Εγωισμός.........

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Εγωισμός.........

Δημοσίευση από XRHSTOS »

κρυφη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας;; η φοβος καμουφλαρισμενος..
ολοι κατηγορουμε το εγω.. πως να ξεπερασουμε το εγω...
ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΕΓΩ..
ΤΟ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ...
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ.............

Αλλα ποια ειναι η ουσια του εγωισμου;; η βασικοτερη ειναι ο φοβος του Θανατου! τοσο σωματικου οσο κ ψυχικου κυριως το δευτερο..
οσο απομακρυνομαστε απο τον Θεο τοσο νιωθουμε ενα κενο μεσα μας.. αυτο πρεπει να γεμισει με κατι.. πρωτογενως στρεφομαστε στον εγωισμο... θελουμε ενα στηριγμα κατι οτιδηποτε αρκει να μας ησυχαζει κ να μας αναπαυει στα πουπουλα μας...

αρα η ουσια του ξεκινα απο το γεγονος της εκ του μη οντος δημιουργιας! ο Θεος ειναι ο μονος Ων ο μονος υπαρχων εμεις κατα Χαρην ειμαστε οντα.. αν συναισθανθουμε αυτο το τσο απλο κ αφεθουμε στα χερια του Πατερα ο εγωισμος παιρνει την ευγενη μορφη του.
ναι εχει και ευγενη μορφη γινεται μια συνεργασια μεταξυ ημων και Αυτου!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από stathis73 »

XRHSTOS έγραψε:κρυφη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας;; η φοβος καμουφλαρισμενος..
ολοι κατηγορουμε το εγω.. πως να ξεπερασουμε το εγω...
ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΕΓΩ..
ΤΟ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ...
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ.............

Αλλα ποια ειναι η ουσια του εγωισμου;; η βασικοτερη ειναι ο φοβος του Θανατου! τοσο σωματικου οσο κ ψυχικου κυριως το δευτερο..
οσο απομακρυνομαστε απο τον Θεο τοσο νιωθουμε ενα κενο μεσα μας.. αυτο πρεπει να γεμισει με κατι.. πρωτογενως στρεφομαστε στον εγωισμο... θελουμε ενα στηριγμα κατι οτιδηποτε αρκει να μας ησυχαζει κ να μας αναπαυει στα πουπουλα μας...

αρα η ουσια του ξεκινα απο το γεγονος της εκ του μη οντος δημιουργιας! ο Θεος ειναι ο μονος Ων ο μονος υπαρχων εμεις κατα Χαρην ειμαστε οντα.. αν συναισθανθουμε αυτο το τσο απλο κ αφεθουμε στα χερια του Πατερα ο εγωισμος παιρνει την ευγενη μορφη του.
ναι εχει και ευγενη μορφη γινεται μια συνεργασια μεταξυ ημων και Αυτου!
Αδελφε ο εγωισμος εριξε τον πρωτο της ταξης των αγγελων τον εωσφωρο ( αυτος που εφερνε το φως) στην γη και απο αγγελο τον μετετρεψε σε δαιμονα, αυτον και ολους αυτους που τον ακολουθησαν.

Τωρα οσον αφορα το εγω γενικα πιστευω οτι οντος ειναι ενα στοιχειο της προσωπικοτητας μας αλλα οχι οτι γενιομαστε με αυτο, θα ελεγα μαλιστα οτι ειναι αποτελεσμα της ανατροφης που περνουμε απο μικροι, εαν μαθεις να μοιραζεσε δεν θα εισαι κτητικος και συναμα εγωιστης, εαν μαθεις να μην εισαι απολυτος και ισχυρογνωμων παλι δεν θα εισαι εγωιστης, κτλ.
Αυτο δεν σημαινει οτι εαν δεν εισαι εγωιστης δεν εχεις προσωπικοτητα και λογο υπαρξης, δηλαδη γεννηθηκαμε για να μαλωνουμε; να ειμαστε εγωιστες; ξερολες; ισχυρογνωμονες; και δεν ξερω εγω τι αλλο;

Ειναι κατα την γνωμη μου παντα, πολυ λανθασμενη τοποθετηση, μπορουμε να ειμαστε ταπεινοι; να εχουμε γνωσεις σωστες και ορθοδοξες; τοτε μπορουμε και να υπερασπιστουμε τον εαυτο μας ηρεμα και ωραια χωρις εγωισμο που οδηγει σε ακραιες καταστασεις και ταυτοχρονα να κανουμε και τον αδελφο μας με πραοτητα και ταπεινωση να καταλαβει αυτο που του λεμε, (ολα αυτα ειναι αυτα που προσπαθω και εγω να επιτυχω γιατι και οδικος μου εγωισμος με οδηγει στον να μην συζητω αλλα να μαλωνω με τα αδερφια μου εδω μεσα).

Για να καταληξω καπου το μονο που εχω να πω ειναι οτι ο εγωισμος ειναι το πρωτο και μεγαλυτερο τειχος που οδηγει στην υψοποιοω ταπεινωση αδερφε μου και ευχομαι ολοι μας να τον ξεριζοσουμε οσο μπορουμε απο μεσα μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από eleimon »

Ετσι όπως έχουμε καταντήσει η ταπείνωση είναι άγνωστη σε πολλούς. Σε άλλους αποκρουστική που ούτε και το όνομά της δεν θέλουν να ακούσουν. Άλλοι, στην προσπάθειά τους να τη βρουν, πλανώνται και αντί να αγκαλιάσουν την ταπείνωση αγκαλιάζουν τον εγωισμό τους τον ίδιον. Όπου υπάρχει εγωισμός η ταπείνωση κρύβει το πρόσωπό της ενώ όπου υπάρχει αυτή ο εγωισμός εξαφανίζεται, γιατί απλούστατα αυτή είναι με το φως και εκείνος με το σκοτάδι.

Τώρα ότι και να λέμε εμένα τα πιστεύω μου είναι ότι για να χεις ταπείνωση πρέπει να ζεις σε άλλα μέτρα κι άλλα σταθμά,μόνο στη θεωρία είμαστε κορυφές στην πράξη άστα να πάνε :105 :105
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από fosterer »

Η προσποιητή ταπείνωση είναι ο μεγαλύτερος εγωισμός!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από stathis73 »

fosterer έγραψε:Η προσποιητή ταπείνωση είναι ο μεγαλύτερος εγωισμός!
Ετσι ακριβως αδερφε ειναι οπως το ειπες, ευτηχως ή και δυστηχως για μερικους ο Κυριος ειναι καρδιογνωστης και ξερει τον λογο και την διαθεση του καθενος μας.
Γι αυτο ας ειμαστε οσο μπορουμε αγωνιστες και οσο για την ταπεινωση που για μενα ειναι μια εκ των κορυφαιων αρετων μαζι με την Διακριση ας προσευχομαστε στον καλο Θεό να μας βοηθησει να την αποκτησουμε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από fosterer »

stathisgrh έγραψε:
fosterer έγραψε:Η προσποιητή ταπείνωση είναι ο μεγαλύτερος εγωισμός!
Ετσι ακριβως αδερφε ειναι οπως το ειπες, ευτηχως ή και δυστηχως για μερικους ο Κυριος ειναι καρδιογνωστης και ξερει τον λογο και την διαθεση του καθενος μας.
Γι αυτο ας ειμαστε οσο μπορουμε αγωνιστες και οσο για την ταπεινωση που για μενα ειναι μια εκ των κορυφαιων αρετων μαζι με την Διακριση ας προσευχομαστε στον καλο Θεό να μας βοηθησει να την αποκτησουμε.
Τι τα θες? Αν δεν γνωρίζεις εσύ τον εαυτό σου δεν μπορείς να σωθείς όσο και αν προσευχηθείς!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από filotas »

Ο εγωισμός βασίζεται στο ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Η υπέρβαση του εγωισμού είναι η αγάπη.

Χριστός μας έδειξε το δρόμο για να δημιουργήσουμε ένα Παράδεισο αγάπης μέσω στον οποίο θα ικανοποιούνται και οι δικές μας ανάγκες.

Όμως εμείς είμαστε ανυπόμονοι και θέλουμε να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας εδώ και τώρα και δεν έχουμε την υπομονή να το κάνουμε μέσω της επιστροφής της αγάπης μας από τους συνανθρώπους μας.

Για φανταστείτε ένα ζευγάρι που και οι δύο ανταγωνίζονται ποιος θ΄αναπαύσει τον άλλο περισσότερο. Το αποτέλεσμα θα είναι μια απόλυτη ευτυχία και για τους δυο. Σκεφτείτε τώρα ένα ζευγάρι που και οι δυο ανταγωνίζονται για το πως ο ένας θα κάνει τον άλλο να καλύψει τις ανάγκες του. Το αποτέλεσμα θα είναι μια συνεχής σύγκρουση, δυστυχία και απομόνωση.

Την εικόνα αυτή προεκτείνετε στην οικογένεια και σ' όλη την Κοινωνία. Αν όλοι προσπαθούσαμε ν' αναπαύσουμε τους συνανθρώπους μας τότε όλοι θα ζούσαμε στον Παράδεισο. Όμως αντί γι αυτό υποκύψαμε στον εγωισμό μας και κάναμε τη γη Κόλαση.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από fosterer »

filotas έγραψε:Ο εγωισμός βασίζεται στο ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Η υπέρβαση του εγωισμού είναι η αγάπη.

Χριστός μας έδειξε το δρόμο για να δημιουργήσουμε ένα Παράδεισο αγάπης μέσω στον οποίο θα ικανοποιούνται και οι δικές μας ανάγκες.

Όμως εμείς είμαστε ανυπόμονοι και θέλουμε να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας εδώ και τώρα και δεν έχουμε την υπομονή να το κάνουμε μέσω της επιστροφής της αγάπης μας από τους συνανθρώπους μας.

Για φανταστείτε ένα ζευγάρι που και οι δύο ανταγωνίζονται ποιος θ΄αναπαύσει τον άλλο περισσότερο. Το αποτέλεσμα θα είναι μια απόλυτη ευτυχία και για τους δυο. Σκεφτείτε τώρα ένα ζευγάρι που και οι δυο ανταγωνίζονται για το πως ο ένας θα κάνει τον άλλο να καλύψει τις ανάγκες του. Το αποτέλεσμα θα είναι μια συνεχής σύγκρουση, δυστυχία και απομόνωση.

Την εικόνα αυτή προεκτείνετε στην οικογένεια και σ' όλη την Κοινωνία. Αν όλοι προσπαθούσαμε ν' αναπαύσουμε τους συνανθρώπους μας τότε όλοι θα ζούσαμε στον Παράδεισο. Όμως αντί γι αυτό υποκύψαμε στον εγωισμό μας και κάναμε τη γη Κόλαση.
Σύμφωνα με πολλούς ψυχίατρους (και συμφωνώ με αυτούς) το να δίνουμε αγάπη το κάνουμε για να ικανοποιήσουμε τον εαυτό μας! Δίνουμε αγάπη ώστε να νιώσουμε όμορφα και να ικανοποιήσουμε το εγώ μας! Αγαπάμε τον εαυτό μας μέσω κάποιου άλλου!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: εγωισμος.........

Δημοσίευση από stathis73 »

fosterer έγραψε:
stathisgrh έγραψε:
fosterer έγραψε:Η προσποιητή ταπείνωση είναι ο μεγαλύτερος εγωισμός!
Ετσι ακριβως αδερφε ειναι οπως το ειπες, ευτηχως ή και δυστηχως για μερικους ο Κυριος ειναι καρδιογνωστης και ξερει τον λογο και την διαθεση του καθενος μας.
Γι αυτο ας ειμαστε οσο μπορουμε αγωνιστες και οσο για την ταπεινωση που για μενα ειναι μια εκ των κορυφαιων αρετων μαζι με την Διακριση ας προσευχομαστε στον καλο Θεό να μας βοηθησει να την αποκτησουμε.
Τι τα θες? Αν δεν γνωρίζεις εσύ τον εαυτό σου δεν μπορείς να σωθείς όσο και αν προσευχηθείς!
Οταν προσευχεσε σου διχνει ο Θεός ποιος εισαι με πολλους και διαφορους τροπους, μεσω του πνευματικου σου ( εκεινοι μπορουν να διακρινουν) και διαφορων αλλων τροπων.
Γι αυτο μην λες τετοιες κουβεντες, μεσο της προσευχης σωθηκαν οι χειροτεροι ανθρωποι στον κοσμο.
Τωρα εαν αφηνεις υπονοουμενα για μενα σε πληροφορω οτι εγω ειμαι πολυ χειροτερος απο τους περισσοτερους εδω μεσα και το ξερω και καλα κανεις και το αναφερεις.

Καποια στιγμη ειπα κατι παραπλησιο στον παναγιωτη δηλαδη οτι δεν θα επρεπε να μιλαμε για αρετες και αλλα τετοια και μου απαντησε σε φορουμ ειμαστε τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε και εχει δικιο, ας παρει ο καθενας οτι μπορει απο αυτον τον χωρο γιατι υπαρχουν πολλα και καλα στοιχεια.

Οταν αδελφε δινουμε αγαπη ανιδιοτελη και με ταπεινωση δεν το κανεις για να ικανοποιησουμε τον εγωισμο μας γιατι ετσι θελει ο Θεός και ετσι μας εχει πει " αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον"
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εγωισμός.........

Δημοσίευση από aposal »

Η αγάπη είναι ανιδιοτελής και εμπεριέχει θυσία. Για το λόγο αυτό δεν προσφέρεται προς ικανοποίηση τους εγωισμού μας. Αυτό που λένε οι γιατροί είναι άλλου είδους συναίσθημα, αλλά όχι η αγάπη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”