Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από spyridonas »

Καλημέρα και χρόνια πολλά :smile: , και βέβαια μπορεί να πάει Πούλμαν απλά στα τελευταία 3,5 χιλιόμετρα ο δρόμος είναι στρωμένος με χαλίκι είναι όμως εύκολα προσβάσιμος και αρκετά φαρδής, αυτός ο δρόμος ήταν και το πρώτο έργο που έκανε ο Πατήρ Ιωάννης για το Μοναστήρι.
Να πω ακόμη ότι η Μονή βρήσκεται σε υψόμετρο 650 μέτρων με πολύ ωραία διαδρομή και με θέα τα Μετέωρα στα ανατολικά της.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ
zefs2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1153
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 03, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτα@Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από zefs2008 »

spyridonas έγραψε:Καλημέρα και χρόνια πολλά :smile: , και βέβαια μπορεί να πάει Πούλμαν απλά στα τελευταία 3,5 χιλιόμετρα ο δρόμος είναι στρωμένος με χαλίκι είναι όμως εύκολα προσβάσιμος και αρκετά φαρδής, αυτός ο δρόμος ήταν και το πρώτο έργο που έκανε ο Πατήρ Ιωάννης για το Μοναστήρι.
Να πω ακόμη ότι η Μονή βρήσκεται σε υψόμετρο 650 μέτρων με πολύ ωραία διαδρομή και με θέα τα Μετέωρα στα ανατολικά της.
ευχαριστούμε :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς.
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από spyridonas »

Να πω ακόμη πώς το όνομα της Παναγίας ( Χρυσήνου ) δόθηκε γιατί γιάτρευε και γιατρεύει την αρρώστια που παλιά την ονομάζανε (Χρυσή) τώρα ακριβός δεν ξέρω πια αρρώστια είναι με επιστημονικούς όρους από ότι έχω ρωτήσει μου είπαν άλλοι Κιτρινάδα και άλλοι τον Καρκίνο για το δεύτερο (έχω προσωπική εμπειρία πάνω σ`αυτό με τον Πατέρα μου) παντός δεν είναι μόνον αυτά τα θαύματα που κάνει η Παναγία εκεί όσες φορές έχω πάει στη Μονή βλέπω κόσμο από όλη την Ελλάδα.
Επίσης θέλω να τονίσω κάτι που πολλές φορές λέει ο Πατήρ Ιωάννης (να έχετε πίστη στον θεό και στην βοήθεια της Παναγίας εγώ πέρασα και περνώ εδώ πάνω πολλές δυσκολίες και αρρώστιες ποτέ όμως δεν γόγγυσα ούτε είπα καμία φορά γιατί θεέ μου μου έδωσες αυτή την αρρώστια η το ένα η το άλλο, μόνο να δοξάζουμε τον θεό γιατί ότι μας δίνει το δίνει για δικό μας όφελος )
spyridonas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από spyridonas »

Τα εννιάμερα της Παναγίας στην Ιερά Μονή Χρυσίνου
Τρίτη, 24 Αύγουστος 2010 Συντάχθηκε απο τον/την Ευάγελλος Σαμαράς 21:42

Με κάθε μεγαλοπρέπεια πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι θρησκευτικές εκδηλώσεις στην ιστορική Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Δήμο Κλεινοβού Τρικάλων.
Με την παρουσία εκατοντάδων ευλαβών προσκυνητών ολοκληρώθηκαν χθες το πρωί, στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Χρυσίνου Κλεινοβού, οι διήμερες θρησκευτικές εκδηλώσεις με αφορμή την εορτή της Απόδοσης της Κοιμήσεως η Εννιάμερα της Παναγίας, όπως αναφέρει ο θυμόσοφος λαός.

Πλήθος κόσμου ανηφόρισαν ως το όμορφο και γραφικό μοναστήρι, το οποίο βρίσκεται στο Δήμο Κλεινοβού σε μια υπέροχη τοποθεσία λίγα μόλις χιλιόμετρα από την Καλαμπάκα.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν το απόγευμα της περασμένης Κυριακής με την τέλεση του Πανηγυρικού Εσπερινού με Αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα υπό του Αρχιμανδρίτη της Ιεράς Μητρόπολης Σταγών και Μετεώρων π. Ευγένιου Θεοδοσιάδη.

Επίσης, παρέστησαν οι Ηγούμενοι των Ιερών Μονών των Μετεώρων, Μεγάλου Μετεώρου Αρχιμ. Νήφων Καψάλης, Αγίας Τριάδας Αρχιμ. Δομέτιος Ντελλής, ενώ συμπροσευχόμενος παρέστη και ο Ηγούμενος της νεοσύστατης Ιεράς Μονής Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Κλεινού Αρχιμ. Γεράσιμος Μπαλλής.

Το πρόγραμμα των ιερών ακολουθιών ολοκληρώθηκε με την τέλεση της Πανηγυρικής Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Σταγών και Μετεώρων κ. Σεραφείμ , ενώ συλλειτούργησαν οι Ηγούμενοι της Αγίας Τριάδος Μετεώρων Αρχιμ. Δομέτιος– ο οποίος κήρυξε το Θείο Λόγο - και των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Κλεινού Αρχιμ. Γεράσιμος.

Τη φροντίδα όλων των ακολουθιών αλλά και των έργων που καθημερινά γίνονται στο ιστορικό μοναστήρι της Παναγίας Χρυσίνου ή “Σταφύλας”, έχει ο ακούραστος μοναχός π. Ιωάννης Παλλαντζάς.

Ο π. Ιωάννης εγκαταβιεί τα τελευταία χρόνια στη μονή Χρυσίνου και με την επιμέλειά του έχει μετατραπεί σε ένα υποδειγματικό χώρο ησυχασμού, όπου οι επισκέπτες-προσκυνητές μπορούν να βρουν πνευματική γαλήνη.

Η ονομασία της Μονής

Το όνομα της Ιεράς Μονής, το οποίο έχει καθιερωθεί στη συνείδηση των κατοίκων της περιοχής του Κλεινοβού είναι Παναγία ‘‘Σταφύλα’’ και η ονομασία αυτή έχει δοθεί εξαιτίας των πολλών κτημάτων αμπελιών που υπήρχαν εκεί.

Η εν λόγω μονή παραμένει αρχιτεκτονικό και θρησκευτικό κόσμημα για την περιοχή και αξίζει πραγματικά κανείς να ανηφορίσει ως εκεί να πάρει μια πνευματική ανάσα.

http://www.romfea.gr/component/content/ ... 4-18-53-20
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Με την βοήθεια του Θεού την άλλη βδομάδα θα βρίσκομαι στην Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου να μιλήσω και με τον πατερ Ιωάννη...Όποιος έχει επισκεφθεί την περιοχή αλλά και κάποιο μέρος στην ευρύτερη Θεσσαλία θα με ενδιέφερε να ακούσω την πρόταση του!
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από nickzark »

Μετέωρα να πας σίγουρα. Κ στην Καλαμπάκα στην εκκλησία της Παναγίας .είναι μια πολύ παλιά βυζαντινή εκκλησία. Αξίζει
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Ναι εχω πάει Μετέωρα αλλά θα επισκεφθώ σίγουρα πάλι κάποια μονή εκεί. Λέω μια και πάω προς τα μέρη αυτα...αν υπάρχει κάποιος πατερ..ή μοναχος που θα είναι προς ωφέλεια μου να τον δω...να τον επισκεφθώ. :wink:
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από nickzark »

Αν θυμαμαι καλα υπαρχει καποιος καλος μοναχος στην ιεαρ μονη Αγια Τριαδος στα Μετεωρα..δεν ειμαι σιγουρος ουτε θυμαμαι πια ονομα.Τυφλος ειναι.Μονο αυτο ξερω
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Ιερά Μονή της Παναγίας Χρυσήνου

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Ναι ο πατερ Ιωάννης που ειναι τώρα στην μονή της Παναγίας Χρυσήνου...αυτον παω να δω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”