Διαδρομές στον Άθω

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ginodim έγραψε:ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ SITE. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ,ΤΟ ΠΕΡΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ, ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ, ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΦΙΛΙΘΕΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΟ .ΚΑΝΟΝΙΣΑΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΔΙΑΜΟΝΗ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΜΕΤΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΓ.ΠΑΥΛΟΥ. ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΙΜΟ ΦΙΛΟΘΕΟΥ-ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ. ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ. ΑΝ ΟΧΙ ΓΡΗΓΟΡΙΟ-ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ.
ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΚΟΙΤΑ ΣΤΟ SITE www.trikalasport.gr ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΟΡΕΙΒΑΤΩΝ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ-ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΜΑΙΛ ΕΙΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.
ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ. ΗΛΙΑΣ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑΝΟΠΟΛΗ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ Τ ΑΜΟΝΟΠΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΘΕΣ. ΗΛΙΑΣ
Panosv
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από Panosv »

ILIASB έγραψε:ΦΙΛΕ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, Α] ΠΟΣΗ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΑ-ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΑ, ΔΑΝΙΗΛΑΙΟΥΣ, Β] ΠΟΣΗ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΑ-ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ Γ] ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΣΤΑ ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΑ Ή ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΙΗΛΑΙΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝ 'Η ΑΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΘΟΥΜΕ.
ΣΕ ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΤΟ ΟΡΟΣ ΣΤΙΣ 31/10. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΥΣΟΚΑΛΥΒΙΑ, ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΨΟ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΤΟΥΝΑΚΙΑ. ΟΜΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 Ή 1:30 ΩΡΑ ΟΜΑΛΟ ΔΡΟΜΟ. ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΟΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ILIASB
Φιλε μου γεια σου.
Θέλω να σου πω και το αναφέρω αυτό και πιο κάτω, ότι η πορεία από Λαύρα-Αγία Άννα είναι πιο δύσκολη από την αντίστροφη. Το μονοπάτι από Καυσοκαλύβια-Κερασιά είναι ιδιαιτέρως κοπιαστικό. Μιλάμε για χρόνο που μπορεί να ξεπεράσει τις 3 ώρες, αφού το αντίστροφο αν και κατηφόρα, είναι περισσότερο από 2 ώρες.
Γι αυτό προσοχή. Από την Κερασία ως τους Δανιηλαίους δεν είναι περισσότερο από μιάμιση ώρα.
Η δε Αγία Άννα από τα Καυσοκαλύβια ξεπερνά τις 4,5 ώρες ενώ το το αντίστροφο είναι σχεδόν 4.
Σε ότι αφορά τη φιλοξενία, γνωρίζω προσωπικά τον παπά Γρηγόρη στους Δανιηλαίους και ξέρω ότι μετά το μεγάλο αριθμό επισκεπτών που είχαν, το τελευταίο καίρό είναι πιο "δύσκολοι" στην φιλοξενία, διότι πιστεύουν ότι όλη αυτή η προτίμηση του κόσμου, τους πήγε πίσω πνευματικά.
Σε ότι αφορά το καιρό... Νομίζω ότι έχεις διαλέξει την κατάλληλη εποχή. Μην ακους τι λένε...
Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι αυτοί που τα λένε δεν έχουν παέι στην Έρημο τέτοια εποχή. Οι βροχές είναι ελάχιστες και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν εμπόδιο, κάτι που συμβάινει την άνοιξη όπου η γη έχει κορεστεί και τα μονοπάτι πλυμμηρίζουν.
Να ξέρεις πάντως ότι αν ισχύει αυτό που λες για την παρέα σου, τότε οι πορείες αυτές δεν είναι καί ότι καλύτερο...
Καλά να περάσεις φίλε μου.
ginodim
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από ginodim »

Anonymous έγραψε:ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑΝΟΠΟΛΗ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ Τ ΑΜΟΝΟΠΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΘΕΣ. ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ . ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ . ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ.
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ

Δημοσίευση από gkdgr »

Aπλά για να μη γίνει καμμία παρεξήγηση , να αναφέρω ότι το δυσκολότερο κομμάτι της διαδρομής είτε το κάνετε από Καυσοκαλύβια μέσω Αγίου Νείλου είτε αντίστροφα , είναι το κομμάτι της κατολίσθησης.
Πράγμα που απλά σημαίνει ότι πρέπει
1.Νά είστε εξοικιωμένοι με ανάλογες συνθήκες (περπάτημα σε δύσβατα μέρη)
2.Νά έχετε ανάλογο εξοπλισμό (μπατόν, παπούτσια περπατήματος )
3.Νά προσέχετε τις καιρικές συνθήκες.

Η κάθε εποχή έχει προβλήματα, αλλά έχω δεί κατακαλόκαιρο στον Αθω να τρώμε βροχή ενώ 500 μέτρα παρακάτω στη Παναγία είχε λιακάδα.
Πάντως μην υπερεκτιμήσετε τις δυνάμεις σας και μην υποτιμάτε τις καιρικές συνθήκες ποτέ.
Αν βέβαια ο καιρός είναι καλός (όπως σήμερα) η εποχή είναι ιδανική από όλες τις απόψεις.
Και μην μπερδεύετε την διαδρομή Κερασιά - Λαύρα (πάνω μονοπάτι) με τη διαδρομή Κερασιά-Καυσοκαλύβια-Αγιος Νείλος- Λαύρα.
Η πρώτη σαφώς είναι ευκολότερη και πιο σύντομη.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ginodim έγραψε:
Anonymous έγραψε:ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑΝΟΠΟΛΗ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ Τ ΑΜΟΝΟΠΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΘΕΣ. ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ . ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ . ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ.
ένας χάρτης με αναλυτική περιγραφή πολλών μονοπατιών όπως και του φιλοθέου-διονυσίου (αρκετά δύσκολη διαδρομή) είναι ο χάρτης "ΑΘΩΣ" των εκδόσεων lectus.
καλό προσκύνημα, μιχάλης
ginodim
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από ginodim »

Anonymous έγραψε:
ginodim έγραψε:
Anonymous έγραψε:ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑΝΟΠΟΛΗ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ Τ ΑΜΟΝΟΠΑΤΙΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΘΕΣ. ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ . ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ . ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ.
ένας χάρτης με αναλυτική περιγραφή πολλών μονοπατιών όπως και του φιλοθέου-διονυσίου (αρκετά δύσκολη διαδρομή) είναι ο χάρτης "ΑΘΩΣ" των εκδόσεων lectus.
καλό προσκύνημα, μιχάλης
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ, ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ .ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ , ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΩΘΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ , ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ , ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

γιωργο, με τα ποδια ειναι οντως δυσκολο. για μεταφορικο μεσο κατευθειαν φιλοθεου-διονυσιου ξεχασε το. για να πας φιλοθεου-διονυσιου ειναι το εξης. η μονη λυση για να πας φιλοθεου-διονυσιου με μεταφορικο μεσο ειναι το εξης. το πρωι της επομενης απο φιλοθεου θα παρεις το πουλμανακι για καρυες. στις 10:30 το λεωφορειο για δαφνη και απο εκεί στις 12:45 το πλοιο που παει στα νοτια μοναστηρια, δηλαδη γρηγοριου, διονυσιου, αγ. παυλου, αγ. Άννα, καυσοκαλυβια. μονο ετσι μπορεις να πας διονυσιου-φιλοθεου, αν αποκλεισεις την πεζοπορια.
βεβαιως αντιλαμβανομαι οτι ειναι ιδιαιτερα κουραστικη και θα χασεις ολοκληρη μερα στο ταξιδι. οποτε προτεινω το εξης αντι να πας Φιλοθεου πρώτη μέρα, γιατι δεν πας σε κάποια από τα μοναστηρια ζωγράφου ή Κωνσταμονίτου, όπου στη μεν ζωγραφου και δυο μερες πριν να ειδοποιήσεις σε δέχονται, στη δε κωνσταμονιτου δεν ειδοποιείς. απέχει το κάθε ένα γύρω στην μία ώρα με τα πόδια από το λιμανάκι του [τον αρσανά] . και την επόμενη μέρα παίρνεις το πλοίο και πηγαίνεις κατευθείαν Διονύσιου. εμένα αυτή είναι η γνώμη μου, γιατι με τον προγραμματισμό που έρχεται τις δύο από τις 4 μέρες στο Α.Ο. θα τιις φάτε στο ταξιδι. και πάλι ότι χρειαστείς ευχαριστώς. ή επικοινώνα απευθείας με το εμαιλ μου iliasvou@yahoo.gr.
ΗΛΙΑΣ. Υ.Γ. θα μαι και εγώ από τη δευτέρα 31/10 έως την παρασκευή στο Α.Ο.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ginodim έγραψε:
Anonymous έγραψε:
ginodim έγραψε:ΗΛΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ. ΘΑ ΨΑΞΩ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ . ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ . ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ , ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΓΙΩΡΓΟΣ.
ένας χάρτης με αναλυτική περιγραφή πολλών μονοπατιών όπως και του φιλοθέου-διονυσίου (αρκετά δύσκολη διαδρομή) είναι ο χάρτης "ΑΘΩΣ" των εκδόσεων lectus.
καλό προσκύνημα, μιχάλης
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ, ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΣΦΟΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ .ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ , ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΩΘΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ , ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΥΤΗ , ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
αγαπητέ φίλε μην απογοητεύεσαι.αν είχες λίγες αντοχές κάνε την διαδρομή με τα πόδια και δεν θα χάσεις.είναι περίπου 4 ώρες πορεία αλλά χωρίς αναλυτικό χάρτη του μονοπατιού είναι επικίνδυνο να χαθείς.αν ώμως μπορείς να περπατήσεις περισσότερη ώρα σε μια πιο εύκολη διαδρομή θα σου πρότεινα να πας φιλοθέου-σιμωνόπετρα (2.5 ωρες) που έχει πινακίδες στη διαδρομή, να προσκυνήσεις και μετά να κατηφορίσεις στη γρηγορίου και ύστερα διονυσίου (2 ώρες). είναι βέβαια λίγο περιπέτεια αλλά αυτές είναι που μετράνε στο άγιο όρος.αν θες περισσότερες πληροφορίες θα είμαι στη διάθεση σου
καλό προσκύνημα, μιχάλης
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αγαπητέ φίλε μην απογοητεύεσαι.αν είχες λίγες αντοχές κάνε την διαδρομή με τα πόδια και δεν θα χάσεις.είναι περίπου 4 ώρες πορεία αλλά χωρίς αναλυτικό χάρτη του μονοπατιού είναι επικίνδυνο να χαθείς.αν ώμως μπορείς να περπατήσεις περισσότερη ώρα σε μια πιο εύκολη διαδρομή θα σου πρότεινα να πας φιλοθέου-σιμωνόπετρα (2.5 ωρες) που έχει πινακίδες στη διαδρομή, να προσκυνήσεις και μετά να κατηφορίσεις στη γρηγορίου και ύστερα διονυσίου (2 ώρες). είναι βέβαια λίγο περιπέτεια αλλά αυτές είναι που μετράνε στο άγιο όρος.αν θες περισσότερες πληροφορίες θα είμαι στη διάθεση σου
καλό προσκύνημα, μιχάλης[/quote]

ΓΙΩΡΓΟ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ Ή ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΣΤΗ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΗ. ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ. ΔΕ Θ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ. ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ.
ΑΠΛΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΠΩΣ ΣΙΠΩΝΟΠΕΤΡΑ-ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ-ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ 1:30 ΩΡΑ. ΆΛΛΑ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ-ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 13:00 ΜΕ 13:15 ΑΠΟ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ. ΑΡΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΣΥ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ-ΣΙΜΩΝΟΠΕΤΡΑ-ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ. ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ. ΗΛΙΑΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”