Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουργία;

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »



@ stomenkalos Πολύ με αναπαύει αυτή η απάντηση! Δόξα τω Θεώ!

@Srba εμμένουμε σημαίνει βάζουμε όλη μας την σκέψη και κρεμόμαστε από αυτό το "σημείο" επιμένουμε αλλά έχει αρνητική χρειά... και αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιο από τα αδέρφια μας... οι καρέκλες δεν κάνουν τη διαφορά...
και θα σου πω και το άλλο που έχω διακρίνει επειδή ξέρω ότι είσαι πιστός Ορθόδοξος και ασχολείσαι και ενδιαφέρεσαι πραγματικά... υπάρχει παρεξήγηση με τις μεταφράσεις που κάνεις με τον τρόπο που εκφράζεσαι στα Ελληνικά... εσύ άλλο θες να πεις και αλλιώτικα βγαίνει σε αρκετά από αυτά που λες και γίνονται παρεξηγήσεις. Αυτό έχει να κάνει με τη γλώσσα... νομίζω... εκτός κι αν εγώ διέκρινα λανθασμένα.



stomenkalos έγραψε:Αδερφέ μου Σέρβε,
...............................
Αυτά τα γράφω για να σού υπενθυμίσω οτι όπως το Πνεύμα το Αγιον υπάρχει μέσα στην Αγία Σερβική Ορθόδοξη Εκκλησία χωρίς να ''εμποδίζεται'' απο τα παραπάνω και αγιάζωντας τους πιστούς,έτσι και οι καρέκλες δεν είναι "εμπόδιο" για την Εκκλησία της Ελλάδος.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ (ΒΛΕΠΕ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ).

Αντίθετα,μπορεί οι παλαιοημερολογίτες να μην έχουν καρέκλες,αλλά έχουν κακοδοξίες και αιρέσεις και αποσχήστηκαν απο την Μια Αγια Καθολικη και Αποστολικη Εκκλησια του Χριστού.
Όσο για το νέο ημερολόγιο,είναι πολύ αστείο να λέν μερικοί οτι το αρνούνται επειδή είναι αιρετικού(του Πάπα),ενώ δέχονται το παλαιό που είναι ειδωλολάτρου (Ιουλίου Καίσαρα)...
Συγχωρήσατέ μου την παρέμβαση και τον τόνο.
Ο Θεός να μας φωτίζει όλους και να μας χαρίζει την μετάνοια.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από efthumhs »

Κατα την άποψη μου πολύ κακό για το τίποτα...Αν είναι για τις καρέκλες να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση (και μάλιστα να βάζουμε μέσα το θέμα του ημερολογίου-που κολλάει τωρα αυτό στο θέμα με τις καρεκλες-τελωσπάντων...) τι να πω...Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από angieholi »

Πωπω.... μανία με τις καρέκλες!!!! :lol: :lol:

Πάντως για να μην σκανδαλίζεστε από τη στιγμή που κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας υπάρχει το παράγγελμα:
"Σοφία. ΟΡΘΟΙ!" (αν θυμάμαι σε κανα 2-3 σημεία) σημαίνει ότι για να σηκωθεί κάποιος πρέπει να ήδη κάθεται!
Άρα υπάρχει στην παράδοση της Εκκλησίας μας, το "κάθισμα".

Αυτό δεν το λέω εγώ φυσικά, το έχω ακούσει από τον π. Αθανάσιο Μυτιληναίο σε κάποια ομιλία του, όπως επίσης είχε επισημάνει ότι στα πρώτα Χριστιανικά χρόνια, που κοινωνούσαν όλοι οι πιστοί και κράταγε πολύ ώρα το μυστήριο, σίγουρα καθόντουσαν και περιμέναν μέχρι να τελειώσουν όλοι! :mrgreen:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Παλιότερα είχαμε πάει στην Παναγία την Μαλεβή με τον Ανδρέαμας και το Παναγιώτη.
Εγώ ήμουν όρθιος καθ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας. Και ο Παναγιώτης.
Ο Ανδρέας και όρθιος αλλά βασικά καθιστός.
Στην κουβέντα που κάναμε μετά του έλεγα πως το σωστό είναι να είσαι όρθιος.
Φάνηκε σαν παρατήρηση.
Ευγενέστατος όπως πάντα μου είπε πως έχει κάποια προβλήματα με τη μέση του.

Ο γράφων που να καταλάβει τον πονεμένο;;;;;;

Μέχρι που μ έπιασε η μέση πέρυσι και έμεινα 6 μήνες ξερός.
Τώρα χωρίς καρέκλα δεν το κουνάω ρούπι!!!

Γι αυτό καλό θα είναι να υπάρχουν καθίσματα.
Αν θα είναι στασίδια, καρέκλες ή πουριά είναι δευτερεύον νομίζω.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Στην Ορθοδοξη Εκκλησια δεν υπαρχει μονο η ακριβεια, αλλα και η οικονομια.

Γιαυτο η Εκκλησια επιλεγει παντα την βασιλικη μεση οδο. Ολους τους αναπαυει. Ολους τους αγκαλιαζει.

Και τον δυνατο εμπνεει, να αγωνιστει περισσοτερο, αναλογα με τα αυξημενα αποθεματα που εχει,
αλλα και τον αδυναμο περιθαλπει και τον βοηθα να δωσει αυτο που εχει, και να μην μειονεκτει.

Μπορει καποιος να ειναι ορθιος και να ειναι ο νους του, στο που θα παει διακοπες, η σε κανενα ραντεβου..

Μπορει καποιος να καθεται και οχι μονο να νιωθει την "καλη ντροπη" που δεν μπορει να αγωνιστει ορθιος,
αλλα να ειναι ο νους και η καρδια του συγκεντρωμενα απολυτα στα τελουμενα, και στην προσευχη.

Ας μην κρινουμε εξωτερικα και οτι φαινεται.

Οι αδερφοι μας Σλαβοι, οντες κατηχημενοι και βαπτισμενοι απο την μητρα της Ορθοδοξιας την Ελλαδα,
πολλες φορες προσπαθησαν να φανουν βασιλικοτεροι του βασιλεως, οχι απο απαραιτητα κακο κινητρο,
αλλα με τον ενθουσιασμο του πρωταρη, και του νεου, εβαλαν νεα ηθη και εθιμα στο λειτουργικο γιγνεσθαι,
στο περασμα των χρονων, και πρωτοι αυτοι επηρεαστηκαν απο την δυση, με τις πολυφωνιες και την εικονικη τεχνοτροπια.

Καθε λαος αλλωστε εχει την ιδιοσυγκρασια του,
και δεν ειμαστε αμορφος χυλος η κιμας, οπως θελει να μας κανει η Νεα Ταξη Πραγματων.

Αυτο ειναι σεβαστο και απο τον Θεον, που σεβεται Πρωτος αυτος,
την διαφορετικοτητα και την ελευθερια των οντων-πλασματων των χειρων Του.

Αρκει οι οποιοι νεωτερισμοι, και οι διαφοροποιησεις να μην θιγουν ανεπιστροφα και πυρηνικα,
στο κεντρο δηλαδη, στο νοημα, την δογματικη, λειτουργικη, αποστολικη αυθεντικη και σωζουσα αληθεια της Εκκλησιας
οπως την παραλαβαμε απο τους Πατερες μας και οφειλουμε να την παραδιδουμε ανοθευτη.

Τωρα αμα ο πολυελεος ειναι με λαμπες αλογονου, η εαν τα καθισματα ειναι ξυλινα με τον δικεφαλο αετο, η δεν υπαρχουν,
εαν εχει βυζαντινες εικονες, η δυτικοτροπες, εαν το τεμπλο ειναι μαρμαρινο η απο καρυδια, λιγη σημασια εχουν.

Σημασια εχει γιατι παμε στον Ναο, και τι ζηταμε απο την παρουσια μας εκει.

Να μας δουν οι αλλοι οτι πηγαμε, απο μια ευλαβη συνηθεια, επειδη "πρεπει",
η,
για να "αναγκασουμε" τον Θεο να μας "δει" κατα Προσωπο, με το Ελεος Του,
αφου πρωτοι εχουμε εμεις "δει" τον Θεο, με την ταπεινωση και την προσευχη μας,
την προσκαρτερια μας, και την πιστη και τα εργα μας,
και τα ματια της ψυχης μας και της εσωτερης καρδιας μας;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από gkou »

Νομίζω πως δε θα μπορούσε να δοθεί καλύτερη και πιο εμπεριστατωμένη απάντηση απ΄αυτή του Διονύση, την περίμενα κιόλας με αγωνία! Να 'σαι πάντα καλά αδελφέ μου, να μοιράζεσαι και με εμάς τη θεία γνώση!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από aposal »

+1
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αυτά τα δυο... ακριβώς... τα λένε όλα και ελπίζω ότι παρεξήγηση να έχει δημιουργηθεί να λυθεί με την ευγλωτία και
πένα του αδερφού μας Διονύση... Δόξα σοι ο Θεός.

Στην Ορθοδοξη Εκκλησια.....υπαρχει... και η οικονομια


( ΜΙΧΣ: αλλοίμονό μας αλλιώτικα... )


dionysisgr: Αρκει οι οποιοι νεωτερισμοι, και οι διαφοροποιησεις να μην θιγουν ανεπιστροφα και πυρηνικα,
στο κεντρο δηλαδη, στο νοημα, την δογματικη, λειτουργικη, αποστολικη αυθεντικη και σωζουσα αληθεια της Εκκλησιας
οπως την παραλαβαμε απο τους Πατερες μας και οφειλουμε να την παραδιδουμε ανοθευτη.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από toula »

gkou έγραψε:Νομίζω πως δε θα μπορούσε να δοθεί καλύτερη και πιο εμπεριστατωμένη απάντηση απ΄αυτή του Διονύση, την περίμενα κιόλας με αγωνία! Να 'σαι πάντα καλά αδελφέ μου, να μοιράζεσαι και με εμάς τη θεία γνώση!
Aυτό ακριβώς Γεωργία μου.... και εγώ την απάντηση του Διονύση περίμενα !!!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πότε πρέπει να είμαστε όρθιοι στον Όρθρο & τη Θ. Λειτουρ

Δημοσίευση από stathis73 »

toula έγραψε:
gkou έγραψε:Νομίζω πως δε θα μπορούσε να δοθεί καλύτερη και πιο εμπεριστατωμένη απάντηση απ΄αυτή του Διονύση, την περίμενα κιόλας με αγωνία! Να 'σαι πάντα καλά αδελφέ μου, να μοιράζεσαι και με εμάς τη θεία γνώση!
Aυτό ακριβώς Γεωργία μου.... και εγώ την απάντηση του Διονύση περίμενα !!!
Eγω μονο τις απαντήσεις του Σαλού .............περίμενα :45 με αγωνία, ολες οι αλλες λιγο πολύ μοιάζουν. :mrgreen: :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”