Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

npanagou
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 7:04 pm

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από npanagou »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήταν πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές

Ν Πανάγου
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από kostasellas »

Σε προηγούμενη απαντηση μου εδωσα Link που παραπέμπει στην Ιστορική (Θέλουμε δεν θέλουμε ετσι ειναι)
Μονή Εσφιγμένου και μέσω αυτής να βρεθεί τρόπος φιλοξενίας για τους αδελφούς που θέλουν να βρεθούν
στο Συγκεκριμένο Μοναστήρι.
Οι ενοχλήσεις του αδερφού iliasgr οτι εκει καθιβριζόταν ο Πατριάρχης, οδήγησαν την συγκεκριμένη απαντήση στα διεγραμμένα.
Θεωρώ απαράδεκτη λογική να λογοκρίνουμε περιεχόμενο Χριστινικής Ορθόδοξης ιστοσελίδας
και να την Χρίζουμε Αιρετική επειδη η εντός Μονής μοναχικής Κοινότητα εχει τις οποιες απόψεις της και το μοναδικό πεδίο δημοσιοποίησης
εντός αυτής.
Αιρετικοί σίγουρα ειμαστε και εμείς που δεν ακολουθούμε το Πάτριο Ημερολόγιο οπως συβαίνει με τις Μονές του Α.Ο.

Νόμιμη αδελφότητα βάση των ανθρωπίνων Νόμων μπορεί να μην ειναι, βάση των δογματικών Χριστινικών Νόμων μπορεί να ειναι.
Για αυτό να ειμαστε προσεκτικοί και να μην δημιουργούμε φανατισμό απέναντι σε αλλους Ορθόδοξους Χριστιανούς, ακολουθώντας τυφλα οτι μας σερβίρουν.

Επειδή το Θέμα με την Ι.Μ Εσφιγμένου και το Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης με εμπλοκή του Πατριαρχείου Μόσχας κτλ ειναι ενα μεγάλο θέμα
που εχει ξεκινήσει απο το 1972 απο τον Πατριάρχη Αθηναγόρα και σίγουρα δεν πρεπει να το θίξουμε εδώ

Ο Φαρισαισμός της Κατάστασης της Διοικησης Φαίνεται στο οτι Καθημερινά Υπάρχει Ταχύπλοο που επιβάζει και αποβιβάζει επισκέπτες Νόμιμα σε μια "Παράνομη Αδελφότητα"

Πριν 5 μέρες υπήρξε το θέμα "Ο Πατριάρχης εγκαλεί και αποδοκιμάζει τον Πειραιώς Σεραφείμ και Ζητεί να απορριφθούν εν Συνόδω οι θέσεις και οι πράξεις του μητροπολίτη"

Αιρετικός και ο Σεραφείμ? Η μήπως απαγορεύετε να διατυπώνονται διαφορετικές απόψεις απο τις Πατριαρχικές στο σώμα της εκκλησίας?

Απλώς ενοχλήθηκα με τον ευκολη κριτική σε ενα θέμα που ο αδελφός iliasgr δείχνει να μην γνωρίζει το θέμα σε ολες τις διαστάσεις του.

Ευχαριστώ για τον Χρόνο σας
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

Στο φορουμ αυτο ,εχει πολλες φορες συζητηθει το θεμα των γοχ και της ιερας μονης εσφιγμενου.
Η ορθοδοξια αγαπητε φιλε Κωστα,δεν ειναι ζυμαρι ωστε να την πλαθουμε οπως θελουμε.Η εμεις ειμαστε ορθοδοξοι η οι γοχ.Σεβομαι την ευλαβεια τους αλλα μεχρι εκει.
Την στιγμη που ολες οι ανα τον κοσμο ορθοδοξες εκκλησιες δεν αναγνωριζουν τους γοχ και την αδελφοτητα που διαμενει στο μοναστηρι της εσφιγμενου,ειμαι υποχρεωμενος και γω να συνταχτω με την εκκλησια και οχι με τη γνωμη τη δικη μου που μπορει να φρονει αλλα.
Οταν λεμε λοιπον οτι ανηκουμε στην εκκλησια που εχει κεφαλη της, επι γης ,τον πατριαρχη κωνσταντινουπολεως,δεν νομιμοποιουμαστε μεσα απο ενα ορθοδοξο φορουμ να προβαλουμε συνδεσμους που οδηγουν σε σελιδες σχισματικων η αιρετικων.
Αν παλι,δεν τους θεωρουμε αιρετικους,η σχισματικους,η ανηκουμε σε αυτους,τοτε δεν εχουμε καμια δουλεια σε ενα φορουμ που ''ανηκει'' στην κρατουσα εκκλησια.
Εσυ αγαπητε Κωστα,που εισαι χριστιανος ορθοδοξος,θα ανεχοσουν να βαλει καποιος στο φορουμ ενα συνδεσμο που να οδηγει στην ιστοσελιδα των ουνιτων, για παραδειγμα,και να θεωρει οτι δεν ειναι κακο μιας και κατα τη γνωμη του η και κατα τη γνωμη και καποιων αλλων,οι ουνιτες δεν ειναι αιρετικοι?(προσεξε,δεν εξισωνω τους γοχ με τους ουνιτες.ενα παραδειγμα δινω).
Ως χριστιανος ορθοδοξος,γνωριζεις βεβαια οτι ΜΙΑ ειναι η εκκλησια.ολες οι κατα τοπους εκκλησιες,κοινωνοντας μεταξυ τους,απαρτιζουν την μια αγια και καθολικη ΟΡΘΟΔΟΞΗ εκκλησια.
Ετσι η εννοια του ορθοδοξος δεν ειναι κατι αφηρημενο,ουτε μπορουμε εμεις μεμονομενα,εσυ η εγω,να κρινουμε κατα το δοκουν ποιος ειναι ορθοδοξος.
Οταν η απανταχου ορθοδοξες εκκλησιες λενε οτι δεν κοινωνουν με τους ταδε διοτι ειναι αιρετικοι η σχισματικοι,τοτε η προσωπικη μας αποψη σχετικα με το αν ειναι η δεν ειναι,δεν εχει καμια σημασια.εκτος και αν θελουμε να αναγαγουμε τους εαυτους μας σε οικουμενικες συνοδους,και να εχουμε γνωμη για τα παντα.
Αν συμβει κατι τετοιο,αγαπητε φιλε,για σκεψου τι θα γινει.εγω πχ,θα υποστηριζω οτι οι γοχ ειναι ορθοδοξοι,ο αλλος θα λεει οτι και οι κοπτες ειναι ορθοδοξοι,αλλος οτι και προτεσταντες ειναι ορθοδοξοι.φρονω λοιπον οτι εμεις οι μεμονομενοι χριστιανοι,οφειλουμε να συντασσομαστε με την εκκλησια,που λεει οτι οι γοχ ειναι σχισματικοι,και οι διαμενοντες στην εσφιγμενου το ιδιο.
συνεπως αυτο που λες για λογοκρισια περιεχομενου ορθοδοξης σελιδας ειναι κατα τη γνωμη μου αστοχο,μιας και φρονω οτι αν αυτοι ειναι ορθοδοξοι τοτε δεν ειμαστε εμεις οι αλλοι.
μου γραφεις οτι αιρετικοι ειμαστε και εμεις που δεν ακολουθουμε το παλαιο ημερολογιο οπως οι μονες του αγιου ορους.αγαπητε μου,το αγιο ορος,η ρωσσια ,τα ιεροσολυμα,η σερβια,και αλλες ορθοδοξες εκκλησιες ακολουθουν το παλαιο ημερολογιο.ομως οι εκκλησιες αυτες κοινωνουν και με οσους ακολουθουν το νεο ημερολογιο και εχουν κοινο ποτηριο.αν εμεις ειμαστε αιρετικοι που δεν ακολουθουμε το πατριο(που εγω προσωπικα αγαπαω πολυ και ευχομαι να επανελθει η ελλαδικη εκκλησια στο παλιο)τοτε και οι αγιορειτικες μονες εχουν υποπεσει σε αιρεση αφου κοινωνουν μαζι μας.
Γραφεις για το ταχυπλοο που καθημερινα αποβιβαζει κοσμο στην εσφιγμενου.πρωτον αυτο αποδεικνυει τα ψευδη περι αποκλεισμου και δευτερον,δεν μπορει αυτο να αποτελει υποκρισια της διοικησης του αγιου ορους.δεν απαγορευεται να επισκεφτει κανεις την εσφιγμενου επειδη εκει εγκαταβιωνουν σχισματικοι.αυτο δεν μπορει να θεωρηθει υποκρισια.
Αγαπητε φιλε,εσυ και εγω θα κρινουμε οτι ο ταδε η ο δεινα ειναι ορθοδοξος η σχισματικος,η αιρετικος?ειναι δικη μας δουλεια?οχι δεν ειναι και ευτυχως που δεν ειναι,διοτι αν ηταν , ο καθενας θα μπορουσε κατα το δοκουν να θεωρει ορθοδοξο οποιονδηποτε,ακομα και τον αιρεσιαρχη παπα της ρωμης.δεν μπορουμε να εχουμε την αξιωση εμεις,να αποφασιζουμε για το αν ειναι κανονικη η οχι η αδελφοτητα της εσφιγμενου.αυτο ειναι δουλεια της εκκλησιας.εν προκειμενω του πατριαρχειου,που αποφασισε και που η αποφαση του αυτη εγινε δεκτη και σεβαστη απο ολες τις υπολοιπες ορθοδοξες εκκλησιες.

στο θεμα αν απαγορευται να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις απο τις πατριαρχικες ,τωρα,φυσικα κατα τη γνωμη μου την ταπεινη,ΔΕΝ απαγορευεται.σε ποια θεματα ομως?
εγκαλει ο πατριαρχης,τον πειραιως για τις δηλωσεις του τελευταιου.δικαιουμαι να εχω διαφορετικη αποψη?ΦΥΣΙΚΑ.δεν ειναι θεμα πιστεως αυτο.στα θεματα πιστεως ομως και δογματος δεν δικαιουμαστε να διαφοροποιουμαστε απο την εκκλησια .αν ο πατριαρχης αυριο σε ενα δογματικο θεμα,σφαλλει θα τον εγκαλεσει η εκκλησια ,η απανταχου ορθοδοξη εκκλησια,και οχι μεμονομενα ο Κωστας η ο Ηλιας.
τελος μου γραφεις οτι ενοχληθηκες με την ευκολη κριτικη μου,και οτι φαινεται οτι δεν γνωριζω καλα το θεμα σε ολες του τις διαστασεις.
αγαπητε Κωστα,δεν θελω να μαθω σε ποια εκκλησια ανηκεις,στην κρατουσα η σε καποιους γοχ.ειλικρινα δεν με ενδιαφερει.σε οποια εκκλησια ομως και αν ανηκεις,δεν πιστευεις οτι αυτη και μονο αυτη ειναι η ορθοδοξη εκκλησια?γιατι αν πιστευεις οτι ναι μεν ειμαι ορθοδοξος,αλλα και ο απεναντι ειναι ορθοδοξος παρολο που καμια αυτοκεφαλη εκκλησια και πατριαρχειο δεν τον αναγνωριζει,τοτε το ζητημα μπαινει σε μια αλλη διασταση.αν λοιπον ανηκεις στην κρατουσα εκκλησια δεν μπορεις να λες οτι και οι καταληψιες της εσφιγμενου ειναι κανονικοι ορθοδοξοι,επειδη η προσωπικη σου αποψη ειναι αυτη,τη στιγμη που κανεις δεν τους αναγνωριζει.(γιατι εξηγησαμε παραπανω οτι σε θεματα δογματος,αιρεσης και σχισματος,δεν χωρουν οι προσωπικες αποψεις καθενος,αλλα μονο η επισημη θεση της εκκλησιας).αν παλι ανηκεις στους γοχ,τοτε θα πρεπει μεν να θεωρεις τους καταληψιες της εσφιγμενου,κανονικους,αλλα τοτε ,(για τους ιδιους εκκλησιολογικους λογους που ανεπτυξα παραπανω)θα πρεπει να θεωρεις τον πατριαρχη,και ολους εμας σχισματικους και αιρετικους.
Ετσι ειναι η εκκλησιολογια αγαπητε.δεν χωρουν 2 καρπουζια στην ιδια μασχαλη.δεν μπορουμε να ειμαστε ""και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ"".
αφησα τελευταιο το θεμα,για τον αν γνωριζω το ζητημα απο ολες τις αποψεις.φυσικα αδελφε,και δεν γνωριζω τα παντα.δεν μπορω να γνωριζω αγαπητε μου τα παντα,αλλα και δεν ειναι η δουλεια μου.Εχω εμπιστοσυνη στην εκκλησια που ανηκω,στην ορθοδοξη εκκλησια δηλαδη,οτι εξεταζει τα θεματα αυτα και αποφασιζει εν πνευματι αγιω.Αλιμονο αν αρχισω να αμφισβητω την εκκλησια,και βαλω σε πρωτη μοιρα τη δικη μου αποψη για τα θεματα της πιστεως.εξαλλου ετσι ξεκινησαν οι αιρεσεις,επειδη καποιοι προεκριναν τη δικη τους γνωμη σε δογματικα θεματα,και οχι αυτη της εκκλησιας.
Αγαπητε Κωστα,απο την ηλικια των 17 ετων ψαχνω το θεμα του εορτολογιου,των γοχ,και το εσφιγμενιτικο.ειχα την ευκαιρια να μιλησω απο κοντα και με τον τωρινο ηγουμενο των σχισματικων εσφιγμενιτων,Μεθοδιο,και με τον προηγουμενο Ευθυμιο(ο οποιος ειρησθω εν παροδω,ηταν χειροτονημενος κανονικα,απο επισκοπο του πατριαρχειου,ενω ο Μεθοδιος ειναι χειροτονημενος απο τους γοχ),με τον οποιο μαλιστα ειχα και μακρα αλληλογραφια.Πιστεψε με αδελφε και φιλε,δεν γνωριζω τα παντα.ωστοσο κατα το ανθρωπινως δυνατον,γνωριζω παρα πολλα.εχω μελετησει ισως και χιλιαδες ωρες το θεμα της αλλαγης του ημερολογιου,και οσα επακολουθησαν.(γοχ,σχισματα,αποτειχισεις,κτλπ).οταν εριξα τον εγωισμο μου,που με ειχε τυφλωσει(κοντεψα να ενταχθω στους γοχ),ξερεις που κατεληξα?οτι ναι μεν η αλλαγη του εορτολογιου ηταν πραξικοπηματικη,και εγινε χωρις λογο και ουσια,αλλα η ορθοδοξος εκκλησια του Κυριου Ημων Ιησου Χριστου ,που απαρτιζεται απο τις ανα τον κοσμο επιμερους ορθοδοξες εκκλησιες,απεφανθη οτι δεν συντρεχει λογος,να ¨΄τιμωρηθει" η ελλαδικη εκκλησια για την αλλαγη αυτη,και συνεχισε να κοινωνει μαζι της.Απεναντιας, οσους εφτασαν στο αλλο ακρο,του να κηρυξουν δηλαδη,οτι η αλλαγη του εορτολογιου,κατεστησε την ελλαδικη εκκλησια σχισματικη,και μαζι με αυτη κατεστησαν σχισματικες και ολες οι υπολοιπες που κοινωνουν μαζι της,τους καταδικασε επι τυρεια και φατρια,και σταση,και σχισμα.
Και φτασαμε αδελφε Κωστα,σε τραγελαφικα αποτελεσματα,να υπαρχουν μητροπολιτες χωρις ποιμνιο,μοναστηρια που αποτελουν μητροπολεις,αρχιεπισκοπες και αρχιεπισκοπους ελλαδας παμπολλους,και εν τελει μια κατασταση που μονο συμφορα και θλιψη γενναει.
Αγαπητε φιλε Κωστα,συχωρεσε με που παρασυρθηκα και εγραψα ενα μεγαλο κειμενο.
Επισης συχωρεσε με που σε στενοχωρησα,ζητωντας να απομακρυνθουν οι συνδεσμοι,που ανηρτησες,αλλα ως ορθοδοξος,επραξα αυτο που η συνειδηση μου η ορθοδοξη επιτασσει.
Σου ευχομαι εκ καρδιας να υποδεχθεις την ΑΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ,εσυ και η οικογενεια σου με υγεια και αγαπη.ευχου και εσυ για μενα,αδελφε.
στη διαθεση σου.
ελεησον με ο Θεος
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από kostasellas »

Ηλία καλησπέρα,
επειδή βλέπω πως θα αναλωθούμε σε μια αντπαράθεση απόψεων
που ποτε δεν επιδίωξα να ξεκινήσει πού σίγουρα θα κουράσει τους φίλους του Forum.
Για μένα το θέμα εχει λήξει και ο καθένας ας κρατήσει τις απόψεις τους και ακολουθήσει τα πιστεύω του.
Ας αφήσουμε την επιλογή ομως και σε οποιον θέλει να επισκεφτεί την Ιστορική Μονή Εσφιγμένου
να μπορεί να το κάνει, ας του δώσουμε- οσοι εχουμε δυνατότητα- στοιχεία και τηλέφωνα
και ας τον αφήσουμε να κρίνει ή να μην κρίνει αυτός.

Επι την ευκαιρία για να μην αφήνουμε ερωτηματικά
ΔΕΝ ανήκω στους ΓΟΚ ουτε σε κάποια αιρεση-οπως αφήνεις να εννοηθεί-
ειμαι ΧΟ της Ελλαδικής Εκκλησίας.

Αγαπώ το ΑΟ, προσπαθώ να βρεθώ σε βάθος Χρόνου σε ολα τα Μοναστήρια
εχω επισκεφτεί αρκετές φορές την εν λόγω Μονή (και επι Ευθυμίου)
εχω πολύ καλή γνωριμία στο Πατριαρχείο Κων/λεως
εχω ακούσει και τις δύο πλευρές
πιστεύω στην ελευθερία του ανθρώπου που ειναι βασικός αρμός του Χριστιανισμού



Καλή Ανάσταση σε ολους
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

αγαπητε κωστα, καλησπερα.φυσικα και δεν υπαρχει καμια αντιπαραθεση και το θεμα φυσικα εχει ληξει.σε καμια παντως περιπτωση δεν αφησα να εννοηθει οτι εισαι ΓΟΧ.αν καταλαβες κατι τετοιο,ζητω ειλικρινα συγνωμη.
δεν ειμαι φυσικα αντιθετος στο να βοηθηθει καποιος μεσω του φορουμ να επισκεφθει την εσφιγμενου.απλα θεωρω οτι τα λινκ που οδηγουν σε σελιδες που θεωρουν οτι εγω ειμαι αβαπτιστος επειδη ειμαι νεοημερολογιτης,με προκαλουν.

τελος παντων,εκ μερους μου ζητω συγγνωμη αν σε στενοχωρησα.αν καμια φορα σε βγαλει ο δρομος προς λευκαδα,κερναω καφεδακι.

καλη ανασταση
ηλιας
ελεησον με ο Θεος
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από pan »

Αχ, το μικρόβιο δεν λέει να φυγή, όσες αντιβιώσεις καί αν παρθούν.
Πιστεύω ότι κάποια μέρα θα δικαιωθούν.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από nickzark »

για το νεο και το παλαιο ημερολόγιο παντως ο ίδιος ο παισιος είχε πει οτι δεν πειράζει.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

nickzark έγραψε:για το νεο και το παλαιο ημερολόγιο παντως ο ίδιος ο παισιος είχε πει οτι δεν πειράζει.

μα φυσικα και δεν πειραζει.δεν ειναι κριτιριο σωτηριας το ημερολογιο.
αλλωστε,οι περισσοτερες ορθοδοξες εκκλησιες,με το παλαιο ειναι.
οι διαφορα με τους ΓΟΧ ειναι αλλη .αυτοι στην αρχη, ανηγαγαν,το ημερολογιο σε δογμα,και αφου ειδαν οτι δεν τους βγαινει,και οτι ολες οι εκκλησιες,που ακολουθουσαν το παλιο ημερολογιο,αναγνωριζαν και κοινωνουσαν με αυτες που το ειχαν αλλαξει,αλλαξαν τροπαριο και κατηγορουν συμπασα την ορθοδοξια για οικουμενισμο.
ας το προσεξουμε το θεμα,φιλοι και αδελφοι.
αλλο πραγμα παλαιο ημερολογιο( αγιο ορος,σερβια,ρωσσια κτλπ)και αλλο πραγμα παλαιοημερολογιτες-γοχ.
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από iliasgr »

οριστε και η αποψη του πατρος Παισιου για τους γοχ και για το παλαιο ημερολογιο

http://gero-paisios.blogspot.com/2009/08/blog-post.html
ελεησον με ο Θεος
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για Ι.Μ. Εσφιγμένου και Ι.Μ. Χιλιανδαρίου

Δημοσίευση από agiooros »

nickzark έγραψε:για το νεο και το παλαιο ημερολόγιο παντως ο ίδιος ο παισιος είχε πει οτι δεν πειράζει.
Νίκο εγώ άλλα διάβασα εδώ.
http://www.agioritikovima.gr/%CE%94%CE% ... imerologio
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”