Επίσκεψη στο Άγιο Όρος - Ορεινή Πεζοπορεία

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ioannisathos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am

Επίσκεψη στο Άγιο Όρος - Ορεινή Πεζοπορεία

Δημοσίευση από ioannisathos »

Χαίρετε, Χριστός ανέστη. Πρόκειται να επισκευτώ το Άγιο Όρος αυτό το Σάββατο, είναι η τρίτη φορά. Η διαδρομή που θα ακολουθήσω είναι Ξενοφώντος - Γρηγορίου - Καρακάλλου - Ιβήρων.

Με προβληματίζει η διαδρομή Γρηγορίου-Καρακάλλου γιατί σκέφτομαι, πρώτα ο Θεός, να την κάνω με τα πόδια. Έχω διαβάσει πάρα πολλά γι αυτή τη διαδρομή (μέχρι Φιλοθέου δηλαδή, μετά από Φιλοθέου είναι κοντά η Καρακάλου). Έχω αγχωθεί λίγο, πόσο δύσκολη είναι;

Στις προηγούμενες επισκέψεις μου ανέβηκα με τα πόδια μέχρι τη Σιμωνόπετρα από τον αρσανά, έκανα μια εξόρμηση στα δύο βουνά πίσω από τη Διονυσίου, από Καρυές μέχρι Κουτλουμουσίου και τέλος από εκεί μέχρι το κελί του γέροντα Παΐσιου.

Βρήκα κι εδώ ένα ίδιο ακριβώς θέμα που άνοιξε το 2005. Από τότε έκανε κανείς τη διαδρομή αυτή;

Επίσης δεν είμαι σίγουρος τι να φορέσω και τι να πάρω μαζί μου. Φόρμες επιτρέπονται να φοράει κάποιος και μπορεί να μπει στην εκκλησία και να παρακολουθήσει μια θεία λειτουργία με φόρμες; (Δε θα πάρω άλλα ρούχα μαζί μου για να μειώσω το βάρος).

Αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει, παρακαλώ.

Αυτά, ο Χριστός μαζί μας.
Κατέλιπον τας εν άστει διατριβάς ως μυρίων κακών αφορμάς
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

δεν υπαρχει πιο ευχαριστη εμπειρια απο το να περπατας στο περιβολι της παναγιας.προτεινω οσοι δεν το εχουν κανει να το κανουν.
ορισμενα μονοπατια ομως θελουν προσοχη και ισως καποιο οδηγο.
την ανοιξι παντα ειναι η πιο ιδανικη εποχη.
ioannisathos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από ioannisathos »

Ναι φαντάζομαι θα είναι ωραία τώρα εκεί. Αν και στην πρόγνωση καιρού λέει κάποιες μέρες συννεφιασμένες...
Κατέλιπον τας εν άστει διατριβάς ως μυρίων κακών αφορμάς
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

σιγουρα θα χρειαστης κατι αδιαβροχο,και καλα παπουτσια γιατι ακομα και αν δεν βρεχει , τα ποδια σου θα βρεχονται απο τα χορταρια.
ioannisathos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από ioannisathos »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Κατέλιπον τας εν άστει διατριβάς ως μυρίων κακών αφορμάς
Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

Δημοσίευση από nektarios »

XΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Αδελφε απαντώ για της φόρμες.
Σε ένα προσκύνημα στο Αγιον Όρος φίλος μου φορούσε φόρμες και επισκεφτήκαμε τον Μακαριστό Γέροντα Θεόκλητο Διονυσιατη.
Του είπε αν σε πήγαινες να επισκευτης τον πρόεδρο της Δημοκρατίας θα πήγαινες με φόρμες η με σμόκιν ? Πως λοιπόν πας στο οίκο του Θεού με φόρμες?
gar
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 5:00 am

Re: Επίσκεψη στο Άγιο Όρος - Ορεινή Πεζοπορεία

Δημοσίευση από gar »

ioannisathos έγραψε:Χαίρετε, Χριστός ανέστη. Πρόκειται να επισκευτώ το Άγιο Όρος αυτό το Σάββατο, είναι η τρίτη φορά. Η διαδρομή που θα ακολουθήσω είναι Ξενοφώντος - Γρηγορίου - Καρακάλλου - Ιβήρων.

Με προβληματίζει η διαδρομή Γρηγορίου-Καρακάλλου γιατί σκέφτομαι, πρώτα ο Θεός, να την κάνω με τα πόδια. Έχω διαβάσει πάρα πολλά γι αυτή τη διαδρομή (μέχρι Φιλοθέου δηλαδή, μετά από Φιλοθέου είναι κοντά η Καρακάλου). Έχω αγχωθεί λίγο, πόσο δύσκολη είναι;

Στις προηγούμενες επισκέψεις μου ανέβηκα με τα πόδια μέχρι τη Σιμωνόπετρα από τον αρσανά, έκανα μια εξόρμηση στα δύο βουνά πίσω από τη Διονυσίου, από Καρυές μέχρι Κουτλουμουσίου και τέλος από εκεί μέχρι το κελί του γέροντα Παΐσιου.

Βρήκα κι εδώ ένα ίδιο ακριβώς θέμα που άνοιξε το 2005. Από τότε έκανε κανείς τη διαδρομή αυτή;

Επίσης δεν είμαι σίγουρος τι να φορέσω και τι να πάρω μαζί μου. Φόρμες επιτρέπονται να φοράει κάποιος και μπορεί να μπει στην εκκλησία και να παρακολουθήσει μια θεία λειτουργία με φόρμες; (Δε θα πάρω άλλα ρούχα μαζί μου για να μειώσω το βάρος).

Αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει, παρακαλώ.

Αυτά, ο Χριστός μαζί μας.

εύχομαι καλή μετάβαση ! με ενδιαφέον θα διαβάσουμε τις εντυπώσεις σου επιστρέφοντας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”