Περί συνταγών νηστείας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

oχι.το ηλιελαιο δεν ειναι νηστισημο.κανενα -ελαιο δεν ειναι νηστισημο.ουτε το ταχινελαιο,ουτε το φυστικελαιο..κανενα..αυτα γνωριζω προσωπικως!
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

Μελιτζάνες με πλιγούρι




Υλικά ( για 4-5 μερίδες)
• 1 κιλό μελιτζάνες
• 1/2 κιλό ώριμες ντομάτες
• 50 γραμμ. μαϊντανό
• 100 γραμμ. ελαιόλαδο (περίπου δύο κουταλιές για κάθε μερίδα)
• 2 μεγάλα κρεμμύδια
• 3 σκελίδες σκόρδο
• Αλάτι, πιπέρι
• 1 κουταλιά ωμό πλιγούρι για κάθε μερίδα



Τρόπος παρασκευής:

Καθαρίζουμε τις μελιτζάνες και αφού τις κόψουμε σε μεγάλα κομμάτια, τις αλατίζουμε. Κόβουμε τα κρεμμύδια σε φέτες και τα αχνίζουμε σε μια κατσαρόλα. Στη συνέχεια προσθέτουμε τις ντομάτες τις οποίες έχουμε κάνει χυμό ή τις έχουμε τρίψει. Κατόπιν προσθέτουμε τον ψιλοκομμένο μαϊντανό, το σκόρδο και τα μπαχαρικά μας και στο τέλος τις μελιτζάνες και το πλιγούρι. Βράζουμε τις μελιτζάνες και, δέκα λεπτά πριν σβήσουμε το φαγητό, προσθέτουμε το λάδι.
Αν θέλετε μπορείτε να αποφύγετε το λάδι
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

Αγκινάρες γεμιστές




Υλικά για 4 άτομα:

- 8 αγκινάρες
- 200 γρ μανιτάρια
- 6 φρέσκα κρεμμυδάκια
- 1 ντομάτα
- 120 γρ φυτικό τυρί
- 4 κουταλιές ελαιόλαδο
- 20 γρ. τριμμένη φρυγανιά
- πιπέρι


Εκτέλεση:

Καθαρίζετε τις αγκινάρες. Κόβετε το κοτσάνι, βγάζετε τα πράσινα φύλλα ένα-ένα, κόβετε τις καρδιές στη μέση, αφαιρείτε το χνούδι και τις βράζετε μέχρι να μαλακώσουν ελαφρά. Τις βάζετε σε ένα πυρίμαχο σκεύος το οποίο έχετε λαδώσει. Σε ένα μπολ ανακατεύετε τα μανιτάρια, την ντομάτα και τα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα και μοιράζετε το μείγμα στις αγκινάρες. Πασπαλίζετε με λίγο πιπέρι και φρυγανιά τριμμένη, περιχύνετε με το ελαιόλαδο και ψήνετε τις αγκινάρες στο φούρνο μέχρι να ροδίσουν. Μόλις βγάλετε το φαγητό από το φούρνο ρίχνετε το τυρί και σερβίρετε.
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

έχω άπειρες συνταγές λόγω της δουλείας μου... ότι θέλετε ζητήστε το, μπορεί να έχω κάτι.. :lol:
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Περι συνταγες νηστειας

Δημοσίευση από preloude »

Dreamlander έγραψε:Αγαπητοί αδελφοί, εδώ και λίγες μερές προσπαθώ να βρώ στο διαδύκτιο συνταγές για την νηστεία χωρίς λάδι χωρίς ομως αποτέλεσμα.
Γνωρίζει κανείς να ενημερώσει;

Ευχαριστώ
pατατες ψητες στο φουρνο
περνουμε την πατατα την πλενουμε καλα καλα την σκουπιζουμε και την βαζουμε στο φουρνο στους 250 για 3/4 1ωρα περιπου. τελος προσθετουμε αλατι η και πιπερι και ειναι ετοιμο. σερβιρετε με ελιες και ντοματα.
σημ. προτου το φαμε περιμενουμε 3/4 να κρυωσει.τρωγεται και με την φλουδα.
agiografoc
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από agiografoc »

geonutr έγραψε:έχω άπειρες συνταγές λόγω της δουλείας μου... ότι θέλετε ζητήστε το, μπορεί να έχω κάτι.. :lol:
ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ. ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΩ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

geonutr έγραψε:έχω άπειρες συνταγές λόγω της δουλείας μου... ότι θέλετε ζητήστε το, μπορεί να έχω κάτι.. :lol:
Καμμια συνταγη με χταποδακι Γιωργο? Συμβουλεψε επισης πως να κανουμε το χταποδακι οσο το δυνατον πιο μαλακο ,να μην γινεται σαν λαστιχο ροδας...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

Melpomeni έγραψε:
geonutr έγραψε:έχω άπειρες συνταγές λόγω της δουλείας μου... ότι θέλετε ζητήστε το, μπορεί να έχω κάτι.. :lol:
Καμμια συνταγη με χταποδακι Γιωργο? Συμβουλεψε επισης πως να κανουμε το χταποδακι οσο το δυνατον πιο μαλακο ,να μην γινεται σαν λαστιχο ροδας...
ΑΝΟΡΕΞΙΕΣ ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ? ΑΝΟΡΕΞΙΕΣ?
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

Χταποδακι??? Οριστε...

1)ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΕ ΠΟΥΡΕ ΑΠΟ ΚΟΛΟΚΥΘΑ

2 πλοκάμια ανά άτομο ψημένα στη σχάρα με λίγο λάδι
λίγο ξίδι μπαλσάμικο
½ κιλό τριμμένη κολοκύθα
3 κρεμμύδια τριμμένα
λάδι
αλάτι & πιπέρι
ζάχαρη
λιαστές ντομάτες για γαρνίτουρα

Φτιάχνουμε τον πουρέ: Σοτάρουμε το κρεμμύδι και την κολοκύθα στο λάδι για αρκετή ώρα, μέχρι να λιώσει η κολοκύθα και δέσουν καλά. Καρικεύουμε με αλάτι, πιπέρι και λίγη ζάχαρη. Αφού ψήσουμε το χταπόδι είτε στη σχάρα είτε στο γκριλ του φούρνου, το τοποθετούμε στο πιάτο και το ραντίζουμε με λίγο μπαλσάμικο. Δίπλα τοποθετούμε τον πουρέ, ραντισμένο με λίγο λάδι. Γαρνίρουμε με τις ντομάτες, τις οποίες έχουμε μουλιάσει και στραγγίξει για να μαλακώσουν.

Στελνω αρθρο για συνταγες με θαλασσινα...
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
georgeg
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από georgeg »

ΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΛΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΡΟ...ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΚΟΚΚΟΥΣ ΠΙΠΕΡΙΟΥ,ΛΙΓΟ ΞΥΔΙ,ΦΥΛΛΑ ΔΑΦΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ..ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΒΡΑΣΤΟ ΦΥΣΙΚΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΡΙΞΤΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΑΑΑ!!!!! :D :D :D :D :D :wink:
I am sorry to inform you that the Easter bunny is an alcoholic....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οι συνταγές μας”