Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Καλη ειναι η ευχη για να περναει η ωρα, φυσικα δεν νομιζω να εχει κανεις την εντυπωση οτι ο Χριστος θα ακουσει καποιον μας οσες φορες και αν πουμε την ευχη, εχω ευκαιρη μια λιστα με αρρωστους και συνανθρωπους σε αναγκη ωστε ο οποιοσδηποτε να μου αποδειξει το αντιθετο.

Πολλοι λενε οτι η ευχη και γενικα η προσευχη ειναι ετσι ειναι αλλιως, επικοινωνια με τον Χριστο για παραδειγμα, βεβαια δεν μας λενε τι ειδους επικοινωνια ειναι αυτη που μιλαει μονο ο ενας!
Αλλοι αναφερουν μου ερχεται μια χαρα μια αγαλλιαση, φυσικα παλι δεν μας λενε εαν εχουν παρει καποια απαντηση ποτε στην προσευχη τους θετικη η αρνητικη.
Ειναι απολυτα λογικο να υπαρχουν και ορισμενοι οι οποιοι θα πουν οτι η νοερα προσευχη με βοηθησε να καταφερω αυτο, δεν θα διαφωνησω ας δεχθουμε για χαριν συζητησεως οτι ο Θεος ακουσε ορισμενους, για καθε 1 που παρακαλα και εισακουεται σε 99 δεν γινεται τιποτα. Ετσι λοιπον καποιος θα μπορουσε να αποδωσει στην τυχη η σε αλλους παραγοντες αυτη την θετικη εξελιξη.
Με το να πιστευεις εσυ οτι σε βοηθησε ο Χριστος δεν σημαινει οτι το εκανε κιολα, και 99% πιθανοτητες αποτυχιας ειναι κατι το παραξενο.
Οι αναφορες σε φωτισμενους Γεροντες, ιερεις και γενικα Αγιους της εκκλησιας μας ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα και με κανει να σκεφτομαι τον..."πολυ οχλο".
Οπως εχω αναφερει ξανα το να πουμε οτι η ευχη και η προσευχη γενικοτερα εδιωξε τους δαιμονας, ετρεψε σε φυγη τις ορδες του αντικειμενου, εγινε το σπαθι του Χριστιανου, δεν μπορουν να πεισουν για την αξια της.
Αυτα τα απαλα και ολιγα, στο θεμα προσευχη δεν νομιζω να μπορει ο Ορθοδοξος ή ο Χριστιανος γενικοτερα να αντιταξει σοβαρη αμυνα.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

κανεις πλακα αγαπητε φιλε , η μιλας σοβαρα ;

λες εγω μετα απο 12 ωρες στο αμαξι , να χω ορεξη να λεω την ευχη για πλακα .

η λεγοντας την ευχη [ για ολη την οικογενεια ]
να μιλω στον κυριο μας οπως μιλουμε μαζι τωρα ;

δεν μιλας ωραια φιλε για κατι που μερικους απο εμας μας στηριξε
στα πολυ δυσκολα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Δεν ξερω εαν την λες για πλακα η σοβαρα φιλε, με γεια σου με χαρα σου, λεγε την ευχη 24ωρες7ημερες αν θες.
Τα ονοματα ειναι σε πρωτη ζητηση παντως.

Ενταξει φιλε σε στηριξε στα δυσκολα, δεν αντιλεγω, ουτε θα κατσω να πω αποδειξε το, το λες ετσι, σε πιστευω.

Τους αλλους 99(!!) που δεν στηριξε στα δυσκολα ομως, μη τους ξεχνας.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

Οι χριστιανοί μέσα στους πολλούς τρόπους προσέγγισης του Θείου, έχουν και την ευχή του Ιησού.
Είναι μία ανάγκη εσωτερική του ανθρώπου για να ενωθεί με τον Κύριο. Δεν προσδοκεί παρεμβάσεις, ή αυτόματες λύσεις στα προβληματά του.
<b>Η ευχή είναι ανάγκη</b>. Και η ανάγκη αυτή είναι αποτέλεσμα της Θείας Χάριτος.
Δεν υπάρχουν κουμπιά και αυτοματισμοί στην σχέση μας με τον Κύριο.
Δεν προσδοκούμε γιατρειά στις αρρώστειες μας, η την καλυτέρευση των οικονομικών μας.
Επιζητούμε να ενωθούμε νοερά μαζί του έστω για λίγες στιγμές (και εάν!)
<b>Ικετεύουμε το έλεος Του για τις ακαθαρσίες της ψυχής μας.</b>
Κανείς χριστιανός δεν προσδοκεί την ευημερία και την καλοπέραση. Αντιθέτως!!! Τον ικετεύουμε να μας δίνει φώτιση και δύναμη για να ανταπεξέλθουμε τα δύσκολα που ζούμε.
Όσο για την δύναμη της ευχής.............. δεν είναι θέμα συζήτησης ούτε στο internet, ούτε κατ΄ιδίαν, γιατί αυτά τα πράγματα είναι μυστηριακά και ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Έλα να σου πω σημεία και τέρατα για την ευχή του Ιησού. Και λοιπόν τί θα γίνει? Θα πειστείς για την αξία της? Δυστηχώς δεν γίνεται! Πράγματα πνευματικά, μυστηριακά που αφορούν μόνο 2, δεν θα ωφελήσουν, μάλλον θα σκανδαλίσουν.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodora »

panos0 έγραψε:Δεν ξερω εαν την λες για πλακα η σοβαρα φιλε, με γεια σου με χαρα σου, λεγε την ευχη 24ωρες7ημερες αν θες.
Τα ονοματα ειναι σε πρωτη ζητηση παντως.

Ενταξει φιλε σε στηριξε στα δυσκολα, δεν αντιλεγω, ουτε θα κατσω να πω αποδειξε το, το λες ετσι, σε πιστευω.

Τους αλλους 99(!!) που δεν στηριξε στα δυσκολα ομως, μη τους ξεχνας.
Εάν έχεις παρρησία κάνε τα παραπονά σου στον Κύριο.
Γονατιστός και με δάκρυα μετανοίας ζήτησέ του ότι θέλεις.
Μετά υπομονετικά και με πίστη περίμενε την απαντησή Του στην ζωή σου.
Μπορεί να μην είναι αυτή που θα είχες καν φανταστεί, όμως το πρόβλημα που σε απασχολούσε θα έχει πάρει τον δρόμο του και θα είναι και ο καλύτερος για σένα.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε φιλε , εχω χασει απο πολυ μικρος πολλα και σημαντικα .

δεν με ξερεις δε σε ξερω σε σεβομαι γιατι και εσυ εκθετεις τις αποψεις σου σε ενα χωρο σοβαρο και με σοβαρους ανθρωπους

οταν σου λεω μην μιλας ετσι για την ευχη , στο λεω για να σου πω τη δυναμη εχει
δεν ειναι ομως ματσουνι το βρασαμε και γιναμε καλα

μεσα στους 99 πιστεψε με ειναι και δικοι μου ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
η ευχη ομως ειναι ευχη
και ο κυριος μας ενας και μοναδικος

και θα σου και κατι [ μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα οτι αφορα για την λιστα που ειπες ]


ολα αυτα καλε φιλε με ολο τον σεβασμο.

δεν λεμε ομως οτι η ευχη λεγετε για να περνα η ωρα
δεν ειναι καλο για σενα .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Εδω επιδιωκουμε πχ να γινει καποιος καλα και τιποτα, και θα καταφερουμε να ενωθουμε με τον Χριστο?
Το οτι "δεν προσδοκεί παρεμβάσεις, ή αυτόματες λύσεις στα προβληματά του" "Δεν προσδοκούμε γιατρειά στις αρρώστειες μας, η την καλυτέρευση των οικονομικών μας." απο την ευχη με βρισκει συμφωνο.

"Κανείς χριστιανός δεν προσδοκεί την ευημερία και την καλοπέραση. Αντιθέτως!!! Τον ικετεύουμε να μας δίνει φώτιση και δύναμη για να ανταπεξέλθουμε τα δύσκολα που ζούμε. " 8O οριστε? γιατι να ανταπεξελθουμε τα δυσκολα εαν δεν θελουμε καλοπεραση?
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ΛΟΛ
Συγγνωμη....

"Εάν έχεις παρρησία κάνε τα παραπονά σου στον Κύριο."
Δεν ξερω εαν διαβασες εκει αριστερα λεει panos0 και οχι Γ.Παισιος οχι οτι φταιει κανεις εγω φταιω και ο γ Παισιος ανθρωπος ηταν αλλα διαλεξε Χριστο.

Φιλε μου κανω προσευχη αλλα δεν την πιστευω ποια, μου την σπαει η σιωπη του Θεου, δε γουσταρω που εαν συζητησω με εναν για την αξια της προσευχης θα με διασυρει, μια φορα να ακουγε ο Θεος τον καθε ενα, μια γμμν φορα..
Τεσπα εγω δεν ξαναγραφω στο τοπικ οτι θελει ο καθε ενας ας κανει.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε φιλε βλεπω οτι εισαι ..........φορτωμενος σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα ,
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Kostantinosve
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 13, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη@Κωνσταντίνος@Νεα Μηχανιώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kostantinosve »

φίλε Παναγιώτη είναι πολύ φυσικό να αισθάνεσαι ότι ο Θεός δεν ανταποκρίνεται στα αιτήματά σου , δεν γνωρίζω κάποιον στον οποίο έστω και για μια φορά στη ζωή του ο Θεός να μην έκανε κάτι παρόμοιο , πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι το κάνει αυτό απο αγάπη και φιλευσπλαχνία για το δημιούργημά του τον άνθρωπο ,για το καλό του πλάσματός του , εδώ όμως το θέμα μας γίνεται πιο συγκεκριμένο για την ευχή του Ιησού , έτσι λοιπόν πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι χρειάζεται πρώτα η καθοδήγηση απο κάποιον έμπειρό οδηγό (συνήθως ο πνευματικός σου), να γίνεται πιο πυκνή η παρουσία στο ναό, μελέτη της Αγίας Γραφής (για να φωτησθεί ο νούς και να ξεκαθαρίσεις ορισμένα πράγματα μόνος σου) και κυρίως σύμφωνα πάντοτε με τη γνώμη του πμευματικού η όσο το δυνατό πιο συχνή μετάληψη του Σώματος και Αίματος του Δεσπότου Χριστού ,

παρακαλώ πολύ να με συγχωρέσεις αν γίνομαι κουραστηκός και αν το ύφος μου σου φένεται "δασκαλήστικό" δεν έχω τέτοια πρόθεση , αλλά να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία για το πρόβλημα που είχα ως ομοιπαθείς και πως το αντιμετωπίζω με την βοήθεια πάντοτε του πνευματικο μου, πιστεύω ειληκρινά ότι αυτό το ίδιο πρόβλημα το αντιμετωπίζουν και άλλοι ομόδοξοί μας αλλα και ότι χρειάζεται λίγη προσοχή και λίγο παραπάνω αγώνα ,

αν και δεν βρέθηκα σε μεγάλες δυσκολίες για να χρησιμοποιήσω την ευχή , όμως προσεύχομαι με αυτήν στο Θεό όσο πιο συχνά τη θυμάμαι, για να μην λησμονώ την παρουσία του Ιησού στη ζωή μου και με ότι συνεπάγεται αυτό ώστε να αντλώ κουράγιο και δύναμη για να συνεχίσω τον αγώνα μου

Βεβαίως πολλά ωραία έχουν υποθεί για την ευχούλα στο Φόρουμ και υπάρχει σχετική βιβλιογραφία (αν θέλεις να στη δόσω)
Κυριε Ιησού Χριστέ ελέησον με . . .
Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς . . .
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Kostantinosve μια χαρα τα λες, το υφος σου δεν ειναι καθολου δασκαλιστικο, ευχαριστω που ασχοληθηκες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”