Ι.Μ Καρακάλλου – Ι Μ Σταυρονικήτα – Ι Μ Βατοπαιδίου

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Ι.Μ Καρακάλλου – Ι Μ Σταυρονικήτα – Ι Μ Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από kausokalivia »

Παιδία καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για αυτή την διαδρομή Ι.Μ ΚΑΡΑΚΑΛΛΟΥ – Ι Μ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ – Ι Μ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ι.Μ ΚΑΡΑΚΑΛΛΟΥ – Ι Μ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ – Ι Μ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Παλιότερα υπήρχε ένα καταπληκτικό μονοπάτι, που κατέβαινε από Φιλοθέου - Καρακάλλου και έβγαινε Ιβήρων. Τώρα δυστυχώς έχει χαθεί.
Ο πιο εύκολος τρόπος, είναι να κατέβεις στον αρσανά της Καρακάλλου (15 λεπτά) και μετά να βαδίσεις παραλιακά τον χωματόδρομο.
Θα περάσεις τον αρσανά της Φιλοθέου, το κελλί του Αγίου Ευσταθίου και θα φτάσεις στην Ιβήρων σε 1,5 ώρα περίπου.
Από Ιβήρων θα ξεκινήσεις πάλι τον χωματόδρομο για Σταυρονικήτα και μετά από 5 περίπου λεπτά θα βρεις ένδειξη προς Σταυρονικήτα από μονοπάτι. Σε καμμιά ώρα θα φτάσεις Σταυρονικήτα, είναι πολύ εντυπωσιακή η διαδρομή, ανεβοκατεβαίνοντας στους βράχους πλάι στη θάλασσα.
Από Σταυρονικήτα για Βατοπαίδι είναι πολύ μακρυά (πάνω από 4 ώρες), μέσω Παντοκράτορος, αλλά είναι επίσης πανέμορφα τα μονοπάτια, αποκλείεται να χαθείς, είναι πολύ βατά και σχετικά εύκολα.
Αλλά υπάρχει και καθημερινό ταχύπλοο σκάφος, εκτός αν φυσούν ισχυροί βοριάδες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ι.Μ ΚΑΡΑΚΑΛΛΟΥ – Ι Μ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ – Ι Μ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ

Δημοσίευση από kausokalivia »

Ευχαριστώ Παναγιώτη για την βοήθεια. Λογαριάζω να πάω κωσταμονίτου, γρηγορίου, σίμωνος πέτρας, φιλοθέου, καρακάλλου, σταυρονικήτα, βατοπαίδι αν και δεν έχω κάνη κράτηση ακόμα στις φιλοθέου, καρακάλλου, σταυρονικήτα, βατοπαίδι και δεν ξέρω αν είναι αργά γιατί 8 του Νοεμβρίου ανεβαίνω
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ι.Μ ΚΑΡΑΚΑΛΛΟΥ – Ι Μ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ – Ι Μ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

kausokalivia έγραψε:Ευχαριστώ Παναγιώτη για την βοήθεια. Λογαριάζω να πάω κωσταμονίτου, γρηγορίου, σίμωνος πέτρας, φιλοθέου, καρακάλλου, σταυρονικήτα, βατοπαίδι αν και δεν έχω κάνη κράτηση ακόμα στις φιλοθέου, καρακάλλου, σταυρονικήτα, βατοπαίδι και δεν ξέρω αν είναι αργά γιατί 8 του Νοεμβρίου ανεβαίνω
Πρέπει να κάνεις κρατήσεις άμεσα.
Το Βατοπαίδι χρειάζεται και fax να ξέρεις.
Αν θα είσαι μόνος σου, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά καλύτερα φρόντισέ το το νωρίτερο δυνατόν.
Ο,τι πληροφορία θες να σου την δώσω, αν και εδώ στο forum υπάρχουν σχεδόν τα πάντα, για πληροφορίες κρατήσεων.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”