Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Πρώτα ο Θεός, κατά το τέλος Οκτωβρίου, σκέφτομαι να ανέβω με το γιό μου στο Αγ. Όρος. Πιστεύω να έχω στη διάθεσή μου 3-4 μέρες. Θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ την Ι.Μ. Ξενοφώντος και Κουτλουμουσίου. Διαμονή πιθανότατα στο κελλί Αλυπίου - Αγ.Αποστόλων που ανήκει στο Κουτλουμούσι. Έχτε κάποια πρόταση πως μπορώ να τα συνδυάσω; Θα είναι η πρώτη μας επίσκεψη στο Αγ. Όρος. Από θέμα διαμονής, μας προσκαλεί ο γέρων Χρυσόστομος από το κελλίου του Αλυπίου - Αγ.Αποστόλων, οπότε στην Ξενοφώντος σκέφτομαι να πάμε τη πρώτη μέρα, χωρίς διαμονή εκεί, ίσα να επισκεφτώ τον ηγ. Αλέξιο.
Συνδιάζονται από πλευράς μετακινήσεων; Δηλ. Προλαβαίνω την ίδια μέρα να πάω Ξενοφώντος και μετά στι κελλί;
Έπισης, τι άλλο θα προτείνατε ώς εμπειρότεροι;
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathis73 »

Ευστάθιε πόσον ετών είναι ο γιός σου;
Εάν είναι μικρός θα πρέπει να λάβεις και υπόψη σου την ταλαιπωρία του παιδιού, εάν είναι πάνω απο δέκα ετών τότε όλα καλά.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

stathis73 έγραψε:Ευστάθιε πόσον ετών είναι ο γιός σου;
Εάν είναι μικρός θα πρέπει να λάβεις και υπόψη σου την ταλαιπωρία του παιδιού, εάν είναι πάνω απο δέκα ετών τότε όλα καλά.
Μεγάλος είναι, 19 χρονών. (Εννοείται ότι θα περάσω απο το μαγαζί σου :wink: :wink: )
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathis73 »

Στάθη εγώ δεν το είπα για να περάσεις απο εμένα, αλλά εάν είναι πάλι ο δρόμος σου να είναι ευλογημένο.

Κάνε εσύ το πρόγραμμα σου όσο πιο καλά γίνεται και άσε την Κυρά μας Την Παναγιά να σε οδηγήσει Εκείνη μυστικά, άλλωστε Εκείνη "κάνει το πρόγραμμα μας μέσα στο περιβόλι Της. :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

[quote="stathis73"]Στάθη εγώ δεν το είπα για να περάσεις απο εμένα, .......quote]
Εσύ μπορεί να μη το είπες, εγώ όμως, θα περάσω θες - δε θες. :lol: :lol: :lol:
(Εννοείται βέβαια, Θεού θέλοντος και Παναγίας επιτρόποντος, θα γίνει το προσκύνημα. Άλλωστε είναι πολλά αυτά από τα οποία θα εξαρτηθεί το αν τελικά θα μας αξιώσει η Παναγία να επισκεφτούμε το Περιβόλι της)
Απλώς ήθελα να ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί εύκολα η πρώτη μέρα, δηλ. Ξενοφώντος και μετά στο Κελλί των Αγ. Αποστόλων - Αλυπίου.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από nikiforos »

Στάθη Καλό μεσημέρι. Καλό Προσκύνημα με το Καλό. Αφού έχεις πρόσκληση από το Κελί, τότε μπορείς να φιλοξενηθείς μόνο στο Κελί.... Αλλά γιατί δεν βγάζεις κανονικό διαμονητήριο ώστε να μπορείς , εφ' όσον το ρυθμίσεις έγκαιρα να φιλοξενηθείς κ σε άλλο προσκύνημα;;;; Όσον αφορά την επιθυμία σου να επισκεφθείς πρώτα την Ι.Μ. Ξενοφώντος κ μετά να πάς στο Κελί της Κουτλουμοσίου που είναι που;;;, αν είναι κοντά στις καρυές τότε προλαβαίνεις μόνο με ταξι που καλό θα είναι να τοκλείσεις απο την προηγούμενη....
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

nikiforos έγραψε:Στάθη Καλό μεσημέρι. Καλό Προσκύνημα με το Καλό. Αφού έχεις πρόσκληση από το Κελί, τότε μπορείς να φιλοξενηθείς μόνο στο Κελί.... Αλλά γιατί δεν βγάζεις κανονικό διαμονητήριο ώστε να μπορείς , εφ' όσον το ρυθμίσεις έγκαιρα να φιλοξενηθείς κ σε άλλο προσκύνημα;;;; Όσον αφορά την επιθυμία σου να επισκεφθείς πρώτα την Ι.Μ. Ξενοφώντος κ μετά να πάς στο Κελί της Κουτλουμοσίου που είναι που;;;, αν είναι κοντά στις καρυές τότε προλαβαίνεις μόνο με ταξι που καλό θα είναι να τοκλείσεις απο την προηγούμενη....
Το κελλί είναι κοντά στην Ι.Μ Κουτλουμουσίου, που υποθέτω ότι να είναι κανένα μισάωρο περπάτημα το πολύ από Καρυές.
Θα μιλήσω με τον Γέροντα Χρυσόστομο του Κελλίου και θα μάθω. Αυτό που βασικά θα ήθελα είναι αν προλαβαίνω να επισκεφτώ την Ι.Μ Ξενοφώντος ε΄ιτε τη πρώτη μέρα, είτε κάποια άλλη, δηλ αυθημερόν. Ακόμη στο μυαλό μου δε τα έχω ξεκαθαρίσει, γιαυτό μαζεύω προτάσεις και ιδέες. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως Νικηφόρε.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από nikiforos »

stathisekp έγραψε:
nikiforos έγραψε:Στάθη Καλό μεσημέρι. Καλό Προσκύνημα με το Καλό. Αφού έχεις πρόσκληση από το Κελί, τότε μπορείς να φιλοξενηθείς μόνο στο Κελί.... Αλλά γιατί δεν βγάζεις κανονικό διαμονητήριο ώστε να μπορείς , εφ' όσον το ρυθμίσεις έγκαιρα να φιλοξενηθείς κ σε άλλο προσκύνημα;;;; Όσον αφορά την επιθυμία σου να επισκεφθείς πρώτα την Ι.Μ. Ξενοφώντος κ μετά να πάς στο Κελί της Κουτλουμοσίου που είναι που;;;, αν είναι κοντά στις καρυές τότε προλαβαίνεις μόνο με ταξι που καλό θα είναι να τοκλείσεις απο την προηγούμενη....
Το κελλί είναι κοντά στην Ι.Μ Κουτλουμουσίου, που υποθέτω ότι να είναι κανένα μισάωρο περπάτημα το πολύ από Καρυές.
Θα μιλήσω με τον Γέροντα Χρυσόστομο του Κελλίου και θα μάθω. Αυτό που βασικά θα ήθελα είναι αν προλαβαίνω να επισκεφτώ την Ι.Μ Ξενοφώντος ε΄ιτε τη πρώτη μέρα, είτε κάποια άλλη, δηλ αυθημερόν. Ακόμη στο μυαλό μου δε τα έχω ξεκαθαρίσει, γιαυτό μαζεύω προτάσεις και ιδέες. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως Νικηφόρε.
Προλαβαίνεις μόνο με ΤΑΞΙ, κοίταξα κ είδα ότι το κελί είναι στην περιοχή των Καρυών!!!
Όσο για πρόγραμμα επισκέψεων κ σε άλλα προσκυνήματα, μπορείς να επισκεφθείς την Νέα αδελφότητα της Εσφιγμένου στις Καρυές, Τον Αγ. Ανδρέα, την Ιερά μονή Κουτλουμουσίου, κ το κελί των Μποραζιέρηδων. Με ταξί τη Σκήτη Προφήτη Ηλία, Την Παντοκράτωρος, Σταυρονικήτα κ Ιβήρων. Μπορείς κ με τα πόδια....
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

stathis73 έγραψε:Στάθη εγώ δεν το είπα για να περάσεις απο εμένα, αλλά εάν είναι πάλι ο δρόμος σου να είναι ευλογημένο.

Κάνε εσύ το πρόγραμμα σου όσο πιο καλά γίνεται και άσε την Κυρά μας Την Παναγιά να σε οδηγήσει Εκείνη μυστικά, άλλωστε Εκείνη "κάνει το πρόγραμμα μας μέσα στο περιβόλι Της. :wink:
:smile: Ναι, ναι , Δόξα τω Θεώ .
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ξενοφώντος - Καρυές - Κουτλουμούση-Κελλί Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ελπίζω να τα καταφέρουμε και να πάμε, εξαρτάται κι απ τα μαθήματα του παιδιού στη σχολή. Πάντως βλέπω ότι "ψήνετε" για να επισκεφτούμε το Αγ.Όρος. Το ταξί, είναι εύκολη υπόθεση στο Αγ. Όρος;
Το αν θα επισκεφτούμε τελικά τη Μονή Ξενοφώντος, και με δεδομένο ότι όπως τα βλέπω έχει μια σχετική δυσκολία, θα εξαρτηθεί και απο το αν ο π.Αλέξιος θα βρίσκεται εκείνο το διάστημα στη Μονή. Ελπίζω να πάνε όλα κατ΄ευχήν της Παναγίας μας (όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ότι σχέδια και να κάνουμε εμείς, αν αι βουλαί είναι άλλες, τα σχέδια τα δικά μας είναι απλώς για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε! :lol: :lol: .
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”