Παπά-Αντώνης Παπανικολάου (Κιβωτός του κόσμου)

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από dionysisgr »

Γινεται και το αλλο.

Παμε σε ενα επωνυμο σουπερ μαρκετ, τους δινουμε το ποσο που εχουμε μαζεψει, μας βγαζουν μια δωρο-επιταγη, την παραδιδουμε, και ο π.Αντωνιος παιρνει οτι εχουν αναγκη, χωρις να τους παμε πραγματα που μπορει να μην τα θελουν..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από angieholi »

Η κιβωτος του κοσμου, οπως ονομαζεται εχει ιστοσελιδα
και εδω λεει για δωρεες:
http://www.kivotostoukosmou.org/index.php/gr/donations
για οσους ειναι απο μακρυα!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Μπορεί επίσης να ανοιχτεί από την αρχή ένας καινούριος λογαριασμός, με δικαιούχο αποκλειστικά την Κιβωτό. Και τους πάμε μετά το βιβλιάριο, με ό,τι έχει μαζευτεί μέσα, θα είναι έτσι κατ'ευθείαν οι ίδιοι οι δικαιούχοι του ποσού.
Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό είναι εφικτό, βάσει νομοθεσιών και τραπεζικού συστήματος.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ναι ρε παιδακι μου, αλλα ειπαμε να κανουμε κατι οργανωμενα σαν φορουμ, να μην παμε χυμα ο καθενας ανωνυμα σαν ατακτη υποχωρηση των βαρβαρων επι βασιλειας του Θεοδοσιου του Μεγαλου..

Και να ξεκινησει μια σειρα απο τετοιες ενεργειες. Γιατι οχι; Oρθοδοξια και Ορθοπραξια πανε μαζι, και ο πλησιον μας, ειναι η ζωσα εικονα Θεου, μεσα και απο τον οποιο θα κερδισουμε την Βασιλεια των Ουρανων.

Προς Θεου, μην νομιστει οτι δεν κανει ο καθενας εργο ηδη απο μονος του, η στην ενορια του, αυτα ο Θεος και η καρδια του, τα γνωριζει, αλλο το ενα, και αλλο αυτο που παμε να κανουμε τωρα.

Απλα με αφορμη το θεμα, προτεινουμε να κανει κατι το φορουμ, σαν ηλεκτρονικη Ορθοδοξη οντοτητα-κοινοτητα.

Αλλωστε οσα καλα και να κανουμε, τοσο αμαρτωλοι που ειμαστε δεν βλεπω να.. ξεχρεωνουμε ποτε!

Ας τοποθετηθουν και οι προεστωτες του φορουμ.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από smarti »

καλα ειναι ομως η καταθεση να γινεται με ονομα του φορουμ αγιο ορος οπως και στην ιεραποστολή..να ειδοποιηθεί και ο πατέρας ..Διονύση θα ξαναπαρεις τηλ? Ωστε στο τελος να δουμε και τι κάναμε?Για να κάνουμε μια οργανωτική προσπάθεια...και ενας ενας να ειδοποιει ..οταν γινεται η καταθεση...για να μην μενουμε μονο σε λογια αλλα να προχωραμε και στη πραξη αδελφια. Αρχ'ιζουμε πρωτα με τη λιστα συμμετοχης .......και στην πορεία βλέπουμε...

Λίστα συμμετοχής

Διονύσης
Δημήτρης από Σέρρες
Παναγιώτης
Σμαρώ
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από Dimitris39 »

dionysisgr έγραψε: Αλλωστε οσα καλα και να κανουμε, τοσο αμαρτωλοι που ειμαστε δεν βλεπω να.. ξεχρεωνουμε ποτε!
Αυτο ετσι και αλλιως
και θα σε παρακαλουσα μην το ξαναναφερεις το οτι δεν ξεχρεωνουμε ποτε :(
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από smarti »

Και στο τέλος οταν μαζευτεί το ποσο και μας ειδοποιησει κάποιος..πηγαίνουν υπευθυνα και 2, 3 ατομα με ενα συμβολικό δωρακι οπως ειπε ο Διονύσης...και εμεις δεν μπλέκουμε με λεφτά και αυτοι οι αθρωποι που κανουν αυτο τον αγώνα μπορούν να προμηθευτούν οτι τους χρειαζεται..
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από angieholi »

smarti έγραψε:καλα ειναι ομως η καταθεση να γινεται με ονομα του φορουμ αγιο ορος οπως και στην ιεραποστολή..να ειδοποιηθεί και ο πατέρας ..Διονύση θα ξαναπαρεις τηλ? Ωστε στο τελος να δουμε και τι κάναμε?Για να κάνουμε μια οργανωτική προσπάθεια...και ενας ενας να ειδοποιει ..οταν γινεται η καταθεση...για να μην μενουμε μονο σε λογια αλλα να προχωραμε και στη πραξη αδελφια. Αρχ'ιζουμε πρωτα με τη λιστα συμμετοχης .......και στην πορεία βλέπουμε...

Λίστα συμμετοχής

Διονύσης
Δημήτρης από Σέρρες
Παναγιώτης
Σμαρώ
και ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από panosgreece »

smarti έγραψε:καλα ειναι ομως η καταθεση να γινεται με ονομα του φορουμ αγιο ορος οπως και στην ιεραποστολή..να ειδοποιηθεί και ο πατέρας ..Διονύση θα ξαναπαρεις τηλ? Ωστε στο τελος να δουμε και τι κάναμε?Για να κάνουμε μια οργανωτική προσπάθεια...και ενας ενας να ειδοποιει ..οταν γινεται η καταθεση...για να μην μενουμε μονο σε λογια αλλα να προχωραμε και στη πραξη αδελφια. Αρχ'ιζουμε πρωτα με τη λιστα συμμετοχης .......και στην πορεία βλέπουμε...

Λίστα συμμετοχής

Διονύσης
Δημήτρης από Σέρρες
Παναγιώτης
Σμαρώ
και παναγιωτης [ panosgrece]
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Παπά Αντώνης

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ, ΕΙΜΑΙ ΜΑΧΙΜΟΣ.
ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΤΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΕΛΗ, Π.Χ. Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”