Παράδοση-η-αλυσίδα-του-Θεού

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Παράδοση-η-αλυσίδα-του-Θεού

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ο Υπόλυτος ήταν μαθητής του Ειρηναίου-ο Ειρηναίος ήταν μαθητής του Πολύκαρπου-ο Πολύκαρπος ήταν μαθητής του Ιωάννου –ο Ιωάννης ο Ευαγγελιστής ήταν μαθητής του Χριστού. Αυτή είναι μόνο μία σειρά από έναν μαθητή, του Ιωάννου. Άν πιάσουμε και άλλη σειρά όπως αυτήν του Ωριγένης μαθητής του Κλήμεντος Αλεξανδρείας ¨η του Κλήμεντος Ρώμης τότε νυχτώσαμε αλλά αρκετό για να σου δείξω παράδοση και η αλυσίδα του Θεού. Άν πούμε ότι έζησαν από 60-70-χρόνια τότε φτάνουμε στην πρώτη Οικουμενική Σύνοδο ,δηλαδή παραδίνουμε σε΄΄αλλους οι οποίες φτάνουν μέχρι τον 9ον αιώνα, και έχουμε σειρά από Συνόδους,αλλά και νόθες. Όπως παράδειγμα η ληστρική της Εφέσου και η της Ελβίρα που πήγε ο φίλος σου να μας την πουλήσει για χρυσάφι και είναι πράγματι σοβαρή αμαρτία να μιλάμε για Χριστό που είναι η Ζωή και η Αλήθεια και την ίδια ώρα να λέμε χοντρά ψέματα, όπως για χρόνια κρυβόταν ως Ορθόδοξος για να κάνει πιο εύκολα την δουλειά του. Και το πλείστο όλοι παίζουν το ίδιο παιχνίδι, αν θυμάμαι καλά και εσύ είπες ότι δεν ανήκεις πουθενά και τώρα βγαίνεις κι εσύ Προτεστάντης. ¨Αν ήταν δυνατόν να ανέβω σε μια ταράτσα να φωνάξω με μεγάφωνο. Είμαι Ορθόδοξος. Και η αλυσίδα συνεχίζεται έως την Μεγάλη Σύνοδο Φεράρας Φλωρεντίας που κράτησε σχεδόν 2-χρόνια όπου γεννήθηκε ο αναγνωρισμένος διεθνώς ως ο ¨Ατλαντας της Ορθοδοξίας ¨Αγιος Μάρκος ο Ευγενικός. ¨Οσο και να θέλεις να τα αγνοήσεις δεν κερδίζεις τίποτα, αλλά κάποιος άλλος βγαίνει κερδισμένος. Παράτα λοιπόν το πείσμα και γύρισε πίσω στην αρχική σου πίστη γιατί σωτηρία έξω από την Ορθόδοξη πίστη είναι σχεδόν αμφίβολη έως και καθόλου. ¨Εχω μία απορία γιατί τόσος ζήλος για μάθηση από τα Ορθόδοξα βιβλία; Κάτι ύποπτο μου φαίνεται, ψάχνεις να βρείς αδύνατα σημεία. Αφού επικαλείσαι τους Αγίους μας και τις Συνόδους τα ίδια θα χρησιμοποιήσω και εγώ δηλαδή,επικαλείσαι τον Καίσαρα στον Καίσαρα θα πας. Τα ίδια σου τα λόγια θα σε κρίνουν. Εκκλησιαστική ιστορία Στεφανίδου σελίς-52-Για τη Θεία Ευχαριστία να προηγείται εξομολόγησης κατά την διδαχή των Αποστόλων γραφείσα τέλος Α’-αιώνος από τον Κλήμη Ρώμης διαταγή Πέτρου και Παύλου,και επικυρωμένοι από την 6ην Οικουμενική Σύνοδο 2ος κανών. Και επειδή αναφέρεις και τον Μ. Αθανάσιο ήταν από τους πρωτοκλασάτους της 1ης Οικουμενικής Συνόδου οπότε γεννάται και το Σύμβολο της Πίστεως. Εις Μία Αγία Καθολική Εκκλησία, και πώς προσπαθείς να το αγνοήσεις; Μοιάζει με το άφρον του Ψαλμού ΙΓ-1-Δεν υπάρχει Θεός, το λέει η γραφή. Δαγκώνεται να μην πεί και την συνέχεια. Δεν υπάρχει Θεός είπε ο άφρον εκείνος. Μετά την Πεντηκοστή οι Απόστολοι άρχισαν το κήρυγμα του Ευαγγελίου. Σωστά; Ναι. Καλά και πως το Ευαγγέλιο δεν είχε γραφεί ακόμη; Του Ματθαίου το Ευαγγέλιο γράφτηκε 8-χρόνια μετά την Ανάληψη του Κυρίου. Του Μάρκου 10-χρόνια και του Λουκά 15-χρόνια. Του Ιωάννου δύο χρόνια μετά τον θάνατο του Λαζάρου όπου έζησε 30-χρόνια μετά την Ανάσταση από τον Κύριο; Ποιός σε κρατάει να αμφιβάλεις. Το συμφέρον λέει να αποφύγουμε για μια φορά ακόμη την πτώση. Το τωρινό πείσμα φεύγει μαζί μας και αξίζει τον κόπο να λογηκευτούμε γιατί μιλάμε περί ζωής και θανάτου και επιστροφή δεν έχει. Ότι έγινε ,έγινε! Επικαλείσαι τους 85 κανόνες των Αποστόλων. Τι το ήθελες;;;
Την βάπτιση που κάνεται με κάποιο ραντισμό είναι άκυρη όχι μόνον αλλά και μολισμός σύμφωνα με τον 64-κανώνα, και η λέξης βάπτισμα είναι από το Αττικό ρήμα βάπτω που σημαίνει βουτώ βυθίζουμε, κάτω από το νερό. Αποστολικαί Διαταγαί, σελίς –201-Το βάπτισμα συμβολίζει τον θάνατο του Κυρίου το νερό την ταφή το λάδι το άγιο Πνεύμα, η Σφραγίδα την Σταύρωση, και το Μύρο την επιβεβαίωση της ομολογίας. Η Αναφορά του Πατέρα γίνεται επειδή είναι ο αίτιος και εκείνος που έστειλε τον Χριστό. Η αναφορά του Πνεύματος ως μάρτυρος. Η κατάδυση συμβολίζει ‘Οτι ο βαπτιζόμενος πεθαίνει μαζί με τον Χριστό και η ανάδυση ότι Ανασταίνεται. Και για αυτό μας λέει η Γραφή, εάν δεν αναγεννηθείς δια της Βαπτίσεως δεν πας στην Βασιλεία του Θεού.¨Αν σωστό είναι το βάπτισμα το δικό σας σωστό και το δικό μας, τότε δεν είναι ένα το βάπτισμα καθώς φωνάζει ο Παύλος. Σε αυτούς τους κανόνες αναφέρει όλους τους βαθμούς της Ιεροσύνης πράγμα που δεν έχετε και ούτε ποτέ μπορείτε να αποκτήσετε γιατί εμείς έχουμε την διαδοχή από τους Αποστόλους όπως σου έδειξα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποκτήσετε Ιεροσύνη, και αυτούς που έχετε είναι ιέρειες λέσβιες και επίσημα ράδια και Τ.V και κάποιους παιδαριστές κοπάδι ολόκληρο. Αναφέρει λοιπόν οι 85-κανόνες που σε καίνε γιατί μόνος σου το ζήτησες, λεπτομέρειες για το Πάσχα και την 40-ημερών Νηστεία που για εσάς είναι τελείως άγνωστη υπόθεση η Νηστεία. Καθώς τα ανδρόγυνα να μην σμίγουν Σαββάτο και Κυριακή, από αυτούς τους κανόνες όπου μας προτρέπουν προς της διαταγές των Αποστόλων και στην σελίδα 465-Μνημόσυνα; Να εξομολογούμεθα κάθε μήνα και να κοινωνούμε κάθε μήνα. Ξέρω με τον τρόπο που Εξομολογείσθε. Όταν βρεθείτε στην Συναγωγή γιατί Εκκλησία είπαμε δεν έχετε στο τέλος ο τελετάρχης σας ρωτάει αν είναι κανείς για εξομολόγηση. Αφού συγκεντοθούνε αυτοί που είναι για εξομολόγηση λέει λοιπόν ο τελετάρχης σας. Παιδιά αυτοί εδώ είναι αμαρτωλοί και πρέπει να τους συνχωρίσουμε. Όποιος μπορεί να κρατηθεί να μην γελάσει ας το κάνει. Όσο και να προσπαθήσω, δύσκολα. Τι έκαναν ποιό το αμάρτημα; Λες και εμείς όλοι είμεθα αναμάρτητοι. Η Αγία Κοινωνία γίνεται κατά τον εξής τρόπο. Έτυχα επίσκεψη μία φορά σε ένα σπίτι προτεστάντικο. Όχι για κήρυγμα. Σε λίγο ήρθε ένας οικογενειακός τους φίλος. Αδελφή λέει στην οικοκυρά. Φέρε ποτήρια να κοινωνήσουμε, και έβγαλε ένα μπουκάλι κρασί και το ακούμπησε στο τραπεζάκι. Ήρθαν και τα ποτήρια τα γέμισαν και άντε ήζει κάμς ήζει γκόους. Τι είναι για γέλια ή για κλάματα δεν ξέρω. Για τα βιβλία αν είναι 39-για εσάς και 49-για εμάς θα σου το αποδείξω ποιο είναι σωστό. Όταν ο Παύλος τα παραδέχεται και παίρνει κομμάτια μέσα από αυτά που εσείς δεν δέχεστε, τότε που είναι η αλήθεια; Στους Εβραίους και στο ΙΑ-κεφάλαιο λέει πόσα οι Άγιοι κατόρθωσαν δια της Πίστεως, και για να μη τα λέω όλα από την αρχή φτάνει στο σημείο και δια της Πίστεως άλλοι τυμπανίσθηκαν. Σε ποιό σημείο των Γραφών είναι γραμμένο το κομμάτι αυτό; Στο Μακκαβαίων ΣΤ-19-διάβασε το εσύ εγώ δεν έχω χώρο. ¨Αρα λοιπόν εγκρίνει και το Κεφάλαιο ΙΒ-42-45-για τα Μνημόσυνα.Εμείς έχουμε την Κυριακή αργία εσείς γιατί; Αφού η Γραφή λέει για το Σάββατο.
Διότι η Στρατεβομένη Εκκλησία έχει το δικαίωμα να κάνει ¨η να αλλάζει κανόνες
Ιδού οι 7-Οικουμενικές Συνόδου Φουλ πνεύμα ¨Αγιο. Επικαλείσαι την εν Καρθεγένη Σύνοδο για τα βιβλία της Γραφής πόσα τον αριθμό. Λάβε τούτο. Πρώτος εν Ιπώνη Σύνοδο το 393-προεδρεύων του Ιερού Αυγουστίνου σύναξαν τα βιβλία των Γραφών και ξεχώρισαν τα 27-τα οποία έχουμε. Η εν Καρθεγένη Σύνοδο το 398-εδέχθηκε τα 27-βιβλία, καθώς και πάλη το 419-κανών 32- Της τρεις αυτές Συνόδους ήρθε η 6η Οικουμενική Σύνοδος και επικύρωσε ως σωστά και γνήσια.και τα οποία έχουμε μέχρι σήμερα. Και όχι ‘ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος’-Οι καιροί είναι οι ίδιοι μόνο οι αριθμοί είναι αλλαγμένη. Μηδέν χρόνος τότε 2000-τώρα. Άν δεν πιστεύεται τα λόγια μου τότε πιστεύεται τα έργα μου με τα θαύματα που κάνω. Και σήμερα αμέτρητα. Εγώ θα σου μετρήσω μερικά και με καλή προαίρεση πίστεψε και γύρισε από εκεί που έφυγες δεν είσαι ο πρώτος που βλέπει το λάθος του. Μέχρι καλόγεροι έγιναν στο ¨Αγιο ¨Ορος όπως ο Γέρων Κάλλιστος όχι μόνο αλλά αναδείχθηκε μορφή και έβαλε τα γυαλιά σε πολλούς. Ο Νευροχειρούργος Johnson and Johnson που τον γνωρίζουμε από τα φαρμακευτικά είδη που αγοράζουμε. Με τόση υψηλή θέση, αλλά με μικρό εγωϊσμό. ΠΑΣΧΑ στα Ιεροσόλυμα. Το μέγα θαύμα με το ¨Αγιο Φως που βγαίνει μόνο στους Ορθόδοξους. Δεν σε συγκινεί και να καταλάβεις ότι η σωστή είναι η Μία Αγία Καθολική....Πήγαινε πάλη στους Αγίους Τόπους την 6η Αυγούστου στο όρος Θαβώρ να ιδείς τον Κύριο ολοζώντανο να σε χαϊδεύει με την Νεφέλη το κεφάλι σου. Και αυτό το θαύμα γίνεται πάλη με τους Ορθόδοξους. Πολλοί είναι εκείνοι που δοκιμάζουν τάχα ψέλνοντας μάλλον αυτοσχέδιες προσευχές αφού τροπάρια και διάφορες άλλες ακολουθίες δεν έχει κανείς άλλος, μακάρι να μαζευτούν όλοι οι μουσικάντηες του κόσμου. Άν αμφιβάλεις ζήτησε μου άλλη φορά να στο αποδείξω. Έτσι
για μία ακόμη φορά αποδεικνύεται η προστασία που έχουν οι Ορθόδοξοι και την αγάπη του Χριστού, και της Παναγίας μας. Με την πρώτη ευκαιρία θα σου αναφέρω θαύματα χειροπιαστά, και όχι κρυφά σε κάποια σκοτεινή γωνία. Ο Προτεσταντισμός δεν έχει τίποτα να δείξει και ούτε μπορείτε να δήξετε Πίστη χωρίς Μυστηριακή ζωή
Τότε πράγματι δεν θα ήταν καμία ανάγκη να έρθει ο ίδιος ο Χριστός και να πάθει τα Πάθη, αλλά μας έστερνε έναν καινούριο Μωυσή πιο φρέσκο με πιο καινούριε ιδέες με μεγαλύτερη Βίβλο από την πρώτη. Τελειώνω με τούτο, γιατί όπως είπα αρχικός θέλω έναν χρόνο για να σου απαντήσω λεπτομερώς. Στου Ιακώβου β’-19-20-Συ πιστεύεις ότι ένας είναι ο αληθινός Θεός και καλά κάνεις. Αλλά και τα δαιμόνια πιστεύουν εις την ύπαρξιν του αληθινού Θεού αλλά τα πιάνει φόβος και τρόμος. Χωρίς Μυστηριακή ζωή και έργα, νεκρά εστίν.
Με χαρά έγραψα αυτό το γράμμα διότι δόθηκε η ευκαιρία να δείξω το Ύψος της Ορθοδοξίας μας..
Χαιρετώ όλους εσάς που ασχολείσθε με την σελίδα –10-και ευχαριστώ και την διεύθηνσιν της Εφημερίδος σας ( ¨η μάς )
Harrys-Greenacre…
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Μέσα στα θαύματα που γίνονται συνεχώς ΜΟΝΟ μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία τού Ιησού Χριστού, είναι και ο Αγιασμός που ΔΕΝ ΧΑΛΑ όταν γίνει από Ορθόδοξο ιερέα ( ΧΩΡΙΣ άλλες επιπρόσθετες ουσίες ).
Στους ετεροδόξους Χριστιανούς, στις περιπτώσεις που γίνεται Αγιασμός, εκείνος ο Αγιασμός ΔΕΝ διατηρείται ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΧΩΡΙΣ άλλες επιπρόσθετες ουσίες.
Προσωπικά έχω πιεί Ορθόδοξο Αγιασμό που έγινε πρίν από περισσότερα από σαράντα χρόνια. Το νερό εκείνου τού Αγιασμού ΔΕΝ είχε ΠΟΤΕ ανανεωθεί. Δεν έπαθα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ στην υγεία μου. Επίσης εκείνος ο Αγιασμός ΔΕΝ μύριζε άσχημα ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”