Μεγάλη και μικρή παράκληση στην Υπεραγία Θεοτόκο

Συζήτηση για την Βυζαντινή Μουσική.

Συντονιστές: alex, Συντονιστές

omirosx
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΤΡΕΙΧΕΡΟΎΣΑ

Δημοσίευση από omirosx »

Φίλε Αλέξη με την βυζαντινή μουσική έχω ασχοληθεί και πολύ μάλιστα. Είχα γράψει με κάποιες συνέχειες πριν δύο χρόνια, και τον καιρό εκείνον υπήρχαν άνθρωποι που τους άρεσε να γράψω για την Πανέμορφη μουσική αυτή. Τώρα δεν έχει έλθει ο κατάλληλος χρόνος για να γράψω. Για το θαύμα του Ιωάννη του Δαμασκηνού που από τους άνδρες Αγίους είναι πρώτος στην λίστα της καρδιάς μου. Και από τις γυναίκες η Μαρία η Μαγδαληνή. Λοιπόν άκου κάτι πανέμορφο που έγινε στην Ελλάδα πριν Ενάμιση χρόνο περίπου, όταν για κάποια επισκευή της εικόνος την έφεραν από το Άγιο ¨Όρος σε κάποιον ειδικό τεχνίτη Το πήραν χαμπάρι κάποιοι του παλαιού και παρεκάλεσαν να φέρουν την εικόνα στην Εκκλησία να κάνουν Παράκληση Θα κοιτάξω να βρώ το κόπυ όπως μου το έστειλαν με τις λεπτομέρειες Αυτήν την στιγμή ούτε την Εκκλησία θυμάμαι. Πολλοί από εδώ θα θυμούνται το περιστατικό Αυτή η εικόνα που λέγεται η Παναγία η τρειχερούσα, επειδή έχει το χέρι του Δαμασκηνού πάνω είναι στο Άγιο Όρος και μέχρι σήμερα κάνει θαύματα Εάν ξέρεις την άλλη ιστορία με τον Ιωάννη τον Κουκουζέλη να σου πω. Η μια είναι πιο όμορφη από την άλλη, και όλες μαζί κάνουν έναν Παράδεισο Σε ευχαριστώ κι' εγώ με την σειρά μου.
alex
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alex »

δεν σε ξέρω άλλα και πάλι εύγε
αυτά που λες πραγματικά τα νιώθεις στην ψυχή σου το βλέπω στη γραφή σου
δεν θα σε αφήσει έτσι η παναγία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βυζαντινή Μουσική”