Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25016
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από aposal »

Παράδειγμα Νο 2.
Αν θέλω να δω τον αγώνα της αγαπημένης μου ποδοσφαιρικής ομάδας, θα πάω, είτε ξεκινάει στις 14:30, είτε στις 22:05!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κυριάκο, το παραπάνω που παρέθεσες ως δική μου πρόταση, είναι του Νίκου.

Απλά το είχα κάνει κι' εγώ παράθεση, με αποτέλεσμα να "μπλεχτεί" το πράγμα. :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

panagiotisspy έγραψε:Κυριάκο, το παραπάνω που παρέθεσες ως δική μου πρόταση, είναι του Νίκου.

Απλά το είχα κάνει κι' εγώ παράθεση, με αποτέλεσμα να "μπλεχτεί" το πράγμα.

Καμιά σημασία δεν έχει, λέμε τις απόψεις μας σε σχέση με τι έχει ειπωθεί, όχι σε σχέση με το ποιός το είπε.
Σας εκτιμώ ως αδελφούς εν Χριστώ και τους δύο, και αυτό προκύπτει προς το παρόν μόνο απο τον λόγο σας.
Αν και η παραδοχή αυτή δεν ωφελεί ούτε εσάς ούτε εμένα, αποστραφήσονται γαρ και εντραπήσονται οι λέγοντές μοι εύγε εύγε...
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από dionysisgr »

Θα συμφωνησω με Μ.Δ.Κ. (πρωην Σπαρτακε, μας εχεις ρημαξει με αυτο το ψευδωνυμο..), και με τον Αποστολο.

Τα ειπαν πολυ σωστα. Οποιος δεν θελει να ζυμωσει, δεκα μερες κοσκινιζει. Ετσι λεει ο λαος.

Η Εκκλησια, το λεει πιο περιεκτικα ακομη: Προφασεις εν αμαρτιαις.

Tα ιδια ακριβως Νικολαε,
ειπαν και κατα την Β' Βατικανεια συνοδο οι Παπικοι,
και με τα νεα μετρα μειωθηκε ακομα περισσοτερο το Εκκλησιασμα τους,
αλλα και κατα καιρους και οι Προτεσταντες, και ξεφυγαν τοσο πολυ,
και φτασανε καποιοι να βαλουν συγκροτηματα ροκ, μεσα στις "εκκλησιες" τους. Τα εχουν βαλει αδερφοι σε video, και εδω.

Δεν φταιει το Τυπικον, και η Λειτουργικη μας Παραδοση, ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΕΣ.

Αυτα να φτιαξουμε, και αυτο ειναι οτι πιο πρακτικο εχω να προτεινω, οχι εγω, αλλα η ιδια μας η Ορθοδοξια.

Δηλαδη, θα αναγκαστω να περιαυτολογησω, και μεσα να περιλαβω και εσας ολους,
εμεις που παμε καθημερινη σε αγρυπνια 8.00μμ εως 2.00πμ, τα ξημερωματα
και δουλευουμε το πρωι στις 7.00πμ,
και ειμαστε απο το προηγουμενο πρωϊ, στο ποδι, παθαμε τιποτα;

Δεν νομιζω. Μια χαρα ειναι και η μπακα μας, και το μποϊ μας. Χωρια την ευλογια που πηραμε.

Περισσευει η υποκρισια στις ημερες μας. Να αλλαξουμε το "μαγαζι", γιατι ειναι βαρεμενοι οι.. πελατες.

Το οτι το "μαγαζι", εχει στειλει 20 αιωνες τωρα, εκατομμυρια ανθρωπους με φιλοτιμο στον Παραδεισο,
ειναι για καποιους λεπτομερειες, και θεματα "υπο εξελιξη", που πρεπει να "αλλαξουν",
και φταιει αυτο το ιδιο το "μαγαζι", που οι "πελατες", αγρον αγοραζουν,
και μπορουν να ξενυχτησουν η να κουραστουν οπουδηποτε αλλου, αλλα οχι στην Εκκλησια.. Εκει οχι, δεν μπορουμε.

Ισως σκανδαλισθουν καποιοι που λεω, "μαγαζι" την Εκκλησια. Γιατι ετσι την θεωρουν καποιοι οι οποιοι την καθοριζουν ορατως εν μεσω των ανθρωπων. Ως "μαγαζι" τους.

Και αυτο, για εμενα, αλλα και πολλους, "συντηρητικους" και "στενομυαλους", συνιστα ακομα μεγαλυτερη πτωση,
απο των ανθρωπων οι οποιο δεν πατουν σε αυτο το "μαγαζι".


Τελος, εγω υπογραφω, και λεω, με βαση οχι μονο τον βλαμμενο λογισμο μου,
αλλα με οτι μας λενε οι Πατερες μας, και η εμπειρια,
απο εξω και μεσα, οτι, εαν αλλαξουν με αυτες και αλλες καινοτομιες, τα πραγματα,
στην Εκκλησιαστικη - Λειτουργικη, ζωη και Λατρεια,
τοτε, οχι μονο, δεν θα ερθουν και οι "αλλοι",
αλλα θα φυγουν και αυτοι οι λιγοι που ειναι τωρα πιστοι, κατα σκανδαλισμενοι.

Εκτος εαν αυτο ειναι το ζητουμενο.

Αλλο να διορθωσουμε τα κακως κειμενα, οπως π.χ. το ντυσιμο πασαρελας στην Εκκλησια,
και ο χαβαλες που γινεται την ωρα της Θειας Μεταληψεως, τα ρεσιταλ των ψαλτων, και αλλα ρεζιλικια,
και αλλο να αλλαξουμε τα "φωτα" στην ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΠΙ ΓΗΣ, που ειναι η Ορθοδοξη Λατρεια.


Εαν εχουμε τασεις αυτοκτονιας, ας το κανουμε, μετα να μην λεμε οτι φταιει ομως ο Θεος, που θα μας εγκαταλειψει ΔΙΚΑΙΑ.

Ας εχουν θεοκινητο νουν, πνευμα καθαρον, και σοφρωνα λογισμο, αυτοι που θα παρουν την ευθυνη, και ας κανουν οπως θελουν.

Καποτε μου ειπε σεβαστος Γερων στο Αγιον Ορος, κοντα στην Παναγουδα,
ξερετε οι μυημενοι ποιος, οτι: "Παιδι μου, ισως με αυτα που θα κανουν καποιοι, υψηλα ισταμενοι, θα αναγκαστειτε καποια στιγμη, να μενετε στην κατ'οικον Εκκλησια σας, και να προσευχεστε εκει, και να μην πηγαινετε στους Ναους σας.."

Θα δειξει εαν μου ελεγε πλανες, η οχι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από vasilisalt »

[quote="dionysisgr"]Θα συμφωνησω με Μ.Δ.Κ. (πρωην Σπαρτακε, μας εχεις ρημαξει με αυτο το ψευδωνυμο..)...
[quote]

Για τα λειτουργικά συμφωνώ γενικώς με τους προλαλίσαντες που μιλάνε για σεβασμό και σοβαρότητα της πίστης μας.
Νισάφι πια με τους νεωτεριστές...
Τα χάλια των προτεσταντών δεν τα βλέπουν??? Στραβωμάρα έχουν????????????????????

Και φυσικά θα συμφωνήσω για το ψευδώνυμο Μ.Δ.Κ. (χα χα χα)
Αν υποθέσουμε πως το Σπάρτακος είχε πρόβλημα, τότε η επιλογή του ΜΔΚ μου θυμίζει αυτόν
που είχε πρόβλημα με το επίθετό του που ήταν Βρωμοπόδαρος και το άλλαξε
και το έκανε Βρωμοκέφαλος...
Νομίζω πως σε λιγότερο από μήνα θα τα πούμε και από κοντά Μ.Δ.Κ.
Ο φίλος σου Θ.Β. (ο χοντρός πράκτωρ)
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από filotas »

dionysisgr έγραψε:Αλλο να διορθωσουμε τα κακως κειμενα, οπως π.χ. το ντυσιμο πασαρελας στην Εκκλησια,
και ο χαβαλες που γινεται την ωρα της Θειας Μεταληψεως, τα ρεσιταλ των ψαλτων, και αλλα ρεζιλικια,
και αλλο να αλλαξουμε τα "φωτα" στην ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΠΙ ΓΗΣ, που ειναι η Ορθοδοξη Λατρεια.
Άρα Διονύση, υπάρχουν πράγματα που πρέπει ν' αλλάξουν. Ποια είναι αυτά; Αυτό ακριβώς το θέμα έχει αυτή η συζήτηση. Τι νομίζετε ότι πρέπει ν' αλλάξει στη λατρευτική ζωή της Εκκλησίας, είτε για να γίνει πιο ελκυστική στους πιστούς και μη πιστούς είτε επειδή έχει ξεφύγει από την Παράδοση της Εκκλησίας;
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από Savas »

Αυτός που έχει πόθο και φλόγα Θεού στην καρδιά του θα βρει και χρόνο και τρόπο να παρευρεθεί στο ναό , θα ψάξει να μάθει και για την λειτουργική ζωή θα διαβάσει θα αναζητήσει βιβλία κλπ. Και όλα αυτά θα τα κάνει με αγάπη προς τον Κύριο και Θεό του. Καταναγκαστικά έργα ούτε ο Κύριος μας θέλει αλλά ούτε και η ψυχή ωφελείται.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγω, δεν ειπα αυτο που λες εσυ. Ημουν απολυτα σαφης.

Ειπα να αλλαξουν κακες συμπεριφορες του εκκλησιασματος, και των ψαλτων, ακομα δε και μεμονωμενων Ιερεων.

Οχι η Λατρεια. Η Λατρεια αιωνες τωρα, επιτελει τον αγιο σκοπο της, και ειναι αντικειμενο θαυμασμου, απο αλλες Χριστιανικες ομολογιες, ακομα δε και απο αλλοθρησκους.

Αυτο ειπα. Τι σχεση εχει η κακη συμπεριφορα των συμμετεχοντων, με το Τυπικο και την τελεση της Λατρειας;

Θα ξεχασω εγω στο καθολικο του Βατοπαιδιου τον Μαϊο, που ειχανε εκεινο το ψυχοσαββατο το απογευμα,
πριν των Αγιων Παντων, τον εσπερινο και τα μνημοσυνα,
ολα αυτα μεσα σε μια μεγαλοπρεπη και κατανυκτικη ακολουθια,
που στο στασιδι διπλα μου, ηταν ενας Αυστριακος, ορθιος με την λαμπαδα στο χερι, οπως ολοι μας,
ενας σοβαρος μεσηλικας, που επι 1 ωρα ειχε μεινει ο ανθρωπος με ανοιχτο το στομα,
και γουρλωμενα ματια, και εφτασε στο τελος να κανει τον Σταυρο του Ορθοδοξως,
αφηνοντας εμενα με την σειρα μου, με το στομα ανοιχτο;

Eτσι αγαπητοι μου, αλλοιωνει η Λατρεια μας, των Ορθοδοξων τις καλες και αγαθες ψυχες, απο οπου και εαν ερχονται.

Αντιθετα καποιες ψυχες αλλοιωμενες, θελουν καθ'εικονα τους, να αλλοιωσουν και την Λατρεια, με το ετσι θελω..

Τι κανουμε; Παμε να βγαλουμε τα ματια μας, μονοι μας; Αυτο ειναι δαιμονικο, και μονο ως λογισμος.

Εαν θελουν να μας διωξουν απο την Εκκλησια, ας το κανουν, και ας κρινει ο Θεος απο εκει και περα ολους μας.

Γιατι εαν συνεχισουν εκει το πανε. Ολα τα αλλα ειναι προφασεις.

Και να πω και το αλλο για να δειτε πως δενει το παζλ.

Και ειδικα απο εσενα Νικολαε, περιμενα να εισαι πιο υποψιασμενος, εκτος και εαν θελεις να εισαι σκοπιμα αφελης..

Ερωτηση: Απο που εκπορευονται, οι εισηγησεις για την αλλαγη της τελειας Ορθοδοξου Λατρειας;

Απαντηση: Aπο τους ιδιους κυκλους, οι οποιοι προωθουν, την μεταπατερικη, η συναφειακη, η νεοπατερικη "θεολογια",
απο τους ιδιους κυκλους που προωθουν τους διαλογους με προτεσταντινες ομοφυλοφυλες "επισκοπινες" και "ιερεις",
και απο τους ιδιους κυκλους, που δεν χανουν ευκαιρια να κανουν συγκρητισμο της Ορθοδοξιας με την καθε αιρεση.

Τυχαιο; Δεν νομιζω!

Οποτε εχουμε δυο επιλογες: Η να προβληματιστουμε και να αντισταθουμε, η απλα να καθησουμε να τα λουστουμε..

Αυτη ειναι η θεση μου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από stathis73 »

Η Ελληνικη γλωσσα ειναι πολυ πλουσια και νομιζω οτι ο Νικος θελει να πει να διωρθωσουμε και οχι να αλλαξουμε τα κακως κειμενα και την λειτουργικη ζωη.
Και πραγματικα υπαρχουν πραγματα που μπορουμε να διορθωσουμε αλλα αν το κανουμε πρωτα στον εαυτο μας (αυτην την διορθωση προς το σωστο) δεν θα εχει και κατα επεκταση ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑς γιατι οταν διορθωνομαστε σαν ατομα τοτε βοηθαμε πρωτα τον εαυτο μας και δεν σκανδαλιζουμε και τους αλλους γυρω μας.
Γι αυτο ας κοιταξουμε ολοι να γινουμε πραγματικοι χριστιανοι και οχι μονο στο ονομα για να μην σκανδαλιζουμε αλλα για να ειμαστε χωρις να το επιδιωκουμε παραδειγματα προς μιμηση γιατι οσο κρυβεις την θεια χαρη τοσο αυτη σε "προδιδει" χωρις να το θες.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Οι πιστοί είναι αποξενωμένοι από την λειτουργική ζωή

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Θα ξεχασω εγω στο καθολικο του Βατοπαιδιου τον Μαϊο, που ειχανε εκεινο το ψυχοσαββατο το απογευμα,
πριν των Αγιων Παντων, τον εσπερινο και τα μνημοσυνα,
ολα αυτα μεσα σε μια μεγαλοπρεπη και κατανυκτικη ακολουθια,
που στο στασιδι διπλα μου, ηταν ενας Αυστριακος, ορθιος με την λαμπαδα στο χερι, οπως ολοι μας,
ενας σοβαρος μεσηλικας, που επι 1 ωρα ειχε μεινει ο ανθρωπος με ανοιχτο το στομα,
και γουρλωμενα ματια, και εφτασε στο τελος να κανει τον Σταυρο του Ορθοδοξως,
αφηνοντας εμενα με την σειρα μου, με το στομα ανοιχτο;

Eτσι αγαπητοι μου, αλλοιωνει η Λατρεια μας, των Ορθοδοξων τις καλες και αγαθες ψυχες, απο οπου και εαν ερχονται.
Πολύ όμορφο παράδειγμα.

Αλλά μιάς και ανέφερες Διονύση το συγκεκριμένο,
να προσθέσω,
πως αμέσως μετά στο παρεκκλήσι δίπλα της Παναγίας που μεταβήκαμε,
ακούστηκε σιγά-σιγά στην αρχή, από το βάθος, μέσα από μιά "κρύπτη",
ο Ακάθιστος Υμνος.
Και από χείλη σε χείλη, όλο το εκκλησίασμα αρχίσαμε να ψέλνουμε "Τη Υπερμάχω".
Και σείονταν οι τοίχοι του Καθολικού από τον θεσπέσιο Υμνο και οι περισσότεροι είχαμε ανατριχιάσει από την κατάνυξη.
Σκεφτόμουνα την Θεοτόκο από πάνω μας, να "χαίρεται" που Την δοξολογούν τα παιδιά Της.
Είχα την αίσθηση ότι αυτό που βίωνα εκείνη την στιγμή, δεν "ήταν του κόσμου αυτού, αλλά κάτι άλλο".

Δεν είχε αλλάξει σε τίποτα η Λατρεία.
Απλά συμμετείχε ενεργά σε αυτήν και ο λαός.

Κάποιες τέτοιες "αλλαγές", νομίζω, δεν είναι κακό να τις συζητάμε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”