Συμβουλές για διαδρομή

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
gorath
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Άλιμος Αττικής

Συμβουλές για διαδρομή

Δημοσίευση από gorath »

Χαιρετώ όλο το φόρουμ. Σχεδιάζω να κάνω μία επίσκεψη στο Άγιο Όρος τον Οκτώβριο. Σκοπός μου είναι να επισκεφτώ την πρώτη μέρα Σταυρονικήτα και Παντοκράτορος (διανυκτέρευση), τη δεύτερη Βατοπαιδίου (διανυκτέρευση), την τρίτη Εσφιγμένου και Χελανδαρίου (διανυκτέρευση) και την τέταρτη Ζωγράφου και Κωνσταμονίτου (διανυκτέρευση). Επιθυμώ να κάνω όλες τις διαδρομές με τα πόδια και από τα μονοπάτια που υπάρχουν. Έχει κάνει κανείς τις αντίστοιχες διαδρομές και τι θα πρέπει να προσέξω; Στη Βατοπαιδίου εάν δεν κλείσουμε από πριν υπάρχει περίπτωση να μας φιλοξενήσουν ή θα φάμε πόρτα μετά από τρεις ώρες και περπάτημα; Επίσης εάν έχω ειδικό διαμονητήριο θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στη φιλοξενία σε κάποιο από τα παραπάνω μοναστήρια;
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

Πάρε την Ιερά Επιστασία να κάμεις κουμάντο . Κάθε Μονή ή Σκήτη έχει το δικό της πρόγραμμα . Καλό θα είναι να χεις ένα Μοναστήρι σαν βάση την κάθε φορά και να πάεις σε λίγα και συγκεκριμμένα μέρη . Χάρτες δεν υπάρχουν με όλα τα μονοπάτια.
Εικόνα
gorath
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Άλιμος Αττικής

Δημοσίευση από gorath »

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Sfakianos. Στην Επιστασία τι να τους ζητήσω να μου κάνουν; Να μου κανονίσουν τη διαμονή;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”