Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Εισαγωγη

Πριν ενα μηνα σχεδον πηρα μερος σε ενα προσκυνημα που εγινε στους Αγιους Τοπους. Αποφασισα να γραψω για να σας μεταδωσω οτι ειδα με τα ματια μου,ενιωσα και αντιληφθηκα συμφωνα με τις νοητικες και πνευματικες μου ικανοτητες (αν υπαρχουν!). Γι αυτο λοιπον ειναι μια καθαρα προσωπικη μαρτυρια.

Μπορει σε πολλα πραγματα να κανω λαθος και πολλα πραγματα να τα εχω μπερδεψει. Θα προσπαθησω ομως με την βοηθεια του Θεου και την ευχη του πνευματικου μου να σας μεταδωσω οσο καλυτερα μπορω αυτα που εζησα στην ευλογημενη αυτη Γη.

Ισως μερικοι απορησουν διοτι μετα απο ενα μηνα αποφασιζω να γραψω κατι και οχι αμεσως. Υπαρχει κι γι αυτο απαντηση. Για να ειμαι ειλικρινης οταν γυρισα απο την Αγια Γη δεν γυρισα ολοκληρη, ειχα αφησει εκει την καρδια μου και πραγματικα πιστεψτε με οι πρωτες εβδομαδες επανενταξης στο προγραμμα και την χαβουζα της Αθηνας μου ηταν πολυ δυσκολες.... Μιλαω ειλικρινα οταν σας λεω οτι με το ζορι πηγαινα στη δουλεια μου καθε πρωι, σχεδον βαρυγγομωντας... Ε! σιγα σιγα ομως η πραγματικοτητα σε προσγειωνει και ετσι εχω πλεον συνηδειτοποιησει οτι βρισκομαι εδω!!!

Αφου λοιπον εμφανισα τις φωτογραφιες που ειχα τραβηξει και εβαλα σε μια σειρα τις σκεψεις και καπως τις οργανωσα, θα αρχιζω να γραφω. Θα προσπαθησω (με μια μικρη δοση υπερηφανειας και εγωισμου, μα πανω απ'ολα μεγαλης αγαπης) να σας διηγηθω οτι εζησα και ειδα.

Καποιοι ισως συγκινηθουν, καποιοι ισως θυμηθουν το δικο τους προσκυνημα, καποιοι ισως νοσταλγησουν και καποιοι ισως "ζηλεψουν"! Ε! Και καποιοι ισως βαρεθουν και αγανακτησουν, αυτοι ας αλλαξουν θεμα!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκυνημα στην Αγια Γη - Προσωπικη μαρτυρια

Δημοσίευση από angieholi »

Ημερα Πρωτη (μερος α΄)

Προσκυνημα στην Αγια Γη.
15-22 Σεπτεμβριου 2009


Τη Δευτερα 14/9, 54 ανθρωποι συναντηθηκαμε στο αεροδρομιο Ελ. Βενιζελος. Οι περισσοτεροι ημασταν αγνωστοι μεταξυ μας, ειχαμε ομως ολοι τον ιδιο ποθο και τον ιδιο σκοπο, να βρεθουμε στην Αγια Γη, να περιηγηθουμε στα μερη, οπου ο Κυριος μας και Θεος μας, Ιησους Χριστος, γεννηθηκε, μεγαλωσε, περπατησε, κηρυξε, εκανε θαυματα και τελικα συλληφθηκε για να σταυρωθει, να ταφει, να αναστηθει και ενδοξως να αναληφθει εις τους ουρανους.

H αφιξη στο αεροδρομιο του Καϊρου εγινε ξημερωματα και αυτο που ειδαμε ειναι μια πολη που δεν κοιμαται ποτε. Πως ειναι δυνατον αλλωστε με 10.000.000 κατοικους! Αφου περασαμε τη διωρυγα του Σουεζ πηραμε το δρομο για το Σινα και την Ιερα Μονη Αγ. Αικατερινης.

Πριν ομως, καναμε μια πρωτη επισκεψη στο Ιερο Μετοχι του Σινα, Αγιου Γεωργιου στη Ραϊθω. Εκει μας περιμενε ο π. Αρσενιος οπου μετα τη Θεια Λειτουργια, μας προσεφερε ενα πλουσιοπαροχο πρωϊνο, μας καθηλωσε με την ομιλια του και μας συγκινησε οταν φευγοντας, εμεις, βγηκε εξω απο το Μοναστηρι του και ξεμακρυνε αρκετα για να βγει στο δρομο, μονο και μονο για να μας ξεπροβοδισει. Δεν σταματησε να μας χαιρεταει μεχρι που δεν μας εβλεπε πια... Ηδη ειχαμε παρει πολλα απο το προσκυνημα αυτο!

Το μεσημερι γυρω στις 3 βρισκομασταν στο Μοναστηρι του Προφητου Μωϋσεως στη Φαραν. Οι λιγοστες Μοναχες ειχαν πολλες ετοιμασιες διοτι σε λιγες μερες θα γιορταζανε την μνημη του Προφητου, διοτι εκει ισχυει το παλιο ημερολογιο.

Φτασαμε στο ξενοδοχειο το απογευμα γεματοι απο πνευματικα λογια, ομορφες εικονες αλλα και πολυ κουραση απο το ταξιδι στην ερημο. Ερημο και βουνα ολο πετρα, βλεπαμε στη διαδρομη.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκυνημα στην Αγια Γη - Προσωπικη μαρτυρια

Δημοσίευση από angieholi »

Δευτερη Μερα

Προσκυνημα στην Αγια Γη.
15-22 Σεπτεμβριου 2009


Την Τεταρτη 16/9 το πρωϊ παρακολουθησαμε τη Θεια Λειτουργια στο Σινα. Μετα προσκυνησαμε την Αγια Καρα και το Χερι της Αγιας Αικατερινης και πηραμε ως ευλογια το δαχτυλιδακι, το οποιο μεχρι να βρεθει στα χερια του καθε προσκυνητη, παραμενει μεσα στη λειψανοθηκη. Τι πλουσια ευλογια!

Κατοπιν πηγαμε στο χωρο οπου βρισκεται η Καιομενη Βατος και ο π. Παυλος γεμισε τις καρδιες μας απο θεια λογια, καθως και λιγα ιστορικα για την Ιερα Μονη. Αφου περιηγηθηκαμε στο Μουσειο και τα ματια μας αχορταγα κοιταζαν τα πλουσια εκθεματα του χωρου, μαζευτηκαμε στο Αρχονταρικι. Εκει σαν μελισσες μαζεψαμε ξανα το νεκταρ που ερρεε αφθονο απο την ομιλια του π. Παυλου.

Το απογευμα χωριστηκαμε σε 2 ομαδες. Καποιοι θα παρακολουθουσαν τον εσπερινο στην Ιερα Μονη του Σινα και καποιοι θα δοκιμαζαν τις αντοχες τους και θα τολμουσαν να ανεβουν στην Αγια Κορυφη. Ειναι μια δυσκολη αναβαση και καταβαση που κατα καποιο τροπο χωριζεται σε δυο σταδια. Μεχρι τη μεση της διαδρομης περιπου ακολουθει κανεις ενα ανηφορικο μονοπατι, οχι ιδιαιτερα δυσβατο και σχετικα πλατυ. Σ'αυτο μπορει κανεις αν θελει να ανεβει και σε καμηλα.

Παρενθεση: Εγω ανεβηκα γιατι το ειχα καημο και το γελιο που εριξα δεν λεγεται!!! Εκτος του οτι βρισκεσαι αρκετα ψηλα (η καμηλα ειναι πιο ψηλη απο το αλογο) η δικια μου ειχε την ταση να πηγαινει στην ακρη του γκρεμου. "Βρε, της φωναζα, πιο μεσα, πιο μεσα, κοιτα τις αλλες τι ωραια που πανε...", "No problem, no problem" μου ελεγε ο καμηλιερης, "Νο problem για σενα, του ελεγα, "εγω τα 'χω κανει πανω μου", μονολογουσα απο μεσα μου και χαχα τα γελια. Αν δεν σας πειραζει η μυρωδια που ειχε το ζωο, μια βολτα με καμηλα το προτινω ανεπιφυλακτα, ασε που κρατας τις δυναμεις σου για αργοτερα και ανεβαινεις πολυ πιο ξεκουραστα. Κλεινει η παρενθεση.

Λοιπον συνεχιζουμε: το ενα σταδιο ειναι το πλατυ, το δευτερο σταδιο ειναι ενα δυσκολο μονοπατι που πρεπει κανεις να ανεβει 750 περιπου σκαλοπατια για να φτασει στην Αγια Κορυφη. Εκει ειναι τα δυσκολα, διοτι τα σκαλοπατια σε πολλα σημεια ειναι στενα, καποια γλιστρανε, και ειναι γενικως αποτομα.

Οταν επιτελους ανεβηκαμε ο ηλιος ειχε ηδη δυσει, ειχε ομως ακομα αρκετο φως για να δουμε καθαρα τη θεα και να τραβηξουμε φωτογραφιες. Η θεα βεβαια στην Αγια Κορυφη σε αποζημιωνει. Κορυφες αμετρητων βουνων απλωνονται μπροστα σου και το ορθοδοξο εκκλησακι της Αγιας Τριαδας (αν δεν κανω λαθος) που βρισκεται εκει, σε συγκινει.

Δυστυχως ειναι παντα κλειστο και ανοιγει μονο αν ανεβουν Πατερες για να κανουν Θεια Λειτουργια. Ο λογος βεβαια απλος, τοσοι ξενοι ανεβαινουν στην Αγια Κορυφη και τοσοι αλλοθρησκοι, που φυσικα δεν εχουν την απαραιτητη ευλαβεια και προσοχη.

Αυτο που μαθαμε και μας δυσαρεστησε ιδιαιτερα ειναι οτι πολλα πρακτορεια απο ξενες χωρες που κανονιζουν γκρουπ για να ανεβουν στην Αγια Κορυφη, διαφημιζουν ποσο "καλο" θα ειναι για την "ευτυχια" τους, τα ζευγαρια να διανυκτερευσουν το βραδυ εκει. Ανεπιτρεπτο και μονο που το ακουμε εμεις οι Χριστιανοι, σ'ενα χωρο οπου εμφανιστηκε ο Θεος να γινονται τετοια εκτροπα και ασχημοσυνες. Ερχονται δηλαδη οι ξενοι να ανταλλαξουν φιλια και χαδια πανω στην Αγια Κορυφη, ενας τοπος απο τους ιεροτερους... Τι να πει κανεις...

Οταν τελοσπαντων αρχισαμε να κατεβαινουμε ειχε ηδη σκοτινιασει και μεσα σε αυτο το απολυτο σκοταδι απολαυσαμε τον πιο ωραιο εναστρο ουρανο που εχω δει ποτε μου... Σου εδινε την αισθηση οτι αν απλωσεις το χερι σου θα πιασεις ενα αστερι, τοσο κοντα, σου φαινοταν ο ουρανος.

Στο κατεβασμα νιωθεις οτι ο δρομος δεν τελειωνει ποτε και απορεις πως τα καταφερες τελικα και ανεβηκες, θαρρεις και στην καταβαση καποιος προσθεσε περισσοτερα σκαλοπατια και δρομο.

Πρεπει να εχει κανεις πολλες σωματικες αντοχες για να αντεξει αυτη τη δυσκολη αναβαση και καταβαση, που για εμας διηρκησε 5,1/2 ωρες. Οι αντοχες ομως ειναι για τους απιστους, γιατι οσοι με πιστη και ευλαβεια ανεβαινουν το βουνο οπου εμφανιστηκε ο Θεος, δεν καταλαβαινουν κουραση, παρα μονο οταν γυρισουν στο ξενοδοχειο και ξαπλωσουν στο κρεββατι τους να κοιμηθουν.

Ετσι λοιπον "ανεβασμενα" τελειωσε αυτη η δευτερη μερα για εμας στην Αγια Γη...
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από aposal »

Μπράβο Αγγελική! Συνέχισε τις όμορφες ιστορίες σου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από agiooros »

Θελουμε και Foto
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Η επιθυμιας σας διαταγη μου!!!

Φωτογραφιες απο την πολη της Ραϊθω
photo 1.jpg
photo 2.jpg
photo 3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Φωτογραφιες απο το Ιερο Μετοχι του Σινα, Αγιου Γεωργιου στη Ραϊθω
photo 4.jpg
photo 5.jpg
photo 6.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Βλεπετε τιποτα ή τα εχω κανει αχταρμα?
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από aposal »

Κάτι διακρίνεται. Δεν μπορώ όμως να μην στηλιτεύσω την εκνευριστικά άμεσή σου προθυμία να ικανοποιήσεις το θέλημα του Νίκου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φοβαμαι την διαγραφη.......
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”