Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από ψυχουλα »

Μου αρεσει αυτο το θεμα που εχει μπει για τη νοερα προσευχη γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα για αυτη οπως δεν ειχα και εγω.
Με τρελαινει η ιδεα οτι αν δεν ειχα γραφτει πχ εδω δε θα ειχα ακομη ιδεα για αυτη και θα τυραννιομουν ακομη αδικα.

Τι αξια εχει για μενα...Θα προσπαθησω να πω οσο πιο ξεκαθαρα γινεται γιατι δε θελω να μπω σε πολυ προσωπικες λεπτομερειες.

1) μεχρι τωρα εχει κανει περα δυο παθη ηλικιας 25 και 20 χρονων εκαστο! και αλλα μεγαλα παλι αλλα οχι οσο εκεινα. 25 και 20 χρονια δεν ειναι μικρο πραγμα ετσι;
2) με εχει βοηθησει να εχω πιο "ευαισθητες" κεραιες και να αντιλαμβανομαι πιο ευκολα τις οποιες παγιδες συναντω.
3) μου δυσκολευει τη ζωη διοτι ειναι σαν οι ιδεες που δεν κατοικουν πια σε μενα να κατοικουν σε αλλους και πολλαπλασιασμενες και μου επιτιθενται απο εκει. Ετσι ανεβαινω κατηγορια στα...αγωνισματα αλλα ο Κυριος ξερω οτι δεν επιτρεπει δυσκολιες μεγαλυτερες απο αυτες που θα μπορουσαμε να αντεξουμε ετσι ειμαι ησυχη.
4) μερα με τη μερα αδυνατω ολο και πιο πολυ να μη νιωθω χαρα, μου ειναι σχεδον αδυνατον να θυμωσω και να χαλαω αυτη τη χαρα ομως και παλι λειτουργει αντιστροφα με τους γυρω μου γιατι εισπραττω ολο και μεγαλυτερο θυμο και κακια.
5) οσο πιο πολυ τη λεω γαληνευω και οσο γαληνευω ολο και πιο συχνα μου συμβαινει να γινομαι ακροατης συζητησεων και ιδεων πασης φυσης τρομερης και εντονης κακιας και να εκτιθεται η ψυχη μου σε αυτα χωρις να εχω δυνατοτητα να φυγω σε σημειο που να μου ρχεται να βαλω τα χερια μου στα αυτια. Εδω ειναι το καταπληκτικο: Αν σιωπω και δε λεω την ευχη συνεχιζουν τα κατεβατα κακιας. Αν προσπαθησω να γαληνεψω τα πνευματα προτεινοντας εναλλακτικα καλες σκεψεις δε γινεται τιποτα απεναντιας αντιπροτεινονται ακομη χειροτερες ιδεες. Αν ομως αρχισω να λεω νοερα την ευχη γρηγορα σταματουν τα κηρυγματα κακιας αρα η ευχη ευεργετει, ελευθερωνει και τους γυρω μας.
6) με βοηθα να σκονταφτω λιγοτερο αρα ξεκουραζει και τον πνευματικο μου!
7)δε χρειαζεται να ψαχνω να βρω καταλληλες λεξεις για να εκφραστω προσευχομενη.
8 μπορω να τη λεω νοερα οποτεδηποτε οπουδηποτε και για οσο θελω.
9)αρχικα νομιζα οτι ειναι εγωιστικο να λεω την ευχη και οτι πρεπει να προσευχομαι για αλλους ομως τελικα οταν λες την ευχη εχοντας και αλλους στην καρδια σου ειναι το ιδιο! οι τελευταιες μου αμφιβολιες εφυγαν οταν διαβασα καπου για ενα καλογερο που ελεγε την ευχη και σταματησε ενα ταγμα δαιμονων που κατεβαιναν να πανε σε ενα καρναβαλι αν θυμαμαι καλα.
10) θα με στειλει στο τρελλαδικο. αυτο χωρις εξηγησεις αλλα..
11) μεχρι να παω εκει γλιτωσα τα λεφτα του ψυχολογου αρα η ευχη ειναι και...οικονομικη!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Η Ψυχούλα "ψυχανάλησε" την ψυχούλα της!

Πολλά από τα παραπάνω ισχύουν και για μένα.

Τι να πρωτοπεί κανείς..

Αυτοί που δεν ξέρουν δεν μπορούν να καταλάβουν..

Τα ευεργετήματα είναι τόσα πολλά και τόσο άμεσα, που δεν συγκρίνεται με τίποτα η αξία της νοεράς προσευχής.

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι όλα αυτά, είναι προϊόντα αυθυποβολής.

Σε αυτούς είναι ακόμα δυσκολότερο να τους εξηγήσεις, ακριβώς γιατί έχουν ήδη οι ίδιοι μπει στη διαδικασία να εξηγήσουν με το μυαλό, κάτι που μπορεί να εξηγηθεί μόνο με την καρδιά.
ψυχουλα έγραψε:10) θα με στειλει στο τρελλαδικο. αυτο χωρις εξηγησεις
Δεν θα σε στείλει.
Οι άνθρωποι πάνε στο τρελλάδικο, είτε γιατί μεταφράζουν νοητικά κάτι που τους στέλνει εκεί, είτε γιατί δεν αντέχουν να μην μπορούν να το μεταφράσουν.
Ενώ η νοερά προσευχή φτάνει τους ανθρώπους στο σημείο, να μην χρειάζονται καμμιά μετάφραση. :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από aposal »

Όταν έχουμε ταπείνωση μπορεί μεν να υποστούμε σωματική ταλαιπωρία (για να καούν τα πάθη και οι εξ αυτών αμαρτίες μας), αλλά ΠΟΤΕ δεν θα υποστούμε ψυχική ταλαιπωρία. Αν συμβαίνει η ψυχή και το μυαλό μας να μην συνεργάζονται αρμονικά, αυτό είναι δείγμα λανθασμένης πνευματικής πορείας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από ψυχουλα »

να κανω μια μικρη επεξηγηση οταν λεω για τρελαδικο εννοω οτι θα με περασουν για τρελλη καποιοι και θα με στειλουν παραυτα οχι οτι συμβαινει τιποτα μεσα μου.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από aposal »

Όσο πιο πολύ προσεγγίζομαι τον Κύριο τόσο περισσότερο πόλεμο (και χλευασμό) πιθανανόν να έχουμε από τους γύρω μας. Μπορεί και από τους συγγενείς μας. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να το αντιμετωπίσουμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
orthodoxos1
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2010 5:04 pm

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από orthodoxos1 »

ψυχουλα έγραψε:να κανω μια μικρη επεξηγηση οταν λεω για τρελαδικο εννοω οτι θα με περασουν για τρελλη καποιοι και θα με στειλουν παραυτα οχι οτι συμβαινει τιποτα μεσα μου.

To πρόβλημα είναι για τους ψυχικά πάσχοντες αδελφούς μας που τους στέλνουν στα ψυχιατρικά νοσοκομεία και τους δίνουν σε όλη τους την ζωή φάρμακα που τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία ανταπόκριση παρά την μαροκροχρόνια χρήση της και η αρρώστια μπορεί να προκαλείται απο κάποιο δαιμόνιο.Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να κοιτάνε και την λύση του παπά,δεν έχουν να χάσουν τίποτα μόνο να κερδίσουν.Όσο για σένα αδελφή μακάρι να αποκτήσουν την ψυχική σου γαλήνη και την απόλυτη ψυχική ισορροπία που πιθανόν θα έχεις μέσω του πνευματικού σου αγωνα και οι υπόλοιποι που τυχόν θα σε κρίνουν.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από vasilisalt »

ψυχουλα έγραψε:Μου αρεσει αυτο το θεμα που εχει μπει για τη νοερα προσευχη γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα για αυτη οπως δεν ειχα και εγω.
Με τρελαινει η ιδεα οτι αν δεν ειχα γραφτει πχ εδω δε θα ειχα ακομη ιδεα για αυτη και θα τυραννιομουν ακομη αδικα.

Τι αξια εχει για μενα...Θα προσπαθησω να πω οσο πιο ξεκαθαρα γινεται γιατι δε θελω να μπω σε πολυ προσωπικες λεπτομερειες.

1) μεχρι τωρα εχει κανει περα δυο παθη ηλικιας 25 και 20 χρονων εκαστο! και αλλα μεγαλα παλι αλλα οχι οσο εκεινα. 25 και 20 χρονια δεν ειναι μικρο πραγμα ετσι;
2) με εχει βοηθησει να εχω πιο "ευαισθητες" κεραιες και να αντιλαμβανομαι πιο ευκολα τις οποιες παγιδες συναντω.
3) μου δυσκολευει τη ζωη διοτι ειναι σαν οι ιδεες που δεν κατοικουν πια σε μενα να κατοικουν σε αλλους και πολλαπλασιασμενες και μου επιτιθενται απο εκει. Ετσι ανεβαινω κατηγορια στα...αγωνισματα αλλα ο Κυριος ξερω οτι δεν επιτρεπει δυσκολιες μεγαλυτερες απο αυτες που θα μπορουσαμε να αντεξουμε ετσι ειμαι ησυχη.
4) μερα με τη μερα αδυνατω ολο και πιο πολυ να μη νιωθω χαρα, μου ειναι σχεδον αδυνατον να θυμωσω και να χαλαω αυτη τη χαρα ομως και παλι λειτουργει αντιστροφα με τους γυρω μου γιατι εισπραττω ολο και μεγαλυτερο θυμο και κακια.
5) οσο πιο πολυ τη λεω γαληνευω και οσο γαληνευω ολο και πιο συχνα μου συμβαινει να γινομαι ακροατης συζητησεων και ιδεων πασης φυσης τρομερης και εντονης κακιας και να εκτιθεται η ψυχη μου σε αυτα χωρις να εχω δυνατοτητα να φυγω σε σημειο που να μου ρχεται να βαλω τα χερια μου στα αυτια. Εδω ειναι το καταπληκτικο: Αν σιωπω και δε λεω την ευχη συνεχιζουν τα κατεβατα κακιας. Αν προσπαθησω να γαληνεψω τα πνευματα προτεινοντας εναλλακτικα καλες σκεψεις δε γινεται τιποτα απεναντιας αντιπροτεινονται ακομη χειροτερες ιδεες. Αν ομως αρχισω να λεω νοερα την ευχη γρηγορα σταματουν τα κηρυγματα κακιας αρα η ευχη ευεργετει, ελευθερωνει και τους γυρω μας.
6) με βοηθα να σκονταφτω λιγοτερο αρα ξεκουραζει και τον πνευματικο μου!
7)δε χρειαζεται να ψαχνω να βρω καταλληλες λεξεις για να εκφραστω προσευχομενη.
8 μπορω να τη λεω νοερα οποτεδηποτε οπουδηποτε και για οσο θελω.
9)αρχικα νομιζα οτι ειναι εγωιστικο να λεω την ευχη και οτι πρεπει να προσευχομαι για αλλους ομως τελικα οταν λες την ευχη εχοντας και αλλους στην καρδια σου ειναι το ιδιο! οι τελευταιες μου αμφιβολιες εφυγαν οταν διαβασα καπου για ενα καλογερο που ελεγε την ευχη και σταματησε ενα ταγμα δαιμονων που κατεβαιναν να πανε σε ενα καρναβαλι αν θυμαμαι καλα.
10) θα με στειλει στο τρελλαδικο. αυτο χωρις εξηγησεις αλλα..
11) μεχρι να παω εκει γλιτωσα τα λεφτα του ψυχολογου αρα η ευχη ειναι και...οικονομικη!
Έχω ξαναγράψει ότι ΄΄πεθαίνω΄΄ για ανθρώπους που μιλάει η καρδιά τους!
Σ ευχαριστώ ψυχούλα μας!!!

Έλεγε ένας ωραίος άνθρωπος όταν τον ρώτησαν περί προσευχής: <<Φοβάμαι να απαντήσω σ΄ αυτη την ερώτηση, φοβούμενος
ότι τελικά θα μάθω να μιλάω ωραία περί προσευχής χωρίς τελικά να κάνω προσευχή>>.
Γι αυτό λοιπόν ΄΄ψοφάω΄΄ για βιωματικό λόγο.
Ότι και να είναι ο λόγος αυτός έχει μεγάλη αξία και σημασία για εμένα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Οταν είχα πρωτακούσει για την αδιάλειπτο εσωτερική ευχή, προ 20ετίας και βάλε στο Αγιο Ορος, σχεδόν έβαλα τα γέλια..
Και επίσης ένιωσα σαν να "λυπάμαι", για όλους αυτούς που είχαν σαν στόχο τους, να προσεύχονται εσωτερικά και συνεχώς.
Μού φάνηκε σαν να αποτελεί γι' αυτούς, έναν τρομερό "βραχνά", μιά απίστευτη "αγγαρεία", μιά "δικτατορικού τύπου" δέσμευση, την οποίαν τους επέβαλλε ο γέροντάς τους ή ο Ιδιος ο Θεός, παρά την θέλησή τους.


Αυτοί που αμφισβητούν την αξία της ευχής, ίσως να αισθάνονται όλα αυτά τα πράγματα.

Είναι δύσκολο να πεισθούν.

Ακόμα και να τους μιλήσεις για τα ευεργετήματα της ευχής, θα αντιτείνουν, ότι όλα αυτά είναι "φαντασιώσεις" και "αυθυποβολές".

Η περιγραφή της Ψυχούλας είναι όντως εκπληκτική.

Αλλά και προσωπική.

Μερικά τα έχουμε κοινά.

Αλλά για τον καθέναν υπάρχουν και διαφορετικού τύπου παρατηρήσεις που κάνει λέγοντας την ευχή.

Οι οποίες είναι δύσκολο να γραφτούν με λέξεις..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από panosgreece »

aposal έγραψε:Όσο πιο πολύ προσεγγίζομαι τον Κύριο τόσο περισσότερο πόλεμο (και χλευασμό) πιθανανόν να έχουμε από τους γύρω μας. Μπορεί και από τους συγγενείς μας. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να το αντιμετωπίσουμε.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ..ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ Ο ΚΥΚΛΟς ΜΑς

ΟΤΑΝ ΔΕΙς ΧΛΕΥΑΣΜΟ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΙ ΠΑς ΣΩΣΤΑ ΜΗΝ ΡΩΤΑς ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΗ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑς

ΕΛΕΓΕ ΕΝΑς ΠΑΠΠΟΥΛΗς
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από eleimon »

Εικόνα
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”