Ὑμεῖς φίλοι μου ἐστέ

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Ὑμεῖς φίλοι μου ἐστέ

Δημοσίευση από dionysisgr »

...ησυχια.
Ακους τιποτα;
Ηρεμησαν τα πραγματα.

Περασαν οι "γιορτες", η μηπως τις προτιμας "διακοπες".
Ειναι πιο political correct. Ε, στον 21ο αιωνα εισαι.

Η ψυχη; Ο νους σου; Ηρεμησαν; Μπα..

Δεν ξερεις.
Ασε με ησυχο "εμενα", θα πεις, δεν εχω χρονο για τετοια.

Ναι ξερω, ξερω, οι υποχρωσεις, τα θεματα, η ζωη.

Τρεχουν.
Περπατουν.
Σερνονται.
Πεθαινουν*

*(αυτο σημειωσε το καπου, οπου θελεις, μην ειναι μονο σε post-it, και το χασεις)

Σκεψου. Καθησε και Σκεψου. Αληθεια, ακομα μπορεις να το κανεις; Και εαν ναι, για ποσο;
Μηπως το κανουν αλλοι πια για σενα; Ουτε αυτο το ενδεχομενο, εχεις σκεφθει, γιατι δεν προλαβαινεις.. Καλα..

Πηγες σε ακολουθιες; Περπατησες διπλα στον Σταυρο, στον Επιταφιο, Κρατησες ψηλα την λαμπαδα στην Ανασταση;
Εφαγες, ισως χορεψες λιγο, βγηκες στην εξοχη, εμεινες στο κρεββατι, δουλευες, ισως δεν ασχοληθηκες και καθολου.
Εβαλες τα καλα σου, τραβηξες με το κινητο την "Ανασταση", και μετα το εκανες edit, για να βαλεις τα εφφε που ελειπαν;

Πρεπει και η Ανασταση, να ειναι ενα εφφε, αλλιως πως θα μας εντυπωσιασει.
Nα εχει ενα selling point, ενα περιτυλιγμα, για να μας ελκυσει.

Τι σημαινουν ολα αυτα για σενα;
Σημαινουν; Ανασαινουν; Ζουν;
Εδω ειναι το θεμα φιλε. Φιλε, γιατι με λες φιλο; Θα σου πω στο τελος..

Παραδοση; Εθιμα; Συνηθεια; Ετσι κανουν ολοι; Οπως καθε χρονο;
Καλη η "Κατανυξη" a la cart, & το εντυπωσιακο περιεχομενο 4k (!!! - τι λετε...) στο ηλεκτρονικο σου "παραθυρο",
απο οπου χαλβαδιαζεις ανυστακτα τον α-κοσμο κοσμο;

Πηρες γνωσεις, πληροφοριες, ακουσες και διαβασες εντυπωσιακα ακαδημαϊκα-βιβλικα κυρηγματα,
με λεπτομερειες που δεν τις ηξεραν ουτε οι αυτοπτες μαρτυρες;

Περασες καλα; Ε, ναι, αφου στο ειχαν ευχηθει πολλοι.
"Να περασετε καλα"... E, αφου ειναι υποχρεωτικο τι να κανουμε, κατι σαν τον ΑΜΚΑ ειναι πλεον.. Κατι σαν το Κισμετ. Ηταν "γραμμενο" να περασουμε καλα.

Καμμια παραλια πηγαμε; Ειδες κανενα βοτσαλακι;
Ετσι να λιαζεται, αναμεσα στα μεσοδιαστηματα της συννεφιας, ανεμελο και προσδεχομενο αεναως και αγογγυστως τα "υδρογονο2+οξυγονο1"-παιχνιδισματα της θαλασσης;
Ηθελες να τα πω νερο-παιχνιδισματα; Σου φανηκε πολυ τεχνικη η αναγωγη στα συστατικα στοιχεια του, και σου χαλα την ποιητικη του χωρου;

Μηπως προτιμας μια πιο "θεολογικη" γλωσσα. Ειναι πολυ πεζα ετσι, θα μου πεις, ισως κυνικα, αλλα ουτως η αλλως, περασαν τωρα ολα, παλι πισω στην ρουτινα.
Οποτε μιλα οσο θελεις, αλλωστε ποιος σου δινει σημασια. Εισαι γραφικος, θελεις να περασεις ταχα "νοηματα" που δεν ξερεις εσυ πρωτος-πρωτος τι σημαινουν, και πως βιωνονται.
Θελεις να το παιξεις, οτι εισαι ψαγμενος, βαθυς, οτι "ξερεις" οτι εχεις βιωσει. Αχ ρε καημενε, μια απο τα ιδια εισαι και εσυ, σε αγρυπνο κωμα, σαν να λεμε ενα ξυπνιο ζομπι.

Πες μου και οτι εισαι η συνειδηση μου, και παραλιγο να το πιστεψω.
Ψυχολογικο-δραμα θα μου το κανεις στο τελος.

Αναστητω, ο Θεος!!!

Να μεινουμε;
Αντε να περασει η ωρα, ελπιζουμε να μην εχουν τιποτα αγιορειτικα κεφια, ο ιερεας και οι ψαλτες γιατι την βαψαμε.
Να φυγουμε;
Ναι μωρε, αφου καθε χρονο τα ιδια λενε, -ας μην εχουμε μεινει ποτε, να ακουσουμε, δεν εχει σημασια-, παμε να φαμε.
Να μεινουμε οντες εκτος, η να φυγουμε οντες υποψιασμενοι, και γιατι ειτε μεινουμε, ειτε φυγουμε να μην παραμεινουμε μπερδεμενοι;

Εδω αρχιζει να αναφαινεται ενα νοημα. Ειναι θανασιμα ωφελιμο το μπερδεμα.
Οποιος τα εχει ξεκαθαρισει ολα, μαλλον δεν εχει παρει χαμπαρι τιποτα, κατ'ουσιαν.

Εκεινο το βοτσαλακι, που το αφησαμε παραπανω, να λιαζεται, ετσι γυαλιστερο, και στιλπνο,
αθυρμα στα χερια καποιου γελαστου αγγελου-παιδιου, που θα το πεταξει, μονο και μονο για να χαρει το μπλουουμ!

Τι λεει γιαυτο η σοφη Επιστημη, η σεπτη αρχ-ιερεια των καιρων μας;
Δεν ειναι παρα ενας σωρος απο πυρηνες βασικων συστατικων ατομικων στοιχειων, καταφορτους απο υπο-ατομικα σωματιδια, με ανυπερβλητο-απροσδιοριστο αριθμο τροχιων spin-στροφορμων, γυρω απο τον κεντρο τους, με κουαρκ, χαρουμενα, παραδοξα, νευρικα, λυπημενα, και ενα τεραστιο κενο να βασιλευει αναμεσω αυτων, οπου η σκοτεινη υλη, ειναι το μεγα πελαγος, της αγνοιας μας, και η απροσδιοριστια να ειναι η χαμενη μας Εδεμ, που θα την ψηφιοποιησουμε καποτε ομως και θα την κανουμε σαν τα μουτρα μας.

Ετσι ειναι, αφου το λεει η Επιστημη. Το εχουν αποδειξει. Μην μιλατε. Οτι δεν αποδεικνυεται δεν υπαρχει. σσσσσ!

Εσυ λοιπον, που πατας ενα κουμπακι, και τα μαθαινεις ολα, που ζεις μεσω, των μεσων, που ζεις ενω δεν υπαρχεις,
που εχεις ζωη οσο υπαρχει ρευμα η μπαταρια, αντε και γεννητρια, τι εχεις να πεις;

Για ποιο πραγμα;

Ουτε την ερωτηση δεν μπορεις να θεσεις. Στην κανω προσφορα εγω, μαζι με αλλη μια, στην αρχικη τιμη.

Για ποιο πραγμα, και να πω τι;

Οχι για πραγμα. Για εναν Φιλο.

Ποιον;

Αυτον που αχρονα εφερε στο Ειναι, τον χωρο και τον χρονο, την υλη και το πνευμα, την φυση και την ζωη, την αληθεια και το ανελπιστο.
Αυτον που εφερε και ολους τους αλλους πριν απο εσενα, για να φτασει σε εσενα.
Αυτον που εφερε ολα αυτα που εφεραν εσενα για να τα χαιρεσαι εσυ.
Αυτον που μπηκε πριν απο αμετρητες γενεες, στην Ιερουσαλημ, που περασε μεσα απο το πληθος, ως Ευεργετων και Ιωμενος, που επλυνε τα ποδια των μαθητων Του,
που τους ταϊσε και τους ποτισε την ιδια την Ζωη την Αιωνια, που προδοθηκε και πουληθηκε, που χλευαστηκε, και δικαστηκε, που εκτελεστηκε και αγνοηθηκε,
που εμεινε στο Μνημα ημερες τρεις..

Αυτον που Αναστηθηκε για Σενα, που γυρισες ξανα στην καθημερινοτητα σου, αφηνοντας Τον, παλι στο μνημα της ληθης.

Εως ποτε θα Τον αφηνεις στο Μνημα;
Εως ποτε θα Τον βγαζεις φωτογραφιες, θα Τον τραβας βιντεο, θα Τον κανεις διακοπες, και αναμνησεις;
Εως ποτε θα λες οτι δεν Τον εχεις δει, ενω, ξερεις με ακριβεια ολες τις διαδρομες που εκανε, και τις πραξεις;
Εως ποτε θα Τον τυποποιεις και θα Τον κανεις εμπορικα προϊοντα, και εμπορικα συν-αισθηματα, για να περνας καλα;

Ξερεις κατι; Με εχεις κουρασει τοσο πολυ.
Εχεις πεσει σε ενα φθηνο, ανεξοδο παραληρημα, για να μου αφησεις κατι; Ενα μυνημα;

Πες μου τι ειναι αυτο, να τελειωνουμε. Πολυ μπλα-μπλα για το τιποτα ρε φιλε.

Οκ.

Θα σου πω ενα τελευταιο, και φευγω, και ισως τα ξαναπουμε του χρονου, εαν "ζουμε".
Γιατι και το "ζουμε", εχει γινει πολυ σχετικο στην νεκρικη εποχη μας.

Αυτος ειπε: Ὑμεῖς φίλοι μου ἐστέ..
Και μετα απο οσα εκανε, και μετα, και μετρα τα μετα, και δεν τελειωνει ποτε το μετα..

Τι λενε ολα τα μεσα που εχεις, και τι λεει η επιστημη γιαυτο, θα μου τα πεις μια αλλη φορα..

Κρατα μονο αυτο, και τα ξαναλεμε.

Στασου, τωρα θελω να μιλησουμε! Τι εννοεις "φίλοι μου ἐστέ";

Οχι ρε φιλε, φευγω,
ξεχνα οτι ειπαμε,
κρατα μονο αυτο,
και καλη καθημερινοτητα,
τα λεμε του χρονου.

Ειπαμε, εθιμο, παραδοση, συνηθεια, μπλα, μπλα...

Ὑμεῖς φίλοι μου ἐστέ..

Οποιος νο-γαει, νο-γαει.

Ανέστη Χριστός,
και νεκρός ουδείς εν τω μνήματι!

Ζητουνται εθε-λοντες.. Φιλοι!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ὑμεῖς φίλοι μου ἐστέ

Δημοσίευση από nickzark »

:shock: δυνατό πολύ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”