Λεχώνες και νεογέννητα

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Χριστός Ανέστη!
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω τα φώτα σας :smile:
Τι ισχύει τελικά από όλα αυτά που ακούγονται για τις λεχώνες και τα νεογέννητα μωρά; :7 :shock: :? Ποια συμβαδίζουν με την Ορθόδοξη Πίστη;
Γιατί υποπτεύομαι πως πάρα πολλά είναι ειδωλολατρικά κατάλοιπα και πρακτικές ασύμβατες με αυτά που πρεσβεύει η Εκκλησία. Και επειδή φίλοι & συγγενείς πολλές φορές "θωρακίζουν" τα μωρά με ματάκια και διάφορα φυλακτά σε συνδυασμό με σταυρουδάκια και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, τι ισχύει; Τι σας βάζω Δευτεριάτικα ε; :roll:

Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από fotios »

Αυτό που ξέρω Γιώργο, και αυτό που εφαρμόζω προσωπικά είναι το εξής.
Η λεχώνα και το νεογέννητο, πρέπει να σαραντίσει, σαράντα μέρες στο σπίτι ή σχεδόν σαράντα...
Στα νεογέννητα επιτρέπεται στο κρεβατάκι τους να έχουμε εικονίτσες ή σταυρουδάκι!!!
Μόνο σταυρό ,όχι και "μάτάκια" ή άλλά τέτοια, που όχι μόνο δεν είναι Ορθόδοξα αλλά είναι και ειδωλολατρικά, δηλαδή δαιμονικά! Ο Χριστός είπε δεν μπορείτε να υπηρετείτε 2 Κυρίους ή θα έχετε τον Θεό ή τον σατανά...
Στις 8 μέρες προσωπικά κάλεσα Ιερέα και έδωσα όνομα στις μικρές μου...
Την βάφτιση όσο πιο σύντομα γίνεται!!!
Απλά πράγματα.
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Ευχαριστώ πολύ Φώτιε!
Αλήθεια, για ποιον λόγο πρέπει να σαραντίσει μια γυναίκα; :39
Ποια θεωρείται σωστή ηλικία για την βάπτιση;
Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από max1 »

Γεώργιος-Κέρκυρα έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Φώτιε!
Αλήθεια, για ποιον λόγο πρέπει να σαραντίσει μια γυναίκα; :39
Ποια θεωρείται σωστή ηλικία για την βάπτιση;
Tο παιδί πρέπει να βαπτιστεί όσο το δυνατόν νωρίτερα (αφού σαραντίσει βέβαια) για να μπορεί και και να κοινωνεί συχνά.
Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Τι σημαίνει όσο το δυνατόν νωρίτερα;
Εξαρτάται από την εποχή του έτους; (π.χ. χειμώνας-πολύ κρύο).
Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από max1 »

Γεώργιος-Κέρκυρα έγραψε:Τι σημαίνει όσο το δυνατόν νωρίτερα;
Εξαρτάται από την εποχή του έτους; (π.χ. χειμώνας-πολύ κρύο).
Ο πνευματικός λέει ότι το παιδί πρέπει να βαπτιστεί μόλις σαραντίσει. Αν τώρα υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες (π.χ. βαρυχειμωνιά ή η μητέρα έχει γεννήσει με καισαρική και δεν είναι ακόμη πολύ καλά στην υγεία της) φαντάζομαι (δική μου άποψη είναι αυτή) ότι θα δώσει ευλογία να γίνει η βάπτιση 1-2 μήνες αργότερα. Όχι όμως αυτό που κάνουν κάποιοι και τα βαπτίζουν μετά από 1 ή 2 χρόνια.
Εγώ βάπτισα τη μεγάλη μου κόρη 6 μηνών γιατί περιμέναμε να έρθει ο νονός (είναι ναυτικός και λείπει μήνες) και ξέρεις τι μου είπε; "Γιατί έβαλες κανόνα στο παιδί να μην κοινωνήσει για 6 μήνες;" εννοόντας ότι αφού το αφήνω αβάπτιστο τόσον καιρό, δε μπορεί να μετέχει της Θ. Κοινωνίας.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από filotas »

Κι από τι ακριβώς υποτίθεται ότι προστατεύει η μπλε χάντρα;

Από το μάτι; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το τι γέλιο ρίχνω και τι καζούρα του κάνω κάθε φορά που ακούω κάποιον να μιλάει για μάτιασμα και ξεμάτιασμα δε λέγεται! Αυτά εκτός του ότι είναι ανόητες προλήψεις, είναι και αντίθετα με την πίστη μας. Χάθηκαν τα σταυρουδάκια. Τουλάχιστον ο Τίμιος Σταυρός είναι βέβαιο ότι με τη δύναμη της Θείας Χάριτος μας προστατεύει από κάθε κακό.

Ο σαραντισμός νομίζω ότι προέρχεται από το πραγματικό γεγονός ότι η λεχώνα και το νεογέννητο έχουν τις πρώτες μέρες ιδιαίτερα εύθραυστη υγεία και είναι βέβαιο ότι πολλές επισκέψεις και οι άσκπες έξοδοι θα μπορούσαν να βάλουν σε κίνδυνο την υγεία τους. Αυτό που είναι απαραίτητο για την έξοδο της μητέρας και του μωρού από το σπίτι είναι η ευχή, που δίνει ο ιερέας για το σκοπό αυτό. Εμείς αυτό κάναμε αφού τα δυο παιδιά μας γεννήθηκαν στην Αθήνα κι έπρεπε να μετακινηθούμε στην Κοζάνη πολύ πριν περάσουν οι 40 μέρες.

Όσο για το Βάπτισμα ο ξάδερφός μου ο π. Γεώργιος Βαφτίζει τα παιδιά του αμέσως μόλις σαραντίσουν, για να μπορούν να Κοινωνούν. Η γνώμη μου είναι ότι όσο πιο γρήγορα Βαφτίζεται ένα μωρό τόσο το καλύτερο. Οι εποχές σήμερα που οι ναοί έχουν καλοριφέρ δεν παίζουν κανένα σημαντικό ρόλο. Απλά κάποιες εποχές (Σαρακοστές, 15αυγουστος) δεν γίνονται Βαπτίσεις. Σ΄αυτές τις περιπτώσεις θα χρειαστεί το μωρό να περιμένει μερικές βδομάδες.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε: Το τι γέλιο ρίχνω και τι καζούρα του κάνω κάθε φορά που ακούω κάποιον να μιλάει για μάτιασμα και ξεμάτιασμα δε λέγεται! Αυτά εκτός του ότι είναι ανόητες προλήψεις, είναι και αντίθετα με την πίστη μας. Χάθηκαν τα σταυρουδάκια. Τουλάχιστον ο Τίμιος Σταυρός είναι βέβαιο ότι με τη δύναμη της Θείας Χάριτος μας προστατεύει από κάθε κακό.

Mια διευκρινηση:
Το μάτι στην Ορθοδοξια λεγετε βασκανια και ειπαρχη ευχη γι' αυτην.

και μια παρατηρηση:
Πρωτου γραφετε κατι να το μελεταται, αν οχι τουλαχιστον βαλτε ενα ;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητέ pan η βασκανία έχει τόση σχέση με το μάτι, όση ο φάντης με το ρετσινόλαδο. :lol: :lol:

Αλλά ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το μάτι έχει κάποια σχέση με τη βασκανία, το ξεμάτιασμα έχει καμιά σχέση με την ευχή της βασκανίας ή το ματόχαντρο μπορεί να προσφέρει καμιά προστασία έναντι της βασκανίας;

Άστα φίλε μου, η εξομοίωση της βασκανίας με το μάτι γίνεται μόνο από τους αφελείς και τους προληπτικούς και δεν έχει καμιά Θεολογική βάση.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Λεχώνες και νεογέννητα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

filotas...
Μην είσαι τόσο απόλυτος.
Συμφωνώ με pan και ιδού:

Κύριε ο Θεός ημών, ο Βασιλεύς των αιώνων, Ο Παντοκράτωρ και Παντοδύναμος, ο ποιών πάντα και μετασκευυάζων μονω τω βούλεσθαι, ο εν την επταπλάσιον καμίνων και την φλόγα την εν Βαβυλώνι εις δρόσον μετάβαλων, και τους αγίους σου τρείς παίδας σώους διαφύλαξας, ο Ιατρος και Θεραπευτής των ψυχών ημών, η ασφάλεια των εις σε ελπιζόντων, σου δεόμεθα και σε παρακαλούμεν, απόστησον πάσαν διαβολικήν ενέργειαν, πάσαν σατανικήν έφοδο και πάσα επιβουλήν,περιέργειαν τε πονηράν και βλάβην και οφθαλμών βασκανίαν τω φθονερών ανθρώπων απο του δούλου σου ( όνομα ) και η υπο ωραιότητος ή ανδρείας ή ευτυχίας ή ζήλου ή και φθόνου βασκανίας συνέβη, ούτως φιλάνθρωπε Δέσποτα, έκτεινον την κραταίαν σου χείρα και τον βραχίονα σου τον ισχυρόν και ύψιστον και επισκόπων επισκόπησον το πλάσμα σου τούτο και κατάπεμψον αυτώ άγγελων κραταίον ειρηνικόν, ψυχής και σώματος φύλακα, ος επιτιμήσει και απελάσει απ΄αυτού πάσαν βλάβην, πάσαν πονηράν βούλην, πάσαν φαρμακείαν και βασκανίαν των φθονερών ανθρώπων και ύπο σου ο σος ικέτης φρουρούμενος μετ΄ευχαριστίας ψάλλει σοί: Κύριος εμοί βοηθός και φοβηθήσομαι κακά, ότι συ μετ΄εμού ει ότι συ ει ο Θεός κραταίωμα μου, ισχυρός, εξουσιαστής, αρχών ειρήνης, Πατήρ του μέλλοντος αιώνος. Ναί Κύριε Ο Θεός ημών, φείσαι του πλάσματός σου και ρύσαι τον δούλον σου (όνομα) απο πάσης βλάβης, απο πάσης επήρρειας και απο πάσης βασκανίας και ανωτέρον αυτόν και ημάς παντός κακού διαφύλαξον, πρεσβείας της υπερευλογιμένης ενδόξου Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και αειπαρθένου Μαρίας, των φωτοειδών Αρχαγγέλων και παντών σου των αγίων. Αμήν
ΕΥΧΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΑΣΚΑΝΙΑΣ
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”