Διαδρομές στον Άθω

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Επισκέπτης

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

gkdgr έγραψε:
als έγραψε:παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μου απαντήσει σχετικά με το πως θα πάω στην μονή Παντοκράτορος. γνωρίζω πως άν ο καιρός είναι καλός υπάρχει καραβάκι. αν δεν είναι καλος, γνωρίζει κάποιος να μου πει, ερχόμενος από Καρακάλλου με το πούλμαν για Καρυές, από εκεί που θα με αφήσει το πούλμαν πόση θα ναι η απόσταση πεζή για την παντοκράτορος; ευχαριστώ πολύ
Αν δεν απατώμαι, από την Ιβήρων όπου θεωρητικά θα ξεκινήσετε η διαδρομή είναι περίπου 2 ώρες. Είναι δρόμος και όχι μονοπάτι ..
νομίζω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις αγαπητέ als είναι να κάνεις τη διαδρομή καρακάλλου -παντοκράτορος με τα πόδια. θα διαρκέσει περίπου 3 ώρες αλλά είναι πανέμορφη και θα έχεις τη δυνατότητα να προσκυνήσεις στην ιβήρων και στη σταυρονικήτα. Πάντως το καραβάκι απο την ιερισσό δεν έχει σταθερές ούτε καν τους καλοκαιρινούς μήνες και είναι ακριβό γιατί είναι ταχύπλοο. Ταξί πάντως θα έχει σίγουρα για παντοκράτορος και για όλες τις μονές από τις καρυές. καλό προσκύνημα
Επισκέπτης

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γνωρίζω ότι υπάρχει πούλμαν για παντοκράτορος, αλλά... θα ήθελα να έκανα την εξής διαδρομή με αντίστοιχη διαμονή σε Καρακάλλου, Σταυρονικήτα και Παντοκράτορος και τέλος Καρυές. όμως αυτό που με εμποδίζει είναι αν θα έχει κόσμο από Παντοκράτορος για Καρυές ώστε να μην πληρώσω πολλά λεφτά στο ταξί. αν ξέρεις να με ενημερώσεις πάνω σε αυτό. αν δηλαδή πηγαίνει σχετικά αρκετός κόσμος ώστε να έχει π.χ. 8,9 άτομα το πούλαν στην επιστροφή για Καρυές. σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολυ
Επισκέπτης

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

[quote="Anonymous"]Γνωρίζω ότι υπάρχει πούλμαν για παντοκράτορος, αλλά... θα ήθελα να έκανα την εξής διαδρομή με αντίστοιχη διαμονή σε Καρακάλλου, Σταυρονικήτα και Παντοκράτορος και τέλος Καρυές. όμως αυτό που με εμποδίζει είναι αν θα έχει κόσμο από Παντοκράτορος για Καρυές ώστε να μην πληρώσω πολλά λεφτά στο ταξί. αν ξέρεις να με ενημερώσεις πάνω σε αυτό. αν δηλαδή πηγαίνει σχετικά αρκετός κόσμος ώστε να έχει π.χ. 8,9 άτομα το πούλαν στην επιστροφή για Καρυές. σε ευχαριστώ πάντως πάρα πολυ[/quo

δεν θα μπορούσα να σου πω κάτι με σιγουριά γιατί επισκέπτομαι το άγιο όρος κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες όπου υπάρχει πληθώρα προσκυνητών. είναι σίγουρο πάντως οτι τα σαββατοκύριακα επίσκεπτεται κόσμος το όρος αρκεί βέβαια να μην βιάζεσαι να πας στην παντοκράτορος γιατί ο κόσμος μαζεύεται στις καρυές μετά τις 12 το μεσημέρι.νομίζω οτι η διαδρομή καρυές παντοκράτορος κοστίζει γύρω στα 25 εύρώ και δεν μου φαίνονται πολλά. μπορείς να το επιβεβαιώσεις στο 23770-23266 ( το γραφείο των ταξί στις καρυές). επίσης από οσα ξέρω η παντοκράτορος δέχεται αρκετούς προσκυνητές όποτε καποιους ακόμα θα βρεις στις καρυές για να πας φτηνά με ταξί. τέλος σου ξανασυνιστώ να την περπατήσεις τη διαδρομή, έστω και το κομμάτι καρυές-παντοκράτορος.δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,5 ώρα ωραία κατηφορική πορεία. μπορείς έτσι να επισκεφτείς και τη σκήτη του προφήτη ηλία που αξίζει
Επισκέπτης

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

δεν θα μπορούσα να σου πω κάτι με σιγουριά γιατί επισκέπτομαι το άγιο όρος κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες όπου υπάρχει πληθώρα προσκυνητών. είναι σίγουρο πάντως οτι τα σαββατοκύριακα επίσκεπτεται κόσμος το όρος αρκεί βέβαια να μην βιάζεσαι να πας στην παντοκράτορος γιατί ο κόσμος μαζεύεται στις καρυές μετά τις 12 το μεσημέρι.νομίζω οτι η διαδρομή καρυές παντοκράτορος κοστίζει γύρω στα 25 εύρώ και δεν μου φαίνονται πολλά. μπορείς να το επιβεβαιώσεις στο 23770-23266 ( το γραφείο των ταξί στις καρυές). επίσης από οσα ξέρω η παντοκράτορος δέχεται αρκετούς προσκυνητές όποτε καποιους ακόμα θα βρεις στις καρυές για να πας φτηνά με ταξί. τέλος σου ξανασυνιστώ να την περπατήσεις τη διαδρομή, έστω και το κομμάτι καρυές-παντοκράτορος.δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,5 ώρα ωραία κατηφορική πορεία. μπορείς έτσι να επισκεφτείς και τη σκήτη του προφήτη ηλία που αξίζει[/quote]

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ - Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΙΒΗΡΩΝ-ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ-ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40-50 ΛΕΠΤΑ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
tzikis11
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Βέροια

Καιρικές συνθήκες συγκεκριμένης διαδρομής

Δημοσίευση από tzikis11 »

Καλημέρα forum.

Είχα σχεδιάσει την 2η επίσκεψή μου στο Άγιο Όρος για το τριήμερο 17 με 20 Νοεμβρίου αλλά δεν υπήρχαν κενές θέσεις εισόδου.

Η διαδρομή που σχεδίασα ήταν Μεγίστης Λαύρας - Σκήτη Αγ.Άννης - Σιμωνόπετρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι καιρικές συνθήκες επιτρέπουν την πραγματοποίηση αυτής της διαδρομής αρχές Δεκεμβρίου ή να περιμένω μέχρι το Φεβρουάριο?!?!?!?!?. Να σημειώσω οτι η προηγούμενη επίσκεψή μου ήταν το Πάσχα του 2000, Απρίλιο εάν θυμάμαι καλά.

Ευχαριστώ για την πιθανή βοήθεια.
Επισκέπτης

Re: Καιρικές συνθήκες συγκεκριμένης διαδρομής

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΘΕΤΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΛΑΥΡΑ-ΑΓ. ΑΝΝΑ-ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ, ΟΥΤΕ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΦΛΕΒΑΡΗ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΓΙΑ ΙΟΥΝΙΟ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ. ΠΩΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΛΑΥΡΑΣ-ΑΓ. ΑΝΝΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΚΟΤΡΑΧΑΛΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΜΕ ΡΥΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΑΜΙΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ.

ΑΝ ΠΑΛΙ ΕΝΝΟΥΣΕΣ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ. ΤΙ ΕΝΝΟΩ.
Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΛΑΥΡΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΜΩΝΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΗΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΤΕ ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΩΣ ΕΙΤΕ ΟΔΙΚΩΣ. ΑΡΑ ΑΝ ΠΑΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΓΙΣΤΗ ΛΑΥΡΑ, ΜΕΣΩ ΚΑΡΥΩΝ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΥΡΑ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΚΑΡΥΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΑΦΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΩΝ 12:30 ΓΙΑ ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ.
ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕΓΙΣΤΗΛΑΥΡΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΥΡΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΡΑΚΑΛΟΥ, ΦΙΛΟΘΕΟΥ, ΙΒΗΡΩΝ, ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ Ή ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ.
ΑΝ ΠΑΛΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΓ. ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.
ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΣ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ.
ΗΛΙΑΣ
tzikis11
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευση από tzikis11 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Η μαγεία του Αγίου Όρους είναι τα εκπληκτικά μονοπάτια τα οποία μόνο με πολύωρη πεζοπορία τα απολαμβάνεις. Πιστεύω πως αυτός είναι και ο λόγος που τη στιγμή την οποία φτάνεις στο όποιο μοναστήρι, νιώθεις μία αστείρευτη ικανοποίηση και ψυχική ανάταση.

Κατάλαβα ότι είναι πολύ δύσκολη διαδρομή τους χειμωνιάτικους μήνες, οπότε από το Μάρτιο ξαναβλέπουμε.

Ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινήσεις σου.
Panosv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Panosv »

Καλησπέρα στο Forum.
Μόλις πριν μισή ώρα και εντελώς τυχαία μπήκα στο site αυτό και αμέσως έσπευσα να γίνω μέλος.
Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα που το έφτιαξε. Δίχως αμφιβολία είναι το μόνο μαζί με αυτό της Κε.δ.α.κ που είναι τόσο ενημερωμένο και δίνει πληροφορίες για το Όρος σε καθημερινή βάση.
Μπράβο.

Σχετικά με τα μονοπάτια τώρα και την διαδρομή της Ερήμου από την Αγίου Παύλου ως τη Λαύρα δηλ., έχω πιστεύω μια ικανοποιητική εμπειρία από τις 3 φορές που την έχω κάνει.
Πραγματικά είναι ένα κομμάτι που ακόμα διατηρεί εικόνες από ένα παλαιό Όρος.
Μακριά από χωματόδρομους, αυτοκίνητα και μπολντόζες, εύκολα ο επισκέπτης μπορεί να ζήσει σπάνιες στιγμές. Να μιλήσει με γεροντάδες, να δει αγιασμένα κελιά και σπήλαια και να απολαύσει τη φύση σε όλο της το μεγαλείο.

Και τις 3 φορές έχω ξεκινήσει από την Δάφνη με το καραβάκι για Αγία Άννα. Από εκεί υπάρχουν 2 δυνατότητες. Η επίσκεψη στο κελί των Δανιηλαίων, οι οποίοι δυστυχώς μετά την μεγάλη προτίμηση των προσκυνητών που είχαν τα τελευταία χρόνια, εδώ και λίγο καιρό είναι ΄"δύσκολοι" στη φιλοξενία. Ή η απευθείας ανάβαση από το λεγόμενο πάνω μονοπάτι της Αγίας Άννας για το Σταυρό. Αν ακολουθήσετε την πρώτη οδό και καταφέρετε να μείνεται στους Δανιηλαίους, απο εκεί, αξίζει το κόπο η κατάβαση στα Καρούλια. Σχετικά εύκολα μπορείτε να φτάσετε ως το σημείο που ξεκινά το δέσιμο με τις αλυσίδες.
Βέβαια οι εποχές έχουν αλλάξει γι αυτό μη σας παραξενέψει ο ..."καλωδιακος" πολιτισμος που παρατηρείται στα πρώτα "γιδοκάλυβα".

Από τα Κατουνάκια υπάρχει μονοπάτι έντονα ανηφορικό που σε 2 ώρες σας βγάζει στο διάσελο του Σταυρού. Από εκεί ξεκινά το μονοπάτι για την σκήτη του Αγίου Βασιλείου, μια διαδρομή που διαρκεί 20 περίπου λεπτά. Αριστερά το μονοπάτι ανηφορίζει στα 2033 μέτρα, στη κορυφή του Άθω. Και ευθεία συνεχίζει για Κερασιά.
Αξιώθηκα να πατήσω στη κορυφή. Είναι χωρίς αμφιβολία η πιο κουραστική διαδρομή σε όλο το Όρος, όμως η ανταμοιβή της θέας στη κορυφή είναι ασύλληπτη. Καλό είναι να γίνει και μια διανυκτέρευση στο καταφύγιο της Παναγίας στα 1500.

Η Κερασία από το Σταυρό απέχει μόλις 20 λεπτά. Ένας οικισμός που βρίσκεται σε μια καταπράσινη τοποθεσία με σημαντικότερο το μεγαλύτερο κελί αυτό του Αγ. Γεωργίου.
Από τη Κερασιά τα Καυσοκαλύβια απέχουν κάπου 2 ώρες. Γι αυτή τη διαδομή καταλαβαίνετε γιατί και τις 3 φορές έχω προτιμήσει να ξεκινήσω από την Αγία Άννα και όχι αντίστροφα. Η κατηφόρα ή αντίστροφα η ανηφόρα από τα Καυσοκαλύβια στη Κερασία είναι απότομη και μεγάλη.
Για τα Καυσοκαλύβια δεν υπάρχουν λόγια, ιδιαίτερα το πρωί έτσι όπως πέφτει ο ήλιος είναι πίνακας ζωγραφικής.

Όμορφη διαδρομή η 1 ώρα και κάτι ως τον Άγιο Νείλο.
Το νοτιότερο σημείο της χερσονήσου. Και ασκητικότατη η σπηλιά του Αγίου.
Ο μοναχός εκεί στα κελιά. Μας είπε μόλις πριν ένα χρόνο ότι : "Παλιά έμπαιναν στο Όρος 15.000 άτομα το χρόνο και έφταναν ως εδώ 150, ενώ τώρα μπαίνουν 45.000 και εδώ φτάνουν μόλις 50!"
Τέλος πάντων.
Από εκεί και μετά τεράστιο δέος προκαλεί η Σάρα. Ένα σημείο απότομο με πολλές πέτρες. Η διάρκεια διάσχισης είναι μισή ώρα.
Δέυτερο κοπιαστικό κομμάτι μετά από το 2ωρο Κατουνάκια-Σταυρός, είναι αυτή η 1ώρα και κάτι μετά τη Σάρα ως το ύψωμα που ξεπροβάλλει η Ρουμάνικη σκήτη.

Αν θελήσει η Παναγία στις 16/11/2005 έχω κλείσει να βρεθώ και πάλι στα αγιασμένα χώματα.
Φετινή μου πορεία θα είναι το απευθείας μονοπάτι Σταυρός-Λαύρα , που δεν περνά από Κερασιά-Καυσοκαλύβια-Αγ. Νείλο-Ρουμάνικη.
Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει ποτέ αυτό το μονοπάτι κι ας χαρακτηρίζεται από πολλούς ως το ομορφότερο του Αγ. Όρους.
Όσοι έχουν πάει, μιλάνε για μια τοποθεσία τα Κρύα Νερά που είναι μαγευτική.
Όταν με το καλό επιστρέψω θα σας ενημερώσω.

Να 'μαστε καλά. Να επικοινωνούμε γιατί το Όρος, αυτή η μοναδική τοποθεσία στο πλανήτη, είναι ανεξάντλητο!

Και πάλι πολλά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του site.
Panosv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Panosv »

Προς tzikis
Φίλε μου θέλω να σε ενημερώσω για το καιρό.
Έχω βρεθεί 3 φορές στην Έρημο και τις 3 έχω πάει 2ο δεκαήμερο Νοεμβρίου.
Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι η καλύτερη εποχή για να διασχίσεις το εν λόγω μονοπάτι.
Για τους εξής λόγους :
Καταρχήν μην ακους αυτά που λένε για χιόνια, χάλια καιρό κλπ
Το μόνο που μπορεί να συναντήσεις είναι καμιά μπόρα, που δεν πρόκειται να σε δυσκολέψει, όσο αν τολμήσεις να πας την άνοιξη που η γη έχει κορεστεί από το νερό και σχεδόν όλα τα μονοπάτια είναι πλημηρησμένα ακόμα κι αν δε βρέχει.
Επίσης το καλοκαίρι δε στο συνιστώ. Η ζέστη σε αυτά εκεί τα μέρη είναι ανυπόφορη! Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχεις να κάνεις με την πολυτέλεια των μονών που σου παρέχουν ...ντους!
Εκεί δεν έχουν νερό καλά-καλά νερό να πιούνε, θα σου παρέχουν και μπάνιο...?
Συμφωνώ ότι από μέσα Δεκμβρίου τα πράγματα είναι δύσκολα και όλο το χειμώνα. Η άνοιξη έχει τα προβλήματα με τις πλυμμήρες, το καλοκαίρι με τη ζέστη. Γι αυτό η καλύτερη εποχή είναι από 20-25/9-τέλη Νοεμβρίου.
Δεν αερολογώ, σου μιλάω εκ πείρας γιατί αξιώθηκα και έχω πάει εκεί 3 φορές και εφέτος πάλι με τη Χάρης της θα είμαι στη Κερασιά στις 16/11 με σκοπό να διασχίσω το απευθείας μονοπάτι Κερασιά-Λαύρα.
Να είσαι καλά
ginodim
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από ginodim »

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ SITE. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ,ΤΟ ΠΕΡΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ, ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΦΙΛΙΘΕΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΟ .ΚΑΝΟΝΙΣΑΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΔΙΑΜΟΝΗ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΜΕΤΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΓ.ΠΑΥΛΟΥ. ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”