Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
npanagou
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 7:04 pm

Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από npanagou »

Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή του Άθως στην γιορτή της Μεταμόρφωση του Σωτήρος


Επισκέπτομαι το Άγιο Όρος ανελλιπώς από το 1997 και μάλιστα τα δύο τελευταία χρόνια συνταξιούχος πλέον δύο φορές τον χρόνο. Πάντα πεζοπορώντας έχω επισκεφθεί πολλές φορές όλες τα Μοναστήρια, όλες τις Σκήτες , τα περισσότερα Ασκηταριά και Ησυχαστήρια .Φυσικά η περιοχή της Ερήμου έχει να σου προσφέρει ανεπανάληπτες εμπειρίες. Η πανίδα και η χλωρίδα της Ερήμου λόγω της μη βόσκησης και του κυνηγίου είναι μοναδικές.
Παρόλο που ο στόχος αυτός τέθηκε το 1997 φέτος κατέστη δυνατόν η εκπλήρωση του.
Μαζί με δύο άλλους φίλους ξεκινήσαμε την Δευτέρα στις 17 Αυγούστου από Ουρανούπολη και στις 2.00 το μεσημέρι κατεβήκαμε στο κλέφτικο και σε δύο ώρες και 30 λεπτά (2.30) φθάσαμε στην Κερασιά όπου κατόπιν συνεννόησης είχαμε κλείσει για διανυκτέρευση.Το πρωί 18 Αυγούστου Τρίτη ξεκινήσαμε στις 6.00 και φθάσαμε στον Σταυρό σε 20 λεπτά και μετά σε δύο ώρες και 15 λεπτά (2.15) στην Παναγίτσα όπου επιλέξαμε ένα μέρος για διανυκτέρευση ανοίγοντας τους υπνόσακους για ξεκούραση καταβεβλημένοι από το πάνω 10 κιλά βάρος των σακιδίων που μεταφέραμε στην πλάτη μας .Λαυριώτες μοναχοί είχαν κάνει τις απαραίτητες προετοιμασίες έχοντας μεταφέρει νερό και προετοιμάζοντας επί τόπου φαγητό για τους προσκυνητές που ανεβαίνουν να τιμήσουν την Ολονυκτία που γίνεται στην κορυφή (φέτος ήταν περίπου 300 προσκυνητές) .Το ανακαινισμένο πρόσφατα (δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα οι οικοδομικές εργασίες) εκκλησάκι της Παναγίτσας και με ελάχιστους βοηθητικούς χώρους δεν επαρκούσε να στεγάσει παρά ολίγα άτομα.. Το απόγευμα ανηφορίσαμε για την Κορυφή όπου σε 1.15 φθάσαμε .Προσκυνήσαμε στο μικρό εκκλησάκι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος και πήραμε τις απαραίτητες φωτογραφίες βλέποντας την πανοραμική θέα από 2033 μέτρα όλη την περιοχή Του Αγίου Όρους. Στις 5.30 το απόγευμα ξεκίνησε η πομπή από την Παναγίτσα με τους Ιερομόναχους και τους προσκηνητάς προς την Κορυφή για την τέλεση τις Ολονυκτίας .Μπροστά με τα άμφια τους ένας διάκονος ακολουθούσαν τρεις ιερομόναχοι και πίσω πλήθος προσκυνητών.
Την νύκτα φύσαγε αρκετά και οι θερμοκρασίες χαμηλές παρότι καλοκαίρι έκανε την παραμονή στην κορυφή δύσκολη ειδικά για αυτούς που δεν είχαν την ανάλογο εξοπλισμό. Λόγω εκτελουμένων οικοδομικών εργασιών δεν υπήρχε διαθέσιμος κατάλληλος χώρος και πολύ προσκυνητές αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν νωρίς.
Την άλλη μέρα 19 Τετάρτη αφού φάγαμε στην παναγίτσα κατηφορίσαμε προς την Άγία Άννα όπου και διανυκτερεύσαμε.
Την επομένη 20 Αυγούστου ημέρα Πέμπτη φύγαμε για Ουρανούπολη ευελπιστούντες να μας αξιώσει ο Θεός να ζήσουμε ξανά αυτήν την αξέχαστη Προσκυνηματική εμπειρία

Npanagou
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Re: Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από relis »

Nα είσαι καλά αδελφέ που μου θύμισες μία από τις ευτυχέστερες στιγμές μου,
κάποιον Οκτώβρη πριν από χρόνια μία παρέα τρία άτομα αποφασίσαμε να πάμε
στην κορυφή. Το μεσημέρι φθάσαμε στην Αγία Αννα νομίζω λέγεται το λιμάνι,
και το σούρουπο είμαστε στην Παναγιά. Κοιμηθήκαμε εκεί, ευτυχώς ήταν κάτι κουβέρτες
κάτω στο τσιμέντο από το καταφύγιο. Το πρωί χωρίς καλα - καλά να φωτίσει ξεκινήσαμε
με τους φακούς για την κορυφή. Φθάσαμε, δόξα τω Θεώ αλλά εκεί συγχίστικα λίγο
διότι μπήκαμε να προσκυνήσουμε και μέσα κοιμόντουσαν δύο Ολανδοί.
Αξέχαστες στιγμές Δεν θα ξεχάσω την δίψα και το ξεδίψασμα από το σκονισμένο νερό της
Μεταμόρφωσης αλλά και της Παναγιάς.
Ενα μουλάρι που μας έκλεινε την είσοδο όταν κατεβήκαμε από πάνω για να πάρουμε
τα πράγματά μας
Το βράδυ που κοιμόμασταν, το πολύ δυνατό κρύο, τον πολύ καθαρό αέρα και τον πολύ
δυνατό αέρα που χτυπούσε συνέχεια τις πόρτες τα παράθυρα που δεν στηριζόντουσαν
με τίποτα και σφύριζε από παντού.
Την πολλή καλή συζήτηση που κάμαμε με έναν Γέροντα που ανέβηκε το πρωί και που
μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πρόσεχε την κορυφή καί ότι ήρθε και για να δεί
τι μέρος του λόγου είμαστε
Μεγάλο σφάλμα μας που δεν ρωτήσαμε το όνομά του. Πολύ θα ήθελα να τον ξαναδώ.
Πάντως ήταν αν θυμάμαι καλά από την Κερασιά, μεγάλος στην ηλικία , αλλά αδύνατος
και ευκίνητος. Λιτός αλλά δυνατός στην ομιλία του που την διάνθιζε με χιούμορ
Εμένα μου έκανε μία πολύ εύστοχη παρατήρηση για το μαλλιά μου που τα έκοβα
πολύ κοντά. Ηταν μεγάλος, είχε πάρα πολλά χρόνια στο Ορος, αλλά είχε και πάρα πολλά
χρόνια πριν έλθει στο Ορος, κάποιο επάγγελμα είχε.
Τώρα κάτι για Λαμία μου ήρθε άλλά δεν νομίζω ...
Την ευχή του να έχουμε ...

ΖΗΤΩ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ !!!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Re: Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

παιδια πρωτη φορα που πήγα στο Άγιο όρος ηταν πριν 2 χρόνια παρα 3 μηνες απο τοτε εχω παει 6 φορεσ μια για ενα μήνα και 5 για 4 μερες.2 σεπτεμβρίου με την ευλογία του πνευματικού λεω να κάτσω μεχρι τελη νοεμβρίου.θα ήθελα να προσκυνήσω και της 20 μονες και την κορυφή αν θέλει ο Θεός γιατι εχω πάει μονο απο νοτοδιυτηκη πλευρά.πιστέυω πραγματίκα οτι ο Θεός δινει ευκαιρίες στους ανθρώπους και αγωνίζεται ωστε να τους επιστρέψει στην οδό Του.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από ktistos »

Γειά σου Γιώργο λεβέντη! Σου εύχομαι καλό προσκύνημα και σταθερή ανοδική πορεία στο δρόμο του Κυρίου! Σε ζηλεύω που έχεις την πολυτέλεια να κάτσεις για τόσο διάστημα στο Όρος! Θέλω κι εγώ κάποια στιγμή να ανέβω στον Άθωνα αλλά δεν ξέρω το πότε. Καλή δύναμη!
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από giorgospa »

Gewrgiosgr έγραψε:παιδια πρωτη φορα που πήγα στο Άγιο όρος ηταν πριν 2 χρόνια παρα 3 μηνες απο τοτε εχω παει 6 φορεσ μια για ενα μήνα και 5 για 4 μερες.2 σεπτεμβρίου με την ευλογία του πνευματικού λεω να κάτσω μεχρι τελη νοεμβρίου.θα ήθελα να προσκυνήσω και της 20 μονες και την κορυφή αν θέλει ο Θεός γιατι εχω πάει μονο απο νοτοδιυτηκη πλευρά.πιστέυω πραγματίκα οτι ο Θεός δινει ευκαιρίες στους ανθρώπους και αγωνίζεται ωστε να τους επιστρέψει στην οδό Του.
Καλο προσκυνημα Γεωργιε!
thomas25
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Εκπλήρωση ενός στόχου και ενός ονείρου να ανέβω στην κορυφή

Δημοσίευση από thomas25 »

Μεγαλη προσοχη για οσους ανεβενουν στον αθωνα για πρωτη φορα ειναι πως το νερο στην "ΠΑΝΑΓΙΑ" που ειναι στα 1500μ δεν ειναι ποσιμο γιατι πεφτουν μεσα ποντικια!
Και ενα αλλο που το επαθα ο ιδιος ειναι πως εκει που εκατσα διπλα μου υπηρχε και ενας σκορπιος! Σκουρπιους ειχα συναντησει παρα πολλους στις Καρυες! Οι πατερες εκει μου ειπαν πως ο Αγιος Δημητριος εχει κανει θαυμα να μην παθει κανεις τιποτε απο τσιμπιμα σκορπιου,πραγμα το οποιο το πιστευω. :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”