Κωσταμονίτου–Ζωγράφου & Σίμωνος Πέτρας–Καρακάλλου ή Φιλοθέου

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Κωσταμονίτου–Ζωγράφου & Σίμωνος Πέτρας–Καρακάλλου ή Φιλοθέου

Δημοσίευση από kausokalivia »

μπορείται να μου δώσετε πληροφορίες με αυτές τις δύο διαδρομές????
Κωσταμονίτου – Ζωργάφου
Σίμωνος πέτρας – Καρακκάλου ή Φιλοθέου
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κωσταμονίτου – Ζωργάφου και Σίμωνος πέτρας – Καρακκάλου ή Φι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Από Κωνσταμονίτου - Ζωγράφου, θα πας από ένα θαυμάσιο ισκιερό μονοπάτι, ανηφοροκατηφορικό αλλά με μικρές κλίσεις, όχι ιδιαίτερα κουραστικό, περίπου 1 ώρας. Θα κατέβεις από το ανατολικό τμήμα των τειχών της Κωνσταμονίτου, προς την χαμηλή ρεματιά που βρίσκεται δίπλα.
Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το μονοπάτι κλείνει εύκολα, ιδίως τον χειμώνα που δεν περπατιέται. Να ρωτήσεις τους μοναχούς αν είναι ανοιχτό. Αν δεν είναι σίγουροι, θα σου έλεγα να το επιχειρήσεις, γιατί είναι πολύ όμορφο.
Αν είναι κλειστό, τότε υποχρεωτικά θα κατέβεις στον αρσανά της μονής (20-25 λεπτά), θα βαδίσεις στον γειτονικό αρσανά της Ζωγράφου (5 λεπτά) και μετά θα ανηφορίσεις για Ζωγράφου (40-45 λεπτά), από τον χωματόδρομο.

Από Σιμωνόπετρα προς Φιλοθέου και Καρακάλλου, δεν έχω πάει, αλλά επειδή σκοπεύω να το κάνω στο μέλλον, ρώτησα τον φίλο Μιχάλη (ravniotis) και σου παραθέτω τι ακριβώς μου είπε:
Διαδρομη σιμωνοπετρα-φιλοθεου/ιβηρων ή σιμωνοπετρα-καρυες. ειναι πολυ ωραια διαδρομη μετριας δυσκολιας. νομιζω την εχω ανεβασει πιο παλια στο φορουμ αναλυτικα. απο σιμωνοπετρα ειναι 45 λεπτα ανηφορα και μετα κανενα 2 ωρο ισια διαδρομη προς καρυες ή ελαφρως κατηφορικη προς φιλοθεου. δεν χανεσαι και το μονο σημειο που πρεπει να προσεξεις ειναι σε ενα κομβο με 5 δρομους και ενα λιθοκτιστο τριγωνο στη μεση.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Κωσταμονίτου – Ζωργάφου και Σίμωνος πέτρας – Καρακκάλου ή Φι

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αδελφε Καυσοκαλιβια Φωτη νομιζω σε λενε ναι?
δεν ξερω να σε βοηθησω
αλλα αν πας Φιλοθεου θα σου πω σε πιον γεροντα να πας
εινε απο τα μερη μου τον ξερω πολλυ καλα
ελπιζω να σε βοηθησα :P
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Κωσταμονίτου – Ζωργάφου και Σίμωνος πέτρας – Καρακκάλου ή Φι

Δημοσίευση από kausokalivia »

Ευχαριστώ παιδία ναστε καλά, θα ρωτήσω με π.μ και τον αδελφο ravnioti
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Κωσταμονίτου – Ζωργάφου και Σίμωνος πέτρας – Καρακκάλου ή Φι

Δημοσίευση από ravniotis »

αγαπητε φωτη σε προλαβα και λεω να παρουσιασω τη διαδρομη σε ολους τους ενδιαφερομενους.
πρωτα απο ολα να σου πω οτι η διαδρομη κωσταμονιτου-ζωγραφου είναι πολυ ωραια αλλα όπως ειπε ο παναγιωτης λίγο δυσβατη για αυτο σου προτεινω να πας μεσω αρσανα για να εισαι σιγουρος
οσον αφορα τη διαδρομη σιμωνοπετρα- φιλοθεου την εχω κανει πριν 3 χρονια. διαρκει 3 ωρες, ειναι μετριας δυσκολιας και δεν υπαρχει κινδυνος να χαθεις.
παιρνεις τον δρομο σιμωνοπετρα- δαφνη και στα 500 μετρα βλεπεις δεξια σου έναν σταυρο πανω σε ενα λοφο και ενα μικρο μονοπατι. εκει ειναι το ελικοδρομιο της σιμωνοπετρας. απο κει ξεκιναει το μονοπατι για καρυες- φιλοθεου. στα 40 λεπτα ανηφορας το μονοπατι διακοπτεται απο εναν δρομο. εκει πας αριστερα, κανεις ενα ημικυκλιο και ξαναβρισκεις το μονοπατι στο αριστερο σου χερι (υπαρχει πινακιδα). σε 5 λεπτα ξαναβρισκεις δρομο και μπροστα σου εχεις το εκκλησασκι του αγιου δημητριου. εκει πας δεξια και στον πρωτο δρομο που βρισκεις στριβεις αριστερα.
σε 5 λεπτα βρισκεις εναν κομβο με 5 δρομους και ενα λιθοκτιστο τριγωνο στη μεση. εσυ παιρνεις τον ακριβως ευθεια σου που ειναι ο δευτερος δρομος μετρωντας απο δεξια (εχει μια μικρη κοκκινη πινακιδουλα στην αρχη του που λεει "καρυες"). συνεχιζεις, περνας ενα σταυροδρομι και στη συνεχεια βλεπεις πανω στο δρομο μια πινακιδα "stop". εκει στριβεις δεξια στον δρομο για φιλοθεου ( ευθεια πας για καρυες). στη πορεια σου για φιλοθεου συναντας πολλα σταυροδρομια αλλα εχει πινακιδες απο την αντιθετη κατευθυνση ( δηλαδη εχει πινακιδες για σιμωνοπετρα) οποτε μπορεις να καταλαβεις ποιον δρομο πρεπει να παρεις
αυτα προς το παρον. ο,τι αλλο προκυψει τα ξαναλεμε
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Κωσταμονίτου–Ζωγράφου & Σίμωνος Πέτρας–Καρακάλλου ή Φιλο

Δημοσίευση από ravniotis »

φέτος -Αύγουστος 2012- περπάτησα σχετικά λίγο και καταγράφω τις παρατηρήσεις μου.
από σταυρονικήτα προς ιβήρων στη διαδρομή υπάρχουν πολλά σκουπίδια και κάτι πρέπει να γίνει για αυτό.
από αρσανά καρακάλλου προς το μοναστήρι παρεμβάλλονται 2-3 δασικοί δρόμοι που χαλάνε κατα καλά το μονοπάτι και θέλει λίγο προσοχή.
από καρακάλλου προς φιλοθέου το μονοπάτι αρχικά είναι μοναδικής ομορφιάς αλλά στη συνέχεια μεγαλώνει και συνεχίζει σε δασικό δρόμο.
η πιο σημαντική όμως πληροφορία είναι απο φιλοθέου προς σιμωνόπετρα. δυστυχώς και άλλοι δρόμοι έχουν ανοίξει από την τελευταία φορά που το περπάτησα. οι ανάποδες πινακίδες (δηλαδή οι πινακίδες ερχόμενοι από σιμωνόπετρα) βοηθούν τον οδοιπόρο. μοναδική δυσκολία είναι στο σημείο περίπου 30-40 λεπτα πεζοπορίας από τη φιλοθέου όπου συναντάμε ένα ποταμάκι και στη συνέχεια φεύγει ένας δρόμος αριστερά πάνω ανηφορικά προς σιμωνόπετρα. εκεί δεν υπάρχει πινακίδα και πολλοί συνεχίζουν ευθεία.
οι υπόλοιπες παρατηρήσεις για τη διαδρομή σε προηγούμενες αναφορές.
ΥΓ όποιος κοιμηθεί στη Καρακάλλου αξίζει να επισκεφθεί το κελί Τιμίου Σταυρού, το πρώτο της Προβάτας, κανένα μισάωρο από τη μονή και να συνομιλήσει με τον π. Δαυιδ. πολλά για αυτό το κελί θα βρει κάποιος στις "αγιορείτικες μνήμες"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”