Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητη μαρινα το βλεπεις απο καλη οπτικη γωνια

και ειναι πολυ καλο οτι δεν παπαγαλιζεις .............


η ευχη ειναι η μηχανη απο το τρενο που μας παει στον κυριο
πατερ αρσενιος
[παναγουδα ]
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
nikolaos-9

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Η ευχή είναι σαφέστατα πολύ δυνατό πνευματικό όπλο γιά το χριστιανό, δε χωράει αμφιβολία.
Διάβασα παραπάνω από κάποιον να την αμφισβητεί, λέγοντας πως δεν ...εισακούεται(..)
Πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την προσευχή είναι δικό του ζήτημα -δεν αντιλέγω-, μα αν θεωρούμε το Θεό ως έναν υπηρέτη που να εκπληρώνει τις επιθυμίες μας, ένα μαγικό τζίνι που κάνει ότι του λέμε, ε, είμαστε λίγο νυχτωμένοι!..
Η προσευχή των αγίων που βρίσκονται στην κατάσταση της θέωσης και εισακούεται και πραγματοποιείται το αίτημά τους, διότι βρίσκονται πολύ κοντά και σε "ανοικτή" επικοινωνία με το Θεό και ότι επιθυμούν είναι αυτό που επιθυμεί και ο Θεός, εφ όσο είναι ενωμένοι μαζί Του.
Σε εμάς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ας μην απογοητευόμαστε όταν ζητάμε κάτι από το Θεό και δεν πραγματοποιείται, διότι Εκείνος ξέρει γιατί ΔΕΝ πραγματοποιεί αυτό που ζητάμε, ή το πραγματοποιεί σε χρόνο που δεν περιμένουμε.

Πρώτα πρέπει να προσευχόμαστε να είμαστε καλοί και μετά γιά να είμαστε καλά, έγραφε ο γέροντας Πορφύριος.
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από theophania »

Αγαπητε Πανο σου γραφω αυτα τα λογια μεσα απο την καρδια μου.Ηπροσευχη σωζει.Ειτε την κανουμε εμις η μπορει να την κανει και καποιος αλλος για εμας και να μην το ξερουμε.Ουτε και εγω το πιστευα αλλα τωρα ποια το πιστευω.Επεσα σε μια πλανη τοσο μεγαλη οσο δεν μπορεις να φανταστεις.Ενοιωσα τοσο πλακωμα στην καρδια και στο μυαλο μου μια σκοτοδυνη απιστευτη.Τοσο ασχημα σαν να ημουν αρρωστη με την χειροτερη αρρωστια.Και ολα αυτα μεσα σε λιγες ωρες.Κατι ομως με πηγε στο καντηλακι και με εβαλε να διαβασω τους χαιρετισμους.Που κνονικα δεν επρεπε ουτε να πιασω στο βρωμιστομα μου το ονομα της παναγιας.Την αλλη μερα ενιωθα χειροτερα.Ξεκινησα πρωι να βρω εξομολογω.Δεν εβρισκα και ομως μετα βρηκα τυχαια.και αυτο που καταλαβα μετα που περασε η σκοτοδυνη ειναι πως ειχα γινει αγγελος του διαβολου χωρις να το καταλαβω.Κποια ομως προσευχη καποιου σε αυτην την ζωη η στην αλλη θα εκανε τον αγγελο μου να μου δωσει σφαλιαρα για να συνελθω.Η προσευχη και το πετραχηλι σωζει.Οσες φορες πεσεις με το πετραχηλι θα σηκωθεις.Μεχρι να σε βρει ο θανατος στην πτωση η στην ανοδο.Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ......
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από panosgreece »

theophania έγραψε:Αγαπητε Πανο σου γραφω αυτα τα λογια μεσα απο την καρδια μου.Ηπροσευχη σωζει.Ειτε την κανουμε εμις η μπορει να την κανει και καποιος αλλος για εμας και να μην το ξερουμε.Ουτε και εγω το πιστευα αλλα τωρα ποια το πιστευω.Επεσα σε μια πλανη τοσο μεγαλη οσο δεν μπορεις να φανταστεις.Ενοιωσα τοσο πλακωμα στην καρδια και στο μυαλο μου μια σκοτοδυνη απιστευτη.Τοσο ασχημα σαν να ημουν αρρωστη με την χειροτερη αρρωστια.Και ολα αυτα μεσα σε λιγες ωρες.Κατι ομως με πηγε στο καντηλακι και με εβαλε να διαβασω τους χαιρετισμους.Που κνονικα δεν επρεπε ουτε να πιασω στο βρωμιστομα μου το ονομα της παναγιας.Την αλλη μερα ενιωθα χειροτερα.Ξεκινησα πρωι να βρω εξομολογω.Δεν εβρισκα και ομως μετα βρηκα τυχαια.και αυτο που καταλαβα μετα που περασε η σκοτοδυνη ειναι πως ειχα γινει αγγελος του διαβολου χωρις να το καταλαβω.Κποια ομως προσευχη καποιου σε αυτην την ζωη η στην αλλη θα εκανε τον αγγελο μου να μου δωσει σφαλιαρα για να συνελθω.Η προσευχη και το πετραχηλι σωζει.Οσες φορες πεσεις με το πετραχηλι θα σηκωθεις.Μεχρι να σε βρει ο θανατος στην πτωση η στην ανοδο.Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ......
με πολλη χαρα διαβαζω αυτα που γραφεις
μπραβο
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από aposal »

Η προσευχή και δη η νοερά προσευχή είναι κάτι που δεν μπορεί να αντέξει ο διάβολος και γι' αυτό κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ προκειμένου να μας σταματήσει να προσευχόμαστε!
Παρ' όλα τα συνεχή εμπόδια όμως, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να προσευχόμαστε! Είναι μεγάλη υπόθεση η επικοινωνία με τον Κύριο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
orthodoxos1
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 5:04 pm

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από orthodoxos1 »

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μπραβο orthodoxos1!

Συγχαρητηρια για την πολυ ωραια και ωφελιμη σου, προσθηκη,
που "ζωντανευει", ξανα, αυτο το παντα επικαιρο και καυτο πνευματικα θεμα,
που ειχαμε βαλει πριν 3 περιπου χρονια, και που αφορα ολους μας.

Ευγε αξιον, νεον τεκνον, του φορουμ των "τρελλων", δια τον Χριστον Ιησουν, τον Κυριον και Θεον..

Και οποιος εχει καποια εμπειρια, κατι να προσθεσει, ας μην καθυστερει, να ωφεληθουμε ολοι μας.

Ολα για τα ασχημα κα τα στραβα θα μιλαμε;

Να πουμε και για τα ωραια και ωφελιμα και πνευματικα εργαλεια και οπλα μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
orthodoxos1
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 5:04 pm

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από orthodoxos1 »

Eυχαριστώ αδελφέ για τα καλά σου λόγια η αλήθεια είναι ότι παραξενεύτηκα λίγο διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες σχετικά με μια αντιπαράθεση με κάποια "πρώην" όπως δηλώνει μέλος αλλά η αλήθεια είναι ότι η νοερά προσευχή σου φέρνει κάποια συναισθήματα ευτυχίας που αν δεν εξασκηθείς λίγο λίγο στην αρχή και μετέπειτα τακτικότερα δεν μπορείς να κατανοήσεις την δυναμή της.Πιστεύω ότι μέσω αυτής σου δηλώνει την Παρουσία του ο καλός μας Χριστούλης.Παρόλα αυτα και οι αντίθετες γνώμες για ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το θέμα είναι καλοδεχούμενες.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από panosgreece »

ΟΤΑΝ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕς ΟΤΙ ΠΕς ΠΕς ΤΗΝ ΕΥΧΟΥΛΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΣΕΤΑ ΤΗς ΚΑΡΔΙΑς ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΑΙΖΕΙ

ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΝΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΕΩΡΙΑς

ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΝΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑ ..............
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
orthodoxos1
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 5:04 pm

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από orthodoxos1 »

Νοερά Προσευχή-Γέροντας Εφραίμ Φιλοθεΐτης


http://www.megaupload.com/?d=27Z3KMVH
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”