Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κυριακο χτυπας κεντρο οπως παντα.
Σαφης, λιτος και περιεκτικος.

Ετσι ειναι, πολλα λεμε, λιγα τηρουμε, και μηδεν πραττουμε.

Ας πω για μενα, για να μην γενικευω, και παρεξηγηθουμε.

Παιζει τεραστιο ρολο η καλη προαιρεση, αλλα πρεπει να μετουσιωνεται σε πραξη και ζωη.

Αυτο θελει ο Θεος απο εμας,
δεν θελει κακομοιρια, μιζερια, φοβο και μαζεμα, ουτε επαναπαυση και αδιαφορια,
αλλα ζητα θαρρος, φρονημα, πιστη, αγωνα, ωστε να Ευλογησει εξ'υψους τον καθενα μας,
γιατι ανευ της ευλογιας και της χαρης Του, δεν γινεται απολυτως τιποτα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

panagiotisspy έγραψε:Ωραίες οι σκέψεις σου καλέ μου αδελφέ Διονύση,, :8 :8
σ' ευχαριστούμε.. :8 :8


Γιατί αν πραγματικά ισχύει το πρώτο,
δηλαδή ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,
τότε θα φαινόμαστε κιόλας
.....................
Λένε ότι ο έρωτας και ο βήχας δεν κρύβονται..
Αν λοιπόν είμαστε με το Χριστό ερωτευμένοι και "άρρωστοι" (τη λέξη την έβαλα σε εισαγωγικά, για να την συνδέσω με τον βήχα :wink: :wink: ),
τότε ΘΑ ΤΟΝ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕ πάντα και παντού, ακόμα και αν δεν βγάζουμε άχνα....
Πολυαγαπημένε μου Αδελφέ.. αυτό δεν ισχύει πάντα...
Κάποιος μπορεί να είναι πραγματικός Χριστιανός, όπως ο Αγιος Νεκτάριος και οι ίδιοι οι ιερείς του Υψίστου, αρκετοί όχι όλοι... δεν το καταλάβαιναν αυτό... δεν τους άφηνε ο μισόκαλος δαίμονας να το δουν... και τον πολεμούσαν.

Για μας τους υπόλοιπους που δεν είμαστε Αγιοι... μετράει τι βγαίνει από το στόμα... είναι αυτό που ομολογούμε ανοιχτά και με την παρουσία μας και με το λόγο μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από toula »

ΜΙΧΣ έγραψε:[[b
Για μας τους υπόλοιπους που δεν είμαστε Αγιοι... μετράει τι βγαίνει από το στόμα... είναι αυτό που ομολογούμε ανοιχτά και με την παρουσία μας και με το λόγο μας.[/color][/i]
Έτσι είναι !!! :8
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δε διαφωνούμε Διονύση και Κυριάκο..

Αυτό που τόνισα,
είναι ότι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην υπάρχει ομολογία,
αν υπάρχει πραγματική Πίστη.. Προσέξτε - εννοώ πραγματική Πίστη..

Ειδικά σε μιά περίπτωση που απαιτείται όπως είπες αδελφέ,
η όποια σιωπή, θα γίνει πάντοτε κραυγή,

και κάποιος (τι όμορφα που το έθεσες αλήθεια Διονύση!! :8 :8 )που βλέπει το άκτιστο Φως στην Προσευχή του,
θα λάμπει πάντα λιγάκι απ' Αυτό,
και όταν θα απαιτηθεί κάτι παραπάνω,
θα "εκ-τυφλώσει" ομολογιακά τους γύρω του, διά της Χάριτός του Κυρίου..

ΥΓ.
Μαρία δε συμφωνώ με τον τρόπο που το έθεσες..
Αν και είμαι βέβαιος ότι στην ουσία συμφωνούμε..

Ξαναλέω ότι δεν είμαι κατά της ομολογίας (Θου Κύριε..),
απλά πιστεύω ότι η ομολογία είναι προέλευση της πραγματικής Πίστεως,
και γίνεται και "λεκτικά", αλλά πάνω απ' όλα βιωματικά....
Το δύσκολο δεν είναι να πούμε κάτι, αλλά να το ζούμε..
Αν το ζούμε, δεν γίνεται να μην το δείχνουμε ούτε να μην το λέμε,
και πρώτα θα το δείξουμε βιωματικά (εδώ είναι ξαναλέω η δυσκολία),
και μετά και με λέξεις θα το πούμε....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Θα ειθελα να δω μια φορα τον Διονυση με τον Κυριακο να μαλωνουνε εδω :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είναι ωραίο να λέει κάποιος άντρας στη γυναίκα του ότι την αγαπά,
ποτέ δεν πρέπει να πάψει να της το λέει,
αλλά όπως και νάχει,
ό,τι και να πει ή να μην πει ο άντρας,
βάσει της συμπεριφοράς του, το ξέρει καλά η γυναίκα του αν την αγαπά ή όχι.... :wink: :wink: :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

dionysisgr έγραψε:Κάποιος μπορεί να είναι πραγματικός Χριστιανός, όπως ο Αγιος Νεκτάριος και οι ίδιοι οι ιερείς του Υψίστου, αρκετοί όχι όλοι... δεν το καταλάβαιναν αυτό... δεν τους άφηνε ο μισόκαλος δαίμονας να το δουν... και τον πολεμούσαν.
Mα γιαυτό τον πολεμούσαν επειδή ακριβώς όλη η ζωή του ήταν ομολογία πίστεως στο Χριστό.

Το περίεργο ( είναι περίεργο;) είναι ότι περιλαμβάνονται στους πολεμούντες και αυτοί που ειχαν φαινομενικά τουλάχιστον την ίδια ομολογία πίστεως.

Ομολογία πίστεως δεν κάνουν μόνο οι χριστιανοί, ούτε είναι αποδεικτικό ορθής πίστεως αν διώκονται.

Όμως πόλις επάνω όρους κειμένη δεν είναι δυνατόν να αποκρυβεί, δηλαδή η αλήθεια της αγιότητος του προσώπου του Αγίου ( και η ομολογία πίστεως που ήταν η ίδια η ζωή του), δεν ήταν δυνατόν να αποκρυβεί εντός της Ορθοδόξου Εκκλησίας, όσο αυτή έχει κεφαλή τον Χριστό και όσο σε αυτή τον τελευταίο λόγο έχει το Άγιο Πνεύμα, και ανεξάρτητα απο την θέληση και τις ενέργειες των αντιθέτων, οι οποίες συνετέλεσαν όχι στο να αποκρυβεί αλλά να αναδειχθεί έτι περισσότερο η μεγάλη και αγία ψυχή του.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Ελένη
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 12:13 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από Ελένη »

Αδελφέ Διονύση και οι υπόλοιποι ελπίζω, παρά το κεφάλι «κουδούνι» να μπορέσω να εκφράσω όσο το δυνατόν σωστότερα αυτά που θέλω να πω… Το μόνο που ζητώ εκ των προτέρων είναι καλή προαίρεση γιατί εγώ δε διατείνομαι ότι κατέχω τις ορθόδοξες έννοιες της Πίστης μας καλά…. Θέλω να πω και καμιά ανορθόδοξη κοτσάνα να διαβάσετε προσπεράστε την κάπως ελαφρά…..

Αδελφέ Διονύση αναφέρεις τη λέξη ομολογία και δεν την αναφέρεις σκέτη αλλά συναρτήσει των ταυτοτήτων κλπ….. Άσε με σε παρακαλώ λοιπόν να σου πω το δικό μου σκεπτικό (αδελφή μου Τούλα αν αρχίσουν να πέφτουν οι ψιλές θα σε βάλω μπροστά για προστασία :lol: )…..Κάποιοι άνθρωποι δεν πάνε στις συγκεντρώσεις αυτές…. Αλλά ομολογούν την πίστη τους μέσα από το Πιστεύω… Δεν ξέρω αν το Πιστεύω υπήρχε στα χρόνια του Αγίου Δημητρίου αλλά με ευκολότερο (κατά πολύ) τρόπο όσοι το λένε στις μέρες μας ομολογούν. Είτε το λένε μόνοι τους, είτε στην Εκκλησία εκεί δηλαδή όπου υπάρχουν ομοϊδεάτες τους και όχι Μουσουλμάνοι με τη χατζάρα στο χέρι …. Ομολογούν! Είναι τα λόγια του «Πιστεύω» τέτοια… Σε ποιον ομολογούν, όταν είναι μόνοι τους;….. Σε ποιον όταν είναι μέσα στην εκκλησία;….. Ποιοι είναι παρόντες και στη μία και στην άλλη περίπτωση…. Ο Θεός και αυτός που το λέει….. Σκέφτομαι λοιπόν, ότι η ομολογία ξεκινά πρώτα σαν μια εσωτερική διεργασία….. Ομολογώ το Θεό πρώτα μέσα στην καρδιά μου και μετά όπου βρεθώ και όπου σταθώ….

Κάποιοι άνθρωποι που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία (πόσο χωλαίνω εδώ είναι η αλήθεια) και που ίσως μεταλαμβάνουν κιόλας ομολογούν…. Ομολογούν ότι δεν πίνουν κρασάκι και δεν τρώνε ψωμάκι εκείνη την ώρα αλλά το Σώμα και το Αίμα Του Χριστού.

Κάποιοι άνθρωποι κάνουν το Σταυρό τους όταν τρώνε όπως ο αδελφός pan παραπάνω, ή όταν περνάνε έξω από μία εκκλησία, ή, σταυρώνουν τα παιδιά τους πριν τα στείλουν στο σχολείο, ή, πριν μπουν στο αμάξι κλπ…… Ομολογούν….

Κάποιοι άνθρωποι λένε την ευχή και όχι μόνο….. Ομολογούν…..Θέλω να πω ότι η ομολογία μπορεί να γίνει ποικιλοτρόπως…. Ο Γέροντας Παϊσιος για παράδειγμα δεν μαρτύρησε, αλλά ομολογούσε και αυτός καθημερινά (όχι μόνο όταν πήγε στη συγκέντρωση)….. Επομένως η ζωή του κάθε Ορθοδόξου τι είναι; Μία ομολογία δεν είναι;

Στο κείμενό μου ανέφερα κάποιοι άνθρωποι γιατί ακριβώς κάποιοι άλλοι μπορεί να πηγαίνουν και στις συγκεντρώσεις..... Ομολογούν.... και αυτοί όπως και οι προηγούμενοι..... Δε διαχωρίζω....

Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό και εντάξει μπορεί να προσγειωθεί σα πυρότουβλο, ειδικά στο κεφάλι του Διονύση, αλλά δε φταίω εγώ..... Ακόμα περιμένω κατηχητικό και κατηχητικό δε βλέπω :20 Έχασα και την αδελφή Ισαβέλλα! Να είστε όλοι καλά :25 ..... Είμαι αϋπνη και off! ειδικά μετά από τέτοια συζήτηση :lol: !
Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Κυριάκο, τα λες όμορφα :8 Σε ένα όμως θα πω ότι κανείς άλλος δεν έχει χρειαστεί να δώσει ομολογία πίστης παρά μόνο Χριστιανοί... και αυτοί Ορθόδοξοι. Η Ορθοδοξία έχει πολεμηθεί... από την αρχή, γιατί αυτή είναι που δε θέλει ο Σατανάς... για κάθε αιρετική εκκλησιά υπάρχει και ένα δαίμονας πάνω στην κορφή της και την προστατεύει... για κάθε Ορθόδοξη, μυριάδες δαιμόνια μπαινοβγαίνουν προσπαθώντας να ρίξουν τους πιστούς στα πάθη και να τους αποσπάσουν την προσοχή από τη θεία λατρεία και την επικοινωνία τους με τον Τριαδικό Θεό. Τους άλλους τους έχει ήδη πελάτες ο μισόκαλος... δεν πολυασχολείται, τους Ορθόδοξους πολεμάει με λύσα... (το "πελάτες" το έχω κλέψει από τον Αποστόλη :mrgreen: )

Ελένη... αδερφή μου εν Κυρίω... πολλά που έγραψες είναι όντως ομολογία πίστης, αλλά εδώ μιλάμε για καιρούς που η ατομική μας ελευθερία είναι ένα βήμα πριν τη λαιμητόμο. Η ομαδική αντίδραση είναι αναγκαία για να δωθεί μήνυμα στους κυβερνώντες και να μη μας φορέσουν αυτά που μετά ούτε τη δυνατότητα προσευχής και μετάνοιας δεν θα έχουμε να αποτάξουμε... Νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα εδώ... νομίζουμε ακόμη ότι είμαστε σε επίπεδο ατομικό... χρειάζεται και αυτό αλλά έχει έρθει η ώρα για το σύνολο των Ορθοδόξων να αντιδράσουμε μαζί.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Σκέψεις περί ομολογίας Χριστού.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Dimitris39 έγραψε:Θα ειθελα να δω μια φορα τον Διονυση με τον Κυριακο να μαλωνουνε εδω :mrgreen:
αυτό αποκλείεται... έχεις δει τον Μ.Δ.Κ.... είναι 4 μέτρα ψηλός και δε μιλάει... συνδιασμός δυναμίτης :8

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”