Διαδρομές στον Άθω

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από koga »

ολοι ειναι απο οτι ξερω που πας ρε καραμητρο(σε μενα το λεω)
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από giorgospa »

ravniotis έγραψε:Αγαπητέ Πέτρο αυτή τη διαδρομή την έκανα το καλοκαίρι αν και πήγα και στην Ξηροποτάμου πρώτα.
παίρνεις τον δρόμο από τη Δάφνη για Καρυές και μετά από μια γέφυρα ξεκινάει στα δεξιά σου το μονοπάτι για Ξηροποτάμου (30 λεπτά). φτάνοντας στη Ξηροποτάμου για να πας στο Ρώσικο πρέπει να βγεις από την κεντρική πύλη της μονής και να βρεις το μονοπάτι για Ρώσικο πάνω στο κεντρικό δρόμο για Καρυές (40 λεπτά). από το Ρώσικο (πραγματικό μοναδικό μοναστήρι κτηριακά) υπάρχει δασικός δρόμος για Ξενοφώντος που στην αρχή είναι παραλιακός και μετά ανεβαίνει λίγο προς το βουνό (45 λεπτά). Τέλος από τη Ξενοφώντος η Δοχειαρίου είναι πολύ κοντά (20 λεπτά) μέσω ενός ωραίου και εύκολου μονοπατιού.
βασικό για όλη αυτή τη διαδρομή είναι οτι είναι εύκολη, βατή και πολύ καλά σηματοδοτημένη
καλό προσκύνημα, ravniotis
Καλώς τον ravniotis,
Εσένα σίγουρα περίμενα να δω εδώ με τις πάντα ακριβείς και κατατοπιστικές πληροφορίες σου. Ευκαιρία να σε ευχαριστησω εστω και αργα γιατi πολυ με βοήθησαν πληροφορίες σου που εβλεπα παλια σε forum που εχει εδω και καιρο καταργηθει, δεν ημουν μέλος για να το κάνω εκεί.
Ελπίζω να δώ και τον Ηλία, ναναι καλα ,που περιγράφει με ακρίβεια τις διαδρομές με λεπτομερειες του τι συνεβη ποιους συναντησε ποσο κουραστηκε . Αξεχαστη η διαδρομη του Νεα Σκητη Καυσοκαλυβια..


Ως πρός τη διαδρομη Δοχειαρίου Αγ Παντελεημων την εχω κανει και εγω με αυτους τους χρόνους ,οτι πρεπει είναι ,ευκολη ωραία και βασικο, δεν υπαρχει περίπτωση να χαθείς.
Α, και οποιος εχει περάσει απ τους διαδρόμους της ι.μονης Δοχειαρίου σιγουρα καταλαβαίνει..

Ακριβώς διπλα απο την Αγ. Παντελεήμωνος είναι το φροντισμένο κελι του Αγ Νεκταρίου στην εκβολή του χειμαρρου Μπουραντά ειναι Ξενοψωντινό και ας είναι δίπλα στην μεγάλη μονη,ειναι τα σύνορα.
Περνωντας με το καράβι για Δαφνη, πάντα μου μοιαζει να λαμπει να αστραφτει στον ηλιο ,ισως απο το κατασπρο χρώμα του,είναι και η αντίθεση με το τεράστειο συγκρότημα του Ρωσσικου.Η το προσέχεις πολυ ή καθόλου..και το μάτι πάει κατευθείαν στο Ρωσσικο.
τελευταία φορά τον Νοέμβριο τόβγαλα φωτογραφία αλλα και βιντεακι μαζι με Ρωσσικο.

Αν θέλει κανείς να μου πεί πως βαζω φωτογραφία η και βιντεο και ειναι εύκολο γιατι είμαι και τεμπέλης θα τα βάλω.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Παιδιά Σταυρονικήτα-Παντοκράτορος υπάρχει μονοπάτι παραλιακά?
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

petrosathonas έγραψε:Παιδιά Σταυρονικήτα-Παντοκράτορος υπάρχει μονοπάτι παραλιακά?

Ναι υπάρχει , είναι καμιά ώρα διαδρομή , πολύ εύκολη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”