Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

Απάντηση
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από alex »

Μετά από το κανόνα αφού τελειώσουμε μετά τη γ ωδή διαβάζουμε την υπακοή και μετά την ζ ωδή διαβάζουμε το κοντάκιο και τον οίκο της εορτής σελίδα 28 29 εάν έχετε το μεγάλο πεντηκοσταριο
Μετά τη πλήρωση της η ωδής ψάλλουμε τις κατεβασιές του Πάσχα αναστάσεως ημέρα
Τις οποίες θα της βρείτε στο εγκόλπιο σελίδα 233
Επίσης στη ενότητα βυζαντινή μουσική θα βρείτε όλες τις καταβασιες και αυτές του Πάσχα με ηχητικό παράδειγμα
Τεκνία ειρηνεύετε εν εαυτοίς και μη τα υψηλά φρονείτε(Αγιος Γεράσιμος κεφαλλήνιας)
Aλεξιος Νικολουτσοπουλος Πρωτοψαλτης
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από alex »

Συνεχίζουμε με την θ ωδή του κανονος της εορτής( άγγελος εβοα φωτίζου φωτίζου ) και μετά άγιος κύριος τρις φορές
Μετά έχουμε τα εξαποστειλαρια της εορτής (Εμων μελών χειρι σου) δις και (Σήμερον έαρ μυρίζει) Απαξ σελίδα 30 στο πεντηκοσταριο μεγάλο μέγεθος όπως αυτό που έχουν στα αναλογία των εκκλησιών τώρα περνώντας στους αίνους έχουμε ες στίχους 4 στιχηρά προσομοια της εορτής 3
Τελειώνοντας τους αίνους ο δεξιός χορός ψάλλει το δοξαστικό των αίνων δόξα και νυν το ιδιόμελο αυτής (Μεθ ημέρας οκτώ)
Μετά το δοξαστικό ψάλλουμε τη δοξολογία μεγάλη και τελειώνοντας η δοξολογία το απολυτίκιο (Εσφραγισμενου του μνήματος )
Τους στοίχους για του αίνους θα του βρείτε στο εγκόλπιο σελίδα 105 ψαλμός ρν(150) και το πρώτο τροπάριο των αίνων το ψάλλουμε δυο φορές


Εικόνα
Τεκνία ειρηνεύετε εν εαυτοίς και μη τα υψηλά φρονείτε(Αγιος Γεράσιμος κεφαλλήνιας)
Aλεξιος Νικολουτσοπουλος Πρωτοψαλτης
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από alex »

Εύχομαι σε όλους τους μαθητές που ξεκινούν τώρα βυζαντινή μουσική καλή σχολική χρονιά με υγεία
Θα είμαι εδώ όπως πάντα για να απαντώ στις απορίες σας και για να προχωρήσουμε όσο μπορούμε μέσα από το διαδίκτυο να καταλάβουμε τι εστί η βυζαντινή μουσική
Να ευχαριστήσω πάρα πολλούς για τα καλά σας λόγια οι περισσότεροι είστε στην επαρχία όπου δεν υπάρχει ωδείο η δάσκαλος βυζαντινής μουσικής εκεί που βρίσκεστε
Εγώ θα είμαι εδώ για όλες τις απορίες ελπίζω να τις λύσουμε
Τεκνία ειρηνεύετε εν εαυτοίς και μη τα υψηλά φρονείτε(Αγιος Γεράσιμος κεφαλλήνιας)
Aλεξιος Νικολουτσοπουλος Πρωτοψαλτης
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από Dimitris39 »

alex έγραψε:Εύχομαι σε όλους τους μαθητές που ξεκινούν τώρα βυζαντινή μουσική καλή σχολική χρονιά με υγεία
Θα είμαι εδώ όπως πάντα για να απαντώ στις απορίες σας και για να προχωρήσουμε όσο μπορούμε μέσα από το διαδίκτυο να καταλάβουμε τι εστί η βυζαντινή μουσική
Να ευχαριστήσω πάρα πολλούς για τα καλά σας λόγια οι περισσότεροι είστε στην επαρχία όπου δεν υπάρχει ωδείο η δάσκαλος βυζαντινής μουσικής εκεί που βρίσκεστε
Εγώ θα είμαι εδώ για όλες τις απορίες ελπίζω να τις λύσουμε
Ευχαριστουμε :8 :8 :8 σε λιγο καιρο αρχιζουμε και μαζι αρχιζουνε και τα Π.Μ
και θα ειναι παρα πολλα με το συμπαθειο :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από alex »

Θα Κάνο ότι μπορώ για να κατανοήσετε τις απορίες σας και να μπείτε στο πνεύμα
Τεκνία ειρηνεύετε εν εαυτοίς και μη τα υψηλά φρονείτε(Αγιος Γεράσιμος κεφαλλήνιας)
Aλεξιος Νικολουτσοπουλος Πρωτοψαλτης
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής

Δημοσίευση από alex »

«Χέρσον ἀβυσσοτόκον»
Τῆς Ὑπαπαντῆς

Ὠδὴ α’. Ἦχος γ’.
Χέρσον ἀβυσσοτόκον πέδον ἥλιος, ἐπεπόλευσέ ποτε· ὡσεὶ τεῖχος γὰρ ἐπάγη, ἑκατέρωθεν ὕδωρ, λαῷ πεζοποντοποροῦντι, καὶ θεαρέστως μέλποντι· ᾌσωμεν τῷ Κυρίῳ, ἐνδόξως γὰρ δεδόξασται.
Ὠδὴ γ’.
Τὸ στερέωμα, τῶν ἐπὶ Σοὶ πεποιθότων, στερέωσον Κύριε, τὴν Ἐκκλησίαν, ἣν ἐκτήσω, τῷ τιμίῳ Σου αἵματι.
Ὠδὴ δ’.
Ἐκάλυψεν οὐρανούς, ἡ ἀρετή Σου Χριστέ· τῆς κιβωτοῦ γὰρ προελθών, τοῦ ἁγιάσματός Σου, τῆς ἀφθόρου Μητρός, ἐν τῷ ναῷ τῆς δόξης Σου, ὤφθης ὡς βρέφος, ἀγκαλοφορούμενος· καὶ ἐπληρώθη τὰ πάντα τῆς Σῆς αἰνέσεως.
Ὠδὴ ε’.
Ὡς εἶδεν Ἡσαΐας συμβολικῶς, ἐν θρόνῳ ἐπηρμένῳ Θεόν, ὑπ’ ἀγγέλων δόξης δορυφορούμενον, Ὢ τάλας ἐβόα ἐγώ! πρὸ γὰρ εἶδον σωματούμενον Θεόν, φωτὸς ἀνεσπέρου, καὶ εἰρήνης δεσπόζοντα.
Ὠδὴ ς’.
Ἐβόησέ Σοι, ἰδὼν ὁ πρέσβυς, τοῖς ὀφθαλμοῖς τὸ σωτήριον, ὃ λαοῖς ἐπέστη· Ἐκ Θεοῦ, Χριστέ, Σὺ Θεός μου.
Ὠδὴ ζ’.
Σὲ τὸν ἐν πυρὶ δροσίσαντα, Παῖδας θεολογήσαντας, καὶ Παρθένῳ ἀκηράτῳ ἐνοικήσαντα, Θεὸν Λόγον ὑμνοῦμεν, εὐσεβῶς μελῳδοῦντες· Εὐλογητὸς ὁ Θεός, ὁ τῶν πατέρων ἡμῶν.
Ὠδὴ η’.
Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν καὶ προσκυνοῦμεν τὸν Κύριον.
Ἀστέκτῳ πυρὶ ἑνωθέντες, οἱ θεοσεβείᾳ προεστῶτες Νεανίαι, τῇ φλογὶ δὲ μὴ λωβηθέντες, θεῖον ὕμνον ἔμελπον· Εὐλογεῖτε, πάντα τὰ ἔργα τὸν Κύριον, καὶ ὑπερυψοῦτε, εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας.
Ὠδὴ θ’.
Θεοτόκε ἡ ἐλπίς, πάντων τῶν Χριστιανῶν, σκέπε φρούρει φύλαττε, τοὺς ἐλπίζοντας εἰς Σέ.
Ἐν νόμου σκιᾷ καὶ γράμματι, τύπον κατίδωμεν οἱ πιστοί· πᾶν ἄρσεν τὸ τὴν μήτραν διανοῖγον, ἅγιον Θεῷ· διὸ πρωτότοκον Λόγον, Πατρὸς ἀνάρχου Υἱόν, πρωτοτοκούμενον Μητρί, ἀπειράνδρῳ μεγαλύνομεν.
Τεκνία ειρηνεύετε εν εαυτοίς και μη τα υψηλά φρονείτε(Αγιος Γεράσιμος κεφαλλήνιας)
Aλεξιος Νικολουτσοπουλος Πρωτοψαλτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”