Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Γέροντας Νίκων της Νέας Σκήτης του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από smarti »



Αν μπορείτε ακουστε την ομιλία είναι πολύ ψυχωφελής!! Απάντάει και σε κάποια ερωτήματα που είχαμε βάλει και εμείς εδώ στο σαίτ!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από smarti »

Βρε το ακούσατε? :lol: :lol:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Αυτό νομίζω το είχε αναρτήσει και ο Διονύσης ....πραγματικά η ομιλία του θέλει προσοχή από όλους μας.......
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από smarti »

Το θέμα υπάρχει ήδη στο viewtopic.php?f=63&t=9516#p113745 :? :? :? Ευχραριστώ Βασιλική!! :105 :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από dora gian »

αυτος ο γεροντας μοιαζει πολυ με τον γεροντα που ηξερα, φωναξα και την κορη μου για να το επιβεβαιωσει, η μονη διαφορα ειναι η ηληκια ,ο γνωστος μου περιπου 80 ,μιας και μιλουσε για διορατικους ,ο γεροντας που ξερω ειναι θα αναφερω το πρωτο πραγμα που μου συνεβει ....... τον εβλεπα πολυ τακτικα, αλλα οταν επεσρεφα σπιτι ποτε δεν μπορουσα να φερω την εικονα του , φυσιογνωμια του στη μνημη μου.. αυτο συνεχιζοταν για εβδομαδες , αρχισε να με βασανιζει γιατι δεν μπορω να φερω στο μυαλο μου τη φυσιογνωμια του ωσπου ενα μεσημερι ξαφνικα , ΤΟΝ ΕΙΔΑ αααα....περιτο να σας πω πως αισθανθηκα.
Στην επομενη συναντηση αφου ειπαμε οτι ειπαμε ,μου διαβασε την ευχη, σηκωθηκα να φυγω και καθως ανοιγα την πορτα να βγω εξω ,μου λει....ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΩΡΑ Ε? και αλλα πολλα στην πορεια. καταπληκτικος ο γεροντας και η ομιλια του. :25
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από dora gian »

να διευκρινησω ,οτι ουδεποτε του ειχα αναφερει αυτο που με προβληματιζε , ...οταν αργοτερα καταλαβα ,του ελεγα ....δεν μου τα λετε εσεις καλυτερα τη να πω εγω χαχα χα και γελουσαμε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από smarti »

dora gian τι εννοείς...οταν λες είπαμε και μετά μου διάβασε την ευχή? Ο γέροντας αυτός δεν είναι από το Αγιον Ορος? Εξομολογει και εκτός του Αγιου Ορους? :7 :7
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από dora gian »

ο γεροντας που αναφερωμε ειναι εκτος Αγιου ορους ,εχει κτισει 2 μοναστηρια , οταν λεω τα ειπαμε ,εννοω ουτο μου με απασχολουσε την συγκεκριμενη στιγμη , εαν στο μεταξυ ειχα κανει και καμοια αμαρτια την ελεγα , εκτος απο την μονη φορα που μου ζητησε να εξομολογηθω απο την παιδικη μου ηληκια ,ουδεποτε υπυρξε εξομολογηση για εξομολογηση αφου η σχεση ,ηταν πνευματικου πατερα προς παιδι , τον εβλεπα πολυ συχνα ,διακονουσα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από smarti »

Τώρα μπερδεύτηκα για τα καλά!
Εδω στο βίντεο στην αρχή γράφει Νέα Σκήτη Αγίου Ορους και νόμιζα ότι είναι γέροντας από το Αγιον Ορος :? :?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: γ. Νίκων: Περί Πνευματικών - Χαρισματικών(;) γερόντων.

Δημοσίευση από dora gian »

TΩρα μπερδευτικα και εγω. Παμε απο την αρχη , ο γεροντας του βιντεο , μοιαζει τοσο μα τοσο σαν τον γεροντα που εγω ξερω , αγαπητη μου αν μπορουσα να σου δειξω φωτογραφια η ηξερες τον συγκεκριμενο ,θα συμφωνουσες και συ ,ως προς την ομοιοτητα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”