις Καρυές "πηγαίνει" καλά.

Οσο για τον Αθωνα καλό κουράγιο. Εχω ανέβει δύο φορές, μία απευθείας στο καταφύγιο με διανυκτέρευση στην Σκήτη Αγίας Αννης και μία με διανυκτέρευση στην Κερασιά. Μόνος σου αποκλείεται να είσαι, παραμονή του Σωτήρος, θα ανεβαίνουν σίγουρα και άλλοι.
Θα σου σύστηνα να διανυκτερεύσεις την προηγουμένη στην Κερασιά, γιατί από Αγία Αννα είναι τρομερά εξουθενωτική η ανάβαση, πραγματικό μαρτύριο.

Να είσαι καλά! Κι ας σε ζηλεύω λιγάκι!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από Koyk »

Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για τον αθωνα...θα χεις σίγουρα παρέα...τέτοια μερα ολοι ανεβαίνουν με αφετηρια την Ι.Μ.Μ.Λαυρας...
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από ravniotis »

τι γίνεται αγαπητοί φίλοι?
κανείς δεν έχει ιδέα για το μονοπάτι σκήτης βογορόδιτσας- προφήτη ηλία? ούτε σε ποιο σημείο συναντιέται το μονοπάτι με τον δρόμο από καρυές για βατοπαίδι? ό,τι τελευταίο σχόλιο έχετε να κάνετε δεκτό μέχρι τις 10 αυγούστου. στις 11 αναχωρώ για πετροκέρασα Θεσσαλονίκης και στις 18 μπαίνω στο άγιο όρος. θα μείνω αγίου παύλου- σιμωνόπετρα και σκήτη προφήτη ηλία
καλα να περάσετε όλοι σας
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από giorgospa »

ravniotis έγραψε:τι γίνεται αγαπητοί φίλοι?
κανείς δεν έχει ιδέα για το μονοπάτι σκήτης βογορόδιτσας- προφήτη ηλία? ούτε σε ποιο σημείο συναντιέται το μονοπάτι με τον δρόμο από καρυές για βατοπαίδι? ό,τι τελευταίο σχόλιο έχετε να κάνετε δεκτό μέχρι τις 10 αυγούστου. στις 11 αναχωρώ για πετροκέρασα Θεσσαλονίκης και στις 18 μπαίνω στο άγιο όρος. θα μείνω αγίου παύλου- σιμωνόπετρα και σκήτη προφήτη ηλία
καλα να περάσετε όλοι σας
δεν την εχω κανει την διαδρομη σκητη Βογοδοριτσα-προφητη Ηλία,αλλα σκεφτηκα καλο να μαθω να σου πω και ευτυχώς γιατι ετσι θυμηθηκα οτι ηταν στα πλαισια μιας διαδρομής που ήθελα πολυ να κάνω παλια γιατι ειναι πολύ ωραία αλλα ξεχάστηκε το σχεδιο.Σε ευχαριστώ.
απο την ερευνά μου λοιπόν..:προσοχή οτι το μονοπάτι για Βογοδόριτσα αρχίζει δεξια απο τον αμαξητό δρόμο Καρυες -Ι.Μ.βατοπαιδιου και οχι απο το μονοπάτι Καρυές- Βατοπεδι.Δεν υπαρχει πινακιδα εκει ακριβως.
Το μονοπάτι για Προφητη Ηλία αρχιζει εκει που τελειωνει το μονοπάτι που σε εφερε στην Βογοδοριτσα.Δεν φαινεται σχεδον καθολου,η αρχη του.Εσυ θέλεις περίπου μία ωρα για να φτάσεις απο Βογοδόριτσα Προφήτη Ηλία.αρχικά ειναι κατηφόρα μετα ανηφόρα.πυκνο δάσος.Το μονοπάτι καταλήγει στην κοιτη του ρεμματος και ανεβαινεις την κορυφή του λόφου στην κοινοβιακή Σκητη.
αυτα,διασταυρωσε πληροφορίες παρακαλώ,αν μάθω κάτι αλλο θα σου πω,α,και αυτα ισχυαν πρίν 5 χρόνια περίπου ,δεν ξερω αν ακόμα.
Καλά που είσαι και συμβάλλεις στο να μενουν τα μονοπάτια περπατώντας τα..
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από kausokalivia »

Αυτή την σκήτη της Βογορόδιτσας πρώτη φορά την ακούω. Υπάρχουν μοναχή εκεί η είναι εγγατελειμένη σκήτη:: Η σκήτη του προφήτη Ηλία που λέτε είναι αυτή που είναι κοντά στην Ι.Μ Παντοκτάτορος:::
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

kausokalivia έγραψε:Αυτή την σκήτη της Βογορόδιτσας πρώτη φορά την ακούω. Υπάρχουν μοναχή εκεί η είναι εγγατελειμένη σκήτη:: Η σκήτη του προφήτη Ηλία που λέτε είναι αυτή που είναι κοντά στην Ι.Μ Παντοκτάτορος:::
Καλημέρα Φώτη.
Βεβαίως και υπάρχουν μοναχοί στην Βογορόδιτσα.
Ναι, η Σκήτη του Προφήτη Ηλία, είναι στην πλαγιά πάνω από την Παντοκράτορος, ανήκει σε αυτήν και απέχει περίπου μισή ώρα δρόμο, ανηφόρα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Καρυές-Βογορόδιτσα-Σκήτη Προφήτη Ηλία

Δημοσίευση από kausokalivia »

panagiotisspy έγραψε:
kausokalivia έγραψε:Αυτή την σκήτη της Βογορόδιτσας πρώτη φορά την ακούω. Υπάρχουν μοναχή εκεί η είναι εγγατελειμένη σκήτη:: Η σκήτη του προφήτη Ηλία που λέτε είναι αυτή που είναι κοντά στην Ι.Μ Παντοκτάτορος:::
Καλημέρα Φώτη.
Βεβαίως και υπάρχουν μοναχοί στην Βογορόδιτσα.
Ναι, η Σκήτη του Προφήτη Ηλία, είναι στην πλαγιά πάνω από την Παντοκράτορος, ανήκει σε αυτήν και απέχει περίπου μισή ώρα δρόμο, ανηφόρα.
Καλημέρα Παναγιώτη. Είναι κοινοβιακή η σκήτη της Βογορόδιτσα όπως την Ρουμάνικη σκήτη του Τιμίου Προδρόμου. Να δούμε ακόμα πόσες σκήτες υπάρχουν που δεν ξέρω την ύπαρξη τους. Κατά τα άλλα θέλω να γυρίσω και όλο το Α.Ο :7 :7
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”