Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΜΕ "ΡΙΨΗ"

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΜΕ "ΡΙΨΗ"

Δημοσίευση από ntinos »

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Χθες βράδυ πήγαμε σε μία αγρυπνία σε ιστορικό ναό της Αθήνας.

Την ώρα που ήταν να κοινωνήσει ο παππάς, βγαίνει στην ωραία πύλη και άρχισε να λέει διάφορα που δεν μου κάθονταν καλά:

"Εδώ εφαρμόζουμε άλλο τρόπο Θείας Μετάληψης.. τον συζητούσαμε καιρό εδώ πέρα...τον έχω δει ο ίδιος από τον Άγιο Σωφρόνιο στο Έσσεξ...επειδή κάποιοι μπορεί να μην νιώθουν άνετα με τα πτύελα των άλλων...θα ερχόσαστε φορώντας μάσκα, θα την κατεβάζετε όταν πλησιάζετε αλλά δεν θα ανοίγετε πολύ το στόμα...στη συνέχεια μόλις σηκώνω το κουταλάκι, γρήγορα θα ανοίγετε πιο πολύ το στόμα ώστε περιστρέφοντας το κουταλάκι ΝΑ ΡΙΧΝΩ στο στόμα σας και στη συνέχεια θα σηκώνετε αμέσως τη μάσκα για να φύγετε... στην άκρη θα υπάρχει δίσκος όπου θα παίρνετε προσεκτικά αντίδωρο που είναι βουτηγμένο στο ανάμα!!!!...έχει κανένας αντίρρηση???" (Μας ρωτούσε κιόλας).

"ΕΠΙΣΗΣ, θα φοράω και εγώ μάσκα όπως και δύο βοηθοί μου δεξιά-αριστερά οι οποίοι θα κρατάνε το μάχτρο...προσοχή μην σκουπιστείτε στο μάχτρο αν σας έρθει σάλιο στα χείλια..ακόμα, δεν χρειάζετε να φιλάτε το χέρι του παππά, ούτε τις εικόνες, δεν πειράζει...Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι έχουμε λιγότερη πίστη αλλά από αγάπη...και μπορεί να είναι εδώ κάποιος με 40 πυρετό και πρέπει να προσέξουμε".
 ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ ΣΥΝΟΨΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ!!

Φυσικά δεν κοινώνησα αλλά μετά το πρώτο σοκ έκατσα 2' για να δω πως θα κοινωνούσε κ είδα με τα ίδια μου τα μάτια να κάνει αυτά που προανέφερε.

ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ (το λέω επειδή έτσι μας έριξε το μπαλάκι) ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΑΓΙΟΠΑΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ...Ε-Σ-Υ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΗΣ.

ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΠΤΥΕΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΜΙΓΝΎΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ Θ. ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ, ΠΡΙΝ 10 ΜΗΝΕΣ, 1 ΧΡΟΝΟ, 2, 5, 10 ΧΡΟΝΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗΣ?? ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΝ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΈΠΙΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ??

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΕΥΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗΣ Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗΣ??

Ο ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΣΕΞ??? ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΑ?? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΛΛΌΘΡΗΣΚΟΙ?? ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΓ. ΣΩΦΡΟΝΙΟΣ??

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΉΡΕΣ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ?!?!?!

ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ ΚΑΛΕ, Ο ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΑ? ΑΝ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ??

ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΆΝΕΙΣ ΑΥΤΑ???

ΞΕΡΕΙ Ο ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΙΛΑΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ?

ΞΕΡΕΙ Ο ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΟΤΙ "ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ"????

ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΠΑΤΕΡ ΜΟΥ ΚΑΛΕ?..ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ? ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΩΚΟΡΟΥΣ? ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΟΠΟΥΣ? ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ?!?!

ΚΑΙ ΜΑΣ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΊΡΡΗΣΗ???

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ ΜΟΥ!!!

ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΊΡΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΠΑΤΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ....ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ 'ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ" (όπως το έλεγες) ΕΙΧΕ ΑΡΤΟ ΚΑΙ ΟΙΝΟ Μ-Α-Ζ-Ι !!!!

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ, ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΠΙΟ ΕΎΚΟΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΥ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ""ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΔΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΑΝΑΜΜΑ".

Σημ.1: Ούτε παλιοημερολογίτης είμαι, ούτε θεοσεβούμενος, ούτε εθνικιστής ούτε φονταμενταλιστής, ούτε πορωμένος, ούτε τίποτα, εκτός από ένας απλός ορθόδοξος χριστανός που σέβεται τους ιερούς κανόνες και που αγωνίζεται για τη σωτηρία του άλλοτε με πολύ σθένος και άλλοτε με πολύ πλαδαρότητα.
Σημ.2: δεν έκανα αντέδρασα εκείνη την ώρα σεβόμενος τον χώρο και την μεγάλη εορτή της ημέρας.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΜΕ "ΡΙΨΗ"

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Το ζητούμενο είναι να κρατήσουμε την ομολογία της πίστεως, εν μέσω θυελλωδών ανέμων σαν αυτούς που περιγράψατε.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΜΕ "ΡΙΨΗ"

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Πω πω, δεν το ειχα διαβασει, τι πραγματα φρικαλεα ειναι αυτα,
τι να πω,
φλερταρω με βαρια κατακριση,
ας σιωπησω,
χρειαζομαστε και θαρρω θα χρειαστουμε ακομα περισσοτερη υπομονη και πολυ αγωνα..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θ. ΜΕΤΑΛΗΨΗ ΜΕ "ΡΙΨΗ"

Δημοσίευση από ntinos »

Το περιστατικό αυτό έγινε (και εξακολουθεί) ΣΕ ΠΟΛΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΝΑΟ της Αθήνας...δεν μιλάμε για ένα μεμονωμένο περιστατικό, σε κάποιο απομακρυσμένο εξωκλήσι, ή απομακρυσμένο χωριό (όχι πως αυτό πάλι θα ήταν σωστό)...παρατηρώ τελευταία ότι ξεκινούν κάποιοι ιερείς να δρουν αυτοκέφαλα, να αποσχηματίζονται, να μας ζαλίζουν με την 'αγαπη προ τον πλησίον', χωρίς να αναφέρουν πουθενά την μετάνοια, την Θεία Ευχαριστία, την προσοχή στην πλάνη, την αποφυγή της αμαρτίας (άρα και απομάκρυνσης από τον Θεό), κλπ.
Κανονικά, χρειάζεται καταγγελία, όχι για την τιμωρία του ιερεά, αλλά για την σωτηρία των πιστών που κινδυνεύουν να παρασυρθούν σε μεγάλες πλάνες για το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας.
Δεν ξέρω, είμαι σε δίλημμα, ο μισός μου εαυτός λέει να μην γίνω 'καταδότης', και ο άλλος μισός λεεί να μην κωφεύω στην πλάνη.
Θα δούμε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”