O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Συντονιστής: Συντονιστές

efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από efthumhs »

H μοναχή Ευπραξία εκοιμήθη προ ολίγων μηνών , νοσούσα εκ καρκίνου, στην έρημο της Αριζόνα στις ΗΠΑ.

Κοντά της ήταν ο γέρων Εφραίμ ο Φιλοθεϊτης.

Κόντρα στο “ευαγγέλιο της υγείας” που προπαγανδίζουν αμερικανόφερτες αιρέσεις των πεντηκοστιανών και των ψευτοχαρισματικών, οι ορθόδοξοι μοναχοί και μοναχές δίνουν μηνύματα ΖΩΗΣ και μετά την κοίμησή τους… Το σώμα τους , και μετά θάνατον, αντανακλά την κατάσταση της καρδιάς τους και τη πρόγευση της Βασιλείας των Ουρανών.

Είναι ένα μήνυμα ζωής προς όλους μας που ζούμε χαμένοι μέσα στη μοναξιά των μεγαλουπόλεων, τον εγωισμό μας, την προσκόλληση σε υλικά αγαθά, διασκεδάσεις, ουσίες και οινοπνεύματα,πολιτικές ιδεολογίες και ψευτοθρησκείες… Είναι ένα μήνυμα να αλλάξουμε ζωή και να έρθουμε κοντά Του, κοντά σ’ Αυτόν που είναι η ΟΔΟΣ και η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΖΩΗ και η ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ. Είναι μια απτή απόδειξη των αποτελεσμάτων της Αγάπης, της νοερής προσευχής, της Μυστηριακής ζωής μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία…

Η φωτογραφία του γέροντος Ιωσήφ … Η οσιακή κοίμηση του π. Δανιήλ Γούβαλη και του π. Ευσταθίου Κοντοράβδη... Και τώρα η φωτογραφία της μοναχής Ευπραξίας από την Αριζόνα…

Περισσότερα (με φωτογραφία της Μοναχής) εδώ: http://ierapostoli.wordpress.com/2009/0 ... o_arizona/
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από smarti »

Οτι και να πούμε με λόγια, νομίζω...δεν θα μπορεσουμε ποτέ να εξηγήσουμε αυτό που βλέπουμε μπροστά μας.......ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!! ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ!

Ευχαριστούμε πολύ Ευθύμη!

Εικόνα
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από Andreasmas »

efthumhs έγραψε:H μοναχή Ευπραξία εκοιμήθη προ ολίγων μηνών , νοσούσα εκ καρκίνου, στην έρημο της Αριζόνα στις ΗΠΑ.

Κοντά της ήταν ο γέρων Εφραίμ ο Φιλοθεϊτης.

Κόντρα στο “ευαγγέλιο της υγείας” που προπαγανδίζουν αμερικανόφερτες αιρέσεις των πεντηκοστιανών και των ψευτοχαρισματικών, οι ορθόδοξοι μοναχοί και μοναχές δίνουν μηνύματα ΖΩΗΣ και μετά την κοίμησή τους… Το σώμα τους , και μετά θάνατον, αντανακλά την κατάσταση της καρδιάς τους και τη πρόγευση της Βασιλείας των Ουρανών.

Είναι ένα μήνυμα ζωής προς όλους μας που ζούμε χαμένοι μέσα στη μοναξιά των μεγαλουπόλεων, τον εγωισμό μας, την προσκόλληση σε υλικά αγαθά, διασκεδάσεις, ουσίες και οινοπνεύματα,πολιτικές ιδεολογίες και ψευτοθρησκείες… Είναι ένα μήνυμα να αλλάξουμε ζωή και να έρθουμε κοντά Του, κοντά σ’ Αυτόν που είναι η ΟΔΟΣ και η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΖΩΗ και η ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ. Είναι μια απτή απόδειξη των αποτελεσμάτων της Αγάπης, της νοερής προσευχής, της Μυστηριακής ζωής μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία…

Η φωτογραφία του γέροντος Ιωσήφ … Η οσιακή κοίμηση του π. Δανιήλ Γούβαλη και του π. Ευσταθίου Κοντοράβδη... Και τώρα η φωτογραφία της μοναχής Ευπραξίας από την Αριζόνα…

Περισσότερα (με φωτογραφία της Μοναχής) εδώ: http://ierapostoli.wordpress.com/2009/0 ... o_arizona/
Πανω σε αυτη την καταπληκτικη τοποθετηση ας ακουσουμε και τον Αγιο Μαξιμο τον Ομολογητη.

Στην παρουσα ζωη -αυτο σημαινει ο τωρινος καιρος-, ο νους ο οποιος λυπαται κατα σαρκα λογω των πολλων πονων που του προκαλουν οι πειρασμοι που του στελνονται για χαρη της αρετης,πρεπει παντοτε να εχει χαρα στην ψυχη και να ευχαριστειται απο την ελπιδα των αιωνιων αγαθων,και ας κακοπαθει η αισθηση.[Γιατι, λεει ο θειος Αποστολος, δεν εχουν καμια αξια τα παθηματα του τωρινου καιρου, αν συγκριθουν με τη δοξα που προκειται να φανερωθει σε μας.]
Η σαρκα ανηκει στην ψυχη ,και οχι η ψυχη στη σαρκα,γιατι το χειροτερο ανηκει ανηκει στο καλυτερο, και οχι το καλυτερο στο χειροτερο.Λογω της παραβασεως του Αδαμ ζυμωθηκε με τη σαρκα ο νομος της αμαρτιας,ο οποιος ειναι η ηδονη της αισθησεως, την οποια ακολουθησε ως συνεπεια ο θανατος της σαρκας με πονους, που εχει επινοηθει για την καταργηση του νομου της σαρκας. Γι αυτο οποιος επιννοησε οτι για την αμαρτια και για την καταργηση της μπηκε στη μεση ο θανατος,εχει παντα χαρα στην ψυχη του,γιατι βλεπει να φευγει με τους διαφορους πονους απο τη σαρκα του ο νομος της αμαρτιας,για να μπορεσει να δεχτει τη μελλουσα πνευματικη και μακαρια ζωη.Αυτην την μακαρια ζωη δεν ειναι δυνατον ποτε κανεις να την επιτυχει ,αν πρωτυτερα στην παρουσα ζωη δεν αδειασει σαν απο ενα δοχειο ο νομος της αμαρτιας απο τη σαρκα κατα την προς αυτην σχεση της προαιρεσεως..........



Και συνεχιζει ο Αγιος Ιωαννης ο Δαμασκηνος.
Ετσι αφου ελευθερωθει ο νους απο τα παθη και ανυψωθει στο Θεο ζει απο εδω τη μακαρια ζωη και δεχεται τον αρραβωνα του Αγιου Πνευματος.Και οταν φυγει απο εδω, εχοντας απαθεια και αληθινη γνωση ,στεκεται μπροστα στο φως της Αγιας Τριαδας,και καταφωτιζεται μαζι με τους αγιους αγγελους στους απεραντους αιωνες.....
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε: Εικόνα
Η κοπέλα που βλέπω στην φωτογραφία δεν κοιμάται καν! Είναι τόσο ζωντανή που μου δίνει την αίσθηση ότι έχει απλά κλείσει τα μάτια για να παίξει κάποιο παιχνίδι!
Δόξα σοι ο Θεός!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από zafeiris »

οντως... δεν φαινεται καθόλου οτι εκοιμηθη..
ο καιρός γαρ εγγυς
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από angieholi »

Συγκλονιστικη φωτογραφια και αυτη...!!!
Το μονο που δειχνει οτι ειναι νεκρη ειναι το χρωμα στα χειλη της, κατ'αλλα μοιαζει απλως να εχει κλεισει τα ματια της!!!
Λετε να αρχισουν απο εδω και περα οσοι φευγουν,να φευγουν με χαμογελο;
Ο Θεος να την αναπαυσει, καλο παραδεισο να εχει και να μας προσεχει απο εκει επανω.....
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Katerina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Μοντρεαλ-Καναδας

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από Katerina »

Η μακαριστή Ευπραξία ήταν Γερόντισσα σε μοναστήρι του γ.Εφραίμ στις ΗΠΑ.΄Επασχε από καρκίνο κι ενοσηλευόνταν στο Μοναστήρι Παναγία Παρηγορίτισσα στην περιοχή του Μόντρεαλ.Είχε επιθυμία να ταφεί στην Αριζόνα από το γέροντά της Εφραίμ γι΄αυτό όταν εκείνος προείδε ότι θα φύγει ειδοποιήθηκε και μαζί με την Γερόντισσα Θέκλα πήγαν στην Αριζόνα.Είχε οσιακό τέλος γιατί έβλεπε Αγίους αλλά το συγκλονιστικό ήταν ότι ο παππούς Ιωσήφ ο Ησυχαστής παρίστατο επίσης στην εκδημία της ,το είπε η ίδια κι έτσι παρέδωσε την αγιασμένη της ψυχή.Τότε έλαβε την μορφή που βλέπουμε στην φωτογραφία και μάλιστα ο γ.Εφραίμ είπε ότι είναι τυχερός όποιος έλαβε ευλογία από την μακαριστή γερόντισσα Ευπραξία.Αυτά προς Δόξαν Θεού.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Συγκλονισμένος κι εγώ, να πω Καλό Παράδεισο στην αδελφή Ευπραξία, σε αυτό το όμορφο και ευτυχισμένο κορίτσι που έχει κλειστά τα μάτια του στη φωτογραφία.
Και βλέποντάς την έτσι να κοιμάται, παίρνουμε όλοι μας μεγάλη δύναμη, μπας και ξυπνήσουμε.
Δόξα τω Θεώ!!!!!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ξερη κανεις καπια σελιδα στο web για τον γεροντα εφραιμ?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
fousca
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am

Re: O χαμογελαστός θάνατος της μοναχής Ευπραξίας στην Αριζόνα!

Δημοσίευση από fousca »

συγλονιστικο!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλο παραδεισο να εχει κ να προσευχετε κ για τη δικη μας σωτηρια στο Θεο..
¨ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ¨
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”