Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:Άδειο σακί δε στέκεται, γεμάτο δε λυγάει...
Κι όμως το σακί ( ή ασκί) που ήταν κατάλληλο και άδειο ήταν, και καινούργιο, το γεμάτο με οίνο παλαιό και δεν λυγάει, και οίνο ΄΄καινό ΄΄δεν δέχεται, γιατί σπάει απο την δύναμη της ζύμωσης του νέου οίνου, εκτός του ότι όποιος γεύτηκε τον παλιό οίνο δύσκολα δέχεται νέο πνεύμα ( του οίνου εννοείται)
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο... Σαύλος------> Παύλος

και επιστρέφουμε στα της ψυχής τα ενδόμυχα και βάθη... και παραμένω στην άποψη ότι εμείς είμαστε περισσότερο υπεύθυνοι γιατί έχουμε λάβει την εκπλήρωση, είδαμε τα θαύματα, συνεχίζουμε να βλέπουμε θαύματα, προσκυνούμε τάφο αδειανό γιατί ο Σωτήρας Αναστήθηκε... και συνεχίζουμε να Τον σταυρώνουμε...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο... Σαύλος------> Παύλος

και επιστρέφουμε στα της ψυχής τα ενδόμυχα και βάθη... και παραμένω στην άποψη ότι εμείς είμαστε περισσότερο υπεύθυνοι γιατί έχουμε λάβει την εκπλήρωση, είδαμε τα θαύματα, συνεχίζουμε να βλέπουμε θαύματα, προσκυνούμε τάφο αδειανό γιατί ο Σωτήρας Αναστήθηκε... και συνεχίζουμε να Τον σταυρώνουμε...
H εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον γενικό κανόνα....εκτός των άλλων τίποτα δεν αδυνατεί για τον Θεό.

Εδώ προβληματιζόμαστε όμως για το πρώτο βήμα που είναι η αποδοχή της πίστης, όχι για τα επόμενα που είναι η εφαρμογή της και την πιστοποιούν σε λίγη ή μεγάλη πίστη. Προβληματιζόμαστε για την πρώτη αποδοχή ή την απόρριψη, όχι για τα επόμενα στάδια.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ασφαλώς και όπου Θεός βούλεται νικάται φύσεως τάξις αλλά ποτέ δεν παραβιάζει το αυτεξούσιο που μας έχει δώσει... είναι 'Αρχοντας ο Κύριός μας!

Τουτέστιν... η αποδοχή της πίστης βήμα πρώτο έγινε από τον ίδιο το Σαύλο/// το παλαιό σακί... τον πολύ μορφωμένο και πορωμένο Εβραίο με Ιουδαϊκό νόμο και τις Γραφές... και μίσος για το Χριστό και τους μαθητές του... και από τη στιγμή εκείνη που αποδέχτηκε και πίστεψε είδε και τη μεγάλη του ευθύνη και εξαφανίστηκε στην έρημο κι εγώ δε ξέρω πόσα χρόνια (3) ώστε να αλλάξει η όψη του από θηρίο να γίνει Χριστιανός...

Ναι είμαστε μια γενιά χλιαρών Χριστιανών αυτό όμως δεν αφαιρεί τη μεγάλη ευθύνη που φέρουμε εν συγκρίση με τους τότε Χριστιανούς που ήταν και ποιό φλογεροί στην πίστη τους.

Εμείς έχουμε ηλικία 2012 ετών... ως γηραιότεροι έχουμε και μεγαλύτερη ευθύνη :1 Μας έχουν ρημάξει οι ανέσεις και το βόλεμα... δεν έχουμε στριμωχτεί ακόμη. Το τι κρύβουμε μέσα μας θα φανεί μόνο όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι. Οταν μας πιάσουν απ' το σβέρκο και μας πουν ή το κεφάλι σου θα σώσεις ή το Χριστό θ' απαρνηθείς.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Τίποτα μα τίποτα ....δεν θα ήταν σήμερα όπως ... είναι....
....αν δεν είχε έλθει ο Κύριος .

Χίλια δυό ... θα μπορούσα να πω... όμως θα πω μόνο ένα....

η γυναίκα θα ήταν σε πολύ πολύ άσχημη θέση,

αν δεν είχε υπάρξει η Υπεραγία Θεοτόκος τότε
ουέ κι αλίμονο στις γυναίκες

Οπότε είναι ουτοπία να λέμε "Αν ......"

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Είναι ανάμεσά μας Κυριάκο... όχι αν ήταν... Είναι και συνεχίζουμε να Τον σταυρώνουμε. Και τώρα είναι χειρότερα γιατί έστω και αν αυτοί γνώριζαν και ήθελαν να φορούν παρωπίδες... εμείς γνωρίζουμε καλύτερα και Τον σταυρώνουμε παραβιάζοντας όλες Του τις εντολές, βλασφημώντας το Θείο όνομά Του, Τον προδίδουμε καθημερινά με την αποστασία μας, δεν αντιστεκόμαστε στη σταύρωση... και όταν εντέλη πιάσουμε πάτο και εξαφανιστεί από μέσα μας η Θεία χάρις και νιώσουμε την εγκατάλειψη και η ψυχή αρχίζει να μαραίνεται μόνο τότε ΙΣΩΣ ξυπνήσουμε και σκύψουμε, σηκώνοντας τα χέρια ψηλά να Τον αποζητήσουμε και πάλι. Τα ίδια κάνουμε... όχι όλοι όμως και γι αυτό Δόξα τω Θεώ.


Και Καπετάνιε, ο κόσμος όλος... η Πλάση, χτίστηκε για τη Θεοτόκο. Την τέλεια γυναίκα που δεν παραβίασε το νόμο του Θεού, που δεν πρόδωσε το αυτεξούσιο που της δόθηκε όπως και σε όλους μας έχει δωθεί... που δεν Τον πρόδωσε και γι αυτό αξιωθήκαμε κι εμείς τη Σωτηρία μέσω αυτής, και γι αυτό την ευγνωμονούμε.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από vasilisalt »

Προσωπικά το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό με το παρόν θέμα είναι ο φαρισαϊσμός.
Υπήρχε και υπάρχει μάλλον σε μεγαλύτερη κλίμακα.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:Είναι ανάμεσά μας Κυριάκο... όχι αν ήταν... Είναι και συνεχίζουμε να Τον σταυρώνουμε.
Βεβαίως και είναι, όπου δύο ή τρείς είπε ο Κύριος επι το εμόν όνομα και εγώ είμαι μαζί τους- ανάμεσά τους, είναι στην Εκκλησία, είναι παντού., μακάρι να είναι και μέσα μας.
Σχήμα λόγου είναι ο τίτλος.....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αν ο Ιησούς ήταν σήμερα ανάμεσά μας.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:Είναι ανάμεσά μας Κυριάκο... όχι αν ήταν... Είναι και συνεχίζουμε να Τον σταυρώνουμε.
Βεβαίως και είναι, όπου δύο ή τρείς είπε ο Κύριος επι το εμόν όνομα και εγώ είμαι μαζί τους- ανάμεσά τους, είναι στην Εκκλησία, είναι παντού., μακάρι να είναι και μέσα μας.
Σχήμα λόγου είναι ο τίτλος.....
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 28-20 ,καὶ ἰδοὺ ἐγὼ μεθ' ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. Ἀμήν.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”