Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από theodosis79 »

Βρε παιδιά μην μας πιάνουν λογισμοί αυθαιρέτων συμπερασμάτων και μάλιστα σε θέματα που δεν γνωρίζουμε. Κάποια πράγματα θεσπίστηκαν απο την Ιερά παράδοση και μάλιστα όχι χωρίς λόγο. Κάτι θα ήξεραν αυτοί που τα θέσπισαν δεν μπορεί. <ημ λέμε τώρα δηθεν αφελείς ερωτήσεις γιατί θα πάροουν μετά σειρά και άλλα πράγματα πχ γιατί να υπάρχουν τα μνημόσηνα ή γιατί να υπάρχει η 40ήμερη νηστεία ή γιατί οι ιερείς εκτός εκκλησίας να μην φοράνε πολιτικά κλπ κλπ. Κάποια πράγματα δεν θεσπίστηκαν τυχαία. Στο Αγιον Ορος οι ακουλουθίες και οι αγρυπνίες κρατάνε ώρες πολλές και την ψαλμωδία την τραβάνε πολύ. Τώρα αν οι μοναχοί και πρόγονοι μας ήταν τόσο άδειοι απο αρετοί και δεν ήξεραν τι έκαναν και ήρθαμε εμείς οι φωστήρες να τους διορθώσουμε τότε τι να πω? Εδώ φτάσαμε στο σημείο να ακυρώσουμε έναν άγιο Ιωάννη Κουκουζέλη και έναν άγιο Ιωάννη Δαμασκηνό , αν τολμάς ψάλλε τα μαθήματα τους αν κάποιοι σκανδαλίζονται με ένα τεριρέμ φαντάσου τι έχει να γίνει τότε. Στο κάτω κάτω όταν πηγαίνουμε σε μια ακολουθία οφείλει το πνεύμα μας να είναι εκεί. Δεν μας φταίνε ούτε οι ψάλτες ούτε οι ιερείς ούτε ο διπλανός μας που βήχει. Δυστυχώς δεν κάνει να μπαίνουμε σε τέτοιες σκέψεις γιατί ο Πονηρός μετά θα μας βάζει εύκολα όχι μόνο λογισμούς κατάκρισης αλλά και απιστίας. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ έξω και εγώ πέφτω παρα πολλές φορές σε λογισμό σκανδαλισμού σε ώρα Ιεράς ακολουθίας. Είναι μια καθαρή απάτη του Πονηρού για να μας στερήσει τον μισθό που έχουμε να λάβουμε απο τον εκκλησιασμό. Αυτά ήθελα να σας πω και συγχωράτε με.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από Koyk »

tkots έγραψε:Να ακούσετε το ανωτέρω, όπως και άλλα πολλά, από τον αείμνηστο πρωτοψάλτη Γ. Σύρκα, που είχαμε την χαρά να τον έχουμε πρωτοψάλτη στην Αγία Τριάδα για 10 ολόκληρα χρόνια και να νομίζετε ότι δεν βρίσκεστε στην γη !
Ο καθένας βέβαια έχει τις απόψεις του αλλά όταν είχαμε καλούς ιεροψάλτες (Γ. Σύρκα, Γ. Νταραβάνογλου, Φ. Κετσετζή) που έψαλλαν υπέροχα τους ύμνους, οι ακολουθίες ήταν το κάτι άλλο !!! Ο κόσμος ευχαριστιόταν και συνέχεια τους έδινε συγχαρητήρια !!! Έχουμε ζήσει πολύ ωραίες ημέρες !! Στο θέμα της ψαλτικής είμασταν πολύ τυχεροί !!!
Πραγματικα ησασταν πολυ τυχεροι....το κακο ειναι οτι πολλες φορες οταν χανεις κατι το εκτιμας...
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ο Φώτης ο Κετσετζής αν δεν απατώμαι ακόμη ψάλλει όπως και οι αδελφοί Νταραβάνογλου. Στην Θεσσαλονίκη επίσης υπάρχουν οι εξαιρετικοί Παναγιώτης Νεοχωρίτης (άγιος Γεώργιος Νεάπολης) Ιωάννης Λιάκος ( άγιος Γρηγόριος Παλαμάς) και άλλοι.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από babisgr »

theodosis79 έγραψε:Εδώ φτάσαμε στο σημείο να ακυρώσουμε έναν άγιο Ιωάννη Κουκουζέλη και έναν άγιο Ιωάννη Δαμασκηνό , αν τολμάς ψάλλε τα μαθήματα τους αν κάποιοι σκανδαλίζονται με ένα τεριρέμ φαντάσου τι έχει να γίνει τότε.
Ποιός το έκανε αυτό να τον καθαιρέσω! :wink:
(Κατ'εμέ, ο άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης αποτέλεσε βάση για τη μουσική μας. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως το κοινωνικό που έγραψε αποτέλεσε τη βάση για όλα τα κοινωνικά που ακούμε σήμερα)
theodosis79 έγραψε:Ο Φώτης ο Κετσετζής αν δεν απατώμαι ακόμη ψάλλει όπως και οι αδελφοί Νταραβάνογλου. Στην Θεσσαλονίκη επίσης υπάρχουν οι εξαιρετικοί Παναγιώτης Νεοχωρίτης (άγιος Γεώργιος Νεάπολης) Ιωάννης Λιάκος ( άγιος Γρηγόριος Παλαμάς) και άλλοι.
Πολύ σωστό σε βρίσκω "για τα γούστα" μου Θεοδόση.. Οι καλύτεροι ψάλτες, ανέκαθεν, στη Θεσσαλονίκη...
Ο Κετσετζής στους Αγίους Κωσταντίνου και Ελένης Θεσ/νικης.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από stathis73 »

babisgr έγραψε:
theodosis79 έγραψε:Εδώ φτάσαμε στο σημείο να ακυρώσουμε έναν άγιο Ιωάννη Κουκουζέλη και έναν άγιο Ιωάννη Δαμασκηνό , αν τολμάς ψάλλε τα μαθήματα τους αν κάποιοι σκανδαλίζονται με ένα τεριρέμ φαντάσου τι έχει να γίνει τότε.
Ποιός το έκανε αυτό να τον καθαιρέσω! :wink:
(Κατ'εμέ, ο άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης αποτέλεσε βάση για τη μουσική μας. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως το κοινωνικό που έγραψε αποτέλεσε τη βάση για όλα τα κοινωνικά που ακούμε σήμερα)
theodosis79 έγραψε:Ο Φώτης ο Κετσετζής αν δεν απατώμαι ακόμη ψάλλει όπως και οι αδελφοί Νταραβάνογλου. Στην Θεσσαλονίκη επίσης υπάρχουν οι εξαιρετικοί Παναγιώτης Νεοχωρίτης (άγιος Γεώργιος Νεάπολης) Ιωάννης Λιάκος ( άγιος Γρηγόριος Παλαμάς) και άλλοι.
Πολύ σωστό σε βρίσκω "για τα γούστα" μου Θεοδόση.. Οι καλύτεροι ψάλτες, ανέκαθεν, στη Θεσσαλονίκη...
Ο Κετσετζής στους Αγίους Κωσταντίνου και Ελένης Θεσ/νικης.
Μπαμπη και στην Αγια Αναστασια στο μοναστηρι στα βασιλικα εχει εναν δεξιο ψαλτη ( δεν ξερω το ονομα του) κατσε καλά.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από babisgr »

stathisgrh έγραψε:Μπαμπη και στην Αγια Αναστασια στο μοναστηρι στα βασιλικα εχει εναν δεξιο ψαλτη ( δεν ξερω το ονομα του) κατσε καλά.
Δεν έχω παει ποτέ μου, άμα μάθεις πες μου.. :wink:
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Tεριρεμ ρι ρι ριρεμ τερι ριρεμ ριρεμ

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

babisgr έγραψε:
stathisgrh έγραψε:Μπαμπη και στην Αγια Αναστασια στο μοναστηρι στα βασιλικα εχει εναν δεξιο ψαλτη ( δεν ξερω το ονομα του) κατσε καλά.
Δεν έχω παει ποτέ μου, άμα μάθεις πες μου.. :wink:
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΝΑΝΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ . ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ , ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”