Πρέπει να λέμε "Μπράβο" ;;;;;;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από lovethink »

Μαμά πέρασα στις πανελλαδικές πρώτη στην Ιατρική !!!!!
- Καλό ....
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Καλημέρα...

Διαφωνώ κάθετα με το ότι δεν πρέπει να επαινούμε τους ανθρώπους.....και θα το αναλύσω...


Πάμε στα παιδιά...

Ένα παιδί που θα φτιάξει ένα πυργάκι η θα κάνει μια ζωγραφιά χρειάζεται το μπράβο όχι γιατί θα του αυξήσεις την κενοδοξία ή τον εγωισμό αλλά με το "μπράβο" για το παιδί ειναι λέξη σημασία και επισφράγισης του έργου του. Μην ξεχνάμε για το παιδί ο γονιός είναι ένας ιεράρχης δυστυχώς έτσι έχουνε περάσει μερικοί γονεις με λέξεις όπως : "Είμαι ο πατέρας σου οποτε έχω δικιο" , "εμένα να ακους που ειμαι γονιός σου και τα ξέρω όλα", "αν δεν κάνεις οτι σου λέω θα φας ξύλο".
Ένα παιδί δεν γνωρίζει την σημαίνει κενοδοξία , εγωισμό κλπ οπότε το "μπράβο" ειναι μια λέξη αγάπης θα νιώσει ότι έκανε και αυτό κάτι μέσα στην κοινωνία των μεγάλων , μην ξεχνάμε το "μπράβο" για ένα παιδί ειναι και λέξη ενθάρρυνσης που ένα παιδί την χρειάζεται.

Δηλαδή να σου έρθει το παιδί και σου πει "Μαμα πως σου φαίνεται η ζωγραφιά μου ωραία είναι ;" εσύ τι θα κάνεις θα είσαι μουγκή ή θα κατεβάσεις τα μούτρα ; Οπότε το "Μπράβο κορη μου (μαζί με χαμόγελος και μια αγκαλιά" ειναι μια στιγμή ανθρώπινης αγάπης και μητρικής ευαισθησίας που θα δώσει στο παιδί ενθάρρυνση και δεν θα του κόψει τα φτερά.

Το "μπράβο" στα παιδιά είναι λέξη "γκάζι", δηλαδή τους δίνει ώθηση στην στιγμή που την χρειάζονται και πιστέψτε με τα παιδιά χρειάζονται περισσότερη ώθηση ιδιαίτερα όταν ειναι μικρά οποιαδήποτε πράξη απαξίωσης, σιωπής, ή μουγγαμάρας ειναι πράξης κατάχρησης του δικαιώματος που έχεις σαν γονιός.

Απο την άλλη το "μπράβο" έχει συμβολικό χαρακτήρα ώς λέξη επιβράβευσης πχ αν κάποιος ειναι να μην ψωνίσει θα την ψωνίσει και θα γίνει κενόδοξος είτε του πεις "μπράβο" είτε "ωραίο αυτο που έκανες" ή "ωραίος ζωγράφος - τραγουδιστής είσαι" "ή ακόμα και με ένα βλέμμα ή χαμόγελο". Όταν πας σε μια συναυλία για να ακούσεις τον γιο σου να τραγουδά ή να παιζει πιάνο και στο τέλος τον ΧΕΙΡΟΚΤΟΤΗΣΕΙΣ αυτό δεν είναι ΜΠΡΑΒΟ ; ; ; ; ; τι είναι ;;;;;......

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΕΙΣ ΛΕΞΕΙΣ - ΤΑΜΠΕΛΕΣ δεν είμαστε φιλόσοφοι ! "ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΟΨΟΝΤΑΙ" .


Πάμε στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ......

Η λέξη μπράβο δηλώνει και μια μορφή ευχαρίστης απο εξωτερικό και πιθανότητα φυσικό παράγοντα προς τα σένα . Είναι πράξη ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ ! το ότι θα πω μπράβο σε κάποιον το αν το πάρει πάνω του ή οχι αυτό δεν με ενδιαφέρει εμένα ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ! οπότε το ποστάκι αυτό βασικά έπρεπε να είχε αντίστροφο ΤΙΤΛΟ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΜΠΡΑΒΟ ή ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΟΜΟΙΩΝΟΥΜΕ ;"



Με την ίδια λογική δεν θα λέμε μπράβο οπότε να μην λέμε και όλα τα παράγογα του όπως " ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ , Α ΤΙ ΚΑΛΟ , ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ , ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ , ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΟΥ , ΤΕΛΕΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩΔ ΔΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ "



ΑΔΕΡΦΕ μου, Μην στέκεσαι στις εκλογικεύσεις διότι ούτε η πίστη σου ούτε ο Ιησους στέκεται σε αυτές μην ταυτίζεσαι με λέξεις-φράσεις-βλέμματα-μορφασμούς κλπ όλα αυτά ειναι στο πλαίσιο κοινωνικής και λογικής εκδήλωσεις θες να εισαι δεσμαιος αυτής ; οχι φυσικα. Να ακους το μπράβο αλλά να μην το παίρνεις πάνω σου. Να δίνεις ενθάρρυνση και παρότρυνση στα παιδιά με όποιο τρόπο αγάπης και σεβασμού θεωρέις σωστό. Μην στέκεσαι σε λέξεις , φράσεις λόγια, λογικές αυτά ανήκουν ΕΔΩ στον υλικό κόσμο ΟΧΙ στον επουράνιο.



ΚΑΛΗΜΕΡΑ
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από lovethink »

filotas έγραψε: Έναν άνθρωπο που είναι επιρρεπής σε υπερηφάνεια τον επιβραβεύουμε χλιαρά
.
Αααααααα για αυτό δεν μου είπες ποτέ "Μπράβο" τόσο καιρό ;
:lol:

Αλλο να λές "Μπράβο" με το παραμικρό και άλλο να είσαι αμέτοχος στη χαρά του άλλου
Ούτε θα παίζουμε με τις λέξεις
Μπορεί να μην πεις ΜΠΡΑΒΟ και να πεις ΣΟΥΠΕΡ , ποιά η διαφορά ;
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφια καλο ειναι να λεμε μπραβο, αλλα μονο σε.. εμενα.

Οριστε, ακομα δεν ολοκληρωσα την φραση μου και πλακωσαν οι θαυμαστες μου..

:shock: :twisted: :angryfire :evil: :mrgreen: :evil: :twisted: :mrgreen: :angryfire :45
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από eleimon »

dionysisgr έγραψε:Αδελφια καλο ειναι να λεμε μπραβο, αλλα μονο σε.. εμενα.

Οριστε, ακομα δεν ολοκληρωσα την φραση μου και πλακωσαν οι θαυμαστες μου..

:shock: :twisted: :angryfire :evil: :mrgreen: :evil: :twisted: :mrgreen: :angryfire :45
IT S UNBELIVEBLE!!!!!! κατι τον τσιμπησε δεν ειναι δυνατον!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Αδελφια καλο ειναι να λεμε μπραβο, αλλα μονο σε.. εμενα.

Οριστε, ακομα δεν ολοκληρωσα την φραση μου και πλακωσαν οι θαυμαστες μου..

:shock: :twisted: :angryfire :evil: :mrgreen: :evil: :twisted: :mrgreen: :angryfire :45
ΑΨΟΓΟΣ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25022
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Ε΄, ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΑΡΕΤΕΣ»

(σελ. 75-76)
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και σοβαροί άνθρωποι, μου λένε κάτι επαινετικό και μου ’ρχεται να κάνω εμετό. Γελώ από μέσα μου και το πετώ πέρα. Κι εσύ κάτι τέτοια πράγματα να τα πετάς αμέσως! Είναι χαμένα πράγματα! Τι κερδίζουμε αν μας καμαρώνουν οι άλλοι; Για να μας καμαρώνουν μεθαύριο τα ταγκαλάκια; Όποιος χαίρεται όταν τον καμαρώνουν οι άνθρωποι, κοροϊδεύεται από τους δαίμονες.
Οι έπαινοι, είτε κοσμικοί είναι είτε πνευματικοί, βλάπτουν, όταν ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, όταν δηλαδή έχει υπερηφάνεια, ή προδιάθεση υπερηφάνειας. Γι’ αυτό να προσέχουμε να μην επαινούμε εύκολα τον άλλον, γιατί αν τυχόν είναι φιλάσθενος πνευματικά, παθαίνει ζημιά. Μπορεί να καταστραφεί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από avvas »

aposal έγραψε:Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Ε΄, ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΑΡΕΤΕΣ»

(σελ. 75-76)
Εμένα πολλές φορές, ακόμα και σοβαροί άνθρωποι, μου λένε κάτι επαινετικό και μου ’ρχεται να κάνω εμετό. Γελώ από μέσα μου και το πετώ πέρα. Κι εσύ κάτι τέτοια πράγματα να τα πετάς αμέσως! Είναι χαμένα πράγματα! Τι κερδίζουμε αν μας καμαρώνουν οι άλλοι; Για να μας καμαρώνουν μεθαύριο τα ταγκαλάκια; Όποιος χαίρεται όταν τον καμαρώνουν οι άνθρωποι, κοροϊδεύεται από τους δαίμονες.
Οι έπαινοι, είτε κοσμικοί είναι είτε πνευματικοί, βλάπτουν, όταν ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, όταν δηλαδή έχει υπερηφάνεια, ή προδιάθεση υπερηφάνειας. Γι’ αυτό να προσέχουμε να μην επαινούμε εύκολα τον άλλον, γιατί αν τυχόν είναι φιλάσθενος πνευματικά, παθαίνει ζημιά. Μπορεί να καταστραφεί.

Σωστός σε όλα!

Μιλάς βέβαια για κάποιον ενήλικα που αγωνίζεται πνευματικά φαντάζομαι.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Έχω την άποψη , ότι το μπράβο είναι ψυχοφθόρο , και δέον να αποφεύγεται.

Σε οποιαδήποτε ηλικία και να το χρησιμοποιήσεις , σκοπό έχει να ανυψώσει τον άλλο άνθρωπο.

Εμείς ξέρουμε ότι όποιος υψώνει το εαυτό του , θα ταπεινωθεί , πόσο μάλλον τον άλλον.
Γιατί λοιπόν , θα πρέπει να μαθαίνουμε στα παιδιά μας , από γεννησιμιού τους , λάθος πράγματα.
Τι Χριστιανοί θα γίνουν όταν μεγαλώσουν , αφού αυτό δεν διδάσκεται , αλλά είναι μία καθημερινότητα ????

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι , το αποδεκτό από την κοινωνία μας , είναι κάπου στην μέση , Δηλαδή Διάκριση.

Και πάντως η συμμετοχή στην Χαρά του άλλου , δείχνει Αγάπη , πράγμα που πρέπει να είναι πρωταρχικό στοιχείο στην ζωή του αγωνιζομένου Χριστιανού. Είναι όμως απαραίτητο να του κάνεις κακό την ίδια στιγμή εξυψώνοντάς τον.

Σεβαστέ Σπύρο LOCKHEART Διαφωνώ μαζί σου.

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Πρέπει να λέμε Μπράβο ??????

Δημοσίευση από lovethink »

Captain Yiannis έγραψε: Εμείς ξέρουμε ότι όποιος υψώνει το εαυτό του , θα ταπεινωθεί , πόσο μάλλον τον άλλον.
Δε νομίζω , τον εαυτό μας δεν πρέπει να τον ανυψώνουμε , αλλά τον καλό λόγο πρέπει να τον έχουμε για τον άλλον
Οχι να υποτιμούμε και τους άλλους ,ούτε να μην τους δείχνουμε την χαρά μας αν έκαναν κάτι καλό


Δηλαδή πως θα απαντάει κάποιος ;

-Μαμά πέρασα πρώτη στις πανελλαδικές
- Καλά ..... οκ ....

Επίσης οι λέξεις πολλές φορές χάνουν το πραγματικό τους νόημα
παράδειγμα
-Ρε συ αν μπορείς δέσε μου αυτό το κόμπο δεν μπορώ να τον κάνω με τίποτα
- Α μπράβο ρε συ σε ευχαριστώ

(απλή αναφορά ενός "μπράβο")

Επίσης παράδειγμα χωρίς το ΜΠΡΑΒΟ
- Εχτές έκανα αυτό
- Α πολύ καλό είσαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ είσαι ΣΟΥΠΕΡ !!!!! δεν έχω λόγια τι να πω είσαι το κάτι άλλο
(διαβάσατε κάνα μπράβο ; )
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”